Jump to content

Φροντιδα Νεροχελωνας


Recommended Posts

ορειστε το κελυφος του ζωου !

βασηκαδεν το αλλαζω καθε μερα αλλα αναγκαστηκα να το κανω γιατι κιτρινιζε ...

φιλτρο fluval 105 επισης μετα θα αντικαταστησω την βεντουσα με βοτσαλα απλα θελω να μου πεις την διαδικασεια για το πως τα κολλαω ...ευχαριστω !

post-52431-0-19407900-1387100142_thumb.jpg

post-52431-0-43153600-1387100147_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό σημείο εντοπίζεις την κοκκινίλα, γιατί δεν την βρίσκω...

Επίσης αυτό που είπες για την φωτό

ok θα βαλω αυρειο οταν βγει ο ηλιος και ειναι πλεον καθαρα !

ακομη εχει παραγεινει με το κιτρινισμα του νερου ...την μια μερα το αλλαζω την αλλη κιτρινιζει

και υπολιματα τροφης δεν αφηνουν γιατι τρωνε μεχρι και το τελευταιο ψιχουλο σαν λιμασμενες

με φοβίζει...

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβος σε φοβηζει ?Αν.ενωεις για uvb

υπαρχει απλος δεν ειχα χρονο

Αυτη η διαφορα χροματων σαν διαφορετικο στρωμα κελυφους απο πανω τι ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με "φοβίζει" ότι ίσως λείπει η uv...

Οι κίτρινοι χρωματισμοί (που δεν είναι κόκκινοι) είναι φυσικός χρωματισμός της χελώνας.... Τα γκρί είναι λάθος αλλαγή δέρματος

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι το κίτρινο στην απόχρωση.... Εχεις τρελαθεί με το pyraming, ηρέμησε, δεν έχει κάτι εμφανές

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΜΑ ΘΕΛΩ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΗΝ ΒΕΝΤΟΥΖΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ !

ΘΕΛΩ ΑΠΛΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΠΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΕΘΟΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο και μενα ειχε ξεκινησει με τα ιδια γκρι σημαδια αλλα μαλλον δεν ηταν τπτ γιατι εχουν περασει πολλοι μηνες και η χελωνα μου ειναι μια χαρα ζωηρη!

Link to comment
Share on other sites

βεντούζα εννοείς την εξέδρα?

ναι... ακομα το νερο ειναι καταπρασινο ...σαν λιβαδι

εκανα τα τεστ και ειχα μηδεν νιτρικα και λιγη αμμωνια 0.25 νομιζω ισως και λιγοτερο

σκευτομαι μηπως εφθεινεται η βεντουζα για το χρωμα και σκευτομαι να την αντικαταστησωω με πετρες τις οποιες δεν ξερω ομως πως θα κολλησω !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το χρώμα είναι μόνο από την αιωρούμενη άλγη, το πλαστικό που είναι για ενυδρειακή χρήση, δεν μουχλιάζει....

Link to comment
Share on other sites

όπως σου έχω ξανά πέι, βάλε και μιά φωτό..... μιά φωτό=1000 λέξεις, γιατί εγώ υποπτεύομαι ότι αυτό που ονομάζεις εσύ "μούχλα" είναι πρασινάδα από την υγρασία, σαν βρύα....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κατι πολυ ΠΕΡΙΕΡΓΟ συμβαινει !!!

εκει που αλλαξα το νερο καθαρισα το φιλτρο κομματι κομματι

κανω και ενα τεστ αμμωνιας νιτρικων με το παλιο νερο καια μου βγαινει 0 πολυ ωραια σκευτομαι αλλα το νερο ειναι πρασινο

βαζω το καινουργιο νερο απο το βαρελι

και λεω να συνδεσω το φιλτρο αφου το ειχα καθαρισει!

δεν φανταζεσται βρομια που βγηκε απο εκει μεσα !!!

παρολαυτα βαζω το φιλτρο σε λειτουργεια ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΘΟΛΟ

σκευτομαι απο τι μπορει να ειναι αφου καθαρισα το φιλτρο ...λεω θα καθαρισει δεν μπορει απλα μπορει ...

περιμενω καμια ωρα και τιποτα τοτε κανω τεστ αμμωνιας νιτρικων ξανα (τα νιτρικα πριν ηταν 0) και τα νιτρικα βγαινουν φουλ 5.0

αλλαζω το 60 τις εκατο περιπου του νερου

επιδη μου εχει ξανατυχει ξερεται απο που μπορει να προερχεται το θολωμα του νερου και τα νιτρικα ! ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό από bacterial bloom από απότομη μετάβαση συνθηκών (πιθανός διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα σε βαρέλι- ενυδρείο)

Link to comment
Share on other sites

.αφου αλλαξα το νερο περιμενα κανα 15 λεπτο με το που πηρε μπρος το φιλτρο θολωσε !πριν το νερο ηταν τζαμι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιωργο πριν την επομενη αλλαγη κανε μια μετρηση νιτρικων

Link to comment
Share on other sites

ok... μηπως μπορειτε να μου πειτε την διαδυκασεια με αλλαγης της βεντουζας που εχει η εξεδρα με πετρες ...? ρωτησα εναν και μου ειπαι με μη τοξικη σιλικονη ...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να βγάλεις την βεντούζα που έχει η εξέδρα σου, και θες να την κολλήσεις με κάτι άλλο.....

Η ποιό απλή λύση είναι η ενυδρειακή σιλικόνη, αλλά θα περιμένεις να στεγνώσει καλά

Link to comment
Share on other sites

δηλαδει αποτι καταλαβα απλα βγαζω την στερια εξω βαζω σιλικονη πανω της τοποθετω τις πετρες και περιμενω κανα 5ωρο....αμα μινουν κομματακια στεγνης σιλικονης υπερχει θεμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...