Jump to content

Γκαπυ Με Τι Σε 125 Λιτρα;


dimitris_s

Recommended Posts

Γεια σας! Διαθετω ενα ΡΙΟ 125 το οποιο τρεχει απο το Νοεμβριο. Αυτη τη στιγμη εχω 5 γκαπυ (1 αρσενικο και 4 θυληκα) και εναν πλεκο που κληρονομισα με το ενυδρειο! Πριν κανενα μηνα ειχα γεννα και ενω ελεγα να περιμενω λιγο να μεγαλωσουν για να προσθεσω ενα χαρεμακι ακομη με ζωοτοκα, πριν 3 μερες ειχα παλι γεννα! Αυτη τη στιγμη εχω καμια 20ρια μικρα τα οποια ειναι ολα μια χαρα χωρις να τα επιτιθονται τα μεγαλα! Θελω να ρωτησω! Θα μπορουσα τωρα να βαλω ενα χαρεμι ακομη πχ μολυ; Η υπαρχει κινδυνος για τα μικρα; Επισης πιο ειδος προτινεται να βαλω! Σκεφτομαι μολι αλλα οποια αλλη ιδεα θα ηταν ευπροσδεκτη! Υ.Γ εχω και κερατοφυλλο και 2 μεγαλες ανουμπιες στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Διαθετω ενα ΡΙΟ 125 το οποιο τρεχει απο το Νοεμβριο. Αυτη τη στιγμη εχω 5 γκαπυ (1 αρσενικο και 4 θυληκα) και εναν πλεκο που κληρονομισα με το ενυδρειο! Πριν κανενα μηνα ειχα γεννα και ενω ελεγα να περιμενω λιγο να μεγαλωσουν για να προσθεσω ενα χαρεμακι ακομη με ζωοτοκα, πριν 3 μερες ειχα παλι γεννα! Αυτη τη στιγμη εχω καμια 20ρια μικρα τα οποια ειναι ολα μια χαρα χωρις να τα επιτιθονται τα μεγαλα! Θελω να ρωτησω! Θα μπορουσα τωρα να βαλω ενα χαρεμι ακομη πχ μολυ; Η υπαρχει κινδυνος για τα μικρα; Επισης πιο ειδος προτινεται να βαλω! Σκεφτομαι μολι αλλα οποια αλλη ιδεα θα ηταν ευπροσδεκτη! Υ.Γ εχω και κερατοφυλλο και 2 μεγαλες ανουμπιες στο ενυδρειο!

Καλημέρα!

Εγώ θεωρώ σημαντικό να σε ρωτήσω κάτι άλλο πρώτα... όταν λες πλέκο ποιόν εννοείς? γιατί συνήθως αυτά τα ψάρια γίνονται τεράστια και χρειάζονται 300 λίτρα το λιγότερο κι επίσης είναι πολύ ρυπογόνα... Ο δικός σου μήπως είναι αυτός http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36958#entry323418 ??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Του μοιαζει! Ειναι ομως σκουρο καφε το χρωμα του δικου μου! Τον ειχε ο φιλος που μου δωρισε το ενυδρειο 2,5 χρονια κι εγω 3 μηνες και ειναι σταθερα στα 14 εκ! :/

Link to comment
Share on other sites

Του μοιαζει! Ειναι ομως σκουρο καφε το χρωμα του δικου μου! Τον ειχε ο φιλος που μου δωρισε το ενυδρειο 2,5 χρονια κι εγω 3 μηνες και ειναι σταθερα στα 14 εκ! :/

Για δες τον προσεκτικά... είναι μήπως κάποιο από αυτά τα 2 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36765#entry323421 / http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42307#entry385501 ??

Αν ναι δε θα έχεις πρόβλημα αν όχι πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να τον αποχωρηστείς λόγω του ότι σου είπα ότι γίνεται πολύ μεγάλος και θέλει πολλά λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Οχι! Περισσοτερο μοιαζει με τον πρωτο που εβαλες παρα με αυτους εδω κατω! :/ ναι αλλα δεν μεγαλωσε σε 2,5 χρονια! :/

Δυστυχώς φίλε μου αυτό δεν έχει να κάνει.... θα σου το πουν και άλλοι ότι θα πρέπει να αφαιρεθεί το ψαράκι, δυστυχώς :(

Link to comment
Share on other sites

...και επειδή ξεφύγαμε τελείως από το θέμα (δεν πειράζει, για καλό ήταν αυτή μου η παρέμβαση):

Σε αυτό που ρώτησες, μπορείς να βάλεις μαζί με το χαρέμι Guppy κι ένα χαρέμι Molly, Platy ή και δεύτερο χαρέμι Guppy, αλλά μιας και τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου μας είναι περίπου στα 100 τείνω περισσότερο στη συμβίωση με Platies (για να έχεις και μια ποικιλλία στην ψαροσύνθεσή σου) :)

Πάντως θα στο ξαναπώ ότι ο πλέκο δεν ταιριάζει με τα ζωοτόκα όσον αφορά συνθήκες νερού και λόγω τελικού του μεγέθους + του ότι είναι ρυπογόνος.

Από φίλτρανση πως είσαι ??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο εχω το ΕΗΕΙΜ 2213! Σκεφτομουν να βαλω μολλυ αλλα η απορια μου ειναι αν αυτα θα φανε τα μικρα! Επισης τα γκαπυ μου δεν ειναι αυτα με τις τεραστιες ουρες στυλ μονομαχου!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν να βαλω μολλυ αλλα η απορια μου ειναι αν αυτα θα φανε τα μικρα!


Μα τα νεογεννητα τα τρωνε οι ιδιοι οι γονεις,ειπαμε θελει φυτα για να κρυβονται για να επιζησουν

οσο το δυνατον περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασες φιλε παραπανω λεω οτι οταν μου τα πουλησε ο πετσοπας μου ειχε πει οτι δεν θα πειραξουν τα μωρα! Αλλωστε κι αυτος τα ειχε ολα μαζι! Και ετσι εβαλα μεν κερατοφυλλο αλλα απ'οταν γεννηθηκαν τα μικρα κινουνταν ανενοχλητα στην επιφανεια! Δεν τα πειραξαν κι ετσι τα κρατησα ολα! Πηγαιναν μεν στο κερατοφυλλο αλλα οχι ολα! Τα μεγαλα περνανε απο διπλα και δεν τα πειραζουν!

Link to comment
Share on other sites

προταση μου ειναι να μην βαλεις αλλα ψαρακια!

ηδη εχεις αρκετα μικρα και θα αποκτησεις και αλλα στο μελλον!,

τωρα αν θες ποικιλια στην ψαροσυνθεση σου μπορεις να ψαξεις στα προφιλ των ζωοτοκων για τις απαιτησεις τους και την συγκατοικιση τους.

βαλε και αλλα φυτα μεσα και θα το χαρεις σιγουρα το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...