Jump to content

Κιχλίδες Malawi


In the pond

Recommended Posts

Ώστε θα ήταν καλύτερα για

4 lab. yellow

4 lab. lundu blue &

1 synodontis njassae

Μιλάω πάντα για αγορά μικρών ζώων για να τα χειρίζομαι πιο εύκολα.

Ευχαριστώ πάντως διότι για να φανταστείς το κατάστημα μου έχει πεί να βάλω στα 220 λίτρα 12-15 ψάρια

να εισαι καλα! ειναι καλυτερα σιγουρα στην αρχη να μη βαλεις πολλα. σιγουρα καποια στιγμη θα εχεις και απογονους οποτε πρεπει το συστημα σου να ειναι σταθερο και οχι βαρυ. γιατι τα ψαρια αυτα λερωνουν και πολυ και θελουν και καλη φιλτρανση ωστε να ελεγχονται τα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ευχαριστώ και πάλι. Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαγεύγει? Κάτι που πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα πρέπει να πας κάπου μακρίτερα από την Αθήνα! Θα σου συνηστούσα αεροπλάνο. Από την Κύπρο είμαι!

Link to comment
Share on other sites

ego mporo na ketevo kipro na do kai to grandpa to kavouri omos pou tha to vro ? kai an to paro tha mporeso arage na to peraso ellada i tha mou to paroun sto aerodromio kai tha to kleo ?

Link to comment
Share on other sites

Α! αυτό δεν το γνωρίζω (αν τα καταφέρεις) πάντως όταν πάω στο κατάστημα θα σου στείλω φώτο να δείς. Δεν ρώτησα ούτε για τιμή αλλά απ'οτι κατάλαβα δεν θα είναι και οι φθηνότεροι. Έχεις ενυδρείο με Αφρικάνες Malawi?

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω τρια ενα 20αρι (φυλακη του φονια) ενα 63αρι και ενα 140αρι αυτη τη στιγμη το 63αρι δε λειτουργει λογο μεταφορας των ψαριων στο 140αρι. ειναι ολα malawi μονο που στο μεγαλο εχο και τρις τανκανικα αλλα τα πανε μια χαρα με τα υπολοιπα

σκεφτομουν να βαλω στο 63αρι ενα puffer η ενα πιρανχα η να το κρατισω για καμια αναπαραγωγη (αν δεησουν τα δελφινακια (Cyrtocara Moorii) και με κανουν θειο) αλλα τωρα που ειδα πως υπαρχει το μπλε καβουρι σε μαγαζι το θελω κιας το βαλω και μονο του. εψαξα εδω αλλα δεν το βρηκα πουθενα.

μπορεις να μου πεις τιμη οποτε πας ?

και επειδη θα ερθει σε μια βδομαδα ενας δικος μου κυπρο πες μου και που ειναι το μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη JDP, αλλά δεν είσαι πληροφορημένος σωστά!

Δεν έχω ακόμα τίποτα ενυδρείο αλλά ψάχνομαι κυρίως στα καταστήματα ψαριών.

Τώρα για το είδος που λες καλά είναι να μας λέτε ta red listed!

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω τρια ενα 20αρι (φυλακη του φονια) ενα 63αρι και ενα 140αρι αυτη τη στιγμη το 63αρι δε λειτουργει λογο μεταφορας των ψαριων στο 140αρι. ειναι ολα malawi μονο που στο μεγαλο εχο και τρις τανκανικα αλλα τα πανε μια χαρα με τα υπολοιπα

σκεφτομουν να βαλω στο 63αρι ενα puffer η ενα πιρανχα η να το κρατισω για καμια αναπαραγωγη (αν δεησουν τα δελφινακια (Cyrtocara Moorii) και με κανουν θειο) αλλα τωρα που ειδα πως υπαρχει το μπλε καβουρι σε μαγαζι το θελω κιας το βαλω και μονο του. εψαξα εδω αλλα δεν το βρηκα πουθενα.

μπορεις να μου πεις τιμη οποτε πας ?

και επειδη θα ερθει σε μια βδομαδα ενας δικος μου κυπρο πες μου και που ειναι το μαγαζι

Θα προσπαθήσω να πάω αύριο το πρωί για να το φωτογραφίσω. Γκριζομπλέ είναι. Το είδα. JDP μου έστειλε μήνυμα ότι το συγκεκριμμένο είδος είναι red listed. Θα πάω στα σίγουρα να το διερευνίσω. Θα ειδοποιήσω.

Κάτι άλλο τώρα. Το 63αρη δεν είναι λίγο μικρό για malawi?

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι red listed ?

το δεχομαι οτι ειναι μικρο το 63αρι αλλα ολοι οι κατοικοι μετακομισαν στο 140αρι. αλλωστε αργοτερα θα κανω ενα 600αρι να το χαιρομαι. το 63αρι το ειχα παρει απο καλο φιλο και ηταν οτι πρεπει για αρχη και ρε συ ενταξει να τα φροντιζουμε τα ψαρακια δε λεω αλλα ακομα και ο malawi (χωρις παρεξηγιση παραδειγμα φερνω) αν επαιρνε για πρωτο ενυδρειο το 900αρι που εχει τωρα μια στραβη να γινοτανε θα ηταν μεγαλο το κοστος οικονομικα και οχι μονο. για αυτο παιρνεις ενα μικρο , μαθαινεις πεντε πραματα και μετα πας σε μεγαλυτερο

καλα δε λεω ?

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι red listed ?

το δεχομαι οτι ειναι μικρο το 63αρι αλλα ολοι οι κατοικοι μετακομισαν στο 140αρι. αλλωστε αργοτερα θα κανω ενα 600αρι να το χαιρομαι. το 63αρι το ειχα παρει απο καλο φιλο και ηταν οτι πρεπει για αρχη και ρε συ ενταξει να τα φροντιζουμε τα ψαρακια δε λεω αλλα ακομα και ο malawi (χωρις παρεξηγιση παραδειγμα φερνω) αν επαιρνε για πρωτο ενυδρειο το 900αρι που εχει τωρα μια στραβη να γινοτανε θα ηταν μεγαλο το κοστος οικονομικα και οχι μονο. για αυτο παιρνεις ενα μικρο , μαθαινεις πεντε πραματα και μετα πας σε μεγαλυτερο

καλα δε λεω ?

Δίκαιο έχεις για το παράδειγμα!!!!! ;)

Τώρα τα red listed είναι απαγορευμένα είδη νομίζω! Γι'αυτό είπα θα το διασταυρώσω αύριο. Όντως όμως το καβούρι που είδα στο κατάστημα είναι γκριζομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι red listed ?

το δεχομαι οτι ειναι μικρο το 63αρι αλλα ολοι οι κατοικοι μετακομισαν στο 140αρι. αλλωστε αργοτερα θα κανω ενα 600αρι να το χαιρομαι. το 63αρι το ειχα παρει απο καλο φιλο και ηταν οτι πρεπει για αρχη και ρε συ ενταξει να τα φροντιζουμε τα ψαρακια δε λεω αλλα ακομα και ο malawi (χωρις παρεξηγιση παραδειγμα φερνω) αν επαιρνε για πρωτο ενυδρειο το 900αρι που εχει τωρα μια στραβη να γινοτανε θα ηταν μεγαλο το κοστος οικονομικα και οχι μονο. για αυτο παιρνεις ενα μικρο , μαθαινεις πεντε πραματα και μετα πας σε μεγαλυτερο

καλα δε λεω ?

συμφωνω απολυτα φιλε alex. στην αρχη ξεκινησα με 120 λιτρα. το δευτερο μου ηταν 300 λιτρα. και μετα πηγα στο 900. ειναι οπως με τις μηχανες... ποτε δε σου φτανουν τα κυβικα αλλα αν παρεις απο την αρχη 1000αρα μηχανη παει το κεφαλι σου... οποτε ξεκινας απο παπι και προχωρας αν σου αρεσει σε μεγαλυτερη μετα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα φιλε alex. στην αρχη ξεκινησα με 120 λιτρα. το δευτερο μου ηταν 300 λιτρα. και μετα πηγα στο 900. ειναι οπως με τις μηχανες... ποτε δε σου φτανουν τα κυβικα αλλα αν παρεις απο την αρχη 1000αρα μηχανη παει το κεφαλι σου... οποτε ξεκινας απο παπι και προχωρας αν σου αρεσει σε μεγαλυτερη μετα!!! ;)

Δηλαδή βρε παιδιά εγώ που ξεκινώ με 220 λίτρα είναι κακό? Πέστε μου και αγχώθηκα!

Link to comment
Share on other sites

και επειδη θα ερθει σε μια βδομαδα ενας δικος μου κυπρο πες μου και που ειναι το μαγαζι

Περιμένουμε και άλλοι να μάθουμε ποιο είναι το μαγαζί όλο και καμιά βόλτα θα κάνουμε προς τα νότια! ;)

In the Pond γράψε μας όνομα και περιοχή αν θέλεις.

Τα λίτρα σου είναι καλά για αρχή αλλά ισχύει αυτό που πολύ σωστά ανέφερε πιο πάνω ο malawi για τα κυβικά!

Και προπαντός να μην το παραφορτώσεις.

καλή συνέχεια

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το 220αρι, μην αγχώνεσαι.

Απλά εσύ θα ανέβεις γρηγορότερα σε λίτρα ;)

220 --> 600 --> 1.500

Με την φόρα που πάω βρε παιδιά νομίζω πως έχεις δίκαιο!

Για να φανταστείτε λίμνη έχω και μπήκα στο site για επιπλέον πληροφορίες, κατέληξα με ενυδρείο 220λίτρων και γλυκοκοιτάζω στο μέλλον reef. Νομίζω θα φάω ξύλο!!! :D

Link to comment
Share on other sites

kalariziko file to enidriosoy...

kali epilogi gia to xompi poy epelexes.

sxetika me ta fita tha sou elega na min tolmisis ke valis stis afrikanes .den prokite pote na dis ta fitasoy nikokiremena se mia taxi.i africanes skavoune oli tin ora ke the sou xerizonoyn ta fita sinexia.sto leo apo prosopiki empiria ...ase pou merikes ratses ta trone .tha vlepis ta fita sou sinexia ston afro.

sxetika me thin prostasia tou enidrioy den xriazete na kolisis tis petres .topothetise ston pato tou enidrioy 1 idiko plakaki pou poulane sta petshop ke meta rixe to xaliki,vale me prosoxi mia mia opos soy kathete sto mati .

ton proto kero oli pezoyme me tis petres.

pistevo na voithisa ke ego me tis gnosismoy?post-2713-1170458849_thumb.jpgpost-2713-1170458966_thumb.jpg

φιλε περικλη μπορεις να μου πεις πως λεγετε το μπλε ψαρι με τις μαυρες γραμμες (αυτο που ειναι κατω απο το πορτοκαλι)

Link to comment
Share on other sites

φιλε περικλη μπορεις να μου πεις πως λεγετε το μπλε ψαρι με τις μαυρες γραμμες (αυτο που ειναι κατω απο το πορτοκαλι)

Υπάρχουν 2 που μοιάζουν (δεν ξέρω αν υπάρχει τρίτο)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

΄Το ενυδρείο έχεις στρώσει τώρα έχω 3 pseudotropheus acei. ΝΟ2 και ΝΗ3 έχουν μηδενιστεί. Τώρα το ερώτημα που έχω είναι: Κάθε πότε καθαρίζω το φίλτρο μου? Υπενθυμίζω, 220 λίτρα ενυδρείο και φίλτρο HYDOR 900λιτ. Στο κατάστημα μου έχουν πει κάθε 10 μέρες είναι αυτό σωστό? Θέλω τα δικά σας φώτα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

΄Το ενυδρείο έχεις στρώσει τώρα έχω 3 pseudotropheus acei. ΝΟ2 και ΝΗ3 έχουν μηδενιστεί. Τώρα το ερώτημα που έχω είναι: Κάθε πότε καθαρίζω το φίλτρο μου? Υπενθυμίζω, 220 λίτρα ενυδρείο και φίλτρο HYDOR 900λιτ. Στο κατάστημα μου έχουν πει κάθε 10 μέρες είναι αυτό σωστό? Θέλω τα δικά σας φώτα.

Ευχαριστώ!

Αγαπητέ In the pond, κάθε 10 μέρες είναι υπερβολή.Εγώ με παρόμοιο φίλτρο 1000λτ /hour το ανοίγω περίπου κάθε ενα ή ενάμισυ μήνα για να αλλάξω υαλοβαμβάκα και τότε αν κρίνω οτι χρειάζεται και καθάρισμα κάνω ΛΙΓΑ βουτήγματα τα υλικά σε νερό ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ πάντα , για να καθαρίσει.Εγώ αυτό τον καθαρισμό τον κάνω οχι την ημέρα κανονικής αλλαγής νερού του ενυδρείου.Αφού το κάνω αυτό και τοποθετήσω πίσω το φίλτρο συμπληρώνω το νερό που καταναλώθηκε προσθετώντας βέβαια αντιχλώριο και βακτηρίδια.

Καλή επιτυχία

Ελπίζω να βοήθησα, Φιλικά Σωκράτης :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ In the pond, κάθε 10 μέρες είναι υπερβολή.Εγώ με παρόμοιο φίλτρο 1000λτ /hour το ανοίγω περίπου κάθε ενα ή ενάμισυ μήνα για να αλλάξω υαλοβαμβάκα και τότε αν κρίνω οτι χρειάζεται και καθάρισμα κάνω ΛΙΓΑ βουτήγματα τα υλικά σε νερό ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ πάντα , για να καθαρίσει.Εγώ αυτό τον καθαρισμό τον κάνω οχι την ημέρα κανονικής αλλαγής νερού του ενυδρείου.Αφού το κάνω αυτό και τοποθετήσω πίσω το φίλτρο συμπληρώνω το νερό που καταναλώθηκε προσθετώντας βέβαια αντιχλώριο και βακτηρίδια.

Καλή επιτυχία

Ελπίζω να βοήθησα, Φιλικά Σωκράτης :lmao:

Με έχεις βοηθήσει τα μέγιστα και σε ευχαριστώ. Θα περιμένω ως τότε :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

πόσες φορές τη μέρα πρέπει να ταΐζονται τα ψαράκια μου? Μια, δυο ή τρεις? Επειδή άκουσα και τις τρεις απόψεις. Και ποιά είναι η σωστή ποσότητα κάθε φορά?

Πληροφοριακά 220λίτρα προς το παρόν 3 Pseudotropheus Acei. Έχω αγοράσει 2 είδη τροφής η μια είναι σαλάτα η λεγόμενη (τρία φύλλα πιεσμένων χορταρικών όπου κόβουμε μικρά κομματάκια) και η δεύτερη είναι της Tetra μικρά μικρά δισκία περίπου 2mm το καθένα.

Τί συστήνετε? Πως να ταΐζω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

πόσες φορές τη μέρα πρέπει να ταΐζονται τα ψαράκια μου? Μια, δυο ή τρεις? Επειδή άκουσα και τις τρεις απόψεις. Και ποιά είναι η σωστή ποσότητα κάθε φορά?

Πληροφοριακά 220λίτρα προς το παρόν 3 Pseudotropheus Acei. Έχω αγοράσει 2 είδη τροφής η μια είναι σαλάτα η λεγόμενη (τρία φύλλα πιεσμένων χορταρικών όπου κόβουμε μικρά κομματάκια) και η δεύτερη είναι της Tetra μικρά μικρά δισκία περίπου 2mm το καθένα.

Τί συστήνετε? Πως να ταΐζω?

το ιδανικο ειναι 3 φορες την ημερα , με μικρες ποσοτητες και ποικιλια τροφων!!! καλα φαγοποτια δηλαδη!!! :rasp: οι καλυτερες τροφες για malawi mbuna ειναι αυτες που βασιζονται κυριως σε spirullina

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...