Jump to content

Στήσιμο Νέου Ενυδρείου 125Λτ - Συμβουλές & Γνώμες


Lambretta

Recommended Posts

το 2ο φιλτρο θα ειναι κι αυτο εξωτερικο

ισως καποιο fluval 206; (το 306 μαλλον θα ηταν υπερβολή - δεδομένου πως θα συνεργάζεται με το 105)

Πολύ καλή επιλογή να πω από την πλευρά μου. Το 306 όντως είναι αρκετά δυνατό και σε συνδυασμό με το 105 θα σου κάνει το ενυδρείο αυτό που λέμε "πλυντήριο". :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως (ξανα)ηρθες και απο εμενα....απο φιλτρο βαλε καλητερα εξωτερικο και οτι βολευει η τσέπη σου αλλα να ειναι για ενυδρειο 100-200 λιτρα...απο υλικα και εφοσον παιξεις με 2 φιλτρα προτηνω στο ενα σφουγκαρι χοντροτρυπο γι μηχανικη φιλτρανση και στο δευτερο φουλ βιολογικο τυπου σιποραξ....απο λαμπες μπορεις να βρεις πολλες μάρκες που βγαζουν για juwel και σε καλες τιμες και απόδοση...εφοσον θα παιξης με ευκολα φυτα προτηνω(παλι :-Ρ) μια λαμπα 3.500-4.000 κελβιν και μια 6.500 κελβιν αν και αυτο ειναι και τελειως θεμα γουστου...απο φυτα εχει επιλογες σε μος, ανουμπιες(ευκολα δενονται), μικροσορουμ πτεροπους, καμπομπα καρολιανα, ελοντεα ντενσα, κρυπτοκορινες, κερατοφυλλο(για επιφανεια)....για βυθο χαλαζιακη αμμο λογο τον κορυ, ριζες οτι θελεις εσυ και οπως το φαντάζεται(καλο βρασιμο για να "ξερασουν" την πολυ κιτρινιλα) και πετρες αρκη να ειναι μη ασβεστολιθηκες...φτιαξε το ενυδρειο οπως σου αρεσει και ασε τα ψαρακια για το τελος οπως λες, τα φυτα δεν παθαινουν τπτ μεχρι να στρωση το ενυδρειο...απο τροπους στρωσιματος υπαρχουν πολυ,οτι σε βολευει,εχεις επιλογες απο μπολι,βακτυριδια,μεθοδος τροφης....ολες με τα συν και τα κατα τους....διαβασε τα θεματα που σου έδωσαν τα παιδια και διαλεξε....

Καλη αρχη και καλο διαβασμα....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω σε ολα με τον παραπανω και θα διαφωνησω στο θεμα της καμπομπας επειδη ειναι πολυ δυσκολο φυτο

Link to comment
Share on other sites

update B)

σήμερα πήρα τα απαραίτητα για το στήσιμο

φυτά πήρα ελάχιστα γιατί θέλω πρώτα να καταλήξω πως τα θέλω στημένα, ποιο θέλω που... κλπ κλπ

οι λάμπες θα είναι 28βατ έκαστη Τ5, μια Day και μια Nature της Juwel, με ανακλαστήρες

για αρχή θα ξεκινήσω με ένα φίλτρο τελικά και προτίμησα το 306 Fluval που το βρήκα σε φανταστική τιμή (νομίζω)

και στην πορεία θα αγοραστεί κι ένα αρκετά μικρότερο εξωτερικό

για το 306 προμηθεύτηκα και Siporax

αν και σκοπεύω να βάλω φυτά, επειδή θα το πάω στο χαλαρό και όχι σε φυτά με πολλές πολλές απαιτήσεις και δυσκολίες δε θα βάλω υπόστρωμα και θα παίζω με υγρό λίπασμα όταν χρειάζεται

Κάτω θα μπει χαλαζιακή άμμος (πόσο πάχος πρέπει να έχει?)

εννοείται πως προμηθεύτικα και αντιβακτήρια, αντιχλώρια, τέστς κλπ κλπ

ό,τι χρειάζεται για το ξεκίνημα

μέσα στις επόμενες μέρες πιστεύω θα έχω καταλήξει στο τι ακριβώς φυτά θέλω να μπουν τελικά, στο πως θα τοποθετηθούν ξύλα κλπ και πως θα φτιάξουμε κρυψώνες για τα apisto

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος εχει έτσι κ αλλιώς κοκκομετρια <1 χιλιοστου και υπόστρωμα με άμμο δεν μπαίνει.

Πήρες φυτά ;Άρα φαντάζομαι γέμισε νερο το ενυδρειο, πήρες λάμπες και έβαλες μπροστά το φίλτρο ;;;

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα φιλοξενουνται σε ενα αλλο ενυδρειο προς το παρον

anubia, bleheri και μια κρυπτοκορίνα

αυριο (Κυριακή) θα γεμίσει νερό το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Όντως στην άμμο δεν μπαίνει υπόστρωμα..ξεκινά με εύκολα φυτά και όταν με το καλο η άμμος πιάσει τα απαραίτητα οργανικά/βιολογία πας σε κάτι λίγο πιο απαιτητικό(εμένα με κέρδισαν τα φυτά έναντι άλλον και άλλον)...

Και μη ξεχασης εε...θελουμε μάτι ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη απόπειρα λοιπόν

Να δω που θα ταιριάζαν φυτά, τι επιπλέον πρέπει να πάρω, τι κρυψωνες μπορούν να δημιουργηθούν κλπ

__________________

sent using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα ! Τα φυτά βγάλτα από τα γλαστράκια και δέσε τις ανούμπιες και φύτεψε τα υπόλοιπα. :)

//edit Με πρόλαβες... :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Ειναι 8 ώρες που έβαλα νερό στη γυαλα

Μπήκαν και τα πρόσθετα, προστέθηκε siporax και στο 306, αλλα η θερμοκρασία ειναι κολλημένη στους 16 βαθμούς

Πόσες ώρες πιστεύετε θα χρειαστεί να ανεβάσει θερμοκρασία η γυαλα;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μαζεμενο και όμορφο....κανε λίγο υπομονή και άμα δεν ανέβηκε μέχρι το απόγευμα παίζει να θέλει ή ρύθμιση ο θερμοστατης ή αλλαγμα γιατί δεν δουλεύει ίσως....

Μπράβο όμως...καλα το πας....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

χθες το βραδυ το άφησα στους 16 βαθμους και σημερα το πρωι ειχε ανεβει 20

θα το δω παλι το βραδυ που θα γυρισω σπιτι

ισως ειναι πολλα τα λιτρα, ηταν και πολυ χαμηλη η θερμοκρασια του νερου που εβαλα, και ισως γι αυτο να αργει

χρησιμοποιω τον δικο του, που ειχε το Rio 125

παίζει να θέλει μεγαλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

100 watt ειναι? οχι οτι ειναι και μικρος αλλα ενας 150 watt θα ηταν πολυ καλυτερα! αν και ξαναλεω, οτι και αυτος μια χαρα ειναι.. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

χθες το βραδυ το άφησα στους 16 βαθμους και σημερα το πρωι ειχε ανεβει 20

θα το δω παλι το βραδυ που θα γυρισω σπιτι

ισως ειναι πολλα τα λιτρα, ηταν και πολυ χαμηλη η θερμοκρασια του νερου που εβαλα, και ισως γι αυτο να αργει

χρησιμοποιω τον δικο του, που ειχε το Rio 125

παίζει να θέλει μεγαλύτερο?

Με τον μαμίσιο των 100Watt θα κάνεις τη δουλειά σου, αν και θα πρότεινα έναν 150άρι (κι εγώ μέσα στις επόμενες μέρες θα τον αλλάξω)

Θα σου σύστηνα να αγοράσεις και controller για το ενυδρείο σου και να συνδέσεις εκεί το θερμοστάτη, διότι από προσωπική μου εμπειρία, διαφορετική θερμοκρασία (πιο ανεβασμένη) πιάνει μέσα στο φίλτρο εκεί που είναι η θήκη του θερμοστάτη και διαφορετική ισχύει πραγματικά μέσα στο ενυδρείο...

Ενδεικτικά να σου αναφέρω ότι σε ένα πειραματάκι που έκανα, είχα ρυθμίσει τον δικό μου στους 28 βαθμούς (αποσύνδεσα για λίγες ώρες το θερμοστάτη από το controller) και μέσα στον κυρίως χώρο του ενυδρείου μέτρησα λίγο κάτω από 24... (υπάρχει σημαντική διαφορά θερμοκρασίας >4 βαθμών)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

τωρα το βραδυ που ηρθα σπιτι η θερμοκρασια ηταν 22 (απο 20 το πρωι)

με εμφανη τη διαφορα ακομη και αν ακουμπουσα το νερο με το χερι μου

τον θερμοστατη δεν τον εχω μεσα σε καποιο κουτι

το μαμα φιλτρο του ενυδρειου εχει αφαιρεθεί

Link to comment
Share on other sites

τωρα το βραδυ που ηρθα σπιτι η θερμοκρασια ηταν 22 (απο 20 το πρωι)

με εμφανη τη διαφορα ακομη και αν ακουμπουσα το νερο με το χερι μου

τον θερμοστατη δεν τον εχω μεσα σε καποιο κουτι

το μαμα φιλτρο του ενυδρειου εχει αφαιρεθεί

Α sorry, είχα την εντύπωση ότι είχες και το εσωτερικό μαζί με το εξωτερικό σου.. :blush:

Όλα πολύ καλύτερα τότε!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα πήρα τις πρώτες μετρήσεις μετά από 16 μέρες

Απο ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 δεν έχουμε κάτι

Εϊμαστε καλά
GH=9, pH=9,5

κάτι δεν πάει καλά, ή ιδέα μου είναι?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα τις πρώτες μετρήσεις μετά από 16 μέρες

Απο ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 δεν έχουμε κάτι

Εϊμαστε καλά

GH=9, pH=9,5

κάτι δεν πάει καλά, ή ιδέα μου είναι?

κάτι δε μου κολλάει καλά... :bigemo_harabe_net-88: πολύ πιθανόν να έκανες λάθος το τεστ...

σε περίπτωση που σου βγάλει το ίδιο, κάνε το τεστ με άλλο σκεύασμα, ίσως το δικό σου να έχει λήξει

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Το σκεύασμα δεν έχει λήξει
Λήγει το 2017 νομίζω

Ξαναμέτρησα
8 με 8,5 μου βγαίνει
το 9,5 ήταν λάθος προφανώς

μέτρησα και το νερό της βρύσης
τόσο είναι κι αυτό

θα ξανακάνω αυριο μια ακόμη μέτρηση να σιγουρευτούμε

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα είσαι? Πολύ ψιλο ph!! Mήπως δεν ανακάταψες το μπουκαλάκι του τεστ? Επίσης πρέπει να πλύνεις το σωληνάριo του τεστ με νερό του ενυδρειού για να σου βγάλει ακριβείς μετρήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...