Jump to content

Diy Led... Λύση Ή Πρόβλημα??


Bloster

Recommended Posts

Όλα καλά είναι...

Αρκεί να βρείς το χρώμα του κάθε κοραλλιού και φυσικά να έχεις τις ανάλογες συνθήκες στο νερό για να δείξει το κοράλλι το χρώμα του...

Παράδειγμα δίνω ζοάνθους απο το ενυδρείο μου και κάτω απο Τ5 είναι αγνώριστα αφού με ρωτάνε αν είναι αυτά που είδανε...

Ενώ παίρνω κάτι κοράλλια με χρώματα μουντά και καφέ και στο νερό μου γίνονται εξωγήινα.Παίρνω LPS ψόφια και τα κάνω τούμπανο...Μπραβο σου γι αυτο

Η αναλογία στα led σου είναι κακή...αν τηρούσες κάποιους κανόνες 2:1 μπλέ/λευκό θα είχες αισθητικά καλύτερο αποτέλεσμα,σίγουρα καλύτερο χρώμα...πιστεψε με δεν ηταν δικια μου επιλογη γι αυτο το μετανιωσα

Όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν κάνει στροφή στα led και πολλοί ορκισμένοι χρήστες ΜΗ το γύρισαν στα Led...(βλέπε κλάζ...)Nαι εχουν κανει στροφη συμφωνω.....ΑΛΛΑ σε ετοιμα φωτιστικα!!..εδω ο φιλος μας ομως εχει DIY αλλο το ενα αλλο το αλλο.Οσο για τον ΚΛΑΖ(που του εχω πολυ εκτιμηση) μου ενα φερεις 1 παραδειγμα πιστεψε μπορω κ εγω να σου πω 10 ανθρωπους που μιλαω που αν ειχαν την επιλογη led η τ5 θα κατεληγαν σε Τ5

Δοκιμασμένη λύση,φοβερή ανάπτυξη αλλά και υγρασία,εξάτμιση,κατανάλωση,ζέστη.....εδω μiλας για led h t5?

Με όλα κάνεις την δουλειά σου και με μετάλλου και με Τ5 αρκεί να καλύπτεις τις ανάγκες σου.Κ εδω συμφωνω

Όσοι ήρθαν σπίτι μου το σκέφτηκαν πολύ σοβαρά για led...και όσο βλέπω sps να μεγαλώνουν,και tridacna να λιάζονται δεν μετανιώνω που τα έβαλα...k εδω συμφωνω ΑΛΛΑ!!!Τους εχεις μηλησει για τις ρουτινες σου?με τι μεθοδους παιζεις η κ για τον εξοπλισμο που εχεις κατω απο το ενυδρειο σου για να το φτασεις εκει που το εχεις φτασεις?(που ειναι ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτι εδώ στο Aquazone τα χαρτιά μας τα έχουμε ανοιγμένα.

Δεν κρύβουμε τίποτα.Ούτε κρατάμε μυστικά.

Το φωτιστικό που σου προτείνω το είχε φτιάξει ο γείτονας μου...μέσα σε 5 μήνες είχε φτιάξει αυτό που προσπαθούσα χρόνια να πετύχω όταν ξεκίνησα με το χόμπι...φυσικά τότε τι led....εδώ ζωντανό βράχο και αραγωνίτη δεν μπορούσες να βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ αλλα λεφτα για led εγω δεν δινω προτιμω να τα δωσω στην ΔΕΗ κ να βαλω 3 η 4 Τ5 παρα led

Τα χρωματα τις Τ5 ειναι πιο φυσικα πιο γηινα πολυ πιο κοντα στα πραγματικα χρωματα του κοραλιου

Θα κρατησω μια κουβεντα σου "ολα τα μεγαλα κ σοβαρα ενυδρεια παιζουν μ Τ5" που την βρισκω πολυ σωστη η ακομα καλυτερα metal halide

Δεν ισχυουν αυτα που λες για τον led φωτισμο.Μαλλον θα πρεπει να ψαξεις αλλου την αιτια του αποχρωματισμου των κοραλιων σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυουν αυτα που λες για τον led φωτισμο.Μαλλον θα πρεπει να ψαξεις αλλου την αιτια του αποχρωματισμου των κοραλιων σου.

Το δεν ισχυουν αυτα που λεω δεν μου λεει κατι αιτιολογισε το!

Δηλαδη θες να μου πεις κ σε μενα κ στο φιλο που εχει το ιδιο προβλημα που απο την στιγμη που οι ρουτινες ειναι ιδιες

κ απο την στιγμη που το μονο που αλαξαμε ειναι ειναι το φωτιστικο το προβλημα παραμενει μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Το δεν ισχυουν αυτα που λεω δεν μου λεει κατι αιτιολογισε το!

Δηλαδη θες να μου πεις κ σε μενα κ στο φιλο που εχει το ιδιο προβλημα που απο την στιγμη που οι ρουτινες ειναι ιδιες

κ απο την στιγμη που το μονο που αλαξαμε ειναι ειναι το φωτιστικο το προβλημα παραμενει μεσα στο ενυδρειο?

Φιλε μου τα συγκεκριμενα led τα δουλευω περιπου τρια χρονια στο ενυδρειο μου και εχω δει και την συμπεριφορα τους σε ενυδρεια φιλων.Γι'αυτο και σου λεω πως δεν ισχυουν τα λεγομενα σου.Ειναι ιδανικα για αναπτυξη ειδικα των σκληρων κοραλιων και το χρωμα που τους δεινουν ειναι απιστευτο.Ψαξε λιγο καλυτερα το ενυδρειο και τις ρουτυνες του και θα δεις πως ειναι ετσι οπως σου τα λεω τα πραγματα post-5174-0-78265800-1360776169_thumb.jpg post-5174-0-72867500-1360776273_thumb.jpg Ειναι φωτογραφιες απειραχτες απο το ενυδρειο μου στις οποιες κιολας δεν αποτυπωνονται ακριβως τα χρωματα των κοραλιων

ΥΓ Ισως επειδη σου απαντησα λιγο βιαστικα ποιο πανω να σου φανηκα λιγο αποτομος...σορι γι'αυτο :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν χρειαζεται να μου ζητας συγνωμη μπορω να καταλαβω οπως κ εσυ αν απο τα γραφομενα μπορει καποιος να ειναι αποτομος η οχι μπορει να μην γραφω τακτικα αλλα παρακολουθω πολυ...... ;)

ερωτηση.......πριν βαλεις τα led ειχες Τ5?Για να κανεις την συγκριση?

κ μια χαζη ερωτηση βλεποντας αυτες τισ φωτο το πρωτο πραγμα που θα πω ειναι ουαου ομορμο κοραλι (κ οντως ειναι)στο ενυδρειο σου αυτα τα κοραλια εχουν αυτο το χρωμα στις φωτο η ειναι ακομα καλυτερα? στο λεω αυτο γιατι καμια φορα που τραβαω κ εγω φωτο απο το ενυδρειο μου βλεποντας τις φωτο κ μετα το ενυδρειο μου δεν εχουν καμια σχεση...διορθοσεμαι αν κανω λαθος εδω....κ μιας κ μηλαμε κ ειναι ωραιο το θεματακι που ανοιχτηκε το ονομα μου ειναι Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη φιλε μου :bigemo_harabe_net-134: δεν απορριπτω με τιποτα τις Τ5,ειναι απο τις καλυτερες επιλογες φωτισμου.Αλλα τα led ειναι το επομενο βημακατα την γνωμη μου για τα ενυδρεια μας.Απο φωτογραφια δεν το εχω καθολου το θεμα και οντως ζωντανα φαινονται πολυ ποιο ωραια. Σταθης :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως παιδια ειμαι απο τις περιπτωσεις που ειχαν τ5 πηγα σε led και ξαναγυρισα τ5 τρεχωντας...

το μονο που θελω να πω απο την αρχη ειναι πως ΔΕΝ ισχυει οτι τα led δεν μπορουν να μεγαλωσουν κοραλια και ειδικα τα σκληρα.

μια χαρα μεγαλωνουν και πανε και πολυ γρηγορα :bigemo_harabe_net-64:

το θεμα ειναι το μετα...οταν αρχισουν ολα να μεγαλωνουν και να δημιουργουνται σκιες,οταν αρχισει να πεφτει η αποδοση τους,οταν χαλασει-καει

ενα και δεν μπορεις να το αλλαξεις(εκτος αν πιανουν τα χερια σου η εχεις ακριβο φωτιστικο που αλλαζει μονο ενα),οταν δεν μπορεις ευκολα να αλλαξεις φασμα στο φωτισμο σου(εκτος αν παλι ειναι ακριβο φωτιστικο η πιανουν τοσο πολυ τα χερια σου),οταν το σηκωνεις ψηλα για να απλωσεις το φως και να πιανει μεγαλη επιφανεια και τυφλωνει και τον περαστικο κατω απο το σπιτι :bigemo_harabe_net-82:

και παιζει μεγαλο ρολο και το συστημα παιδια και οι απαιτησεις που εχει...

ειλικρινα εαν εξαιρεσω το πολυ 3-4 ενυδρεια ολοι οι ιδιοκτητες ενυδρειων με πολλα λιτρα και απιστευτα συστηματα(παγκοσμιως) γυρισαν παλι στον παλιο τους φωτισμο(halide η τ5)..στην καλυτερη ισως να κρατησαν καποια led για να εχουν το shimmering σε περιπτωση που ειχαν τ5

φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις..νομιζω ο κωστας(kostas82) κραταει πολυ επιτυχημενα ενυδρειο με led και υψηλες απαιτησεις αλλα ισως να ειναι και ο μοναδικος που μου ερχεται τωρα γρηγορα γρηγορα στο μυαλο.

εμενα τα led δεν μου κανουν γι'αλλους λογους και οχι γιατι δεν μπορουν να μεγαλωσουν κοραλια παντως! :bigemo_harabe_net-64:

το θεμα με τα Led ειναι πως ειναι ακομα στη φαση του οτι πληρωσεις παιρνεις!

αν τα δωσεις χοντρα θα παρεις και κατι που θα εχει καλο αποτελεσμα(και αυτο οχι παντα) αν πας να κανεις η να παρεις κατι φθηνο τοτε

εχεις πεταξει τα χρηματα σου και βαζεις και το χερι ακομα πιο βαθεια αφου ξαναψαχνεις για φωτιστικο.

μεχρι στιγμης εχω καταληξει στο οτι ο συνδυασμος led με τ5 ειναι ο καλυτερος φωτισμος.

Link to comment
Share on other sites


μεχρι στιγμης εχω καταληξει στο οτι ο συνδυασμος led με τ5 ειναι ο καλυτερος φωτισμος.



Αυτό σκέπτομαι πολύ καιρό τώρα!!! Έχεις δει κάτι? Τι συνδυασμό
θα μπορούσε να είναι σε τι αναλογίες?



Link to comment
Share on other sites

οταν αρχισα πριν απο κανα εναμιση χρονο το εντατικο ψαξιμο για να στησω το δικο μου ενυδρειο ολοι λεγαν ατι και δακρυζαν "που λεει ο λογος" τωρα και μετα απο μερικες συζητησεις απο καποιους υποστηριχτες τον λεντ εχουν βγαλει τα φωτηστικα αν οχι αχρηστα ξεπερασμενα

ισως να εχουν και δικιο

η ατι πλεον βγαζει για μενα 1 απο τα ποιο ελπιδοφορα φωτηστικα συνδιασμος λεντ με τ5

http://aquario.gr/fotismos/ledfotistika/ati-powermodule-4x80-watt-t5-4x75-watt-led.html#.URyTIPKOZ60

εχω προσπαθησει να αναπτυξω το θεμα συνδιασμος αλλα δεν τα εχω καταφερει επιδι δεν εχει δοκιμαστει απο καποιον η εστο στα φορουμ μας

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά η ΑΤΙ αν έβγαζε φωτιστικό μόνο με Led θα το κλείνανε το εργοστάσιο...Και μόνο η θερμοκρασία που ανεβάζουν οι Τ5 είναι πρόβλημα για τα led...δεν βρίσκω χρυσή τομή ανάμεσα στα 2.Καθαρά ή το ένα θα έχεις ή το άλλο μαζί δεν γίνεται δουλειά.

Σε μετρήσεις από πολλά Led τα Par που βγάζουν είναι πολλαπλάσια από Τ5(8-12 τεμάχια)...μόνο με μετάλλου μπορούν να συγκριθούν.Σε φάσμα με κάποιο κοντρόλλερ ανάμεσα στα λευκά και μπλε ρυθμίζεις ακριβώς το φάσμα που επιθυμείς χωρίς να χρειάζεται να βάζεις βγάζεις λάμπες για να πειραματίζεσαι.Ακόμα και στα DIY είναι πολύ εύκολο να αντικαταστήσεις κάποιο χρώμα αν δεν σου κάνει... εξάλλου οι λαμπτήρες που χρησιμοποιούν τα εργοστασιακά φωτιστικά είναι Cree,Epileds και Bridgelux και τα βρίσκεις στο εμπόριο... Η εμφάνιση παίζει ρόλο και οι εφαρμογές που σε ιδιοκατασκευές πρέπει να μελετήσεις πατέντες.Αν πάλι χαλάσει κάτι σίγουρα ξέρεις να το ξαναφτιάξεις...δεν είναι τόσο δύσκολο τόσα παιδιά δεν είχαν σχέση με ηλεκτρονικά και τα καταφέρανε...

Πάντως όπως έχω ξαναγράψει άλλα κοράλλια γουστάρουν Led,άλλα γουστάρουν MH άλλα θέλουν Τ5...

Ακόμα είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με τον ήλιο ο οποίος θα ήταν και ο ιδανικός φωτισμός.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης εχω καταληξει στο οτι ο συνδυασμος led με τ5 ειναι ο καλυτερος φωτισμος.

Αυτό σκέπτομαι πολύ καιρό τώρα!!! Έχεις δει κάτι? Τι συνδυασμό

θα μπορούσε να είναι σε τι αναλογίες?

με προλαβε ο marnieros :bigemo_harabe_net-64:

το φωτιστικο αυτο ειναι ο ερωτας μου αλλα πολυ τσουχτερο για τα χρηματα τα οποια εχω διαθεση να δωσω για φωτισμο :bigemo_harabe_net-134:

αν ηταν φθηνοτερο σιγουρα θα το ειχα παρει

οι καλυτερες λυσεις με συνδυασμο αυτων των 2 που εχω δει ειναι diy.

πχ σε ενα φωτιστικο τ5 βγαζουν καποιες απο τις τ5 και στη θεση τους βαζουν diy led

η θερμοτητα δεν ειναι θεμα αφου ουτως η αλλως μπαινουν ανεμιστηρακια στα led.

τα Led απο μονα τους εχουν θεμα με τη θερμοτητα και βαζουν ανεμιστηρακια δεν ειναι οι τ5 που θα τους δημιουργησουν προβλημα,οποτε βαζωντας

ανεμιστηρακια για τα led φευγει και λιγη απο τη θερμοτητα που βγαζουν οι τ5.

εμενα δεν πολυπιανουν τα χερια μου οποτε μια χαρα την εχω με τις τ5.

εψαχνα να βρω καποιες ωραιες μπαρες μηπως τις βαλω κουμπωτα στο ati αλλα η δεν θα ειναι ευκολες στην τοποθετηση η θα ειναι ακριβες

Μπορεις να μας πεις τι συνδιασμο ειχες με τις Τ5?

γιαννη εχω δοκιμασει πολλους συνδυασμους με τις τ5 και τελευταια χρησιμοποιω σε ati 8χ54

μπροστα

blue plus

coral plus

blue plus

blue plus

coral plus-θα βαλω καποια στιγμη aquablue να δω κατι που θελω στα χρωματα καποιων συγκεκριμενων κοραλιων

blue plus

blue plus

coral plus

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...