Jump to content

Ανθρακας


Greg_Reef

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Επειδη ειχα μια αντιπαραθεση με ενα φιλο ο οποιος ειναι χημικος.. Ερωτηση σχετικα με τον ενεργο ανθρακα που βαζουμε στα φιλτρα μας. Οταν αλλαζω τον ανθρακα και βαζω τον καινουριο στη "καλτσα" υπαρχουν καποιες αναθυμιασεις την ωρα που πεφτει μεσα και 2ον, συνηθιζω να κανω αυτην την αλλαγη στον νιπτηρα του μπανιου. Αφου συμπληρωσω οσο χρειαζομαι πλενω τον ανθρακα με νερο βρυσης ο οποιος αφηνει καταλοιπα στον νιπτηρα. Και ολα αυτα με γυμνα χερια. Ο φιλος υποστηριζει οτι υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα μολυνσης απο τον ανθρακα και δε μιλαω για πληγες που μπορει να υπαρχουν στα χερια αλλα για την εισπνοη του απο την ωρα που ανοιγουμε το κουτι.

Τι λετε εσεις γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια δεν εχω παρατηρησει κατι εγω προσωπικα.Καποιος ειδικος ισως μπορουσε να πει κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος σου ίσως μπερδεύει τον ενεργό άνθρακα με το βακτήριο του άνθρακα...

Οι χημική επεξεργασία του ενεργού άνθρακα έχει να κάνει με μπανάκι σε φωσφορικό οξύ... γιαυτό καλό είναι να το μπανιαρίζουμε μια μέρα πριν την χρήση σε οσμωτικό νερό...

Φυσικά όλα αυτά που χρησιμοποιούμε από ένα τεστ μέχρι τα χημικά υλικά είναι αρκετά επικίνδυνα,πρέπει να παίρνουμε πάντα τα μέτρα μας και να τα κρατάμε μακρυά από παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε συγκεκριμενα για τον ενεργο ανθρακα αλλα πιστευω οτι πρεπει να προσεχουμε λιγο παραπανω τελικα οπως ειπες και εσυ Αλεξ. Επισης υποστηριζει οτι ενα ενυδρειο σε ενα δωματιο (μικρο) μερικες φορες ειναι βλαβερο για εμας αλλα και για τις ηλεκτρικες συσκευες που εχουμε μεσα λογω της υπερβολικης πολλες φορες υγρασιας (λογω ανεμιστηρων κλπ) Πρεπει να αεριζεται παρα πολυ συχνα μεσα στην ημερα. Συμφωνειτε;

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια δεν εχω παρατηρησει κατι εγω προσωπικα.....

Το παρατηρήσαμε εμείς.... τόσα spam που νομίζεις ότι οφείλονται

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε συγκεκριμενα για τον ενεργο ανθρακα αλλα πιστευω οτι πρεπει να προσεχουμε λιγο παραπανω τελικα οπως ειπες και εσυ Αλεξ. Επισης υποστηριζει οτι ενα ενυδρειο σε ενα δωματιο (μικρο) μερικες φορες ειναι βλαβερο για εμας αλλα και για τις ηλεκτρικες συσκευες που εχουμε μεσα λογω της υπερβολικης πολλες φορες υγρασιας (λογω ανεμιστηρων κλπ) Πρεπει να αεριζεται παρα πολυ συχνα μεσα στην ημερα. Συμφωνειτε;

Ναι θέλει καλό αερισμό για πάρα πολλούς λόγους...

Πρώτα για την υγεία μας και μετά για την υγεία και την ανάπτυξη του υφάλου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Παναγιώτη είναι πολλοί που χρησιμοποιούν και άλλοι τόσοι που τα έχουν απογαλακτίσει από τέτοια μέσα... Πριν μερικά χρόνια αν το έλεγες ότι δεν βάζω άνθρακα στο ενυδρείο θα γελούσαν μαζί σου...

Ο ενεργός άνθρακας γενικά είναι καλός..τραβάει το χρώμα, τραβάει οσμές,τοξίνες από κοράλλια και άλλα πολλά.Κάνει όμως ένα κακό...τραβάει τα ιχνοστοιχεία από το νερό με ότι και αν αυτό σημαίνει για τα κοράλλια...

Στην κρίση του κάθε χομπίστα είναι να χρησιμοποιήσει ή όχι ενεργό άνθρακα....

Εδώ στο απόλυτο ενυδρειακό φόρουμ είμαστε ενήμεροι για όλες τις μεθόδους/υλικά... καινούργια και μη...αν ενημερώνεστε απο το ΑΖ δεν χρειάζεστε τίποτα άλλο Παναγιώτη...

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό ρώτησα. Επειδή έχω μπερδευτεί με το αν κανει να βαζω ή όχι εφόσον χρησιμοποιώ όσμωση, αλλά και ένα άλλο κεφάλαιο είναι η χρήση αντιφοσφώρου την ώρα που μετράς μηδενικά φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό ρώτησα. Επειδή έχω μπερδευτεί με το αν κανει να βαζω ή όχι εφόσον χρησιμοποιώ όσμωση, αλλά και ένα άλλο κεφάλαιο είναι η χρήση αντιφοσφώρου την ώρα που μετράς μηδενικά φωσφορικά.

Με κάθε τάισμα υπολόγιζε ένα 0,4 προς τα πάνω...νομίζω καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα το φίλο σου το χημικό....... κατά πόσο ενεργός είναι ο ανθρακας που βάζουμε στο ενυδρειο? Τον έχει δει?

Εχω την εντυπωση οτι δεν είναι το ιδιο ακριβως αυτο που εννοει εκεινος με αυτο που έχουμε...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...