Jump to content

Led Σε Reef ?


jimmis1974

Recommended Posts

μιας και σε λιγο καιρο θα αλλαξω τις λαμπες Τ5 σε δυο ενυδρεια και καθος και το κοστος τους αρκετο και αλλαγη συχνα και .. και .. και .. μου εχουν μπει ψιλοι στα αυτια για ταινιες LED .

Επειδη δεν σκαμπαζω τις εν λογο ταινιες θελω την βοηθεια σας αν ειναι να παω σε τετοιον φωτισμο μην αγορασω παλι καινουργιες Τ5.

καταρχην τα δυο ενυδρεια μου ειναι 210 λιτρα εκαστο (1 μετρο μηκος) , λιγα κοραλακια ευκολα, και εχουν 2 Χ 39 watt T5 ATI aqublue + bluespecial.

Λοιπον θελω την συμβουλη σας να με βοηθησεται τι να επιλεξω για θαλασσινο reef , τι να βαλω σε καθε ενυδρειο μια ταινια ενος μετρου λευκη και μια μπλε , η δυο και δυο και ποσα watt για τα λιτρα ??

Και η ταινια αυτη κοβεται οπου θελω και η συνδεση τροφοδοσια γινεται με μετασχηματιστη απλο 12V ?

Eχει φυσα στην ακρη ???

Aπο φωτισμο τι λενε ?? καλυτερα απο Τ5 ? τα χρωματα των ψαριων καλυτερα η χειροτερα ?

Οποιοι μπορουν ας βοηθησουν στο τι να επιλεξω γιατι εχω λιγακι μαυρα μεσανυχτα για τα LED.

Aπο εδω χω δει : http://www.kobi.gr/index.php?cPath=290_294

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις λίγο στο θέμα φωτισμός θα βρεις τουλάχιστον 10 φωτιστικά με led.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πεταμενα λεφτα οι λεντοταινιες οπως ειπε κ ο κλοουν εγω εκανα το λαθος κ εβαλα για βοηθιτικο φωτισμο κ πανω στο μηνα ουτε το 20% της αποδοδης ειχαν τα φτυσαν...αν θες κατι σε πιο οικονομικο σε λεντ κοιτα στις μπαρες τις aqualum

Link to comment
Share on other sites

Exω ακουσει πολλα και πολλοι συνιστουν LED , γιατι ομως το λες ? δηλαδη πια τα θετικα και αρνητικα ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου γενικα τα led σε reef ειναι καλη κινηση αλλα να παρεις ενα φωτιστικο της προκοπης :bigemo_harabe_net-64:

αυτα που σκεφτεσαι μη τα κοιταξεις καν,τσαμπα κοπος και χρηματα.

ουτε καν τις μπαρες

αν θες τη γνωμη μου μην αλλαξεις τιποτα,αγορασε καινουργιες τ5 και εισαι οκ

δεν χρειαζεται να αλλαζεις τις λαμπες νωριτερα απο 1 χρονο,αναλογα βεβαια κ με τη χρηση οποτε δεν ειναι και τοσο μεγαλο εξοδο

παρε 2 coral plus και 2 blue plus για το καθε φωτιστικο και θα εχεις και σουπερ χρωμα και αποδοση

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν κανουν.Ουτε τα λουμερ τους ειναι ικανα,ουτε τις αναλογες μοιρες εχουν,ουτε καλο χρωματισμο.Η LED ταινια 14.4 Watt υπερθερμαινεται και πολυ συντομα θα σου καει,για τα ποιο λιγα Watt δεν μιλαμε καν.Δεν υπαρχει καμια συγκριση με τις Τ5,ποσο μαλιστα με τα κανονικα LED.Ψαξου με τα τελευταια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...