Jump to content

Τελικά...τί Ψάρια Ταιριάζουν Με Τα Αγγελοψαρα???


Recommended Posts

Καλησπερα!! Εχω ψαξει παρα πολυ σε πολλεσ σελιδεσ στο ιντερνετ και φυσικα σε αυτο το φορουμ και εχω βρει αρκετα πραγματα για τη συμβιωση των αγγελοψαρων με αλλα ψαρια..Το θεμα ομωσ ειναι οτι αλλα λεει το ιντερνετ , άλλα στο pet shop και πρακτικα άλλα εχω "καταφέρει" να κανω! Για παραδειγμα, το οτι τα σκαλαρια επιτιθονται σε μικροτερα ψαρια οπωσ είναι τα guby , το έχω καταλαβει απο πρώτο χερι ..!κι ομως στο pet shop ηταν σιγουροι οτι αλλοσ ηταν ο λογοσ που εχασα τα μικρα ψαρακια, οπωσ το οτι εφταιγε το νερο μου.Επίσησ δοκιμασα τα τιγρακια που κανονικα θα επιβίωναν απο τα σκαλαρια καθωσ θεωρουνται γρηγορα ψαρια (απότι μου ειπαν δηλαδη) αλλα το αποτελεσμα ηταν σε λιγοτερο απο 1 μηνα να χασω και τα 3 τιγραακια μου. Αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο μου (180λτ) φιλοξενω 5 αγγελοψαρα, 4 ζεβρακια, 2 γκουραμι(διαφορετικα ειδη), 2 παγκασιουσ, 1 silver shark ,1 καθαριστη και 5 ξιφοφορουσ!. Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σασ, τι ψαρια μπορω να βαλω με τα αγγελοψαρα, που να μην κυνδυνευουν να φαγωθουν! θα προσπαθησω να ανεβασω και καποιεσ φωτο μηπωσ βοηθήσουν!! :bigemo_harabe_net-92: δωστε μου τα φωτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

marilina αρχικά για το ενυδρείο σου (180l) δεν κάνουν τα παγκράσιους και ο silver shark λόγο μεγέθους

(γίνονται τεράστια και θέλουν πολυύ μεγαλύτερο χώρο)

εγώ θα άφηνα μόνο τα 5 αγγελόψαρα και ένα ancistrus που δεν μεγαλώνει πολύ και θα έβγαζα τα υπόλοιπα...

Τι φίλτρανση έχεις στο ενυδρείο και ποιές είναι οι διαστάσεις του?

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

marilina αρχικά για το ενυδρείο σου (180l) δεν κάνουν τα παγκράσιους και ο silver shark λόγο μεγέθους

(γίνονται τεράστια και θέλουν πολυύ μεγαλύτερο χώρο)

εγώ θα άφηνα μόνο τα 5 αγγελόψαρα και ένα ancistrus που δεν μεγαλώνει πολύ και θα έβγαζα τα υπόλοιπα...

Τι φίλτρανση έχεις στο ενυδρείο και ποιές είναι οι διαστάσεις του?

ancistrus ειχα 2 αλλα χαθηκαν,κυριολεκτικα δεν ξερω που πηγαν...λογικα κατι θα τα εφαγε (μπορει οι pagasius) οποτε αν τους δωσω νομιζω δεν θα υπαρξει προβλημα μετα.. Τωρα, οι διαστασεισ ειναι 1,80 μηκοσ , 50 υψοσ και 40 πλατοσ (στο περιπου) και το φιλτρο δεν ξερω πωσ λεγεται αλλα ειναι μεσα στο ενυδρειο με διαχωριστικο, 4 συγκοινωνούντα δοχεια με υαλοβαμβακα,ανθρακα σε σακουλακι και κεραμικουσ κυλινδρουσ(μακαρονι) !! επισησ θα ηθελα περισσσοτερη κινηση κ περισσοτερο χρωμα στο ενυδρειο!! γ αυτο εχω και τουσ ξιφοφορουσ κ σκεφτομαι να τουσ αφησω γιατι δεν εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα!

Έγινε επεξεργασία - marilina
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει αρκετα λαθη στη ψαροσυνθεση σου και εχεις μπλεξει ψαρια με διαφορετικες παραμετρους νερου.

Τι μετρησεις εχεις?

Εγω θα κρατουσα μονο τα αγγελοψαρα και θα εδιωχνα ολα τα υπολοιπα.Τα αγγελοψαρα να ξερεις οτι θελουν μαλακο νερο και οχι βρυσης..

Link to comment
Share on other sites

Αν νομιζεις οτι μπορεις να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις που εχουν τα σκαλαρια κρατα τα με καποια νανοκιχλιδα και θα εισαι απολυτα ικανοποιημενη απ το αποτελεσμα νομιζω! εγω πχ εχω bolivian ram με τα σκαλαρια!

Εναλλακτικα μπορεις να κρατησεις μονο τους ξιφοφορους με καποια αλλα ζωοτοκα που να μην υβριδιζουν. θα σου κανουν και γεννες και θα σε χαροποιησουν ιδιαιτερα. βαλε και μπολικα φυτα να κρυβονται τα μικρα και θα σαι μια χαρα!

Ολα τα αλλα για μενα εξω!

Τωρα τα ψαρακια που εχασες πιστευω τα εχασες λογω αστρωτου φιλτρου και ενυδρειου και οχι απο καποιον αλλο λογο.

Και τελος αν οι διαστασεις που δινεις για το ενυδρειο σου ειναι σωστες τοτε ειναι 360 λτ και οχι 180!

Link to comment
Share on other sites

Οι ξιφοφοροι θελουν αλλες συνθηκες νερου (σκληρο) απο τα σκαλαρια (μαλακο)

οταν κανω αλλαγη νερου (βγαζω περιπου το μισο) και βαζω καθαρο απο τη βρυση, μου'δωσαν απο το μαγαζι που παιρνω τα ψαρια να ριχνω αντιχλωριο και ετσι λεει δεν θα χουν προβλημα τα ψαρια...Δεν παιζει ρολο αυτο?Πάντωσ μεχρι στιγμησ δεν εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα ουτε στα αγγελοψαρα ουτε κ στουσ ξιφοφορουσ :bigemo_harabe_net-60:

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λενε τα παιδια σκληρο και μαλακο εχει να κανει με την ανθρακικη σκληροτητα του νερου και το ph του!

Link to comment
Share on other sites

Αν νομιζεις οτι μπορεις να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις που εχουν τα σκαλαρια κρατα τα με καποια νανοκιχλιδα και θα εισαι απολυτα ικανοποιημενη απ το αποτελεσμα νομιζω! εγω πχ εχω bolivian ram με τα σκαλαρια!

Εναλλακτικα μπορεις να κρατησεις μονο τους ξιφοφορους με καποια αλλα ζωοτοκα που να μην υβριδιζουν. θα σου κανουν και γεννες και θα σε χαροποιησουν ιδιαιτερα. βαλε και μπολικα φυτα να κρυβονται τα μικρα και θα σαι μια χαρα!

Ολα τα αλλα για μενα εξω!

Τωρα τα ψαρακια που εχασες πιστευω τα εχασες λογω αστρωτου φιλτρου και ενυδρειου και οχι απο καποιον αλλο λογο.

Και τελος αν οι διαστασεις που δινεις για το ενυδρειο σου ειναι σωστες τοτε ειναι 360 λτ και οχι 180!

ειχα αρχισει πριν 2 χρονια με ενα μικρο ενυδρειο 60 λτ, και για πρωτο ψαρι ειχα σκαλαρι.μου αρεσε κ πηρα κ αλλο ενα μετα, τα οποια τα εχω ακομα (κ εχω παρει κ αλλα 3 βασικα)...οποτε εχω κολλησει μαζι τοουσ,ειναι πολυ ομορφα και τωρα που αρχισα να ασχολουμαι θα ηθελα το ενυδρειο να χει παντα καποια σκαλαρια, γιι αυτο θελω να τα κρατησω,αλλα δεν εχω και πολλεσ επιλογεσ στο τι ψαρια να βαλω μαζι τουσ!! αυτα που μου προτεινεσ, τα bolivian ram, ειναι ακριβα?και ειναι ευκολο να τα βρω? γιατι δεν νομιζω να τα χω δει σε καποιο μαγαζι :bigemo_harabe_net-59: Α, και τα λιτρα τοσα μου χαν πειι οτι ειναι 180... γ αυτο σασ ειπα και γω τοσο...τωρα αν ειναι παραπανω...ακομα καλυτερα!!!!! κ κατι τελευταιο, σκλαρια με ζωοτοκα να φανταστω δεν ταιριαζουν , δηλαδη παντα θα τρωνε τα μικρα που θα γεννιουνται?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λενε τα παιδια σκληρο και μαλακο εχει να κανει με την ανθρακικη σκληροτητα του νερου και το ph του!

:poster_oops: αχ δεν τα ξερω αυτα :-((( τα μονα τεστ που χω κανει στο νερο του ενυδρειου ειναι για το ph και την αμμωνια του... :-/ και παντα στισ αλλαγεσ βαζω νερο απο τη βρυση... τι διαφορετικο θα πρεπει να κανω για να ναι σκληρο ή μαλακο¨?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο τα μικρά αλλά μπορεί και τα μεγαλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

τα bolivian ram δεν ειναι ακριβα ψαρακια και το βρισκεις σχετικα ευκολα

mikrogeophagus altispinosus ειναι το επιστημονικο τους ονομα.

προσεχε επειδη υπαρχουν και τα mikrogeophagus ramirezi που ειναι πολυ πιο απαιτητικά ψαρακια σχετικα με τις συνθηκες του νερου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα αν θα τρωνε τα μικρα τα σκαλαρια. μπορει και οι γονεις να τα φανε! αν εχεις java moss η καποιο αλλο παρομοιο πυκνο φυτο τα μικρα θα κρυβονται και θα επιβιωσουν. το θεμα ειναι το ph που θελουν τα σκαλαρια και το ph που θελουν οι ξιφοφοροι!τι ph εχει το ενυδρειο σου; δωσε μας καποιες μετρησεις. συμπληρωσε την φορμα παρουσιασης. ολοι νερο της βρυσης βαζουν αλλα το περνανε απο καποιες επεξεργασιες οπως αντιστροφη οσμωση η τυρφη κτλπ για να χαμηλωνουν το ph.

τα bolivia ram δεν θα ελεγα οτι ειναι και σπανιο ψαρι ουτε και πολυ ακριβο. μπορεις επισης να βαλεις και cory που λεει ο φιλος overlimit πιο πανω!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο τα μικρά αλλά μπορεί και τα μεγαλύτερα..

τι καλα...!! :-P εχω χασει κ μεγαλυτερα ψαρια αλλα δεν ξερω αν τα χτυπησαν τα σκαλαρια ή οι pagasius ...

Link to comment
Share on other sites

τα bolivian ram δεν ειναι ακριβα ψαρακια και το βρισκεις σχετικα ευκολα

mikrogeophagus altispinosus ειναι το επιστημονικο τους ονομα.

προσεχε επειδη υπαρχουν και τα mikrogeophagus ramirezi που ειναι πολυ πιο απαιτητικά ψαρακια σχετικα με τις συνθηκες του νερου.

ok θα ψαξω !! ελπιζω να τα βρω.. κ θα πρεπει να βγαλω τα υπολοιπα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

για να βρεις τις διαστασεις του ενυδρειο σου υπολογισε μηκος επι πλατος επι υψος!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα αν θα τρωνε τα μικρα τα σκαλαρια. μπορει και οι γονεις να τα φανε! αν εχεις java moss η καποιο αλλο παρομοιο πυκνο φυτο τα μικρα θα κρυβονται και θα επιβιωσουν. το θεμα ειναι το ph που θελουν τα σκαλαρια και το ph που θελουν οι ξιφοφοροι!τι ph εχει το ενυδρειο σου; δωσε μας καποιες μετρησεις. συμπληρωσε την φορμα παρουσιασης. ολοι νερο της βρυσης βαζουν αλλα το περνανε απο καποιες επεξεργασιες οπως αντιστροφη οσμωση η τυρφη κτλπ για να χαμηλωνουν το ph.

τα bolivia ram δεν θα ελεγα οτι ειναι και σπανιο ψαρι ουτε και πολυ ακριβο. μπορεις επισης να βαλεις και cory που λεει ο φιλος overlimit πιο πανω!

θα παρω απο δευτερα ενα τεστ ph να κανω γιατι απ'οτι εψαξα εχω μονο αμμωνιασ και νιτρικα , θα το κανω και θα γραψω τα αποτελεσματα!! τωρα απο φυτα εχω μονο πλαστικα...δεν βοηθανε αυτα για να κρυβονται?

Link to comment
Share on other sites

για να βρεις τις διαστασεις του ενυδρειο σου υπολογισε μηκος επι πλατος επι υψος!

360 τοτε!!! εκλεινε ενα μαγαζι με ενυδρεια κ ψαρια, και εδινε αυτα τα ενυδρεια που ειχε μεσα τα ψαρια που πωλούσε, με 30ευρω ,με φιλτρο χαλικι θερμοστατη ,ανθρακα, μακαρονι, τα παντα... κ χαρηκα κ γω που το βρηκα κ το πηρα αλλα δεν ηξερα και προφανωσ εβαλα μεσα οτι ψαρι μου αρεσε :-/ ... ηθελα να καταληξω οτι για 180λτ το χα παρει αλλα τωρα που το λεσ.. μαλλον ειναι 360...!

Link to comment
Share on other sites

θα παρω απο δευτερα ενα τεστ ph να κανω γιατι απ'οτι εψαξα εχω μονο αμμωνιασ και νιτρικα , θα το κανω και θα γραψω τα αποτελεσματα!! τωρα απο φυτα εχω μονο πλαστικα...δεν βοηθανε αυτα για να κρυβονται?

Δυστυχώς όχι. Επίσης σκέψου ότι μπορεί και να τραυματιστούν από τις αιχμηρές πλευρές που μπορεί να έχουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

βαλε μας καποιες φωτο να δουμε αλλα οπως θα σου πουνε και αλλα παιδια εδω μεσα πετα χθες κιολας τα πλαστικα! ριξε και ενα ψιλοδιαβασματακι εδω μεσα θα βρεις πολλες πληροφοριες για φυτα, κυκλο του αζωτου, πως να κανεις αλλαγες, πως να κανεις γεννες κτλ κτλ! εισαι πολυ τυχερη που βρηκες τετοια προσφορα για ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λιγο τις διαστασεις του ενυδρειου σου να σου πουμε ποσα λιτρα εχεις σιγουρα.

Οπως σου ειπα,εγω θα κρατουσα μονο τα σκαλαρια και τα υπολοιπα θα τα εδινα,τωρα αν το ενυδρειο σου ειναι τοσα πολλα λιτρα θα εβρισκα και μερικους καταλληλους συγκατοικους.

Ομως γιανα ζησουν αξιοπρεπως τα σκαλαρια θελουν κοπαδι οπωτε μιλαμε για 6-7 ατομα και πανω και μαλακο νερακι,οχι βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

βαλε μας καποιες φωτο να δουμε αλλα οπως θα σου πουνε και αλλα παιδια εδω μεσα πετα χθες κιολας τα πλαστικα! ριξε και ενα ψιλοδιαβασματακι εδω μεσα θα βρεις πολλες πληροφοριες για φυτα, κυκλο του αζωτου, πως να κανεις αλλαγες, πως να κανεις γεννες κτλ κτλ! εισαι πολυ τυχερη που βρηκες τετοια προσφορα για ενυδρειο!

καταφερα να ανεβασσω καποιεσ φωτο να δειτε το ενυδρειο τα ψαρια(οσα καταφεραν να βγουν!!) και τα φυτα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...