Jump to content

Πέρι '' Έγκρισης Από Τους Διαχειριστές ''


Vandar

Recommended Posts

Διάβασα πέρι κάποιων εντάσεων ή κάποιων spam μηνυμάτων αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκε φίλτρο έγκρισης σε οτιδήποτε γράφουμε ;;

Δηλαδή δεν ήταν αρκετό να σβηστεί επιλεκτικά κάτι ;

Προσωπικά πήγα να αφήσω μία αγγελία προχθές βράδυ και διαπίστωσα πως δεν υπάρχει πουθενά επειδή περνά από έγκριση.

Δηλαδή αν είχε κάποιος ψάρια που έπρεπε να δωθούν σε συνχομπίστες μέσα στο Σ/Κ επειδή εξαιτίας απρόοπτων δεν υπάρχει ενυδρείο να φιλοξενηθούν πχ, θα πρέπει να περιμένει κανένα 3ήμερο μήπως το δει κάποιος και δώσει το οκ ;

Θα έχουν πεθάνει τα ζωντανά , και λεγόμαστε και φιλόζωοι εδώ .

Αλλά και γενικότερα, χάνεται η όποια αμεσότητα υπήρχε στα μηνύματα και διερωτώμαι , υπήρχε καμία απόλυτη ανάγκη για κάτι τέτοιο ;;

Δεν είμαστε κανένα φόρουμ ανταλλαγής πολιτικών απόψεων κ ούτε διακυβεύονται κρατικά μυστικά από τις δημοσιεύσεις,... ένα φόρουμ χομπιστών είμαστε. Τι είδους λογοκρισία είναι αυτή ;;

Θεωρώ εντελώς λάθος την κατεύθυνση που παίρνει το site με αυτήν την προσέγγιση ...και αφού δεν είναι σε θέση να ανεβάζει τα μηνύματα εντός ελάχιστων ωρών τουλάχιστον (προκειμένου οι χρήστες να έχουμε μια αίσθηση αμεσότητας) , θα πρέπει να αναθεωρηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβασες προσεκτικά όπως λες τους κανονισμούς, θα έβλεπες ότι στην παράγραφο 9 αναφέρει πως όλες οι αγγελίες, πόστ και νέα θέματα που θέλουν έγκριση θα εγκρίνοντε μέσα σε διάστημα 24 ωρών από την ανάρτησή τους (όπως ακριβώς έγινε με την αγγελία σου)...

Τώρα αυτό που λες παραπάνω

θα πρέπει να περιμένει κανένα 3ήμερο μήπως το δει κάποιος και δώσει το οκ ;

δεν μπορώ να καταλάβω που το είδες, μιας και δεν έχω αφήσει ποτέ κάποιο θέμα ανέγκριτο για διάστημα μεγαλύτερο των 24 ωρών, εκτός αν δεν συμβαδίζει με τους κανονισμούς.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Η αγγελία ήταν το πρώτο μήνυμα που έτυχε να αφήσω με το νέο καθεστώς . Το έκανα ξημερώματα προς Κυριακή και επειδή μπήκα στις 11 το βράδυ της Κυριακής και δεν είδα τίποτα, θεώρησα απίθανο να αφιερώσει κάποιος mod χρόνο για έλεγχο μηνυμάτων μιας και αύριο είναι καθημερινή.

Έτσι έγραψα το παραπάνω μήνυμα (που ομολογουμένως ανεβάσατε αστραπιαία), στο οποίο επικεντρώνομαι πιο πολύ στο γιατί υιοθετήθηκε αυτή η τακτική. Ίσως να έχω χάσει κάποιες επεξηγήσεις, αλλά με μία σύντομη ματιά που έριξα στο φόρουμ δεν είδα τίποτα εκτός από μια συζήτηση για κάποια spam msgs που ελάχιστοι χρήστες τελικά πήραν χαμπάρι.


Αν πιστεύετε πως υπάρχει πραγματικά αυτή η ανάγκη φίλτρανσης των μηνυμάτων και μπορείτε να ανταποκριθείτε σε τέτοιο φόρτο, προκειμένου να ανεβαίνουν άμεσα τα μηνύματα των χρηστών όπως έγινε τώρα με το δικό μου.... τι να πω....μακάρι να είναι εφικτό.
Πάντως φοβάμαι πως θα υπάρξουν περιπτώσεις χρηστών που θα χρειαστεί να περιμένουν αρκετές ώρες (ίσως και μέρες αν μελλοντικά πέσει η δυναμικότητα του site, κάτι που απεύχομαι) και αυτό σε καμία περίπτωση δεν θα συγκρίνεται με το ανά 5 λεπτά τσεκάρισμα που γινόταν κάποτε ... Αυτή η έλλειψη της αμεσότητας που είναι μαγική και ωραία για ένα φόρουμ , μπορεί να έχει μεγάλο αντίκτυπο στο site σε βάθος χρόνου. Ελπίζω να το έχετε λάβει υπόψην σας αυτό.

ΥΓ. Φαντάζομαι πως το Editing στα μηνύματά μας , πήγε και αυτό περίπατο βέβαια ε...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν σου συμβεί κάτι έκτακτο και πρέπει να δωρίσεις τα ψάρια σου τότε άνοιξε θέμα στο καφέ όπου θα το δουν άμεσα πολλά άτομα. Της αγγελίες της βλέπουν μόνο όσοι ενδιαφέρονται ενώ στο καφέ θα το δουν σχεδόν όλοι. Το επιχείρημα σου λοιπόν της έκτακτης ανάγκης είναι αβάσιμο κατά την δικιά μου άποψη.


Η Κατηγορία των αγγελιών έγινε με σκοπό την εξυπηρέτηση των υφιστάμενων μελών και χομπιστων, σιγά σιγά όμως άρχισε να γίνετε εξορμητίριο διαφόρων επιτήδειων με σκοπό το κέρδος από της αγοροπωλησίες. Έτσι άρχισαν να μπαίνουν σιγά σιγά διάφορη κανόνες. Τώρα για να μπήκε ο κανόνας της προέγκρισης σίγουρα θα υπάρχει κάποιος λόγος που εσύ και εγώ δεν τον γνωρίζουμε.


Είναι άδικο να αναφέρεις ότι γίνεται λογοκρισία επειδή σε δυο κατηγορίες τα ποστ χρειάζονται προέγκριση, είναι άδικο να λες ότι το φόρουμ παίρνει εντελώς λάθος κατεύθυνση επειδή δυο κατηγορίες θέλουν προέγκριση.



Link to comment
Share on other sites

Φίλε Vandar θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα του Χρήστου, και απλά θα σου απαντήσω πως η έγκριση στο κομμάτι των αγγελιών έγινε μόνο και μόνο για να μην υπάρχει στις νέες δημοσιεύσεις ένα κατεβατό από αγγελίες, και χάνετε η ουσία του forum, που δεν είναι οι αγγελίες (μιας και δεν είμαστε φόρουμ αγγελιών, όπως κάποιο άλλο γνωστό). Έτσι κι αλλιώς, οι χρήστες που ενδιαφέρονται να αγοράσουν κάτι που υπάρχει σε προσφορά από άλλο χρήστη, θα ψάξουν εξονυχιστικά σε όλες τις κατάλληλες κατηγορίες και δεν θα περιμένουν τις νέες δημοσιεύσεις.

Τώρα για την άλλη κατηγορία που θέλει έγκριση (στην οποία και βρισκόμαστε) πάντα ήθελε έγκριση.

Όσο για την περίπτωση της τυχόν αδυναμίας που αναφέρεις, μπορώ να σε διαβεβαιώσω, πως δεν θα υπάρξει τέτοια στιγμή, μιας και υπάρχει ολόκληρη η ομάδα που είναι έτοιμη να δράσει σε κάθε περίπτωση.

Σε ευχαριστούμε που εξέφρασες τις απορίες σου και την προσωπική σου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

!!!! Δήλαδή σε όλες τις άλλες κατηγορίες γράφει κανείς χωρίς προέγκριση τώρα ;; Μάλλον έχω καιρό να γράψω στο φόρουμ !!! Και επειδή τα δύο μηνύματα που έγραψα το τελευταίο διάστημα (μία αγγελία και ενα ερώτημα περί προεγκρίσεων εδώ), έβγαζαν αυτό με την έγκριση, θεώρησα πως ισχύει σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το φόρουμ. Δηλαδή στο Φυτεμένο και στους Δίσκους κτλ, δεν υπάρχει τέτοιος μηχανισμός ;; Πάλι καλά

Καλά για τα περί αγγελιών συγκεκριμένα , δεν ήξερα πως τα '' δωρίζονται ψάρια '' έπρεπε να γράφονται εκτός αγγελιών ,στον καφέ ή στο γλυκό νερό. Νόμιζα πως οι αγγελίες ήταν το κατάλληλο μέρος.

Τώρα το πέρι επιτήδειων που κερδοφόρισαν μέσω των μικρών αγγελιών στο φόρουμ είναι κάτι το οποίο μάλλον το είπατε καθ'υπερβολή , μιας και προσωπικά ποτέ δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο. Εκτός και αν εννοείτε μερικούς πιτσιρικάδες που μπορεί να πήραν κάποια πράγματα που χαρίζονταν και αργότερα να τα έδιναν βγάζοντας κανένα 20ευρο το δίμηνο. Οκ αυτούς τους παίρνεις χαμπάρι με λίγη παρατηρητικότητα και απλά δεν ασχολείσαι γιατί υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα να ασχοληθεί κανείς. Εξάλλου μπορούν απλά όλοι να βάζουν μια συμβολική τιμή σε ό,τι δίνουν και έτσι δεν παρατηρείται καν αυτό το φαινόμενο.

Αν πάλι ''οι επιτήδειοι'' ήταν εν μέρει μομφή εναντίον κάποιων χομπιστών σαν εμένα που δίνοντας ανά καιρούς πχ δίσκους ή φυτά , μισοτιμής σε σχέση με την αγορά, προκειμένου να βγει κανένα έξοδο (λέγε με ΔΕΗ , τροφές , λιπάσματα , διοξείδια κτλ) , θεωρώ πως μάλλον θα έπρεπε να είμαστε ευχαριστημένοι που γίνεται κάτι τέτοιο στο χόμπι , και η λέξη κερδοσκοπία είναι τουλάχιστον ατυχής για να περιγράψει όλο αυτό.

Και αν θέλετε το συζητάμε περεταίρω αυτό.

Πάντως συγγνώμη για την παρεξήγηση , πραγματικά νόμιζα πως το φίλτρο αφορούσε ολόκληρο το φόρουμ .

Χαίρομαι που δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις πόστ σε όποιο θέμα θες, να δείς ότι μόνο αυτές είναι οι κατηγορίες με έγκριση.

και μια διευκρίνηση σε αυτό που λές παρακάτω

Καλά για τα περί αγγελιών συγκεκριμένα , δεν ήξερα πως τα '' δωρίζονται ψάρια '' έπρεπε να γράφονται εκτός αγγελιών ,στον καφέ ή στο γλυκό νερό. Νόμιζα πως οι αγγελίες ήταν το κατάλληλο μέρος.

τα '' δωρίζονται ψάρια '' σαφώς και πρέπει να μπαίνουν στις κατηγορίες των αγγελιών, μιας και εκεί ανήκουν..... δεν προτείναμε ποτέ ότι πρέπει να ανοίγονται κάπου αλλού....

Και δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση, καλό ήταν που έθεσες εδώ το ερώτημα σου για να σου λυθούν οι απορίες

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν διάβασες προσεκτικά όπως λες τους κανονισμούς, θα έβλεπες ότι στην παράγραφο 9 αναφέρει πως όλες οι αγγελίες, πόστ και νέα θέματα που θέλουν έγκριση θα εγκρίνοντε μέσα σε διάστημα 24 ωρών από την ανάρτησή τους (όπως ακριβώς έγινε με την αγγελία σου)...

Τώρα αυτό που λες παραπάνω

δεν μπορώ να καταλάβω που το είδες, μιας και δεν έχω αφήσει ποτέ κάποιο θέμα ανέγκριτο για διάστημα μεγαλύτερο των 24 ωρών, εκτός αν δεν συμβαδίζει με τους κανονισμούς.

θα ηθελα να μαθω αν μια αγγελια δεν εγκρινεται, στελνετε καποιο μηνυμα στον συγγραφεα αυτης σχετικα με αυτο, η θεωρειτε αυτονοητο αν περασουν 24 ωρες και αυτη δεν δημοσιευθει οτι ειναι αποριπτεα ?

Τουλαχιστον πως θα ξερει καποιος τον λογο που αποριπτεται?

Εγω εχω διαβασει τους κανονισμους ,δεν θεωρω οτι υπαρχει καποιο προβλημα στην σγγελια εχουν περασει 36 ωρες και ακομα περιμενω χωρις να ξερω τι συμβαινει !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Σαφώς και δεν στέλνω μήνυμα αν μια αγγελία δεν εγκριθεί λόγο μη εναρμόνισης με τους κανονισμούς.

Τώρα, στα δικά σου. η μόνη σου αγγελία που βρήκα και δεν είχε εγκριθεί είναι η κάτωθι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84031&p=776682

απ ότι βλέπω την δημοσίευσες 9-Μαρτίου-2013 και ώρα 00:31. Το ότι δεν εγκρίθηκε ακριβώς στην ώρα της σημαίνει ότι με πήρε ο ύπνος, και δεν πρόλαβα να τα κάνω εγκαίρως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες... δεν υπαρχει κανενα ρομποτ να τα κανει ολα αυτοματα...

Ας ειμαστε λιγο ηρεμοι... κ οχι πια τοσο καχυποπτοι...

Κ ο Mr.Zoo επομιζετε ολο το βαρος ολων των αγγελιων...Μην απαιτουμε παραλογα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσουν 24 ώρες υπάρχει και αυτό..... http://www.xe.gr/

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
πριν 9 ώρες, το μέλος Λάζαρος Λαζαρίδης έγραψε:

Πως μπορώ να κάνω μια δημοσίευση για κάποιο ερώτημα που έχω στην σελίδα ευχαριστώ 

Ανοίγεις ένα νέο θέμα στην ενότητα forum & portal και συζητάμε εκει αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...