Jump to content

Ριο240-Μαλαουι


samilias21

Recommended Posts

Κατηγορία ενυδρείου
βιοτοπικό λίμνης malawi

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 1,20χ40χ50
Συνολικά Λίτρα:240


Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: 5 labidochromis caeruleus

1 Pseudotropheus demasoni

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Πλατη juwel stone granite
Πέτρες: Ποταμισιες
Υπόστρωμα: 20 κιλά αραγωνιτης + τριμενο κοραλι λεπτοκοκο
Φυτα: -

Φωτισμός
Είδη φωτισμού:
Λαπτηρες: 2 λαπτήρες 54 watt λευκες (τις ειχε πανω)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες (18:00 με 1:00)

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: 1 εξωτερικό φίλτρο fluval 306 + εσωτερικο bioflow 3.0
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): θερμοστάτης 200watt / 26

Παράμετροι Νερού
pH: 8,0
Γενικη Σκληροτητα: >14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 15
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 mg/lt
Φωσφορικά (Po4) -

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30 % κάθε 7 μέρες

-το ενυδρειο τρεχει 1 μηνα περιπου!

-το στρωσιμο εγινε με μπολι!

post-49018-0-09683300-1362474527_thumb.jpg

post-49018-0-65312500-1362474564_thumb.jpg

post-49018-0-95312100-1362474578_thumb.jpg

post-49018-0-25826500-1362474634_thumb.jpg

post-49018-0-13556900-1362474656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο στα ξαναπα και νωριτερα! Κι αλλο, κι αλλο!!! :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη πλατη,τις πετρες σου στηστες πιο φυσικα,τα ντεμασονι θελουν να ειναι κοπαδακι 10 ατομων,και την θερμοκρασια ρηξε στους 24 ,δεν χρειαζετε να πληρωνουμε τζαμπα λεφτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ευχαριστω !!!

Αχ αυτη η πλατη την περιμενα 2 μηνες :sarcasm:

24 δεν ειναι λιγο?να το παω 25 στην μεση?(λες και κανω παζαρι χιχιχ)

για τις πετρες για την ωρα θα μεινει ετσι, και μολις ξαναπαω χωριο θα μαζεψω και αλλες να βαλω διοτι μου φαινοντε λιγες!

οποτε θα αλλαξει το ντεκορ :sarcasm:

το γνωριζω για το ντεμασονι αλλα ηρθε απο σποντα και ειναι γεγονος πως δεν θελω να το διωξω οπως επισης δεν θελω να βαλω μεσα ολοκληρη ποδοσφαιρικη ομαδα απο αυτα διοτι θα μου το κανουν γηπεδο μη πω αρενα!!!

οποτε για την ωρα δεν ξερω τι θα κανω με αυτο!

ο στοχος ειναι να μπει και ενα χαρεμι σοκολοφι(αν τα βρω ποτε, ψαχνω κανα 6μηνο αλλα τπτ)

υγ δεκτες οι παρατηρησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

24 ειναι μια χαρα,μην σε προβληματιζει,2 βαθμοι ειναι μεγαλη διαφορα ,που αξυζει να τα εχεις εκει.

Και τα σοκολοφι δεν ειναι απο τα καλυτερα παιδια,μην νομιζεις

Link to comment
Share on other sites

Οκ

Θα τα βάλω στο 24 ελπίζω μην τα δω με τπτ κασκόλ και σκουφακια!

Έχω ακούσει πως είναι και αυτά άγρια αλλά δεν νομίζω να είναι σαν το ντεμασονι το οποίο σε διαβεβαιώνω πως είναι Ταλιμπάν!

Link to comment
Share on other sites

Ηλία , χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω , σκέψου τι θα κάνεις με το ντεμασόνι γιατί μόνο του δεν το βλέπω καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

το ξερω Δημητρη πως πρεπει να αποφασισω αλλα δυσκολευομαι πραγματικα!

τα αλλα τα πηγα πισω δεν με πειραζε αλλα το συγκεκριμενο με δυσκολευει!!!

δεν το βλεπεις καλα ?

εννοεις θα τα σπασει ολα μεσα?ή θα αυτοκτονισει?

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και το προφίλ και η πολυετής εμπειρία πολλών μελών εδώ μέσα, τα ψαράκια αυτά πρέπει να τα διατηρούμε σε ομάδες.

Μπορεί να δυσκολεύεσαι, αλλά σκέψου αν θέλεις να κρατήσεις ένα ζωντανό το οποίο δεν ζει κανονικά με τις συνθήκες που του προσφέρεις.

Τώρα μπορεί να φαίνεται οκ, αλλά στο μέλλον θα συσσωρευτεί το στρες και φοβάμαι ότι θα έχεις ανεπιθύμητα αποτελέσματα. Δεν είναι κρίμα να να να φτάσεις στο σημείο να στεναχωριέσαι όταν το βλέπεις ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό σας ακούω και ρωταω! Λόγω της εμπειρίας σας κ γνώμονα πάντα το καλό τον ψαριών!

Ένα πράγμα που θέλω κ εγώ για το ενυδρείο μου! Δεν με ενδιαφέρουν οι σαλάτες.

Απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα το κρατήσω ώστε να πάρω και αλλά ντεμασονι η το διώξω για να βάλω ένα χαρέμι σοκολοφι μαζί με τα λαμπιντος!

Απλά ρώτησα την γνώμη σου για το τι θα πάθει (φυσικά καλοπροαίρετα )

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα πάθει δεν μπορώ να σου το πω από ιδία εμπειρία γιατί δεν τα έχω διατηρήσει ποτέ.

Αυτό που ξέρω όμως είναι, ότι όταν ένα ψάρι στρεσάρεται για μεγάλο χρονικό διάστημα έχει περισσότερες πιθανότητες να "βγάλει" το στρες με άσχημη κατάληξη. :)

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό σας ακούω και ρωταω! Λόγω της εμπειρίας σας κ γνώμονα πάντα το καλό τον ψαριών!

Ένα πράγμα που θέλω κ εγώ για το ενυδρείο μου! Δεν με ενδιαφέρουν οι σαλάτες.

Απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα το κρατήσω ώστε να πάρω και αλλά ντεμασονι η το διώξω για να βάλω ένα χαρέμι σοκολοφι μαζί με τα λαμπιντος!

Απλά ρώτησα την γνώμη σου για το τι θα πάθει (φυσικά καλοπροαίρετα )

Η γνωμη μου ειναι να το δωσεις αυτο,γιατι εχει το πλονεκτημα,οτι ξερει τα κατατοπια του ενυδρειου σου,και εαν θα βαλεις καινουργια και μικροτερα προφανως,θα στα τσακισει.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα προσπαθούσα να κάνω στη θέση σου:

- να φτιάξω ένα χαρέμι y. labs 1+3

- να βρω μια ομαδούλα ισομεγέθη dems (αλλά δίχως περισευούμενα αρσενικά - δηλάδη 1 αρσ + 6+ θυλικές)

Πριν προσθέσω οτιδήποτε μέσα θα έβγαζα τα ψάρια έξω και θα άλλαζα τη διάταξη των πετρών. Θα έβαζα τα καινούργια ψάρια μέσα με σβηστά τα φώτα και έπειτα από 2-3 h ότι είχα από τις παλιοσειρές.

Δε θα έβαζα socolofi με y.labs και δε θα άφηνα ποτέ 1 ψάρι από 1 είδος μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα προσπαθούσα να κάνω στη θέση σου:

- να φτιάξω ένα χαρέμι y. labs 1+3

- να βρω μια ομαδούλα ισομεγέθη dems (αλλά δίχως περισευούμενα αρσενικά - δηλάδη 1 αρσ + 6+ θυλικές)

Πριν προσθέσω οτιδήποτε μέσα θα έβγαζα τα ψάρια έξω και θα άλλαζα τη διάταξη των πετρών. Θα έβαζα τα καινούργια ψάρια μέσα με σβηστά τα φώτα και έπειτα από 2-3 h ότι είχα από τις παλιοσειρές.

Δε θα έβαζα socolofi με y.labs και δε θα άφηνα ποτέ 1 ψάρι από 1 είδος μόνο του.

Πες μας τον τροπο που μπορει να γινει αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να το δωσεις αυτο,γιατι εχει το πλονεκτημα,οτι ξερει τα κατατοπια του ενυδρειου σου,και εαν θα βαλεις καινουργια και μικροτερα προφανως,θα στα τσακισει.

Οπότε κ σε συνδυασμό λαμπς με ντεμασονι να πάω αυτό να το δωσω?
Link to comment
Share on other sites

Τι θα προσπαθούσα να κάνω στη θέση σου:

- να φτιάξω ένα χαρέμι y. labs 1+3

- να βρω μια ομαδούλα ισομεγέθη dems (αλλά δίχως περισευούμενα αρσενικά - δηλάδη 1 αρσ + 6+ θυλικές)

Πριν προσθέσω οτιδήποτε μέσα θα έβγαζα τα ψάρια έξω και θα άλλαζα τη διάταξη των πετρών. Θα έβαζα τα καινούργια ψάρια μέσα με σβηστά τα φώτα και έπειτα από 2-3 h ότι είχα από τις παλιοσειρές.

Δε θα έβαζα socolofi με y.labs και δε θα άφηνα ποτέ 1 ψάρι από 1 είδος μόνο του.

Γιατί δεν θα έβαζες λαμπς με ντεμασονι?

Νομίζω πως είναι αρκετά δοκιμασμένο από άλλους!

Τι θα πρότεινες δλδ με τα λαμπς

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο κιχλιδάτος Ηλία για το demasoni. Αν και θα δεχτεί πιο εύκολα συγκατοίκους απο τα τροφέους παράδειγμα, λόγο διαφοράς μεγέθους και παλαιότητας μπορεί να έχεις απώλειες!

Το να μένει μόνο του σίγουρα δεν είναι οτι καλύτερο.

Άσε που δεν είναι λίγες οι φορές, ψάρια που φιλοξενούνται σε λάθος συνθέσεις και λίτρα να υβριδίζουν, ακόμα και δεν το έχουμε δει να αναφέρεται πουθενά αυτό σαν περιστατικό.

Link to comment
Share on other sites

λετε αν το διωξω το ντεμασονι

να κατεβουν και προς τα κατω τα καινουργια λαμπιντο διοτι ακομη καθονται στο πανω μερος!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει να τα κυνηγά όταν προσπαθούν να κατέβουν ;

Link to comment
Share on other sites

λετε αν το διωξω το ντεμασονι

να κατεβουν και προς τα κατω τα καινουργια λαμπιντο διοτι ακομη καθονται στο πανω μερος!

Όλα πάνω κάθονται? Όταν λες πάνω εννοείς στις γωνίες ή γενικά κινούνται στα ψηλά στρώματα?

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τον τροπο που μπορει να γινει αυτο :)

Με πιθανότητες - παρατήρηση, venting ή από χέρι χομπίστα.

Γιατί δεν θα έβαζες λαμπς με ντεμασονι?

Νομίζω πως είναι αρκετά δοκιμασμένο από άλλους!

Τι θα πρότεινες δλδ με τα λαμπς

Εύκολα θα έβαζα demasoni. Απλά θα ήμουν υποψιασμένος ότι παραπάνω αρσενικά πεθαίνουν και ότι και τα θυλικά θα έχουν θέμα.

Τα dems έχουν το θέμα μεταξύ τους ή σε παρόμοιο πρότυπο (πχ αρσενικά saulosi κλπ)

Link to comment
Share on other sites

πανω στις γωνιες καθονται, εχει πιασει το καθενα απο μια!

βεβαια που και που κανουν καμια βολτα κατω!αλλα τον περισσοτερο χρονο (για να σας δωσω να καταλαβετε) τον περνανε στις γωνιες δλδ δεν κολυμπανε!

εχω παρατηρησει οτι το παλιο λαμπιντο μπορει να τους ριξει κανα μικρο πολυ μικρο κηνηγι (τουλαχιστον για την ωρα)

ενω το ντεμασονι το εχω πετυχη να τα κηνηγαει περα δωθε και πότε το ενα πότε το αλλο!

σιγουρα παντως ακομη δεν εχουν εγληματιστει! και δεν ξερω και ποτε θα εγληματιστουν, ειναι μεσα απο το σαββατο!

θα κατεβουν ποτε ??

Link to comment
Share on other sites

Με πιθανότητες - παρατήρηση, venting ή από χέρι χομπίστα.

Εύκολα θα έβαζα demasoni. Απλά θα ήμουν υποψιασμένος ότι παραπάνω αρσενικά πεθαίνουν και ότι και τα θυλικά θα έχουν θέμα.

Τα dems έχουν το θέμα μεταξύ τους ή σε παρόμοιο πρότυπο (πχ αρσενικά saulosi κλπ)

παλια ειχα αουρατους και ο αρσενικος ηταν το αφεντικο! το ντεμασονι ηταν σε μια σπηλια και μολις περναγε απεξω ο 1ος, γινοταν τσαμπουκας!το ντεμασονι δεν ενοχλουσε κανενα αλλο ψαρι πχ λαμπιντο.

απο την στιγμη που εβγαλα τον αουρατους και προσθεσα 3 λαμπιντο βεβαια ειναι και μικροτερα, τα περνει στο κυνηγι ενω το παλιο λαμπιντο δεν το πειραζει (μη σου πως το λαμπιντο του ριχνει κανα κυνηγι αλλα πολυ χαλαρο)και κοβει συνεχεια βολτες(ξεψαρωσε!!!)

Link to comment
Share on other sites

πανω στις γωνιες καθονται, εχει πιασει το καθενα απο μια!

βεβαια που και που κανουν καμια βολτα κατω!αλλα τον περισσοτερο χρονο (για να σας δωσω να καταλαβετε) τον περνανε στις γωνιες δλδ δεν κολυμπανε!

εχω παρατηρησει οτι το παλιο λαμπιντο μπορει να τους ριξει κανα μικρο πολυ μικρο κηνηγι (τουλαχιστον για την ωρα)

ενω το ντεμασονι το εχω πετυχη να τα κηνηγαει περα δωθε και πότε το ενα πότε το αλλο!

σιγουρα παντως ακομη δεν εχουν εγληματιστει! και δεν ξερω και ποτε θα εγληματιστουν, ειναι μεσα απο το σαββατο!

θα κατεβουν ποτε ??

Πράξε σύντομα ! :)

Link to comment
Share on other sites

παλια ειχα αουρατους και ο αρσενικος ηταν το αφεντικο! το ντεμασονι ηταν σε μια σπηλια και μολις περναγε απεξω ο 1ος, γινοταν τσαμπουκας!το ντεμασονι δεν ενοχλουσε κανενα αλλο ψαρι πχ λαμπιντο.

απο την στιγμη που εβγαλα τον αουρατους και προσθεσα 3 λαμπιντο βεβαια ειναι και μικροτερα, τα περνει στο κυνηγι ενω το παλιο λαμπιντο δεν το πειραζει (μη σου πως το λαμπιντο του ριχνει κανα κυνηγι αλλα πολυ χαλαρο)και κοβει συνεχεια βολτες(ξεψαρωσε!!!)

εδώ βλέπεις την καινούργια ιεραρχία στο ενυδρείο σου

Αν δεις να πιάνονται στόμα με στόμα είναι η ώρα να απομακρύνεις.

Άσπρο στόμα έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...