Jump to content

Φροντιδα Νεροχελωνας


Recommended Posts

ποτέ δεν αλλάζουμε το 100% του όγκου του ενυδρείου μας.... 20%-50% ανάλογα την περίσταση

γιατι αυτο ? μια στις 2 βδομαδες καλα ειναι ??

Link to comment
Share on other sites

παιδες δεν ξερω ισως εχετε δικιο να με βρισεται απλος σε περιπτοση που φιγω κυριακη πρωι και γιρισω τριτη βραδι κ αφησω μονες τους τις χελωνιτσες μπορει να παθουν κατι ???

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιον να στις ταΐσει, όχι.... Κάνε και μια αλλαγή νερού πριν φύγεις και όλα θα είναι μιά χαρά

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιον να στις ταΐσει, όχι.... Κάνε και μια αλλαγή νερού πριν φύγεις και όλα θα είναι μιά χαρά

για την uvb το λεω ... αλλα θα μου πεις με τοσο ηλιο που εχει .... αλλαγη θα εκανα την τεταρτη γιατι συμπληρωνονται 2 βδομαδες οπως μ ειπαι ο ενυδρειας αυτο ειναι ενα θεμα με το φαι αμα τις ριξω πριν φυγω και με το που γυρισω θα την βγαλουν καθαρη ;/ ? ξερω οτι δεν ειναι καλο για αυτες και θελω το καλυτερο τους απλα για αυτο το μικρο διαστημα που θα κανουμε ανασταση στο χωριο..

Link to comment
Share on other sites

τις εδωσα διπλη μεριδα σημερα και θα τις ξαναδωσω τριτη βραδυ οτος η αλλος αντεχουν την αφαγεια γ πλ καιρο

Link to comment
Share on other sites

μην σε αγχώνει, και μια μέρα "νηστίας" καλό κάνει

Link to comment
Share on other sites

μην σε αγχώνει, και μια μέρα "νηστίας" καλό κάνει

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

επισεις να ρωτησω ..παρατηρησα ασπρα στιγματα επανω στο οστρακο των 2 χελωνω παρολα αυτα ειναι κινητικες και τρωνε ..μπορει να εχουν τιποτα ??? Η η απλα να ειναι αλατα και μεμβρανες

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια θα βοηθουσε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια θα βοηθουσε πολυ!

να σου πω λιγο ..βασικα απλα εχει ενα κατασπρο αλλα πολυ μικρο σημαδι αλλα σε περιπτωση που ειναι κηνιτικες τρωνε κλπ υπααρχει περιπτωση να αρωωστησαν η να μολυνθικαν -αρρωστησαν ??

Link to comment
Share on other sites

να σου πω λιγο ..βασικα απλα εχει ενα κατασπρο αλλα πολυ μικρο σημαδι αλλα σε περιπτωση που ειναι κηνιτικες τρωνε κλπ υπααρχει περιπτωση να αρωωστησαν η να μολυνθικαν -αρρωστησαν ??

To οτι κινουντε και τρωνε δεν μου λεει κατι!

Μπορει να ειναι πρωιμο σταδιο καποιας αρρωστιας μπορει και τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

To οτι κινουντε και τρωνε δεν μου λεει κατι!

Μπορει να ειναι πρωιμο σταδιο καποιας αρρωστιας μπορει και τειποτα

ποιες αρρωστιες με ασπρο καβουκι υπαρχουν ??υπαρχει καποιο λινκ στο φορουμ η καπου αλλου ?

Link to comment
Share on other sites

Το άσπρο καβούκι μπορεί να είναι μύκητας, μπορεί να είναι φολίδα που δεν αναπτύχθηκε, μπορεί ......

Μια φωτογραφία Γιώργο θα βοηθούσε πολύ να σου πούμε τι μπορεί να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Το άσπρο καβούκι μπορεί να είναι μύκητας, μπορεί να είναι φολίδα που δεν αναπτύχθηκε, μπορεί ......

Μια φωτογραφία Γιώργο θα βοηθούσε πολύ να σου πούμε τι μπορεί να είναι...

Οτι σου ειπε και ο Γιωργος!

Link to comment
Share on other sites

ok θα σας στειλω προσοπικα αυρειο απλα δεν θελω να δει ολος ο κοσμος τις χελωνες, ξερω ..δεν ειναι κατι περισοτερο απο κομπλεξ αλλα......

Link to comment
Share on other sites

ok θα σας στειλω προσοπικα αυρειο απλα δεν θελω να δει ολος ο κοσμος τις χελωνες, ξερω ..δεν ειναι κατι περισοτερο απο κομπλεξ αλλα......

Μπορεις να τις στηλεις σε πμ η σε εμενα η στον Mr_Zoo η και στους 2 εαν θελεις και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τις στηλεις σε πμ η σε εμενα η στον Mr_Zoo η και στους 2 εαν θελεις και βλεπουμε!

αυτο ειπα :) επιδει το νερο το αλλαζω αυρειο απο 12 με 3 θα εχω στειλει !

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, να ξέρεις όμως πως άν κοινοποιούσες την φωτό σου, θα είχες πολλές περισσότερες ευκαιρίες να πάρεις περισσότερες γνώμες και από άλλους, γιατί στο κάτω κάτω ούτε εγώ ούτε και ο Γιάννης είμαστε οι φωτεινοί παντογνώστες...

Επίσης υπάρχει και η άλλη λογική, του αν τυχόν βάλεις δημόσια τις φωτό και μπορέσουμε όλοι μαζί και βρούμε μια λύση στο θέμα σου, αύριο μεθαύριο που κάποιο άλλο μέλος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο με εσένα, που θα το αναγνωρίσει μέσω τις φωτό σου, θα μπορεί να βοηθηθεί διαβάζοντας το θέμα σου....

Υ.Γ Επίσης να ξέρεις πως αν θέλεις να κατοχυρώσεις τα πνευματικά δικαιώματα, για να μην σου κλέψουν τις φωτό, μπορείς απλά να βάζεις ένα γράφημα με το όνομά σου πάνω στην φωτό

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και γω

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι ...επισεις υπαρχει καποιος κανονας με τον φωτισμο που υπαρχει στο δωματιο ?? ασχετος με την uvb κανει πχ να εχει ολη μερα η ολη νυχτα φως ???

Link to comment
Share on other sites

σε τραγελαφεικη φαση που πας να αλλαξεις το νερο και ξεχνας να αποσεινδεσεις το φιλτρο...να ανοιγεις το φιλτρο με αποτελεσμα να γινει ολο το σπιτι παραλια :P μετα να αδιαζει ολο το νερο ...οι χελωνες να τρεχουν και το φιλτρο να εχει χαλασει ... ;P :( αιντα ...το φιλτρο κανει θορυβους ...φταει ο καινουργιος ανθρακας ???? η μπεικε αερας και απλα πρεπει να περιμενω ???

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν πως το φιλτρο δεν κανει να βγει εξω απο το νερο ενω λειτουργει γιατι χαλαει... αν εγινε κατι τετοιο σε σενα ισως και να χαλασε =(

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν πως το φιλτρο δεν κανει να βγει εξω απο το νερο ενω λειτουργει γιατι χαλαει... αν εγινε κατι τετοιο σε σενα ισως και να χαλασε =(

μαλλον ...θα το παω σε καποιον ειδικο να με πει ....

Link to comment
Share on other sites

οκ το φιλτρο το εφτιαξα... απλα ηθελε γενικη εξαερωση...αλλα να ρωτησω...επιδει ο καλοκαιρι θα λειπω ...και το ενυδρειο δεν μπορω να το παρω μαζι μου...αλλα θα κατευαινω μια στις δυο βδομαδες να αλλαζω το νερο και καθε μερα ευτιχος η λαμπα θα μπορει να αναβοσβινει ....το προβλημα ειναι το φαι ....ακουσα για τις ταιστρες.και θα παω να παρω μια...αλλα φοβαμε οτι θα τρωι μονο μια χελωνα το φαγητο γιατι ειναι λιγο μεγαλυτερη και δυνατοτερη αυτο που σκευτικα ειναι να παρω ενα τζαμι και να χωρισω το ενυδρειο στη μεση και να ειναι η μια απο την μια και η αλλη απο την αλλη και να παρω δυο τασιστρες αλλα να ειναι ιδικα διαμορφωμενο ωστε να εχουν και οι δυο προσβαση στο νισι χωρις να μπορουν να αλλαξουν θεση. Η αλλη εναλακτικη ειναι να βαλω τις χελωνες στο παλιο ενυδρειο και να τις παρω μαζι μου...

τι θεωρειτε καλυτερο ???

Link to comment
Share on other sites

εσύ θα κρίνεις τι είναι ποιό βολικό για σένα.... Αν τις χωρίσεις, αλλά ταυτόχρονα θα έχουν και οι δύο πρόσβαση στην κοινή εξέδρα, πως είσαι σίγουρος ότι μετπά θα μείνει η κάθε μία στην πλευρά της...???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...