Jump to content

Γενικές Ερωτήσεις Νέου Φυτεμένου


minas78

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ύστερα από μακρά απουσία λόγω ενασχόλησης με το θαλασσινό αντίστοιχο χόμπι, επέστρεψα στο γλυκό και σε μια προσπάθεια φυτεμένου.

Θα δώσω κάποιες πληροφορίες για το σύστημα προκειμένου να σας βοηθήσω με τις ερωτήσεις που έχω.

Το ενυδρείο είναι ένα RIO400 για βυθό έχει χρησιμοποιηθεί αυτό:

CoAqua active Substrate antrazithe http://fish.aquaristic.net/CoAqua-active-Substrate-antrazithe.html με 5-6cm υψος

Από φίλτρα υπάρχει το εσωτερικό του RIO στο οποίο έχει προσαρμοστεί και ο διαχύτης CO2 της DENNERLE Cyclo Turbo και παρέχει περίπου 40 φυσαλίδες το λεπτό, ενώ την νυχτα κλείνει....

και ένα εξωτερικό Fluval 305 (θα αλλαχτεί με μεγαλύτερο μάλλον) με βιολογικό (μακαρόνι, βιόσφαιρες και άλλα)

από φωτισμό υπάρχει ένα φωτιστικό της AQUAMEDIC 2 χ150ΜΗ 5500Κ + 2 *54watt T5 μπλε (διάρκεια φωτισμού 7,5 ώρες)

Το ενυδρείο στήθηκε και ξεκίνησε τον κύκλο του 1/11/2012, αρχές Ιανουαρίου μπήκαν τα ξύλα και προχτές οι πρώτοι κάτοικοι,

PH: 7,33(αν δεν τα έχει παίξει ο controller)

ΚΗ:7,8 (είναι υψηλό, θα μπει τύρφη)

Temp: 24

NH3/NH4:0

NO3:0

Από Φυτά

Alternanthera reineckii

Cabomba caroliniana

Cabomba furcata

Vallisneria australis ´Gigantea´

Ludwigia palustris

Bacopa carolineana

Anubias barteri nana

Chladoflora aegagropila

Hygrophila Guianensis

Από Ψάρια

20 neon Tetra

Οι Ερωτήσεις τώρα:


1) Στην αρχή είχα βάλει άνθρακα στο ενυδρείο για να καθαρίσει το νερό, φαντάζομαι ότι τώρα που θα αρχίσει η προσθήκη λιπασμάτων θα πρέπει να αφαιρεθεί, ώστε να μην απορροφά τα ιχνοστοιχεία πριν από τα φυτά?


2) Υπάρχει μια αεραντλία που την είχα για ομορφιά νομίζω τώρα είναι άχρηστη σωστά?


3) θέλω βοήθεια με το CO2, ποια είναι η επιθυμητή τιμή? και ποιο τεστ μέτρησης προτείνετε?


4) Το CO2 πρέπει να παρέχετε όλη την ημέρα ή μόνο τις ώρες που ο φωτισμόςείναι ανοιχτός?

5) Έχει γίνει λάθος και δεν μπήκε υπόστρωμα υποστήριξης φυτών, (τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες) μέχρι ο βυθός να "λειτουργήσει", οπότε μάλλον πρέπει να πάω σε λιπάσματα, ποιά προτείνετε?

Αυτά ελπίζω να μην κούρασα...και ευχαριστώ προκαταβολικά.





Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μινα, καλη αρχη καταρχας με τα ψαρακια σου!!!

Στο εσωτερικο του rio πως το εχεις (απο βιολογια και σφουγκαρια)?

Θα σου προτεινα τις φυσαλιδες του co2 να τις αυξινες λιγο παραπανω και τον φωτισμο σου να τον βαλεις γυρο στις 8-8,5 ωρες.

Ναι οπωσδηποτε πρεπει να το βγαλεις το καρβουνο γιατι θα ρουφαει οτι λιπασμα βαζεις και δεν θα το περνουν τα φυτα αυτα που θελουν.

Για την αεραντλια μπορεις κατα την γνωμη μου να την αφησεις κακο δεν θα σου κανει αλλα θα σου κανουν και φωτοσυνθεση τα φυτα σου οποτε θα ειναι και ψιλο αχρηστη.

Τωρα για το υποστρωμα που δεν εβαλες δεν πειραζει για να μην το ξεστινης το ενυδρειο σου μπορεις να βαλεις καποια μπαλακια που ειναι σαν υποστρωμα (τωρα δεν θυμαμαι ακριβος την ονομασια του αλλα ειναι της jbl) μπορεις να το βρεις στα pet

Κιτα το co2 μπορεις να το εχεις και ολη μερα μπορεις και να το κλεινεις ωταν κλεινουν τα φωτα (σε εμενα που το εχω ολη μερα δεν εχουν παθει τιποτα τα ψαρια)

Επεισης υπαρχει ενα τεστ co2 τις jbl που μπορεις να το βρεις στα pet

Πιστευω να σε βοηθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

αν θες να ειναι "τουμπανο" φυτα και ψαρια




1) Στην αρχή είχα βάλει άνθρακα στο ενυδρείο για να καθαρίσει το νερό, φαντάζομαι ότι τώρα που θα αρχίσει η προσθήκη λιπασμάτων θα πρέπει να αφαιρεθεί, ώστε να μην απορροφά τα ιχνοστοιχεία πριν από τα φυτά?

NAI


2) Υπάρχει μια αεραντλία που την είχα για ομορφιά νομίζω τώρα είναι άχρηστη σωστά?

ναι, διωχνει το co2, αρκει να εχει μετρια αναταραξη η επιφανεια απο το spray bar


3) θέλω βοήθεια με το CO2, ποια είναι η επιθυμητή τιμή? και ποιο τεστ μέτρησης προτείνετε?

ειναι γυρω στο 30ppm, παρε phcontroller αν θες να μην στρεσαρονται τα ψαρια σου με τις διακυμανσεις του ph, και σαφως ενα συστημα διοξειδιου με μπουκαλα...


4) Το CO2 πρέπει να παρέχετε όλη την ημέρα ή μόνο τις ώρες που ο φωτισμόςείναι ανοιχτός?

ναι ολη μερα, υπαρχει ενας μπουσουλας σχεσης ph-kh-co2, ολα αυτα αλληλοεξαρτονται, δεν ειμαι καλος στη φυσικη αλλα το εχω ψαξει και ισχυει

5) Έχει γίνει λάθος και δεν μπήκε υπόστρωμα υποστήριξης φυτών, (τουλάχιστον για τους πρώτους μήνες) μέχρι ο βυθός να "λειτουργήσει", οπότε μάλλον πρέπει να πάω σε λιπάσματα, ποιά προτείνετε?

αν θες να κανεις σοβαρη δουλεια και να μην αγανακτησεις βαλε υποστρωμα, οπως και να εχει θες ταμπλετες λιπανσης βυθου και υγρα λιπασματα....και πολλα τεστ για τον πρωτο καιρο....seachem εγω χρησιμοποιω για λιπανση


ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ

ΦΩΤΙΣΜΟΣ

ψαξε μεσα στο forum.... αναλογα ποσο φυτεμενο το θες πανε και watt ανα λιτρο (μπουσουλας κι αυτος), ψαξε πριν βαλεις λαμπες απο συζητησεις... εγω εχω κοντα στο 1w/lt.

υγ.

αφησες τη θαλασσα και πηγες στο γλυκο???????? μην το κανεις αδερφε, ειναι ονειρο τα θαλασσινα....






Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις έως τώρα απαντήσεις....

Μιχάλη:

PH controller και συστημα CO2 με μπουκάλα έχω (είχα calcium reactor βλέπεις....), το θέμα είναι πως δεν είμαι πολύ βέβαιως, αν τα έχει παίξει το ηλεκτρόδιο...anyway θα το ελένξω. Οπότε με τον controller ελέγχω την ηλεκτρομαγνητική του CO2, αλλά σε τι τιμή του PH πρέπει να ορίσω τον controller?

Τώρα για το υπόστρωμα πως το βάζω... το ξεστύνω????καήκαμε...

Ως προς τον φωτισμό, τόσο περίπου είμαι ίσως και πιο πάνω....400watt σε 400λίτρα μεικτά....

Όσογια την θάλασσα...πράγματι είναι το κάτι άλλο, αλλά το χόμπι είναι ακριβό και απαιτεί πολύ χρόνο, ενώ τυχόν αστοχίες είναι ασυγχόρητες....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη αρχη!

Εχεις λαθος λαμπες και πρεπει να τις αλλαξεις.στο φυτεμενο χρησιμοποιουμε λαμπες με κελβιν απο 4000-6500,ειδικα οι μπλε θα σου φερουν αλγες,οριστε ενα αρθρο που θα σε βοηθησει πολυ.

Τωρα για τις ερωτησεις σου.

1)Ναι

2) Αχρηστη δεν ειναι,μπορεις να την βαζεις το βραδυ οταν κλεινουν τα φωτα και σταματαει το co2

3)Μπορεις να παρεις ενα τεστ για co2 απο καποιο πετσοπ.το τοποθετεις μεσα στο ενυδρειο σου και αναλογα το χρωμα που παιρνει καταλαβεις αν εχεις αρκετο co2 στο νερο σου.

4) Στην περιπτωση που εχεις ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα το ανοιγεις οταν αναβουν τα φωτα σου και το κλεινεις οταν κλεισουν.

5)Αφου δεν εβαλες υποστρωμα μπορεις να εμπλουτιζεις τον βυθο σου με ταμπλετες λιπανσης οι οποιες μπαινουν κοντα στην ριζα των φυτων,προσοχη οχι ακριβος απο κατω γιατι καιει τις ριζες.Θα βρεις πολλες μαρκες στα πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις νεον το ph σου πρεπει να προ το 6.6-7.0 γιατι θελουν μαλακω και οξυνο νερο(κοιτα το προφιλ τον νεον καο των ψαριων γενικα που θα βαλεις στην πορεια, εγω με τετρα εχω το ph στο 6.8)...

Τα ηλεκτροδια κρατανε περιπου 6 μηνες, μετα αρχιζουν και χανουν....

Αμα εχεις ph controler, βγαλε την αεραντλια γιατι θα χανεις co2 λογο αναταραξεις και επειδη δεν θα κλεινη η μπουκαλα ποτε....ο ph controler θα κλεινη την μπουκαλα οταν χρειαζεται...παρε ενα τεστ για co2 και παιξε για αρχη σε 20ppm και ανεβενης αναλογα την φυτομαζα αλλα και τις απαιτησεις των φυτων σου....τωρα ποσες φυσαλιδες στα 350 λιτρα θα χρειαστης δεν ξερω,απλα με το τεστ θα πας,απλα προσεχε γιατι το τεστ θελει καποιες ωρες για να σου δηξει ποσο co2 εχεις,οποτε τον πρωτο καιρο θα το παρατηρεις συνεχεια....

Απο φωτισμο οντως θελεις αλλαγη, οι μπλε λαμπες πρεπει να κλεισουν αμεσα και οι μεταλου νομιζω παρα ειναι πολυ δυνατες...πρεπει να παιξεις τωρα κοντα σε 200-250 βατ πλεον λογο λιτρων αλλα και παλι πας συμφωνα με τα φυτα σου...οι λαμπες πρεπει να ειναι απο 3.000-6500 κελβιν....

Οπως καταλαβενεις στα λεω πολυ χοντρικα και χρειαζεται διαβασμα και υπομονη....

Καλη αρχη και ανεμενε και τους ποιος παλιους-καμμενους φυτεμενους φιλους :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω τον τυπο σαν μπούσουλα...

Co2= 3*Kh*{10^[7-Ph]}

Γραφω απο κινητο ελπίζω να καταλαβαίνεις τον τυπο...

Εγω υπολογισω με kh=3 και ph=6,44, εχω περίπου 30ppm CO2...(αυτα εχω στο ενυδρειο μου)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, μπορεί κάποιος να περιγράψει το πως τοποθετείται το παρακάτω τεστ co2;

Crystal-Line CO2 long-term test Mini

Το έχω βάλει σύμφωνα με τις οδηγίες, πρέπει να είναι κοντά σε αναταραξη επιφάνειας; Πόσες ώρες παίρνει για να "δείξει";;;;

Link to comment
Share on other sites

το εν λόγω τεστ είναι της DENNRLE, δεν το ανέφερα συγνώμη...να και ενα link:

http://www.dennerle.eu/global/index.php?option=com_content&view=article&id=108%3Aco2-test&catid=124%3Acrystal-line&Itemid=152〈=en

Επίσης για το φωτισμό τις μπλε τις έκλεισα, ως προς τις μετάλλου δεν κάνουν λέτε? είναι αυτές

http://fish.aquaristic.net/en/Aquarium-Lighting/Lighting-supplies/Metal-halide-bulb-freshwater/ab-Aqua-Medic-aqualine-5000.html

είναι 5500kelvin και θεώρησα πως είναι εντός φάσματος....

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τεστακια του co2 θέλουν από 12 έως 24 ώρες για να πάρουν το τελικό τους χρώμα από όπου μπορείς να καταλάβεις αν είσαι οκ με το co2


Η Aqua Medic aqualine 5000 κάνει για φυτεμένα ενυδρεία δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ως προς το test απλά δεν είμαι σίγουρος αν η θέση που έχω επιλέξει είναι σωστή
ή όχι, θα περιμένω να δω, το απόγευμα "κλείνει" 24 ώρες.

Ως προς τις λάμπες, διάβασα το αναλυτικό άρθρο περί φωτισμού και φυτών και προβληματίστηκα, διότι στο κουτί της aquamedic έχει ένα γράφημα φάσματος
που δεν έχει καμία σχέση με όσα αναφέρονται στο άρθρο...δηλαδή δεν είναι έτσι

photo34sf.jpg

Uploaded with ImageShack.us



Έγινε επεξεργασία - minas78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...