Jump to content

Θέματακι Με Guppies


Vogiatzer

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου,

Διατηρώ ενα χαρεμάκι guppies σε 60 λτ ενυδρείο εδώ και 12 μέρες, το οποιο περιέχει ένα κορμό μια καρύδα και μια μεγάλη ανουμπία. Επίσης στο υποστρωμα μου με χαλικια έχω κάνει λακουβίτσες. Εδώ και 1,5 μέρα η μία θυλικιά μου πιθανων έγκυος απομονώνεται στην λακουβα δίπλα απο την ανουμπία και μένει ακίνητη και απότι παρατηρώ έχει γίνει δυσκίνητη.όλες οι μετρήσεις μου είναι κανονικές και δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει. Επίσης δεν παρατηρώ κάποια ένδειξη στα πτερύγια για κάποια αρρώστια... κανένας καμμιά ιδέα τι μπορεί να γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

μπορουμε να γνωριζουμε τις κανονικες σου μετρησεις?

και πες μας και οτι αλλη ρουτινα κανεις στο ενυδρειο σου?

θερμοκρασια,αλλαγες νερου,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο κλπ

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο τρέχει 12 μέρες αλλαγή νερού έκανα πριν απο 2 μέρες, (παλιότερα έτρεχε για 2 χρόνια περίπου με χρυσόψαρα). Απο μετρήσεις ph.6.8 KH 3 GH 7 NO2 0 NO3 0 Θερμοκρασία 26,5 C Αμμωνία δεν έχω βρεί τεστακι ακόμα. Φωτό ανεβάζω μόνο μέσω url δεν παίζει κατευθείαν απο το pc?

Link to comment
Share on other sites

Πως έστρωσες το ενυδρείο σου? Με στικ μετράς?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε

μπορεις να μας κανεις μια αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου σου μεσω της φορμας που υπαρχει (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50683) ετσι μπορουμε να γνωριζουμε αναλυτικα καποια πραγματα για το ενυδρειο σου

στο θεμα μας τωρα :) οπως ειπε και ο NikoP με τι μεθοδο εστρωσες το ενυδρειο σου? Αν τα νιτρικα και τα νιτρωδη ειναι μηδεν το ενυδρειο σου ειναι πιθανο να μην ειναι στρωμενο.

επισης...εχεις προσεξει καποιο φουσκομα στην θυληκια?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έστρωσα με SERA bio nutrivec. Με stick της sera μετράω μιας και τα υγρά που είχα για ΝΟ2 και ΝΟ3 που αγόρασα δεν έβγαζαν ενδείξεις. Βασικά η θηλυκιά μου έχει ένα φουσκοματάκι στην κοιλιά της.

Link to comment
Share on other sites

Με stick της sera μετράω μιας και τα υγρά που είχα για ΝΟ2 και ΝΟ3 που αγόρασα δεν έβγαζαν ενδείξεις.

κακως μετρας με στικς.δεν παιρνεις ακριβης μετρησεις.

τι εννοεις οταν λες δεν εβγαζαν ενδειξεις..?τα τεστ ηταν ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

κακως μετρας με στικς.δεν παιρνεις ακριβης μετρησεις.

τι εννοεις οταν λες δεν εβγαζαν ενδειξεις..?τα τεστ ηταν ενταξει?

Θεωρητικά τα τεστάκια έπρεπε να πάρουν αποχρώσεις του ροζ και τα δικά μου έπερναν αποχρώσεις του καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες φίλε. Το ενυδρείο έμεινε χωρίς ψάρια ή η αλλαγή από χρυσόψαρα σε guppies έγινε την ίδια μέρα; Στη δεύτερη περίπτωση μιλάμε για σίγουρα στρωμένο ενυδρείο, στη δε πρώτη τα πράγματα αλλάζουν πολύ. Ειδικά με τις μετρήσεις σου μάλλον θα συμφωνήσω πως δεν έχει στρώσει. Το Nitrivec το χρησιμοποιώ από την πρώτη πρώτη επαφή μου με το χόμπυ και εξακολουθώ. Ίσως κάνει όλα όσα λέει, αλλά σίγουρα δεν κάνει ένα (κατά τη γνώμη μου).. δε στρώνει το φίλτρο σε μία μέρα, όπως είναι και λογικό εξάλλου, παρά τα όσα υπόσχεται.

Κάποιες επιπλέον πληροφορίες ή τουλάχιστον σίγουρες μετρήσεις θα βοηθούσαν πριν κάνουμε εκτιμήσεις και προτάσεις..

Επίσης, από την παρουσίαση του ενυδρείου σου νομίζω πως όπως είναι στημένο, τα ψαράκια σου δε νιώθουν καθόλου όπως στο φυσικό τους περιβάλλον.. Ίσως κάποια επιπλέον φυτά και ειδικά φυτά που θα επιπλέουν στην επιφάνεια (Κερατόφυλλο) για να προστατεύονται και τα νεογνά που θα έχεις σύντομα, να βοηθούσαν ώστε να έχεις ένα πιο όμορφο, αλλά και πιο φυσικό αποτέλεσμα.. Αναμένουμε νέα

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έμεινε δύο μήνες περίπου χωρίς ψάρια, στο φίλτρο δεν έκανα καμία αλλαγή πέρα του υαλοβάμβακα. Σίγουρα θέλει επιπλέον φυτά όμως βρίσκω μόνο ανουμπίες στα συνοικιακά πετ και σε κανα δύο petshop μεγάλης Αλυσίδας που πήγα δεν είχαν κερατόφυλλο. Απο δευτέρα θα βγώ στην γύρα να βρώ υγρά τεστ ( αν μπορει να προτείνει κανείς κάποια συγκεκριμένη μάρκα θα το εκτημούσα) καθώς και τι φυτα ακριβώς (περαν του κερατοφυλλου μπορώ να βάλω.)

Link to comment
Share on other sites

αυτους τους δυο μηνες που εμεινε χωρις ψαρια λειτουργουσε κανονικα το ενυδρειο?εριχνες τροφη για να επιβιωσουν τα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

αυτους τους δυο μηνες που εμεινε χωρις ψαρια λειτουργουσε κανονικα το ενυδρειο?εριχνες τροφη για να επιβιωσουν τα βακτηρια?

Όχι μετά τις δύο πρώτες βδομάδες άδειασα και το νερό....Την έκανα την γκάφα μου ε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μετά τις δύο πρώτες βδομάδες άδειασα και το νερό....Την έκανα την γκάφα μου ε?

κοιτα απλα με την κινηση σου αυτη σκοτωσες τα βακτηρια..

πριν την εισαγωγη των guppies θα επρεπε να ξαναστρωσεις το ενυδρειο σου.

την δευτερα που θα πας να παρεις τεστ θα σου προτεινα να παρεις και βακτηρια.

αν οντως επιβεβαιωσουν οι μετρησεις σου οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο,δινεις τα ψαρακια σου σε καποιον να τα κρατησει και στρωνεις το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

απο τεστ σου προτεινω να παρεις της εταιριας Salifert αξιοπιστη δοκιμασμενη απο εμπειρους χομπιστες!για βακτηρια δοκιμασε της tropical το bactoactive!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από πειραματισμούς με τεστ των: Sera, Tropical και Salifert ψηφίζω Salifert! Ακολουθούν της Sera που είναι και εύκολα στη χρήση ενώ της Tropical μου φάνηκαν τα πιο αναξιόπιστα. Τεστ ψάξε από το ίντερνετ, αν θες σου στέλνω σε pm μαγαζιά με περίπου 40% κάτω σε τιμές. Από φυτά ό,τι και να βάλεις δε θα ενοχλήσουν τα ψάρια, ούτε θα ενοχληθούν από αυτά. Εγώ θα έβαζα καμιά Κρυπτοκορίνα, Εχινόδορους κυρίως γιατί μου αρέσουν αισθητικά και δεν έχουν και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Μάλλπν πρέπει να δοθούν τα ψαράκια για αρχή αφού όπως τα περιγράφεις σίγουρα δεν είναι στρωμένο το φίλτρο.

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μη σε πιάνει πανικός!! Και μένα οι θηλυκιές μου έτσι κάνουν όταν έρχεται η ώρα να γεννήσουν. Απομονώνονται από τα υπόλοιπα ψάρια σε σημείο όπου δεν υπάρχει ρεύμα νερού και κάθονται ακίνητες. Άλλες φορές τρώνε και άλλες όχι. Και μετά από 5-10 μέρες ξεφουσκώνουν, το ενυδρείο γεμίζει μωρά και τρέχουν σα λυσσασμένες για φαί.

* Βάλε και άλλα φυτά!! Θα δείχνει ακόμα πιο ωραίο και θα σου προσφέρουν σταθερότητα σε όλο το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Και τα θεματάκια συνεχίζονται.......... :bigemo_harabe_net-82:

Καταρχάς η irinichan είχε απόλυτο δίκιο και πλέον είμαι μπαμπάς..... Δεν ξέρω πόσα γεννήθηκαν (μέτρησα πάνω από 6) αλλά ελέω έλλειψης κερατοφυλλου έμεινα με τρείς survivors τους οποίους κρατάω εντός της απόχης ώστε να κρατήσουν τα ενήλικα μακρυά ( βέβαια θυμίζει λίγο απο το jaws μιας και τα ενήλικα κόβουν βόλτες γύρω - γύρω)

Βασικές απορίες.

1) και Τώρα τι κάνουμε??????

2) τι τρώνε τα μικρά και πόσο???? τα flakes που έχω είναι μεγαλύτερα απο αυτά!

3) Το φίλτρο μου λόγω ότι βρίσκεται κάτω απο το νερό δεν παράγει φυσαλίδες για οξυγόνο οπότε σύνδεσα την αεραντλία που είχα για παραγωγή φυσαλίδων δεν έχω κάποιο θεματάκι με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεισ πιασει ηδη τα μικρα μια καλη ιδεα ειναι να τα κρατησεισ σε εξωτερικο ενυδρειο η γυαλα των 8-10 λιτρων τουλαχιστων αυτο κανω εγω μεχρι να γινουν λιγο παρα πανω απο ενα εκατοστο κ μετα παλι πισω... τρωνε οτι κ τα μεγαλα πολυ καλα τρυμενα flakes (σκονη) .. τρελαινονται για βρασμενο κροκο αυγου ομως σε υπερβολικα μικρεσ ποσοτητεσ ...στην ακρη τησ οδοντογλιφιδασ διαλιμενο στο νερο ..ωστε να μην μενει κ μυριζει (αλλα κ με τα flakes ειναι αψογα,,,)με το τριτο δεν νομιζω πωσ 8α υπαρξει καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τρίψε την τροφή ώστε να γίνει σκόνη. Δεν παθαίνουν τίποτα στην απόχη κάνα δυο μέρες. Βρες κερατόφυλλο ή ότι άλλο φυτό με αρκετό φύλλωμα από γείτονα συνχομπίστα για άστα ελεύθερα. Το ότι δε θα τα δεις δυο τρεις μέρες μετά δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Σε λίγο θα βαρεθείς να μετράς μωρά!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...