Jump to content

Στήσιμο Νέου Ενυδρείου 125Λτ - Συμβουλές & Γνώμες


Lambretta

Recommended Posts

Το Rio125 είναι ήδη στη θέση του.

περιμένω και το Fluval105 να έρθει στα χέρια μου για να ξεκινήσει το στήσιμο

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι μικρή και πριν μερικά χρόνια η τελευταία ενασχόλησή μου, οπότε θεωρήστε καλύτερα πως είμαι παντελώς άσχετος!

Ωστε να το πάρουμε από την αρχή, να μην βασιστώ πάνω σε πιθανως λανθασμένες εντυπώσεις και ημιμάθεια που είχαν σχηματιστεί πριν.

από το λίγο που έχω διαβάσει το φόρουμ μέχρι τώρα βλεπω πως απαρτιζεται ως επι τω πλείστον από άτομα μεγάλης εμπειρίας που θα διακρίνει η αγαπη & η σοβαρότητα σ αυτή τους την ενασχόληση.

είμαι σίγουρος πως θα με βοηθήσετε να πατήσω γερά στα πόδια μου, να αποφύγω όσο το δυνατόν τα λάθη του αρχάριου και να φτάσω σ ένα σημείο που θα είμαι περήφανος για το δημιούργημά μου (που θα είναι σε μεγάλο μέρος και δικό σας άλλωστε) ;)

Σκοπεύω να μιλάω λιγότερο και να σας "ακούω" περισσότερο στη συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή αρχή να έχεις ! Με διάβασμα , υπομονή και προγραμματισμό θα χαρείς το χόμπι με σιγουριά ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου και καλή χρονιά!Μην φοβάσαι, με επιμονή και υπομονή όλα θα γίνουν και μην ξεχνάς ότι όλοι κάνουμε λάθη και γινόμαστε καλύτεροι από αυτά!

Αρχικά πες μας που θελεις να σε βοηθήσουμε, πως θέλεις να το κάνεις, τι σκέφτεσαι να βάλεις μέσα, εξοπλισμό και μετρήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Από την ενασχόλησή μου στο παρελθό, έχω καταλήξει σε 2 επιλογές σχετικά με το νέο ενυδρείο, με τη μία απ αυτές να είναι αρκετά επικρατέστερη από την άλλη.

η μία επιλογή θα ήταν οι αφρικάνικες κιχλίδες οι οποίες μ αρέσουν τόσο πολύ.

το γεγονός όμως πως δεν μου αφήνουν επιλογές για άλλα ψάρια να συνυπάρξουν μαζί τους, όπως και για αρκετά φυτά... μάλλον με οδηγεί στο να ξεχάσω αυτήν την επιλογή.

το μόνο θετικό σ αυτήν την option θα ήταν το ενδεχομένως χαμηλότερο κόστος, μιας και το κόστος των φυτων είναι διόλου ευκαταφρόνητο (ειδικά αν έχεις λίτρα που χωράνε αρκετά φυτά)

η άλλη επιλογή είναι εκείνη που μ αρέσει περισσότερο βεβαια

ένα κοινωνικό ενυδρείο αμαζονίου με αρκετά φυτά

Θα μου άρεσε να είχα ένα -όχι μικρό- κοπάδι Tetras με προτίμηση στους καρδινάλιους

μερικά κόρι, γεωφάγους, γλύφτες(?) και οπωσδήποτε κάποια apistogramma τα οποία μου αρέσουν ίσως περισσότερο από καθε άλλο

Cacatuoides & agassizi θα μπορούσαν να συνυπάρξουν άραγε μαζί?

οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1. σε ποια φυτά να προσανατολιστω? λογω του οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια με φυτα, θελω κατι ευκολο και ανθεκτικο. Τουλάχιστον 3 είδη διαφορετικών φυτών, που θα ταιριαζουν τοσο με τα ψαρια που θελω να βαλω μεσα, οσο και με τις ικανότητες ενός αρχάριου.

Δεν θα τα καταφερω να δένω anubia κλπ

Οτι φυτευτεται ευκολα και πιανει, ειναι ευπρόσδεκτο

2. Ποιος ειναι ο ιδανικος αριθμος για ενα κοπαδι cardinal tetra σ αυτά τα λίτρα και πάντα βάσει των υπολοίπων συγκατοίκων τους?

3. Από cory που παμε και ποσα? Εκτός από bronze μου αρεσουν ολα τα υπολοιπα, προτιμώντας πάντα τα μικρότερου μεγέθους. Moυ αρέσουν πολυ τα panda & julii

4. θα χρειαστώ κάποιους γλύφτες

5. τα apistogramma θα μπορουσαν να συνυπαρξουν agassizi & cacatuoides στον ίδιο χώρο? Αν ναι, τι αριθμός από το καθένα? Φαντάζομαι χαρέμια, σωστά?

Έγινε επεξεργασία - Lambretta
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου!! διαβασε και εδω μερικα πολυ σημαντικά πραγματα οπως το στρωσιμο του ενυδρειου, τον κυκλο του αζώτου κ.τ.λ.!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς να μας έρθεις και απο Αμερική μεριά! Ρίξε μια ματιά και εδώ για πληροφορίες για τα apistos που σου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Από την ενασχόλησή μου στο παρελθό, έχω καταλήξει σε 2 επιλογές σχετικά με το νέο ενυδρείο, με τη μία απ αυτές να είναι αρκετά επικρατέστερη από την άλλη.

η μία επιλογή θα ήταν οι αφρικάνικες κιχλίδες οι οποίες μ αρέσουν τόσο πολύ.

το γεγονός όμως πως δεν μου αφήνουν επιλογές για άλλα ψάρια να συνυπάρξουν μαζί τους, όπως και για αρκετά φυτά... μάλλον με οδηγεί στο να ξεχάσω αυτήν την επιλογή.

το μόνο θετικό σ αυτήν την option θα ήταν το ενδεχομένως χαμηλότερο κόστος, μιας και το κόστος των φυτων είναι διόλου ευκαταφρόνητο (ειδικά αν έχεις λίτρα που χωράνε αρκετά φυτά)

η άλλη επιλογή είναι εκείνη που μ αρέσει περισσότερο βεβαια

ένα κοινωνικό ενυδρείο αμαζονίου με αρκετά φυτά

Θα μου άρεσε να είχα ένα -όχι μικρό- κοπάδι Tetras με προτίμηση στους καρδινάλιους

μερικά κόρι, γεωφάγους, γλύφτες(?) και οπωσδήποτε κάποια apistogramma τα οποία μου αρέσουν ίσως περισσότερο από καθε άλλο

Cacatuoides & agassizi θα μπορούσαν να συνυπάρξουν άραγε μαζί?

οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1. σε ποια φυτά να προσανατολιστω? λογω του οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια με φυτα, θελω κατι ευκολο και ανθεκτικο. Τουλάχιστον 3 είδη διαφορετικών φυτών, που θα ταιριαζουν τοσο με τα ψαρια που θελω να βαλω μεσα, οσο και με τις ικανότητες ενός αρχάριου.

Δεν θα τα καταφερω να δένω anubia κλπ

Οτι φυτευτεται ευκολα και πιανει, ειναι ευπρόσδεκτο

2. Ποιος ειναι ο ιδανικος αριθμος για ενα κοπαδι cardinal tetra σ αυτά τα λίτρα και πάντα βάσει των υπολοίπων συγκατοίκων τους?

3. Από cory που παμε και ποσα? Εκτός από bronze μου αρεσουν ολα τα υπολοιπα, προτιμώντας πάντα τα μικρότερου μεγέθους. Moυ αρέσουν πολυ τα panda & julii

4. θα χρειαστώ κάποιους γλύφτες

5. τα apistogramma θα μπορουσαν να συνυπαρξουν agassizi & cacatuoides στον ίδιο χώρο? Αν ναι, τι αριθμός από το καθένα? Φαντάζομαι χαρέμια, σωστά?

οι αφρικανες ναι μεν δεν μπορεις να εχεις ποικιλια ψαριων αλλα σε ανταμείβουν με την συμπεριφορα τους! βλεπεις χρωματα, τσαμπουκαδες, γεννες... οντως ομως θα πρεπει να περιοριστεις σε 2-3 φυτα...

αφου σε ενδιαφερει ο αμαζονιος μπορεις να ριξεις και μια ματια στα ενυδρεια μελών οπου εχει πολυ ομορφα ενυδρεια αμαζονιου με φυτακια, με blackwater κ.τ.λ.

για τα φυτα θα στα πουν οι πιο ειδικοι σε αυτο τον τομεα!

οσο για την ψαροσυνθεση, λογο του οτι εσυ εχεις 80 εκατοστα μηκος θα μ'αρεσε να εβλεπα μια ομαδα απο καρντιναλ 10-12 ατομων, μια ομαδα cory 6-8 και ενα ζευγαρακι apistogramma! δυστυχως 2 ζευγαρια δεν μπορεις να βαλεις σε τετοιο μεγεθος ενυδριεου, ουτε γεωφαγους ή pleco(οι φλυφτες που λες δεν ειναι σωστη ονομασια) δεν μπαινουν λογο οτι γινονται πολυ μεγαλοι!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

οι αφρικανες ναι μεν δεν μπορεις να εχεις ποικιλια ψαριων αλλα σε ανταμείβουν με την συμπεριφορα τους! βλεπεις χρωματα, τσαμπουκαδες, γεννες... οντως ομως θα πρεπει να περιοριστεις σε 2-3 φυτα...

αφου σε ενδιαφερει ο αμαζονιος μπορεις να ριξεις και μια ματια στα ενυδρεια μελών οπου εχει πολυ ομορφα ενυδρεια αμαζονιου με φυτακια, με blackwater κ.τ.λ.

για τα φυτα θα στα πουν οι πιο ειδικοι σε αυτο τον τομεα!

οσο για την ψαροσυνθεση, λογο του οτι εσυ εχεις 80 εκατοστα μηκος θα μ'αρεσε να εβλεπα μια ομαδα απο καρντιναλ 10-12 ατομων, μια ομαδα cory 6-8 και ενα ζευγαρακι apistogramma! δυστυχως 2 ζευγαρια δεν μπορεις να βαλεις σε τετοιο μεγεθος ενυδριεου, ουτε γεωφαγους ή pleco(οι φλυφτες που λες δεν ειναι σωστη ονομασια) δεν μπαινουν λογο οτι γινονται πολυ μεγαλοι!

σας ευχαριστώ παιδιά

σιγουρα η σύνθεση που λες adlib είναι ικανοποιητική για μένα. Δεν είμαι από τους αρχάριους που φαντάζομαι τα 120 λίτρα μου με 50 διαφορετικά ψάρια, και ούτε παρασύρομαι να μπω στο πρώτο κατάστημα και να διαλέγω ψάρια σαν ν αγοράζω τσίχλες, αναλόγως τι αρέσει σε μένα στη γυναίκα μου, στ ανήψια μου... και να τα κάνω όλα αχταρμά

Η στοιχειωδης εμπειρία μου απο το παρελθόν, με κάνει να γνωρίζω πως θα πρεπει να έχω υπομονή να στρωθεί το ενυδρείο και να σεβαστώ στη συνέχεια όλους τους κατοίκους του, ώστε να με ανταμείψουν κι εκείνοι με το τελικό αποτέλεσμα που ευελπιστώ να είναι περισσότερο ικανοποιητικό παρά προβληματικό :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η σύνθεση που σου πρότεινε ο adlib είναι ότι καλύτερο.Ένα χαρέμι Apistogramma (πες μας ποια είδη σου αρέσουν), 12 Cardinal Tetra και 6 Corydoras.Ας πάμε τώρα στο στήσιμο.Θα χρειαστείς σίγουρα πολλές κρυψώνες (γράψε λίγο και τις διαστάσεις του ενυδρείου) και άμμο λόγω των Corydoras.Προτείνω τις ρίζες ξύλου τύπου Red Moorwood http://www.google.gr/imgres?q=Red+Moorwood&start=97&hl=el&tbo=d&biw=1360&bih=667&tbm=isch&tbnid=WjixRToTR0-XIM:&imgrefurl=http://www.aquadeco.com/en/aquarien/susswasser/holz/&docid=9F_BFpw95xlPbM&imgurl=http://www.aquadeco.com/wp-content/uploads/2012/05/H-036-Rote-Moorwurzel-266x176.jpg&w=266&h=176&ei=bxrkULCOM-yY0QWeuICoBA&zoom=1&iact=hc&vpx=719&vpy=220&dur=767&hovh=140&hovw=212&tx=51&ty=84&sig=111070803532733586571&page=5&tbnh=131&tbnw=212&ndsp=28&ved=1t:429,r:0,s:100,i:4 για να δημιουργηθούν πολλές κρυψώνες και κάποιες καρύδες στις οποίες μέσα μπορούν να γεννάνε τα Apisto.Ωραία ιδέα θα ήταν κάποιο φυτό επιφάνειας όπως το κερατόφυλλο , κάποιο είδος moss που θα μπορούσε να μπει πάνω στο ξύλο , Anubias, κάποια εύκολα είδη Cryptocoryne ή Echinodorus , Microsorum Pteropus και άλλα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα καλημερα και χρονια πολλα αλλα θελω να ρωτησω κατι το ενυδρειο ως φιλτρανση θα υποστηριζετε μονο απο το Fluval 105 ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα καλημερα και χρονια πολλα αλλα θελω να ρωτησω κατι το ενυδρειο ως φιλτρανση θα υποστηριζετε μονο απο το Fluval 105 ?

ενδιαφέρουσα απορία

πιστεύεις πως είναι απαραίτητο κάτι επιπλέον?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ενα φιλτρο σαν αυτοπου θες δεν σε καλυπτει και θα σου δημιουργησει προβλημα θα προτεινα το fluval 205 και θα ειναι σουπερ σωστος

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινήσω με το 105 μιας και υπάρχει και άμεσα θα προχωρήσουμε με ένα επιπλέον λοιπόν

no problem

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα επειμεινω πως δεν σε καλυπτει καθως το 105 απευθυνετε για ενυδρεια μεχρι 100 λιτρα ..... Δεν το παιζω ο κακος της παρεας ουτε ο εξυπνακιας στο λεω για να μην εχεις προβληματα οπως μαλλον ειχεσ στο παρελθον..

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να προσθεσεις ενα εσωτερικο φθηνο καποια στιγμη για εξτρα υποστήριξη! ασε που αν ψαξεις στις αγγελιες θα βρεις διαμαντακια(εσωτερικα και εξωτερικα) σε πολυ καλες τιμες!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, το fluval105 το εχω βρει used στα 25€ απο μέλος

εχει λιγους μηνες λειτουργιας αλλα επειδη ηταν θαλασσινο θα αλλαξω ολα τα υλικα φιλτρανσης για σιγουρια

το θεμα ειναι, αν συμφερει να το παρω αυτο και να αγορασω τα υλικα του

και άμεσα να προχωρησω στην αγορα ενος ακομη φιλτρου,

ή να δωσω ένα κατοστάρικο μια καλή να πάρουμε μια φιλτράρα? :mellow:

Link to comment
Share on other sites

τα 2 φιλτρα εχουν αρκετα προτερήματα σε σχεση με το ενα! το κυριοτερο η ασφαλεια!! προτεινω 2.. αν γινεται και τα 2 εξωτερικα ακομα καλυτερα!! ας ειναι και μικρα, δεν πειραζει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα μεγάλο... το θεωρώ πιο λειτουργικό και πιο επικίνδυνο.Αν μπορείς να έχεις αυτό και ένα ακόμα μικρό εξωτερικό είσαι σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Η σύνθεση που σου πρότεινε ο adlib είναι ότι καλύτερο.Ένα χαρέμι Apistogramma (πες μας ποια είδη σου αρέσουν), 12 Cardinal Tetra και 6 Corydoras.Ας πάμε τώρα στο στήσιμο.Θα χρειαστείς σίγουρα πολλές κρυψώνες (γράψε λίγο και τις διαστάσεις του ενυδρείου) και άμμο λόγω των Corydoras.Προτείνω τις ρίζες ξύλου τύπου Red Moorwood http://www.google.gr...9,r:0,s:100,i:4 για να δημιουργηθούν πολλές κρυψώνες και κάποιες καρύδες στις οποίες μέσα μπορούν να γεννάνε τα Apisto.Ωραία ιδέα θα ήταν κάποιο φυτό επιφάνειας όπως το κερατόφυλλο , κάποιο είδος moss που θα μπορούσε να μπει πάνω στο ξύλο , Anubias, κάποια εύκολα είδη Cryptocoryne ή Echinodorus , Microsorum Pteropus και άλλα

81x36x50 είναι οι διαστάσεις του Rio 125

για τις κρυψώνες κλπ, και το τι θα ήταν καλυτερο απ αυτα να τα προμηθευτω θα μου προτεινετε εσεις

Δεν θελω να βαλω μεσα ψαρια πολυ νωρις και μετα να προσθετω διακοσμητικα, να προσπαθω να φυτευω κλπ κλπ και να στρεσαρω τα ψαρια μου

Καλο θα ηταν(?) φανταζομαι τα ψαρια να μπουν τελευταια

Προς το παρον να προσανατολιστουμε στον εξοπλισμό που πρέπει να αγοράσω αρχικά, πχ

- τι λαμπες να βαλω (νομιζω οτι δεν εχω πολλες επιλογες γιατι το juwel παιρνει μονο τις δικες του σε 590mm μηκος) [το ενυδρειο ηδη εχει 2 θαλασσινες που θα αλλαχτουν]

- τι υλικα μπορω να κρατησω πλένοντάς τα από τα ήδη υπάρχοντα του 105 που ήταν για θαλασσινό και ποια πρεπει να πάρω έξτρα

- ποιο εξτρα φιλτρο πρεπει να προμηθευτω, και μέχρι ποια στιγμή θα πρέπει να το έχω βάλει

- τυπους χαλικιου/αμμου και διασκόσμηση, καταλληλη τοσο για τα ψαρια οσο και για τα φυτα

- ποιον τυπο στρωσιματος θα πρεπει να ακολουθησω

- φυτα πρεπει να επιλεξω αμεσα ποια θελω? να μπουν απ την αρχή... δε θα ειναι πιο σωστο; (απο το να προσπαθω να τα φυτευσω αφου θα εχουν μπει και τα ψαρια?)

προσπαθώ να αντλησω πληροφοριες απο τα ηδη υπαρχοντα topics του forum, αλλα οσο να ναι ουτε έχω την κριτικη ικανοτητα να φιλτραρω τις πληροφοριες που παιρνω, αλλα και απο την αλλη οι απαντησεις σας σε καθε ερώτησή μου είναι πιο εύστοχες και κατ ευθείαν στο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε διάβασε μια το λινκ που σου δώθηκε για το κυκλο αζώτου να καταλάβεις πως πανε τα πράγματα...

Επανέρχομαι σε λίγο για τις ερωτήσεις σου...

Link to comment
Share on other sites

81x36x50 είναι οι διαστάσεις του Rio 125

για τις κρυψώνες κλπ, και το τι θα ήταν καλυτερο απ αυτα να τα προμηθευτω θα μου προτεινετε εσεις Κανε μια ερευνα για να δεις τι υπαρχει ;)

Δεν θελω να βαλω μεσα ψαρια πολυ νωρις και μετα να προσθετω διακοσμητικα, να προσπαθω να φυτευω κλπ κλπ και να στρεσαρω τα ψαρια μου

Καλο θα ηταν(?) φανταζομαι τα ψαρια να μπουν τελευταιαε Ολα πρεπει να γινουν συμφωνα με τον κυκλο του αζωτου. Συνηθίζουμε να βαζουμε τα διακοσμητικα πρωτα και τα περισσοτερα φυτα και μετα τα ψαρια

Προς το παρον να προσανατολιστουμε στον εξοπλισμό που πρέπει να αγοράσω αρχικά, πχ

- τι λαμπες να βαλω (νομιζω οτι δεν εχω πολλες επιλογες γιατι το juwel παιρνει μονο τις δικες του σε 590mm μηκος) [το ενυδρειο ηδη εχει 2 θαλασσινες που θα αλλαχτουν] Δεν ξερω πως ειναι το καπακι του και τι μετατροπες μπορουν να γινουν.Οι λαμπες μου ειναι απο ηλ.υλικο αλλα δεν μπαινει νερο και υγρασια εκει μεσα.Αν δεν γινεται κατι αλλο πρπει να βαλεις λαμπες αναλογα με τα φυτα τα οποια πρεπει να αποφασησεις καθως και με την λιπανση σου

- τι υλικα μπορω να κρατησω πλένοντάς τα από τα ήδη υπάρχοντα του 105 που ήταν για θαλασσινό και ποια πρεπει να πάρω έξτρα Δεν εχω ιδεα απο αλατια και δεν ξερω τι εχει μεσα το φιλτρο αλλα εγω θα τα αλλαζα

- ποιο εξτρα φιλτρο πρεπει να προμηθευτω, και μέχρι ποια στιγμή θα πρέπει να το έχω βάλει Θες εξωτερικο η εσωτερικο?

- τυπους χαλικιου/αμμου και διασκόσμηση, καταλληλη τοσο για τα ψαρια οσο και για τα φυτα Το καλυτερο για τα φυτα ειναι μη ασβεστολιθικο χαλικακι 1-2 χιλ αλλα για τα cory το καλυτερο ειναι η χαλαζιακη αμμος

- ποιον τυπο στρωσιματος θα πρεπει να ακολουθησω Αυτο εξαρταται απο σενα.Υπαρχουν ατομα που δινουν μπολι και μπορεις να παρεις απο αυτους για να ξεκινησεις ή με τροφή και βακτήρια

- φυτα πρεπει να επιλεξω αμεσα ποια θελω? να μπουν απ την αρχή... δε θα ειναι πιο σωστο; (απο το να προσπαθω να τα φυτευσω αφου θα εχουν μπει και τα ψαρια?) Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι ενα σχεδιο με ολον τον εξοπλισμο , τα διακοσμητικα,τα φυτα ,τα ψαρια και την θεση τους πριν ξεκινησεις

προσπαθώ να αντλησω πληροφοριες απο τα ηδη υπαρχοντα topics του forum, αλλα οσο να ναι ουτε έχω την κριτικη ικανοτητα να φιλτραρω τις πληροφοριες που παιρνω, αλλα και απο την αλλη οι απαντησεις σας σε καθε ερώτησή μου είναι πιο εύστοχες και κατ ευθείαν στο θέμα

Link to comment
Share on other sites

το 2ο φιλτρο θα ειναι κι αυτο εξωτερικο

ισως καποιο fluval 206; (το 306 μαλλον θα ηταν υπερβολή - δεδομένου πως θα συνεργάζεται με το 105)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...