Jump to content

Diy Led... Λύση Ή Πρόβλημα??


Bloster

Recommended Posts

Μιας και έχω κατασκευάσει φωτιστικό με led (Bridgelux) έχω κάποιες

απορίες σχετικά με αυτό θέμα, σχετικά με τα χρώματα των κοραλλιών. Τι εννοώ? Πριν
είχα 6λαμπες , όταν έβαλα τα led παρατήρησα ότι τα κοράλλια χάνουν τα χρώματα τους!! Αυτό το είδα
και σε παρόμοιο φωτιστικό που έχω φτιάξει σε φίλο! Όταν όμως τα ιδία κοράλλια
τα πάμε σε άλλο ενυδρείο που δουλεύει με λάμπες τότε το χρώμα τους γίνετε όπως πρώτα!



Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό???





Μια σκέψη που είχα είναι να αντικαταστήσω τα λευκά με cree και να προσθέσω και 2 Τ5
αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αποτελεσματικό!!



Link to comment
Share on other sites

Για πόσα led μιλάς...περιέγραψε λίγο το φωτιστικό σου...

Σε μια περίοδο προσαρμογής απο Τ5 σε led πολλά κοράλλια χάνουν το χρώμα τους.

Αυτό δεν γίνεται απο αδυναμία των led να υποστηρίξουν τα κοράλλια αλλά απο μη καλή προσαρμοστικότητα των κοραλλιών.

Αλλά φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο η ποσότητα των led...Τα bridgelux πάντως τα θεωρώ αρκετά τίμια led...και έχω φιλοξενήσει πολλά κοράλλια αλλά και tridahnids χωρίς πρόβλημα από φωτισμό.

Αργότερα έπαιξα και με Cree..τα λευκά βγάζουν τα ίδια Lummens (150-185)&τα 10.000Κ της Bridgelux δεν τα συγκρίνω με το cool white και τα Royal Blue 35-40 είναι πάνω κάτω τα ίδια.Ίσως να είναι ελάχιστα πιο φωτεινά...

Η τροφοδοσία παίζει μεγάλο ρόλο γιατί τα Cree σηκώνουν παραπάνω ρεύμα άρα και ένταση.Αυτό το καλύπτεις στα Bridgelux με περισσότερα τεμάχια...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Τι φάσμα έχεις επιλέξει στα Bridgelux ?

Πόσα στο σύνολο ?

Έχεις βάλει φακούς ?

Διαστάσεις ενυδρείου ?

Link to comment
Share on other sites


Διαστάσεις ενυδρείου 1.20 χ 44 χ 60



led λευκά είναι στο 70%
τα μπλε 80% και τα χρωματιστά 100%



λευκά 80 μοίρες μπλε 60 χρωματιστά 45



Link to comment
Share on other sites

Από μετασχηματιστές τι έχεις?

Ακολούθησες κάποια περίοδο προσαρμογής?

Link to comment
Share on other sites


Maxwellen
LED driver



Πήρα
από τον γνωστό κινέζο το κιτ με τα 72


Προσαρμογή

είχα κάνει στην αρχή γενικά αλλά τότε δεν είχα και κοράλλια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα...Τα κοράλλια δεν είναι συνηθισμένα σε αυτό το είδος φωτισμού...

Όταν παίρνω καινούργια φράγκς τα αφήνω 1-2 βδομάδες στο υπόστρωμα μέχρι να συνηθίσουν τον φωτισμό.

Πάντως και ο Driver αυτός για να δεις τα Led σου σε βέλτιστη λειτουργία σου προτείνω να τον τρέχεις στα 85-95% έχει τεράστια διαφορά.

Αλλά για αυτό που πληρώνεις τον βρίσκω αρκετά τίμιο.

Και από χρώματα τα παρδαλά led κατά τη γνώμη μου δεν ταιριάζουν σε Reef...πιο πολύ Disco-τεκ θυμίζουν..

Έχω μείνει αυστηρά σε UV 425nm...τίποτα άλλο.

Να έχεις υπόψη οτι τα UV αν δουλεύουν σε πλήρη ένταση μπορούν να σου ασπρίσουν κοράλλια γιαυτό είναι καλό να τα έχεις σε διαφορετικό μετασχηματιστή και να τα προσαρμόζεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Τα 92 leds πάντως σε καλύπτουν σίγουρα σε αυτό το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα...Τα κοράλλια δεν είναι συνηθισμένα σε αυτό το είδος φωτισμού...

Όταν παίρνω καινούργια φράγκς τα αφήνω 1-2 βδομάδες στο υπόστρωμα μέχρι να συνηθίσουν τον φωτισμό.

Πάντως και ο Driver αυτός για να δεις τα Led σου σε βέλτιστη λειτουργία σου προτείνω να τον τρέχεις στα 85-95% έχει τεράστια διαφορά.

Αλλά για αυτό που πληρώνεις τον βρίσκω αρκετά τίμιο.

Και από χρώματα τα παρδαλά led κατά τη γνώμη μου δεν ταιριάζουν σε Reef...πιο πολύ Disco-τεκ θυμίζουν..

Έχω μείνει αυστηρά σε UV 425nm...τίποτα άλλο.

Να έχεις υπόψη οτι τα UV αν δουλεύουν σε πλήρη ένταση μπορούν να σου ασπρίσουν κοράλλια γιαυτό είναι καλό να τα έχεις σε διαφορετικό μετασχηματιστή και να τα προσαρμόζεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Τα 92 leds πάντως σε καλύπτουν σίγουρα σε αυτό το ενυδρείο.

Τα 92 ότι με καλύπτουν είναι το μόνο σίγουρο!

Θα δοκιμάσω να το πάω στα 95% και θα δω πως θα πάει.

Όσο για τα χρωματιστά απλά δεν φαίνονται καν!! Δηλαδή δεν έχω

ένα σημείο που να το βλέπω πράσινο η κόκκινο. τα έβαλα γιατί πίστευα ότι θα δώσουν

κάτι + αλλά δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια άποψη έχω και εγώ.

Σε φίλο που φτιάξαμε το ίδιο κιτ του κινέζου σε φωτισμό sump , πάνε σφαίρα και σε ανάπτυξη και σε χρώμα.

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχω θέμα με θρεπτικά αλλά έχει σχέση αυτό?(ρωτώ
για να μαθαίνω)



Να τονίσω ότι το έχει και φίλος αυτό το πρόβλημα! Βέβαια αυτός
έχει τρελή ανάπτυξη αλλά δεν έχει χρώμα, και για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα γιατί
έχω έρθει λίγο σε απόγνωση



Link to comment
Share on other sites

Την ίδια άποψη έχω και εγώ.

Σε φίλο που φτιάξαμε το ίδιο κιτ του κινέζου σε φωτισμό sump , πάνε σφαίρα και σε ανάπτυξη και σε χρώμα.

Δηλαδή

πρόβλημα με τα θρεπτικά?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..

Το χρώμα στα κοράλλια είναι τεράστιο θέμα...κάπου έχει πάρει το μάτι μου ένα καλό άρθρο εδώ μέσα...αυτό εδώ είναι...

Link to comment
Share on other sites

no3 20 po4 0

Με ποιο τεστ μετρας?Εχεις αλγες στο ενυδρειο σου?Το 20 δεν ειναι και τραγικο αλλα πρεπει να τα ριξεις κατω του 1 για σκληρα με χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Για κοράλλια γενικά μιλάς ή για SPS?Με 20 ΝΟ3 τα περισσότερα Soft corals,xenia,favias κτλ...πάνε τρένο...

Ελάχιστα είναι τα ενυδρεία στον κόσμο που φιλοξενούν τούμπανο SPS κοράλλια με τόσα ΝΟ3....

Αν θέλεις ανάπτυξη και χρώμα σε SPS θέλεις εντατικά....δεν πειράζει γιαυτό είμαστε εδώ.

Πάρε και αυτό το αρθράκι να παίξεις μπαλίτσα... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites


Θα ξεκινήσω με εντατικές
αλλαγές νερού 30% κάθε εβδομάδα και ποιο εντατικά πρόσθεση αμινοξέων και ιχνοστοιχείον να δω πως θα πάει και βλέπουμε.. + ότι θα πάω
τον φωτισμό στο 90-95%



Βλέποντας και κάνοντας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!!



Link to comment
Share on other sites


Για sps λέω



Ξεκινώ να ρίξω νιτρικά και ξαναμιλάμε άμεσα



Παίρνω και τα άρθρα επ ώμου και πάω για διάβασμα!!!



Link to comment
Share on other sites

Αμινοξέα ξέχασε τα...είναι για ολιγοθρεπτικά ενυδρεία με μη-ανιχνεύσιμα ΝΟ3/ΡΟ4...

Ιχνοστοιχεία αν κάνεις σωστές αλλαγές νερού είναι ζήτημα αν χρειάζεται ή όχι...Συνήθως ότι δεν μετράμε δεν το ρίχνουμε και αυτό είναι κανόνας...

Κάτσε διάβασε λίγο και όταν είσαι έτοιμος (NSW παραμέτρους)εδώ είμαστε να μιλήσουμε και για ακρόπορες...

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχω παρατηρηση κ εγω.Στο 60 λίτρο ενυδρειο που εχω στην αρχη ειχα 2 λαμπες 24wat.pl(ουτε καν Τ5)

τις ειχα περιπου 1.5 χρονο κ ολα πηγαιναν ρολοι.

Στην πορεια τις αντικατεστησα με Bridgelux LED.....


7 White 10000K

8 Blue 452-455nm

1 Actinic Violet LED

1 LED 3W Red


τα συγκεκριμανα led τα τρεχω περιπου 1 χρονο κ κατι μηνες το μονο που παρατηρησα ειναι λιγο πιο γρηγορη αναπτυξη στα σκληρα


Οσο για το χρωμα τους....? Σχεδον ολα το ιδιο


Τα σκληρα εχουν χασει αρκετα το χρωμα τους,τα lps μαζευτηκαν δεν ειχαν το ιδιο ανοιγμα οπως πρωτα

Tα Zoanthus δεν ειχαν τον ιδιο ρυθμο αναπτυξεις το βλεπω κ απο τις φωτογραφιες που το ειχα πριν κ μετα


Θα συμφωνησω με τον αλεξ πολυ ντισκο για το τιποτα......κριμα τα λεφτα που εδωσα!!!!!


Παντως στην θεση σου θα ξανα εβαζα τις τ5 κ το πολυ πολυ θα προσθετα λιγα απο τα μπλε
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχω παρατηρηση κ εγω.Στο 60 λίτρο ενυδρειο που εχω στην αρχη ειχα 2 λαμπες 24wat.pl(ουτε καν Τ5)
τις ειχα περιπου 1.5 χρονο κ ολα πηγαιναν ρολοι.
Στην πορεια τις αντικατεστησα με Bridgelux LED.....
7 White 10000K
8 Blue 452-455nm
1 Actinic Violet LED
1 LED 3W Red
τα συγκεκριμανα led τα τρεχω περιπου 1 χρονο κ κατι μηνες το μονο που παρατηρησα ειναι λιγο πιο γρηγορη αναπτυξη στα σκληρα
Οσο για το χρωμα τους....? Σχεδον ολα το ιδιο
Τα σκληρα εχουν χασει αρκετα το χρωμα τους,τα lps μαζευτηκαν δεν ειχαν το ιδιο ανοιγμα οπως πρωτα
Tα Zoanthus δεν ειχαν τον ιδιο ρυθμο αναπτυξεις το βλεπω κ απο τις φωτογραφιες που το ειχα πριν κ μετα
Θα συμφωνησω με τον αλεξ πολυ ντισκο για το τιποτα......κριμα τα λεφτα που εδωσα!!!!!
Παντως στην θεση σου θα ξανα εβαζα τις τ5 κ το πολυ πολυ θα προσθετα λιγα απο τα μπλε

Κάνε 24 τα ledάκια..πάρε και μερικά Cree αν θέλεις να τα δοκιμάσεις...το πολύ-πολύ να δώσεις 30 ευρώ για όλα μαζί.

14 royal blue

8 Λευκά

2 Hyper-actinic 425nm.

Και χωρίς φακούς.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ αλλα λεφτα για led εγω δεν δινω προτιμω να τα δωσω στην ΔΕΗ κ να βαλω 3 η 4 Τ5 παρα led

Τα χρωματα τις Τ5 ειναι πιο φυσικα πιο γηινα πολυ πιο κοντα στα πραγματικα χρωματα του κοραλιου

Θα κρατησω μια κουβεντα σου "ολα τα μεγαλα κ σοβαρα ενυδρεια παιζουν μ Τ5" που την βρισκω πολυ σωστη η ακομα καλυτερα metal halide

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά είναι...

Αρκεί να βρείς το χρώμα του κάθε κοραλλιού και φυσικά να έχεις τις ανάλογες συνθήκες στο νερό για να δείξει το κοράλλι το χρώμα του...

Παράδειγμα δίνω ζοάνθους απο το ενυδρείο μου και κάτω απο Τ5 είναι αγνώριστα αφού με ρωτάνε αν είναι αυτά που είδανε...

Ενώ παίρνω κάτι κοράλλια με χρώματα μουντά και καφέ και στο νερό μου γίνονται εξωγήινα.Παίρνω LPS ψόφια και τα κάνω τούμπανο...

Η αναλογία στα led σου είναι κακή...αν τηρούσες κάποιους κανόνες 2:1 μπλέ/λευκό θα είχες αισθητικά καλύτερο αποτέλεσμα,σίγουρα καλύτερο χρώμα...

Όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν κάνει στροφή στα led και πολλοί ορκισμένοι χρήστες ΜΗ το γύρισαν στα Led...(βλέπε κλάζ...)

Δοκιμασμένη λύση,φοβερή ανάπτυξη αλλά και υγρασία,εξάτμιση,κατανάλωση,ζέστη.....

Με όλα κάνεις την δουλειά σου και με μετάλλου και με Τ5 αρκεί να καλύπτεις τις ανάγκες σου.

Όσοι ήρθαν σπίτι μου το σκέφτηκαν πολύ σοβαρά για led...και όσο βλέπω sps να μεγαλώνουν,και tridacna να λιάζονται δεν μετανιώνω που τα έβαλα...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...