Jump to content

Απορια Για Led.


s.p.i.r.o.s

Recommended Posts

καλημερα σε ολους.πλησιαζει ο καιρος να αλλαξω λαμπες και σκεφτομουν να παω σε led φωτιστικο.εχω ενα ενυδρειο 200 λιτρα με sps κοραλια(1.21x0.40x0.50)σιγουρα για κατι σε diy μιας και τα ετοιμα ειναι απλησιαστα.

παρολο που εχω διαβασει αρκετα πραγματα εχω μπερδευτει.

ποσα βατ σε led χρειαζομαι για το ενυδρειο μου?καλυτερα περισσοτερα βατ και να δουλευει <<χαμηλομενο>>?

καλυτερα 3βατα η λιγοτερα led με περισσοτερα βατ?

εχω δει εδω καποια ετοιμα κιτ http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=aquastyleonline&source=web&cd=1&cad=rja&sqi=2&ved=0CCsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.aquastyleonline.com%2F&ei=_UMGUbLSGMXGtAbOpIGQDw&usg=AFQjCNHDe2Z2dx8cHIi-3UO5h0LG1zIyzA&bvm=bv.41524429,d.Yms

χρειαζονται κατι αλλο για να δουλεψουν?

αξιζει να παρεις και τα heat sinks απο εκει για να μην ξαχνεις αλλου?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εχεις προβλημα με το φωτισμο σου (δεν εισαι ευχαριστημενος) και θες να πας στα led?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

καθε αλλο.ειναι 4x54w (το εχω φτιαξει μονος μου βεβαια) και δουλευει καλα με καλη αναπτυξη στα κοραλλια.

το σκεφτομαι για λιγοτερη καταναλωση και για να αποφυγω τις αλλαγες των λαμπων καθε εξαμηνο.

τη θερμοκρασια δεν την θεωρω θεμα μιας και τωρα το χειμωνα οσο αναβει το φωτιστικο δεν αναβει ο θερμαντηρας.το καλοκαιρι με ανεμιστηρακια την κραταω σε καλο επιπεδο.

Έγινε επεξεργασία - s.p.i.r.o.s
Link to comment
Share on other sites

εχεις σκεφτει οτι αλλαζοντας τις T5 με Led θα αναγκαστεις να εχεις και θερμαντηρα τις ωρες που θα αναβουν τα φωτα? (αρα παλι θα καις ρευμα)

βλεπω οτι σκεφτεσαι για diy led......

εχεις τον τροπο να δεις οτι αυτο που θα φτιαξεις ποσο καιρο θα σου αντεξει ?

δηλαδη:

σημερα αποδιδει 100% το led που εφτιαξες ....

του χρονου ποσο θα αποδιδει ? ποσο θα εχει πεσει η αποδοση του?

ποσο θα σου κοστισει περιπου εχεις υπολογισει?

καλως ή κακως οι Τ5 ξερουμε οτι σε 6-8 μηνες (αναλογα την χρηση) θελουν αλλαγη και το φωτιστικο μας αποδιδει παλι 100%

στα led τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

ευλογα τα ερωτηματα σου αλλα δυστυχως δεν εχω γνωσεις να τεκμηριωσω απαντησεις.

για το θερμαντηρα συμφωνω οτι ισως να ερχεται τελικα <<μια η αλλη>> στο θεμα του ρευματος.

το κοστος νομιζω θα φτασει η θα περασει τα 300ευρω.(οποτε μαλλον θα μου πεις οτι με αυτα τα λεφτα αλλαζω 4 χρονια τις λαμπες)

τα ιδια ερωτηματα αφορουν και τα ετοιμα φωτιστικα η την diy λυση?

Έγινε επεξεργασία - s.p.i.r.o.s
Link to comment
Share on other sites

Τελωνείο πληρώνεις σίγουρα αν τα πάρεις με fedex,dhl,ή ότι άλλο κούριερ.

Με EMS ίσως το γλιτώσεις...

με αυτά τα led και τους στάνταρ μετασχηματιστές υπολόγισε ότι θέλεις για κάθε λίτρο 1watt σίγουρα+κάποιες βασικές γνώσεις για να μην τα κάψεις όταν το συναρμολογείς... βάλτα κάτω και υπολόγισε...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

οποτε παω στο κιτ με τα 72 led.παλι η καταναλωση δεν ειναι ιδια με τις Τ5?

υπαρχουν αλλα led με πιο χαμηλη αναλογια watt/lit?

Έγινε επεξεργασία - s.p.i.r.o.s
Link to comment
Share on other sites


Είναι πάρα πολλά τα 72 καλύτερα πήγαινε στα 48 και πρόσθεσε μερικά
χρωματιστά



Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν βγάζουν 3 watt βγάζουν 2,3 περίπου...Τα cree μπορούν να τρέξουν μέχρι και 4,5W ανάλογα τον μετασχηματιστή και τον τύπο αλλά ζεσταίνονται και πιο πολύ...με ότι και αν αυτό συνεπάγεται...(χρειάζονται καλύτερη ψύξη,περισσότερη κατανάλωση,περισσότερη απόδοση).

Αν βάλεις Cree θα χρειαστείς λιγότερα..αλλά μην κάνεις πειράματα με τα κοράλλια σου καλύτερα να βάλεις πιο πολλά λέντ και να τα χαμηλώνεις παρά λιγότερα και να τα έχεις 100%...Tα 72 νομίζω σε καλύπτουν...με cree θα χρειαστείς 54-60.

Το 85-90% δεν το γλιτώνεις αλλά οπωσδήποτε όχι 100%...δεν κάνει να τα φορτώνεις τόσο αν θέλεις να τα έχεις για πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...