Jump to content

Η Ροή Του Φιλτρου Στρεσαρει Τα Ψάρια ?


Jimz750

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,είμαι νέος στο χόμπι και νέος στο φόρουμ,επειδή δεν ήξερα που να ρωτήσω κάτι έγραψα εδώ την ερώτηση μου,έχω ένα φύτεμενο 35 λίτρα, όταν έψαχνα για φίλτρανση κατέληξα σε εξωτερικό fluval 105, στο Πέτ σοπ μου είπαν πως επειδή το φίλτρο θα ειναι λίγο μεγάλο να μείωσω την ένταση του στο μισό για να μην έχουν πρόβλημα τα ψάρια απο μεγάλη ροή, αν μείωσω δεν θα πέσει κ η απόδοση του?ποια ειναι η γνώμη σας?τα ινδιανακια μου ειναι κινητικά τα νέον όμως δεν ειναι τόσο,τα βλέπω συνέχεια σε μια μεριά του ενυδρειου, έχω 5 ινδιανακια κ ένα κοπάδι 12 νέον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,είμαι νέος στο χόμπι και νέος στο φόρουμ,επειδή δεν ήξερα που να ρωτήσω κάτι έγραψα εδώ την ερώτηση μου,έχω ένα φύτεμενο 35 λίτρα, όταν έψαχνα για φίλτρανση κατέληξα σε εξωτερικό fluval 105, στο Πέτ σοπ μου είπαν πως επειδή το φίλτρο θα ειναι λίγο μεγάλο να μείωσω την ένταση του στο μισό για να μην έχουν πρόβλημα τα ψάρια απο μεγάλη ροή, αν μείωσω δεν θα πέσει κ η απόδοση του?ποια ειναι η γνώμη σας?τα ινδιανακια μου ειναι κινητικά τα νέον όμως δεν ειναι τόσο,τα βλέπω συνέχεια σε μια μεριά του ενυδρειου, έχω 5 ινδιανακια κ ένα κοπάδι 12 νέον.

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, φυτεμενο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 50*30*25

Συνολικά Λίτρα:37,5

Sump (λίτρα):όχι

Οργανισμοί

Φυτά:Anubis Kai αλλά 3 είδη λίγων απαιτήσεων

Ψάρια:12 νέον, 5 ινδιανακια, 1 μολυ, 1 albino shark, 1 γλυφτη,

Άλλα είδη:4 apple snails

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:

Πέτρες:3 πέτρες

Ξύλα:1 ξύλο drift wood

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:flubal stratum

Βυθός:

Φωτισμόs

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 λαμπά 18 watt

Διάρκεια φωτισμού:8-10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:fluval 105

Θέρμανση/ Ψύξη:

Λίπανση:oxi

Παροχή CO2:oxi

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:red worms Kai spirulina

Παράμετροι

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:30% εβδομαδιαία

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες: http://img10.imageshack.us/img10/8646/imagentgg.jpg

Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες φιλε μου.

Εχεις παρα πολλα ψαρια μεσα στο ενυδρειο σου. Και εκτος οτι ειναι πολλα τα ψαρια ειναι λιγα και τα λιτρα. Εγω μεσα σε τοσα λιτρα θα προτεινα μονο ενα μονομαχο.

Τα νεον μαλλον στρεσαρονται απ τα ινδιανακια αλλα και απο τα αλλα ψαρια και οχι απ την ροη του φιλτρου. Η ψαροσυνθεση σου ειναι λαθος σε γενικες γραμμες.

Βεβαια οταν το φιλτρο σου κανει και το ενυδρειο ''πλυντηριο'' και δεν μπορουν να κολυμπησουν τα ψαρια ειναι κι αυτο ενα θεμα.

Επισης δεν μας εχεις γραψει τις μετρησεις σου σε ph, αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. Ποσο καιρο το εχεις το ενυδρειο και πως το εστρωσες;

Η πετρα νομιζω ειναι ασβεστολιθικη που σημαινει πως δεν κανει γιαυτα τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Πω πω φίλε μου με στεναχωρησες.κ εγώ έλεγα πως έχω φτιάξει έναν πολύ ωραίο βίο τόπο για τα ψαράκια μου.το οτι ειναι αρκετά τα ψαράκια το ξέρω κ είμαι σε αναζητηση για μεγάλο ενυδρειο.αλλα γιατί η φάρο σύνθεση μου ειναι λάθος?δεν ταιριάζουν τα νέον με τα ινδιανακια?επισης το φίλτρο το κατεβασα για να μην έχει μεγάλη ροή.το ενυδρειο το έστρωσα περνωντας νερό και βιολογικό υλικό απο το προηγούμενο εσωτερικό φίλτρο που είχα, επίσης γιατί δεν κάνει η πέτρα?για τι ψάρια κάνει αυτή η πέτρα, σε γενικές γραμμές δεν ειναι ένα ωραίο aquascape. Ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειμαστε εδω για να σε στεονοχωρησουμ αλλα για να σε βοηθησουμε. Αυτα που θα σου πουμε δεν στα επιβαλουμε αλλα τα λεμε με καλη διαθεση για να ευχαριστηθεις το χομπυ και το ενυδρειο σου. :bigemo_harabe_net-64:

Εχουμε και λεμε λοιπον:

1) Τα μολυ ειναι ζωοτοκα και θελουν πιο σκληρο σε ph νερο απ ολα τα υπολοιπα.

2) Ο ''γλυφτης'' αν εννοεις το ψαρι pleco γινεται θηριο και εδω σου παραθετω ενα λινκ για να δεις ποσο μεγαλο γινεται http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83077&p=764555

3) Ο albino shark γινεται κι αυτος μεγαλος ( οχι τεραστιος αλλα μεγαλος ).

4) Τα ινδιανακια ειναι πιο επιθετικα ας το πουμε απο τα ντροπαλα νεον που θελουν μαλακο ph.

5) H πετρα αν ειναι ασβεστολιθικη σκληραινη το νερο.

Το ολο ενυδρειο δεν ειναι αχημο σαν ομορφια. Τις anubias πρεπει να τις δεσεις πανω σε ξυλο η πετρα για να ευδοκιμησουν και οχι φυτεμενες. Τα αλλα φυτα ποια ειναι;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειμαστε εδω για να σε στεονοχωρησουμ αλλα για να σε βοηθησουμε. Αυτα που θα σου πουμε δεν στα επιβαλουμε αλλα τα λεμε με καλη διαθεση για να ευχαριστηθεις το χομπυ και το ενυδρειο σου. :bigemo_harabe_net-64:

Εχουμε και λεμε λοιπον:

1) Τα μολυ ειναι ζωοτοκα και θελουν πιο σκληρο σε ph νερο απ ολα τα υπολοιπα.

2) Ο ''γλυφτης'' αν εννοεις το ψαρι pleco γινεται θηριο και εδω σου παραθετω ενα λινκ για να δεις ποσο μεγαλο γινεται http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83077&p=764555

3) Ο albino shark γινεται κι αυτος μεγαλος ( οχι τεραστιος αλλα μεγαλος ).

4) Τα ινδιανακια ειναι πιο επιθετικα ας το πουμε απο τα ντροπαλα νεον που θελουν μαλακο ph.

5) H πετρα αν ειναι ασβεστολιθικη σκληραινη το νερο.

Το ολο ενυδρειο δεν ειναι αχημο σαν ομορφια. Τις anubias πρεπει να τις δεσεις πανω σε ξυλο η πετρα για να ευδοκιμησουν και οχι φυτεμενες. Τα αλλα φυτα ποια ειναι;

Επειδή δεν ξέρω τι ειναι ανέβαζε φωτογραφίες να με διαφωτισετε αν μπορείτε.επισης να μου πείτε εάν τα βλέπετε υγιή

http://img90.imageshack.us/img90/955/imagewzs.jpg

http://img255.imageshack.us/img255/7520/imageeae.jpg

http://img692.imageshack.us/img692/571/imagezfs.jpg

http://img29.imageshack.us/img29/8933/imagebhe.jpg

Να ρωτήσω κ κάτι άλλο, επειδή έχω μέσα κ ξύλο δεν αντισταθμίζει την σκληρότητα που ανεβάζει η πέτρα?

Link to comment
Share on other sites

στην δευτερη φωτο το πισω δεξια, το πλατυφυλλο ειναι σιγουρα anubia. αυτο θελει δεσιμο σε ξυλο η πετρα. το ξυλο μαλακωνει λιγο το νερο αλλα οχι για παντα. επισης αν δεν κανεις μετρησεις με υγρα τεστ για αμμωνια, νιτριτες, νιτρικα και ph βαδιζουμε στα τυφλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σου και απο μενα.

εγω θα σου πω απλα οτι ο αριθμος των ψαριων που εχεις ειναι υπερβολικος για τα λιτρα σου...αν και το μεγαλο φιλτρο θα καλυψει το προβλημα της ποιοτητας νερου...αλλα εσενα θα σου αρεσε να εισαι σε ενα δωματιο 2*3μ με αλλα 10 ατομα.....αυτο αργα η γρηγορα θα στρεσαρει τα ψαρακια με τραγικες συνεπειες.

οσο για την συνθεση εχω δει πολλα ειδη που δεν τεριαζουν να ζουν αρμωνικα για πολυ καιρο.....δεν ειναι ομως καλυτερο να εχουμε ιδανικες συνθικες για ολα τα ψαρακια που εχουμε στο ενυδρειο μας......και οχι απλα να επιβιωνουν ολα??

καμια φορα πρεπει να αφηνουμε στην ακρη αυτο που θελουμε εμεις και να σκεφτομαστε τι θελουν τα ψαρακια που μας εμπιστευτικαν την ζωη τους....καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...