Jump to content

Μια Βοηθεια Βαρεθηκα Την Διατομική Αλγη


Recommended Posts

καλησπερα.εδω και 3 μηνες εχω διατομικη αλγη σχεδον παντου εκτος παρατηρησα εκει που δεν εχει φως αραγωνιτη και καμια φορα στα τζαμια εχω 300 λ τρεχει 7 μηνες εχω σαμπ αλλαξα ανθρ. αντιφωσφορο. αλαγες με αντίστροφης όσμωσης απο νιτρικα 0 ΚΗ 8 ΠΗ 7.8

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΤΟΜΙΚΗ :angry01: τη μορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα και το ενυδρείο μου πιο πολύ θύμιζε το πράσινο λιβάδι παρά reef δοκιμάζοντας τα πάντα απο ματζούνια με το μόνο που σώθηκα ήταν το Algae Scrubber, δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως άλλαξες τις λάμπες τελευταία όλες μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει!

Όλα τα καινούργια ενυδρεία περνούν αυτό το στάδιο!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ρίχνεις τίποτα πρόσθετα?

Πρόσθεσες κάτι πλαστικό τελευταία στον εξοπλισμό?

Η όσμωση σου μήπως θέλει αλλαγή? ριτίνη απιονισμού χρησιμοποιείς?

Από τάισμα τι ρίχνεις?

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε τα προβλήματα με τα διάτομα ξεκινάνε από περίσσεια πυριτίου (silicates)στο νερό.

Με αλλαγές νερού απο καλή πηγή και καλή συντήρηση αυτά θα εκλείψουν και τα διάτομα θα εξαφανιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ρίξει κανένα πρόσθετο στρόντιο;

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε Alexpsycho εκανα μια αλλαγη 40 λ την Κυριακη ποτε να ξανακανω?ανθρακα και αντιφ. τη μαρκα να παρω?

Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο είναι 10% την εβδομάδα...άλλοι κάνουν 20% κάθε 15 μέρες...βρες εσύ τι σου ταιριάζει.

Αντιφώσφορο σιδήρου είναι πιο οικονομικός και κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερος από τον αλουμινίου.

Ο άνθρακας φίλε μου είναι άνθρακας...απλά καλό καθάρισμα(12 ώρες μούλιασμα σε ζεστό νερό) και αλλαγή κάθε 15 μέρες το πολύ...

Για τέτοια υλικά επέλεξε την κοκομετρία που σε βολεύει για την χρήση που το προορίζεις...πχ χοντρόκοκκο για κάλτσα,λεπτόκοκκο για ριάκτορα.

Επίσης δοκίμασε να ταΐζεις λιγότερο...μερικές τροφές έχω παρατηρήσει ότι κάνουν ζημιά όταν δεν καταναλώνονται και λιμνάζουν στο υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...