Jump to content

Triops


Recommended Posts

Καλημέρα,

σκέφτηκα ότι το θέμα μπορεί να ενδιαφέρει αρκετούς από εμάς. Σήμερα μου έδειξαν μια σελίδα στον internet γι αυτά τα πραγματάκια που λέγονται Triops (επειδή έχουν τρία μάτια!!! :) ). Αυτά τα μικροσκοπικά πλασματάκια (δεν ξέρω πως αλλιώς να τα πω) είναι από την παλαιολιθική εποχή και πωλούνται προς εξεφτελιστικές τιμές στο internet στη μορφή αβγών. Τα βάζεις σε ενυδρείο 2lt και το γεμίζεις νερό, και αυτά σκάνε και ζουν μερικούς μήνες. Γίνονται περίπου μέχρι 10 εκ. όταν ενηλικιωθούν και υπάρχουν οδηγίες για το πως να τα μεγαλώσετε. Το αξιοθαύμαστο είναι ότι όταν γεννήσουν, και ψοφήσουν πρέπει να αποξηρανθούν τα αυγά, προκειμένου να χρησιμοποιηθούν αργότερα για την γέννα των καινούργιων triops.

Σχετικό site για να δείτε τι ακριβώς είναι: Triops webpage

Αναφέρεται στα site ότι κάνουν και για μικρά παιδιά και μερικά ακόμα απίστευτα πράγματα!!!!

Θα ήθελα τη γνώμη σας επί του θέματος. Εγώ το βρίσκω πάντως λίγο βάναυσο για τα κακόμοιρα τρα ζωάκια να τα πουλάνε σαν αυγά σε μικρά παιδιά και όλα τα σχετικά.

Περιμένω σχόλια

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τα εντομακια αυτα αποτι ειδα εχουν πολυ μικρο διαστημα ζωης, 6-10 εβδομαδες. Αυτο που δεν λεει η ιστοσελιδα ειναι το σε τι χρησιμευουν στη φυση (δηλαδη στη φυσικη ισορροπια). Αποτι διαβασα, θεωρουνται και τροφη για ψαρια λιμνων, οποτε φανταζομαι πολλοι θα τα παιρνουν για να τα καλλιεργουν οπως εμεις την Αρτεμια.

Τωρα το κατα ποσο ειναι βαναυσο η οχι να τα πουλανε σε μικρα παιδια, αλλο θεμα. Αυτο συμβαινει με ολα τα ζωα - να υπενθυμισω οτι στην Ελλαδα το 1975 και για μερικα χρονια μετα πουλουσαν νεο-εκκολαφθεντα κοτοπουλακια και νεογεννητα κουνελια στα παιδακια το Πασχα. Και φυσικα, πουλανε εξακολουθητικα χρυσοψαρα στη γυαλα, το 99% των οποιων πεθαινουν προωρα. Το θεμα πωλησης ζωων σε μη ειδικους ειναι συζητησιμο. Παντως θα μπορουσε να το δει κανεις και μια αρχη για τα παιδακια για την επαφη με τη φυση και τον ενυδρειοφιλισμο. Φανταζομαι μερικοι θα ξεκινησουν ετσι.....

Link to comment
Share on other sites

Και οι "θαλασσοψυχούλες" αρτέμια ήταν, νομίζω πως αποσύρθηκε όμως εδώ και καιρό λόγω της ασχετοσύνης κάποιων "υπευθύνων"...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

αυτο μοιαζει περισσοτερο με σκαθαρακι παρα με ψαρακι..στην φυση παλι αποξηρενονται τα αυγα τους;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...
  • 5 months later...

endiaferon, eukola ekkolapromena, ta lene progonous garidas... mporoun na xrisimopiithoun gia trofh?

gia puffer mia kai exoun skliro kelifos?

gia neogna genikotera?

ta exei kaneis xrisimopoihsh os trofi gia alla psaria?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σκέφτηκα ότι το θέμα μπορεί να ενδιαφέρει αρκετούς από εμάς. Σήμερα μου έδειξαν μια σελίδα στον internet γι αυτά τα πραγματάκια που λέγονται Triops (επειδή έχουν τρία μάτια!!! :bowdown: ). Αυτά τα μικροσκοπικά πλασματάκια (δεν ξέρω πως αλλιώς να τα πω) είναι από την παλαιολιθική εποχή και πωλούνται προς εξεφτελιστικές τιμές στο internet στη μορφή αβγών. Τα βάζεις σε ενυδρείο 2lt και το γεμίζεις νερό, και αυτά σκάνε και ζουν μερικούς μήνες. Γίνονται περίπου μέχρι 10 εκ. όταν ενηλικιωθούν και υπάρχουν οδηγίες για το πως να τα μεγαλώσετε. Το αξιοθαύμαστο είναι ότι όταν γεννήσουν, και ψοφήσουν πρέπει να αποξηρανθούν τα αυγά, προκειμένου να χρησιμοποιηθούν αργότερα για την γέννα των καινούργιων triops.

Σχετικό site για να δείτε τι ακριβώς είναι: Triops webpage

Αναφέρεται στα site ότι κάνουν και για μικρά παιδιά και μερικά ακόμα απίστευτα πράγματα!!!!

Θα ήθελα τη γνώμη σας επί του θέματος. Εγώ το βρίσκω πάντως λίγο βάναυσο για τα κακόμοιρα τρα ζωάκια να τα πουλάνε σαν αυγά σε μικρά παιδιά και όλα τα σχετικά.

Περιμένω σχόλια

Τι αλλο θα δουμε ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Και οι "θαλασσοψυχούλες" αρτέμια ήταν, νομίζω πως αποσύρθηκε όμως εδώ και καιρό λόγω της ασχετοσύνης κάποιων "υπευθύνων"...

η λεξη θαλασσοψυχουλες κατι μου θυμιζει αλλα δεν μπορω να θυμηθω τι ακριβως....Τι ειναι η αρτεμια κ για ποιο σκοπο χρισιμοποιηται :bowdown: ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Οι θαλασσοψυχουλες ηταν Artemia Salina γιατι θελανε αλατι για να ζησουν... επισης στο γυμνασιο ειχα αγορασει απο ενα παζαρι ρωσοποντιων ενα πολυ ενδιαφερον μικροσκοπιο το οποιο στη συσκευασια ειχε αβγα αρτεμια σαλινα και σου εδινε οδηγειες πως να τα εκκολαψεις και να τα μελετησεις στο μικροσκοπιο. Βεβαια η οδηγειες ηταν στα ρωσσικα και δυσκολευτικα μεχρι να βρω καπιον να μου τις μεταφρασει και το ιντερνετ τοτε δεν ηταν στα φορτε του!

Σαν χθες θυμαμαι την φρικη που εφαγα οταν ακουσα τους γελειους που στην τηλεοραση ανακοινωσαν την αποσυρση για τις θαλλασοψυχουλες γιατι τις κατηγορισαν οτι εναι εργαστηριακα γεννετικα μεταλαγμενα

πρωτοζωα!

Ελεος δηλαδη και ασχετοι οι ανθρωποι και η επιστιμονικη φαντασια να οργιαζει....

Στην καινουργια εκδοση θα αναπαραγουμε αλιεν με ξενιστες τα ψαρια μας!

Καλημερα

Νικητας

(το μονο που με στενοχορει στο ολο σκηνικο ειναι οτι ζουνε λιγο και τα λυπαμαι να ψοφανε τοσο γρηγορα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...