Jump to content

Fluval Fx5-Προβλημα Με Αερα Sos


pangeo

Recommended Posts

Πριν δυο εβδομαδες αγορασα καινουργιο το φιλτρο, φιλτραρα, δεν εχω βεβαια ιδια εμπειρια απο αλλα εξωτερικα, μα μου φαινεται πολυ καλο.

Το εστεισα στον ωκεανο μου με τρελη χαρα, σε μιση ωρα το νερο ελαμπε, 600 lt αφρικανες.

Ολα τελεια μονο που κατα στιγμες εγκλωβιζη αερα και κανη αυτο το θορυβο του αερα, το κουναω το κλεινω φτιαχνη, μετα απο λιγο παλι τα ιδια.

Χτες το ανοιξα το ξεφορτωσα λιγο απο τα υλικα, εβαλα βαζελινη στο λαστιχακι του καπακιου...παλι τα ιδια, καμια ιδεα? :bigemo_harabe_net-86::2guns::2guns:

Έγινε επεξεργασία - pangeo
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

πριν το βαλεις να δουλεψει πρεπει να γεμισει με νερο ωστε να διωξει τον αερα

και στην αρχη και τωρα του εβαλα τα 6lt που λεει οτι θε΄λει για αρχη, μηπως να το τιγκαρο μεχρι απανω με νερο και μετα να το κλεισω?

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά απ τη στιγμή που δουλεύει και πετάει νερό στην έξοδο , κάνει και εξαέρωση αυτόματα μόνο του .

Μήπως πέρνει αέρα απο την είσοδο ;

Οταν πήρες το φίλτρο έχει και ενα DVD μέσα το είδες ;

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά απ τη στιγμή που δουλεύει και πετάει νερό στην έξοδο , κάνει και εξαέρωση αυτόματα μόνο του .

Μήπως πέρνει αέρα απο την είσοδο ;

Οταν πήρες το φίλτρο έχει και ενα DVD μέσα το είδες ;

ναι το ειδα, τα εχω κανη ολα, ακομα και η συνδεση της εισαγωγης(εκει που ενωνετε ο σπιραλ σωληνας με το σωληνα εισαγωγης) ειναι μεσα στο νερο μηπως επερνε απο κει, το μονο που δεν εχω κανη να αλλαξω τη βανα στην εισαγωγη μηπως απο εκει ρουφαει αερα απο χαλασμενη φλαντζα?????

Link to comment
Share on other sites

Δες το , πάντως κάτι σχετικά με την είσοδο γίνετε .

Link to comment
Share on other sites

δες μηπως πρεπει να γεμισουν και οι σωληνες οχι μονο ο καδος

Kαλησπερα, ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι αποψε -ισως μετα τις αλλαγες που του εκανα μεσα-δεν ακουγεται σχεδον ποτε το γουργουρισμα του νερου, ελπιζω να εφτιαξε γιατι μου ειχε σπαση τα νευρα...Το φιλτρο οντως ειναι φιλτραρα, τα 600 λιτρα μες στη βρωμα που ειχαν γιατι αλλαξα μεσα σχεδον τα παντα σε λιγοτερο απο 1 ωρα ελαμπε, πραγματικα, καθαροτερο νερο δεν εχω δει σχεδον ποτε σε ενυδρειο μου 8 περιπου χρονια που ασχολουμαι...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μακάρι να πάνε όλα καλά ;-)

Σας ευχαριστω ολους παιδια για το ενδιαφερον σας... :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...