Jump to content

Παρουσιαση 50 Λιτρων-Προτασεις Για Ψαρια


Recommended Posts

Το ενυδρειο λειτουργει 8 μηνες και φιλοξενει 2 μαυρα νανοτετρα τα οποια θα επιστραφουν διοτι οι συνθηκες δεν ειναι καταλληλες.

τωρα θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν ψαρια που μπορουν να φιλοξενηθουν σε αυτο το προφιλ νερου η πρεπει να κανω αλλαγες στο ph και στο gh οπωσδηποτε;, για να χαρω κανα ψαρι επιτελους

δεκτες ολες οι παρατηρησεις και γνωμες

ευχαριστω

το ενυδρειο μου

λιτρα 50

διαστασεις :,μηκ. 60εκ.πλ. 30εκ.υψος 30εκ.

2 φιλτρα νερου εσωτερικο και εξωτερικο

χαλικη 1 εκ.

μια ανουβια

ενα ξυλο

θερμανση

λαμπα 15 w

ph:8

gh:20

KH:7

post-17031-0-55944000-1358364335_thumb.jpg

post-17031-0-75763100-1358364361_thumb.jpg

post-17031-0-39267100-1358364382_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...σκληρό νερό.... 50 λίτρα... χμμμμ... για guppies σε κόβω. Αύξησε και λίγο ακόμα (να πάει στα 3 εκ.) το πάχος του χαλικιού σου για να μπορείς να φυτέψεις και κάνα φυτάκι ακόμα. Το οποίο είναι μπλε απ'ότι βλέπω??? Αν ήταν για θαλασσινά ψάρια θα σου λεγα να το κρατήσεις (σε σχέση με bare bottom ενυδρείο) αλλά για γλυκό... χμμμ... κάπως μου κάθεται.

Τσέκαρε λιγο τα προφίλ των ζωοτόκων. Ίσως βρεις ενδιαφέρουσες ιδέες!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω το μετανιωσα το μπλε χαλικι θα το βγαλω ,οσο για τα guppies ασε δεν μου αρεσουν καθολου θα κοιταξω να διορθωσω το νερο η μου φαινεται θα παω να αγορασω ενα ενυδρειο 120 λιτρων για να βαλω κανα ωραιο ψαρι η καλυτερη λυση συμφωνεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο δικο μου που Ακομα στρωνω ( και δεν βιαζομαι λογο οτι φτιαχνω ακομη διαφορα εχτρα) ειναι 60λιτρα , και σκοπευω να του βαλω 2 κολομεσους (παφερ) 4 corydoras και ενα ανκιστρους, αλλα με τις εξης ενεργειες - φτιαχνω ενα sump 30λυτρο , μεσα του αφθονη βιολογια , θερμοστατης κτλ, (χαμηλης ροης) οταν θα μπουν τα ψαρια σταδιακα θελω να τσεκαρω τεστ κτλ ωστε να δω τις αλλαγες νερου. Εγω στην θεση σου θα εβαζα ενα κοπαδακι 6 τετρα 2 ραμιρεζι αλλα μεχρι εκει

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο δικο μου που Ακομα στρωνω ( και δεν βιαζομαι λογο οτι φτιαχνω ακομη διαφορα εχτρα) ειναι 60λιτρα , και σκοπευω να του βαλω 2 κολομεσους (παφερ) 4 corydoras και ενα ανκιστρους, αλλα με τις εξης ενεργειες - φτιαχνω ενα sump 30λυτρο , μεσα του αφθονη βιολογια , θερμοστατης κτλ, (χαμηλης ροης) οταν θα μπουν τα ψαρια σταδιακα θελω να τσεκαρω τεστ κτλ ωστε να δω τις αλλαγες νερου. Εγω στην θεση σου θα εβαζα ενα κοπαδακι 6 τετρα 2 ραμιρεζι αλλα μεχρι εκει

Φιλε μου αυτες οι επιλογες που γραφεις ειναι λαθος!Ακαταλληλα ψαρια για 50 λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο λειτουργει 8 μηνες και φιλοξενει 2 μαυρα νανοτετρα τα οποια θα επιστραφουν διοτι οι συνθηκες δεν ειναι καταλληλες.

τωρα θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν ψαρια που μπορουν να φιλοξενηθουν σε αυτο το προφιλ νερου η πρεπει να κανω αλλαγες στο ph και στο gh οπωσδηποτε;, για να χαρω κανα ψαρι επιτελους

δεκτες ολες οι παρατηρησεις και γνωμες

ευχαριστω

το ενυδρειο μου

λιτρα 50

διαστασεις :,μηκ. 60εκ.πλ. 30εκ.υψος 30εκ.

2 φιλτρα νερου εσωτερικο και εξωτερικο

χαλικη 1 εκ.

μια ανουβια

ενα ξυλο

θερμανση

λαμπα 15 w

ph:8

gh:20

KH:7

το νεο ενυδρειο μου:

προσθεσα μαυρο χαλικι μια πετρα και πολλα φυτα και σκεφτομαι να βαλω colisa chuna γιατι μονο αυτο το ψαρι βρηκα στα pet shop να ειναι περισσοτερο συμβατο με τη σκληροτητα του νερου μου.

οι μετρησεις ειναι :

θερμοκρασια 25c

ph-8

gh-22

kh-5

NO2- <0.3 mg/l

NO3-12.5 mg/l

οριστε και η φωτογραφιες ελπιζω να σας αρεσε!

post-17031-0-85484800-1358603845_thumb.jpg

post-17031-0-79070600-1358603863_thumb.jpg

post-17031-0-19081400-1358603883_thumb.jpg

post-17031-0-34151000-1358603902_thumb.jpg

post-17031-0-70927500-1358603926_thumb.jpg

post-17031-0-39125100-1358603953_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο!

Προτείνω να βγάλεις αυτήν την πέτρα και να βάλεις μερικές marimo balls ακόμα! Επίσης βγάλε αυτό το παλατι-σπ'ιτι από κει μέσα και βάλε στην θέση του ακόμα ενα ξύλο,θα δίξει πολύ πιο ωραίο και φυσικό!.Τέλος προτείνω να βάλεις ένα μαυρο χαρτόνι για φόντο στη θέση αυτού που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο!

Προτείνω να βγάλεις αυτήν την πέτρα και να βάλεις μερικές marimo balls ακόμα! Επίσης βγάλε αυτό το παλατι-σπ'ιτι από κει μέσα και βάλε στην θέση του ακόμα ενα ξύλο,θα δίξει πολύ πιο ωραίο και φυσικό!.Τέλος προτείνω να βάλεις ένα μαυρο χαρτόνι για φόντο στη θέση αυτού που έχεις.

:bigemo_harabe_net-64:

με βρίσκει σύμφωνο σε ολα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο!

Προτείνω να βγάλεις αυτήν την πέτρα και να βάλεις μερικές marimo balls ακόμα! Επίσης βγάλε αυτό το παλατι-σπ'ιτι από κει μέσα και βάλε στην θέση του ακόμα ενα ξύλο,θα δίξει πολύ πιο ωραίο και φυσικό!.Τέλος προτείνω να βάλεις ένα μαυρο χαρτόνι για φόντο στη θέση αυτού που έχεις.

Tη δευτερα θα γινουν αυτες οι αλλαγες που προτινεις γιατι εχει δικιο θα ειναι πιο ομορφο,βρηκα αυτο το ξυλο προσφορα 1,5 ευρω και το πηρα αλλα ωρα που το βλεπω καλυτερα με φοβιζει να το βαλω μεσα γιατι ειναι πολυ μαυρο απο κατω.παραθετω φωτο λεγεται mopani εσεις τι λετε;

Colisa chuna βρήκες και θηλυκά ή μόνο αρσενικά;

Δεν ρωτησα ακομα αν εχει και θηλυκα.

post-17031-0-64766900-1358614838_thumb.jpg

post-17031-0-67427800-1358614854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι καμμένα και βρεγμένα? Τότε είναι φυσιολογικό να είναι ετσι

Στις φωτο που εβαλα ειναι ενα ξυλο και δειχνω πως ειναι και απο τις δυο μεριες. το εβαλα στο νερο εγω για να φυγει η κιτρινιλα .αλλα φοβαμαι μηπως η καμμενη μερια επηρεασει το νερο του ενυδρειου αρνητικα!

Link to comment
Share on other sites

το νεο ενυδρειο μου:

προσθεσα μαυρο χαλικι μια πετρα και πολλα φυτα και σκεφτομαι να βαλω colisa chuna γιατι μονο αυτο το ψαρι βρηκα στα pet shop να ειναι περισσοτερο συμβατο με τη σκληροτητα του νερου μου.

οι μετρησεις ειναι :

θερμοκρασια 25c

ph-8

gh-22

kh-5

NO2- <0.3 mg/l

NO3-12.5 mg/l

οριστε και η φωτογραφιες ελπιζω να σας αρεσε!

Το κοκκινο φυτακι που εχεις βαλει ειναι υδροφυλλο και οχι υδροβιο!

Οποτε καλυτερα να το βγαλεις πριν ξεραθει μεσα στο ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Το κοκκινο φυτακι που εχεις βαλει ειναι υδροφυλλο και οχι υδροβιο!

Οποτε καλυτερα να το βγαλεις πριν ξεραθει μεσα στο ενυδρειο σου!

ευχαριστω αλλα ξεραθηκε κιολας! πανε τα 3 μου ευρω

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο το ξυλο προσφορα 1,5 ευρω και το πηρα αλλα ωρα που το βλεπω καλυτερα με φοβιζει να το βαλω μεσα γιατι ειναι πολυ μαυρο απο κατω.παραθετω φωτο λεγεται mopani εσεις τι λετε;

φίλε μου, είναι ίσως το καλύτερο ενυδρειακό ξύλο που μπορείς να βρεις :thumbup: να φανταστείς ήθελα να βάλω κι εγώ τέτοιο, αλλά με κέρδισε το moorwood λόγω εφέ ζούγκλας :D

είναι φυσιολογικό να είναι μαύρο από κάτω...

για να φύγει η κιτρινίλα χρειάζεται πολλές φορές πλήσιμο και να παραμείνει για αρκετές ώρες ή και μέρες μέσα σε κουβά γεμάτο νερό, αλλά λόγω του πάχους του μην περιμένεις να στην αφαιρέσει όλη... δεν το γλιτώνεις να κιτρινήσει ελάχιστα το νερό του ενυδρείου σου αλλά αυτό θα στο κάνει το νερό να φαίνεται πιο φυσικό

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Βρασε τα ξυλα για αρκετη ωρα και αλλαζε νερο!

Ετσι οι πολλες τανινες θα φιγουν οποτε θα βγαλουν πιο λιγο χρωμα στο νερο του ενυδρειου σου!

Εμενα παντως το ξυλο μου φενετε φυσιολογικο και οχι καμμενο!

Αλλα και ετσι να ειναι (καμμενο) μετα το βρασιμο θα ειναι ετοιμο!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, είναι ίσως το καλύτερο ενυδρειακό ξύλο που μπορείς να βρεις :thumbup: να φανταστείς ήθελα να βάλω κι εγώ τέτοιο, αλλά με κέρδισε το moorwood λόγω εφέ ζούγκλας :D

είναι φυσιολογικό να είναι μαύρο από κάτω...

για να φύγει η κιτρινίλα χρειάζεται πολλές φορές πλήσιμο και να παραμείνει για αρκετές ώρες ή και μέρες μέσα σε κουβά γεμάτο νερό, αλλά λόγω του πάχους του μην περιμένεις να στην αφαιρέσει όλη... δεν το γλιτώνεις να κιτρινήσει ελάχιστα το νερό του ενυδρείου σου αλλά αυτό θα στο κάνει το νερό να φαίνεται πιο φυσικό

θα ακολουθησω τις οδηγιες σου, και θα παω να παρω και τα αλλα ειχε ακομα 3 προσφορα στην ιδια τιμη γιατι δεν προκειται να τα ξαναβρω!.

Βρασε τα ξυλα για αρκετη ωρα και αλλαζε νερο!

Ετσι οι πολλες τανινες θα φιγουν οποτε θα βγαλουν πιο λιγο χρωμα στο νερο του ενυδρειου σου!

Εμενα παντως το ξυλο μου φενετε φυσιολογικο και οχι καμμενο!

Αλλα και ετσι να ειναι (καμμενο) μετα το βρασιμο θα ειναι ετοιμο!

εχεις δικιο δεν ειναι καμμενο εμενα μου φανηκε ετσι επειδη ηταν υγρο αλλα το εβγαλα λιγο να στεγνωσει και αλλαξε χρωμα.

απλα δεν ειμουν σιγουρος αλλα με πεισατε τωρα

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε μου, μην ανησυχείς, δεν είναι καμμένο αλλά χρωματική ιδιαιτερότητα του συγκεκριμένου είδους ξύλου :)

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα 4 ξιφοφορους (3 θυληκα 1 αρσενικο) ειναι μαζι με τα 2 νεον τετρα παρεουλα

οριστε και η καινουργιες φωτο>

post-17031-0-07813400-1359215701_thumb.jpg

post-17031-0-96385200-1359215745_thumb.jpg

post-17031-0-31178400-1359215771_thumb.jpg

post-17031-0-38712600-1359215801_thumb.jpg

post-17031-0-87781900-1359215920_thumb.jpg

post-17031-0-32082300-1359215924_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον ομως θελουν κοπαδι και δεν ταιριαζουν με τους ξυφοφορους...

Και το βασικό είναι πως οι ξιφοφόροι δε βολεύονται σε 50 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...