Jump to content

Φροντιδα Νεροχελωνας


Recommended Posts

Γινετε σε60λιτρο ενυδρειο να βαλω χελωνες και χρυσοψαρα

Αν ναι?πως?

σε περιπτωση που δεν επικοινωνει η χελωνα με το ψαρι

αλλιος το ψαρι σου θα καταλυξει μεζες για το χελωνακι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω 2 χελωνάκια εδώ και ένα χρόνο περίπου,και σήμερα παρατήρησα ότι στο κέλυφος του ενός είναι κάτα κάποιο τρόπο μαλακό και ανοιχτό νομίζω...Σας παρακαλώ πολύ μήπως ξέρει κάποιος να μου πεί τι να κάνω...Διάβασα ότι μπορεί να οφείλετε σε ελλειψη φωτός και βιταμινών...???Λαμπα uv δεν έχω και η αλήθεια είναι ότι λείπω όλη μέρα και δεν τα βλέπει αρκετό φώς του ήλιου...Αν γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω να μου πεί...Η καθαριότητα γίνεται μέρα πάρα μέρα και τα ταίζω γαρίδες απο αρκέτη ποσότητα καθημερινά....!!!!!!!Σας παρακαλώ...οποιος γνωρίζει σίγουρα ας μου απαντήσει...Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.... Αυτό ονομάζετε Μεταβολική Ασθένεια των Κοκάλων και οφείλετε στην έλειψη βιταμινών, ασβεστίου καθώς και στον μη επαρκεί φωτισμό σε ακτινοβολία uv-b (που βοηθάει στην σύνθεση της βιταμίνης D3 και αυτή με την σειρά της στην απορρόφηση του ασβεστίου από τα κόκαλα).

Άρχισε να δίνεις ποιό εντατικά ασβέστιο, βιταμίνες και προμηθεύσου οπωσδήποτε λάμπα.

Επίσης άνοιξε ένα δικό σου θέμα (στο οποίο θα μεταφερθούν και αυτές οι απαντήσεις) για να συζητάμε εκεί τα όποια σου προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

λοιπον τωρα που υπαρχουν ζεστες ακομα και ενα μερους του νερου εξατμιζετε ...εξατμιζετε και το αντιχλωριο μαζι η οχι ?

επισεις εγω το αντιχλωριο το βαζω πριν αρχισω να γεμιζω με νερο το ενυδρειο ..ειναι λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

Το "αντιχλώριο" δεσμεύει την ποσότητα χλωρίου που υπάρχει μέσα στο νερό και την εξουδετερώνει, από εκεί και έπειτα σε κάθε συμπλήρωση νερού θα βάζεις και την αντίστοιχη ποσότητα αντιχλωρίου. Το σωστότερο είναι να το βάζεις στο δοχείο που έχεις το νερό για λίγη ώρα πρίν το βάλεις στο ενυδρείο σου

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

απλα πες μου λιγο το αντιχλωριο εξατμιζετε

ειναι λαθος να βαζω πρωτα το αντιχλωριο και μετα το νερο ?

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και στο προηγούμενο post, όταν κάνεις αλλαγή νερού, το νερό που θα βάλεις στο ενυδρείο το προετοιμάζεις πριν σε κάποιο δοχείο, κουβά κλπ. Εκεί προσθέτεις την ποσότητα του αντιχλωρίου που αντιστοιχεί στο νερό της αλλαγης και εκεί αυτό εξουδετερώνει το χλώριο που έχει το νερό της βρύσης και τελειώνει την δουλειά του, δεν σε ενδιαφέρει αν εξατμίζεται. Το λογικό είναι πρώτα να βάζεις νερό στο δοχείο με το νερό που θα χρησιμοποιήσεις για αλλαγή και μετά προσθέτεις το αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και στο προηγούμενο post, όταν κάνεις αλλαγή νερού, το νερό που θα βάλεις στο ενυδρείο το προετοιμάζεις πριν σε κάποιο δοχείο, κουβά κλπ. Εκεί προσθέτεις την ποσότητα του αντιχλωρίου που αντιστοιχεί στο νερό της αλλαγης και εκεί αυτό εξουδετερώνει το χλώριο που έχει το νερό της βρύσης και τελειώνει την δουλειά του, δεν σε ενδιαφέρει αν εξατμίζεται. Το λογικό είναι πρώτα να βάζεις νερό στο δοχείο με το νερό που θα χρησιμοποιήσεις για αλλαγή και μετά προσθέτεις το αντιχλώριο.

οκ απλα μπορει αν γινει τιποτα αν κανω το αναποδο ?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα προσθετω το αντιχλοριο στο νερο και μετα βαζω το νερο ειναι λαθος τελικα ?

Link to comment
Share on other sites

Δηαδει πρωτα βαζω το αντιχλοριο στο ενυδρειο και μετα βαζω το νεροσλλα υπαρψει ηδη νερο στο ενυδτειο

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο το βάζεις στο δοχείο που ετοιμάζεις το νερό της αλλαγής και μετά από 1 ώρα το ρίχνεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

τι μπορει να γινει αν δεν το κανω ετσι ?

διοτι δεν εχω δοχειο και το βαζω με λαστιχα

πρωτα ριχνω το αναλογο αντιχλοριο και μετα το βαζω το νερο στο ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - giorgos 15
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι οτι το χλώριο σκοτώνει ένα μέρος της αποικίας των βακτηρίων του ενυδρείου σου, το πόσα εξαρτάται από την συγκέντρωση του. Άρα το φρέσκο νερό όταν το βαζεις κατευθείαν στο ενυδρείο έχει χλώριο, τώρα τι ζημιά κάνει δεν ξέρω γιατί εξαρτάται από πολλά πράγματα. Γιαυτό βάζεις το αντιχλώριο πριν ώστε όταν ρίξεις το φρέσκο νερό στο ενυδρείο να μην υπάρχει χλώριο.

Link to comment
Share on other sites

αρα

πρωτα βγαζω το μισω νερο

αμεσος προσθετο αντιχλοριο στο ενυδρειο αναλογα με την ποσοτητα του καιρουργιου νερου

και βαζω το καινουργειο νερο

σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι όταν βάζεις το φρέσκο στο ενυδρείο έχει χλώριο. Δεν μπορώ να σου πω πόση ζημιά γίνεται με αυτό τον τρόπο οπότε εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

μα γιαυτο βαζω το αντιχλωριο πριν !!!

μπορω απλα να βγαλω τις χλεωνες απο το ενυδρειο μιας που η εξουδετερωση κραταει 1 ωρα ?

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Ο σωστός τρόπος παρασκευής του νερού της αλλαγής είναι σε άλλο δοχείο, στο οποίο βάζουμε τα πρόσθετα μας και μετά το συμπληρώνουμε στο κυρίως ενυδρείο. Από εκεί και πέρα αληθείς εσυ οποία τεχνική σε βολεύει

Link to comment
Share on other sites

δεν εψω τετοιο δοχειο που χωραει 50 λιτρα

γιαυτο ρωταω αν απλα μπορω να βγαζω τις χελωνες εκτος του ενυδρειου για μια ωρα !

Link to comment
Share on other sites

επισεις θα ηθελα να μου πειτε ποια λαχανικα ειναι τα καλυτερα και τι χρειαζονται για να τα βαλω μεσα πχ χρειαζονται πλησιμο κ ξεφλουδισμα η οχι !!

βιταμινες ειναι απαραιτιτες η οχι ?

πρεπει να δινω την ιδια πωσοτητα με την ζωικη και την αποξιραμενει (οσο χωραει το κεφαλι της) η οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα τα ξεπλένεις, το να τα ξεφλουδίσεις δεν είναι απαραίτητο, η πρόσθετη σκόνη Ca:Ρ είναι πάντα στην τροφή

Link to comment
Share on other sites

προετιμασια σε κατσαρολα χρειαζεονται ;

ποια ειναι τα καλυτερα λαχανικα για τις χελωνες ;

Link to comment
Share on other sites

κοιτα οσο ειναι μικρη ειναι λογικο να θελει μονο πρωτεινη.προσπαθησε ομως να της δινεις καθημερινα και λαχανικα.

επισης τα φρουτα πρεπει να τα αποφευγουμε.δεν ειναι καλο να τους τα προσφερουμε ουτε ως βασικη τροφη ουτε συχνα.οσο πιο σπανια τοσο καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...