Jump to content

Κιχλίδες Malawi


In the pond

Recommended Posts

Γειά!

Είμαι σχετικά άσχετος και δεν ντρέπομαι να το πώ. Εξ'άλλου όλοι από αυτό το στάδιο ξεκινήσαμε. Εδώ και δύο χρόνια όμως είναι αλήθεια ότι ΘΕΛΩ ενυδρείο. Οργανώθηκα και είμαι έτοιμος για ενυδρείο malawi - κιχλίδες φυσικά!

Έχω εντοπίσει ένα ενυδρείο με πρόσβαση στις δύο πλευρές. Η δε μια άκρια με στρογγυλεμένες γωνιές.

Χωρητικότητα 300λίτρα και προσανατολίζομαι για κιχλίδες malawi.

Άμμο και πέτρες.

Κάποιος μου έχει πεί ότι:

PH 7-8

GH 7>

KH 10-12

25-27 oC

Είναι αυτές οι παράμετροι σωστοί?

Θα παρακαλούσα αν γινόταν να μου πείτε περισσότερες πληροφορίες γύρω από το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πολύ καλά τα έχεις καταλάβεις για τα όμορφα malawi. Άμμο πολλές πέτρες να δημιουργηθούν σπηλιές και οι παράμετροι του νερού που είπες με τη διαφορά ότι θέλουν ph 7.8-8.6 με καλύτερο κάτι μεταξύ 8.0-8.4

Επειδή τους αρέσει να σκάβουν καλό είναι όταν στήνουμε το ενυδρείο πρώτον να βάζουμε στον πάτο ένα λεπτό φυλλο από φελιζόλ και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι πέτρες καλό θα ήταν να είναι κολλημένες μεταξύ τους για να μην υπάρξει κίνδυνος για το ενυδρείο σε περίπτωση μετακίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Ως άσχετος όμως, στο κατάστημα υπάρχει ένα είδος Ζεπρα, αν δεν απατούμαι! Σε αναλογία με τα 300 λίτρα, μπορώ να βάλω ζεβρας, labidochromis kai demassoni σύνολο 10-15 ψάρια?

Τώρα από φυτά, έλεγξα και μπορώ να τοποθετήσω valisherei, anubia και κερατόφυλλο. Θα είναι εντάξει ή θα έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Α! και κάτι τρελλό που δεν αντέχω, θα το ρωτήσω! Στην περίπτωση διακοπής του ηλεκτρισμού πέραν των 8 ωρών, τί γίνεται με το ενυδρείο? ΤΕΛΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μιλάς για τα pseudotropheus zebra. Είναι όμορφα ψαρια αν και λιγάκι τσαμπουκάδες. Βέβαια να ξέρεις ότι επιλέγοντας τα ps. demasoni βάζεις στο ενυδρείο σου του μεγαλύτερους "μικρους" τσαμπουκάδες της λίμνης malawi. Είναι αρκετά επιθετικά κυρίως τα αρσενικά το ένα προς το άλλο. Έτσι θα σου πρότεινα να μην υπερβείς τα 5-6 ψάρια του είδους αφού άλλωστε δεν μπορείς να διακρίνεις και εύκολα τα αρσενικά από τα θυλικά. Για τα φυτά που λες είναι τα ιδανικά για ενυδρείο με κιχλίδες malawi. Είδη Anubias sp., Valisneria sp. και φυσικά κερατόφυλλο επιφυλακτικά γιατί τα δικά μου το θέριζαν ενώ σε άλλα ενυδρεία δεν το ακουμπάνε.

Αν κάνεις συχνές αλλαγές στο νερό και έχεις καλές συνθήκες μέχρι ένα 24ωρο διακοπή δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

JDP ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Τώρα τις διασταύρωσα και είμαι πιο έτοιμος για την αρχή.

Μέχρι πόσα είδη από κιχλίδες μπορώ να τοποθετήσω μέσα? Τώρα θα μου πείς βέβαια, εξαρτάται από την επιθετικότητα τους κυρίως.

Α! Βασικό. Το ενυδρείο που έχω παραγγήλει είναι τελικά 220 λίτρα. είναι ιδανικό?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας άλλος στον κυβερνοχώρο που κατέχει το θέμα κιχλίδες?

Θα σας παρακαλούσα για βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το κάθε πόντος από ψάρι ανά λίτρο?

Και μέχρι πόσα είδη κιχλίδες μπορώ να τοποθετήσω?

Ισως να μπορούσατε να με ενημερώσετε με τις πιο συμβατές (αλλά και όμορφες?)

Link to comment
Share on other sites

Helooooo υπάρχει κανένας για βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να βοηθήσει κάποιος με περισσότερη πείρα? ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Τα είδη που αναφέρεις είναι αρκετά για το ενυδρείο σου αν σκεφτείς ότι σιγά σιγά θα αρχίσουν να πολλαπλασιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι. Απαντήσεις μπορεί να πάρεις και αργότερα. Υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται με τις κιχλίδες αλλά δεν είναι 24/7 επάνω στο pc και στο ιντερνετ.

Για αυτό τον λόγο κάνε υπομονή.

Ο κανόνας είναι πολύ γενικός. εξαρταται από την επιθετικότητα, το τελικό μέγεθος και τους συγκατοίκους

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το κάθε πόντος από ψάρι ανά λίτρο?...

Η άποψή μου για αυτή την ερώτηση είναι ΕΔΩ.

Τα υπόλοιπα πιστεύω ότι μπορείς να τα απαντήσεις και μόνος σου σε μεγάλο βαθμό, εάν διαβάσεις αναλυτικά αρκετά από τα θέματα της κατηγορίας των κιχλίδων. Μετά μπορούν να σε βοηθήσουν πολλοί. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πήρα τελικά το ενυδρείο που σας έλεγα είναι θαυμάσιο! Κατά την διάρκεια του Σαββατοκυρίακου θα το σεκινήσω για στρώσιμο.

Τώρα μπορώ να τοποθετήσω μέσα έστω τα φυτά?

Μου είπαν ότι στις δέκα μέρες καλά θα ήταν να βάλω έστω και 2 χρυσόψαρα απλά για να επισπευτεί το στρώσιμο.

Θα χρειαστώ μάλλον την βοήθεια σας στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

...Μου είπαν ότι στις δέκα μέρες καλά θα ήταν να βάλω έστω και 2 χρυσόψαρα απλά για να επισπευτεί το στρώσιμο...

ΟΧΙ βέβαια! Διάβασε σχετικά με το στρώσιμο και θα καταλάβεις. Τα όποια ψάρια δεν κάνει να βρεθούν σε περιβάλλον με υψηλές τιμές αμμωνίας ή ΝΟ2 κατά το στρώσιμο ή μετά. Παθαίνουν ζημιά!

Υ.Σ.: Καλορίζικο το ενυδρείο σου!

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Φυτά μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Πάλι το άλλο. Πώς μπορούμε να ξέρουμε ότι η κιχλίδα που αγωράζουμε δεν είναι διασταύρωση? Υπάρχει κάτι να τις ξεχωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Φυτά μπορώ?

Εγώ είμαι της άποψης ότι όταν στρώνει κάποιος ένα ενυδρείο με τη μέθοδο της αμμωνίας, είναι καλύτερα να μην βάζει φυτά πριν την εμφάνιση τουλάχιστον των ΝΟ2. Εάν θα χρησιμοποιηθεί και "μπόλιασμα" από αποικία άλλου ενυδρείου, ας μπούνε από την αρχή. Πάντως είναι δευτερεύον θέμα αυτό.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

kalariziko file to enidriosoy...

kali epilogi gia to xompi poy epelexes.

sxetika me ta fita tha sou elega na min tolmisis ke valis stis afrikanes .den prokite pote na dis ta fitasoy nikokiremena se mia taxi.i africanes skavoune oli tin ora ke the sou xerizonoyn ta fita sinexia.sto leo apo prosopiki empiria ...ase pou merikes ratses ta trone .tha vlepis ta fita sou sinexia ston afro.

sxetika me thin prostasia tou enidrioy den xriazete na kolisis tis petres .topothetise ston pato tou enidrioy 1 idiko plakaki pou poulane sta petshop ke meta rixe to xaliki,vale me prosoxi mia mia opos soy kathete sto mati .

ton proto kero oli pezoyme me tis petres.

pistevo na voithisa ke ego me tis gnosismoy?post-2713-1170458849_thumb.jpgpost-2713-1170458966_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο το ενυδρειο σου!!! pseudotropheus zebra εχω και αναπαραγονται με ταχυτατους ρυθμους. θα πρεπει να προβλεψεις το τι θα γινουν τα μικρα στην πορεια. τα λιτρα σου ειναι αρκετα οπως σου προειπαν για καμια δεκαρια ψαρια και αυτο διοτι με τον υπερπληθυσμο θα αρχισουν οι φασαριες αναμεσα στους πιο κυριαρχικους και τσαμπουκαδες χαρακτηρες. χρειαζεσαι φυσικα πολυ πολυ πετρα που θα σου χρησιμευσει σαν κρυψωνες και αν ειναι ασβεστολιθικες θα σου φερουν και φυσικα το ph στα επιπεδα που θελεις.προσωπικα επειδη και τα zebra και τα demasoni ειναι αρκετα επιθετικα δεν θα τα εβαζα μαζι σε αυτα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δεν θέλω να τοποθετήσω ψάρια πολύ επιθετικά στο ενυδρείο μου τουλάχιστον τώρα στην αρχή. Γνωρίζω ότι τα Yellow lapidochromis δεν είναι και τόσο επιθετικά. Μου αναφέρατε ότι τα zebra & demassoni ε'ιναι! Άλλα που είδα στο κατάστημα είναι τα φροντοζα. Τί λέτε γι'αυτά? Αν είναι και αυτά επιθετικά ποιά τότε είναι η κατάλληλη επιλογή? Θα ήθελα 4 πικοιλίες τουλάχιστον το ενυδρείο μου. Από καθαριστές τί προτείνετε, λόγω βέβαια και της σκληρότητας του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δεν θέλω να τοποθετήσω ψάρια πολύ επιθετικά στο ενυδρείο μου τουλάχιστον τώρα στην αρχή. Γνωρίζω ότι τα Yellow lapidochromis δεν είναι και τόσο επιθετικά. Μου αναφέρατε ότι τα zebra & demassoni ε'ιναι! Άλλα που είδα στο κατάστημα είναι τα φροντοζα. Τί λέτε γι'αυτά? Αν είναι και αυτά επιθετικά ποιά τότε είναι η κατάλληλη επιλογή? Θα ήθελα 4 πικοιλίες τουλάχιστον το ενυδρείο μου. Από καθαριστές τί προτείνετε, λόγω βέβαια και της σκληρότητας του νερού?

τις φροντοζες δυστυχως θα πρεπει να τις αφησεις εκτος των προσδοκιων σου. ειναι ψαρια τα οποια γινονται πολυ μεγαλα και απαιτουν χωρητικοτητα εως και 1000 λιτρα για να διατηρησεις λιγα μελη (ας πουμε 8).

μια επιλογη μαζι με τα labs ειναι τα iodotrοpheus sprengerae που ειναι και αυτα ηρεμα σχετικα οπως και αλλα από την οικογενεια labidochromis, π.χ. labidochromis lundu blue, lambidochromis mbamba κτλ.

θα προτεινα να ξεκινησεις με λιγα ατομα 2 ειδων μεχρι να αυξησεις και τα λιτρα σου και να δεις και πως πηγαινουν και μετα να προχωρησεις σε περισσοτερα και πιο επιθετικα που χρειαζονται και περισσοτερο χωρο

Για καθαριστες θα βαλεις 1 synodontis njassae αφου προερχεται απο την ιδια λιμνη και κατα συνεπεια ειναι και καταλληλο για τις συνθηκες αυτες!!!

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι MALAWI

Έτσι βασικά έχω 20 μέρες να διαλέξω.

Σχεδόν καταλήγω στο

4 lab. lundu blue

4 lab. yellow

3 lodotropheus dprengerae

4 tropheus mbemba

1 synodontis njassae

Για 230 λίτρα είναι οκ?

Τα φυτά της vallisneria μάλλον θα τα σφηνώσω στους βράχους.

Τί έχεις να πείς για τον κάβουρα της malawi potamonaytus lirrangensis?

Eπισυνάπτω και τις φωτο για συζήτηση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι MALAWI

Έτσι βασικά έχω 20 μέρες να διαλέξω.

Σχεδόν καταλήγω στο

4 lab. lundu blue

4 lab. yellow

3 lodotropheus dprengerae

4 tropheus mbemba

1 synodontis njassae

Για 230 λίτρα είναι οκ?

Τα φυτά της vallisneria μάλλον θα τα σφηνώσω στους βράχους.

Τί έχεις να πείς για τον κάβουρα της malawi potamonaytus lirrangensis?

Eπισυνάπτω και τις φωτο για συζήτηση

αυτη θα μπορούσε να ειναι η τελικη σου συνθεση σε καποιους μηνες ισως.

για αρχη θα παραμεινω στην αρχικη μου προταση σχετικα με 2 ειδη και λιγοτερα ατομα αφου μιλαμε για καινουριο ενυδρειο.

για τον καβουρα δεν εχω συγκεκριμενη αποψη και και εχω την αισθηση οτι θα κινδυνεψουν τα ψαρια σε τοσο περιορισμενο χωρο αφου μιλαμε για ενυδρειο και οχι για την απεραντοσυνη της λιμνης. τα φυτα καλο θα ειναι να τα σφηνωσεις καπου ή ακομα και να τα δεσεις αν και δεν ταιριαζουν γενικα με το τοπιο(τουλαχιστον με τα δικα μου γουστα) και οι πιθανοτητες να φαγωθουν θα ειναι 50-50 αφου μιλαμε για καθαρα φυτοφαγα ζωα.

επισης νια διορθωση! δε μιλησα πριν για tropheus αλλα για labidochromis mbamba. αλλα ψαρια τα μεν αλλα τα δε

Link to comment
Share on other sites

Ώστε θα ήταν καλύτερα για

4 lab. yellow

4 lab. lundu blue &

1 synodontis njassae

Μιλάω πάντα για αγορά μικρών ζώων για να τα χειρίζομαι πιο εύκολα.

Ευχαριστώ πάντως διότι για να φανταστείς το κατάστημα μου έχει πεί να βάλω στα 220 λίτρα 12-15 ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...