Jump to content

Aptaisia Τι Να Κανω!!!


Recommended Posts

παιδια βοηθεια!!!

εχω πολλες απταισια στο reef μου και δεν πεθαινουν με τιποτα ,εχω δοκιμασει τα παντα!!!

καμια ιδεα αποτελεσματικη?

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που είχα κάνει προσωπικά εγώ είχα βγάλει τα βραχεία έξω , καλό τρίψιμο τα αφίσα στον ήλιο επί μια βδομάδα και ήταν ολα οκ ταλαιπωρία είναι βέβαια αλλά έτσι θα ξεμπερδέψεις!!!! :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ήμουν τυχερός είχα βάλει pepermint κ εξαφάνισαν τις απταισιες....τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν εχω δει καθόλου άλλες...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με ψαρια και γαριδες σου προτεινω να το καταπολεμησεις.Βαλτα ολα μεσα καποιο θα σου κανει δουλεια :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

παντως δυο φορες εβαλα chelmon καθαρισαν το ενυδρειο και τωρα παλι εχουν σκασει μυτη.

μου φαινεται πως ειναι η μεγαλη πληγη του reef ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα που είχα αιπταζιες στον βράχο,τις καταπολέμησα με το προϊόν της TropicMarin.

Μέχρι τώρα δεν έχω δει ούτε μια!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι λιγες και μεγαλες σε σημειο που μπαινει χερι κανεις ενεση.το θεμα ειναι οταν ειναι πολλες,διαφορα μεγεθη και παντου νομιζω μονο με ζωντανα κανεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι λιγες και μεγαλες σε σημειο που μπαινει χερι κανεις ενεση.το θεμα ειναι οταν ειναι πολλες,διαφορα μεγεθη και παντου νομιζω μονο με ζωντανα κανεις δουλεια.

Ναι.

Σε εμένα ήταν το πολύ 10.Δεν τις άφησα βέβαια να εξαπλωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Τα chelmon παιζει να χτυπησουν κοραλια? κατι τετοιο ειχα διαβασει. Εσεις εχετε ακουσει τετοιο περιστατικο απο φιλους ή εχετε παρατηρησει κατι τετοιο στα δικα σας ενυδρεια? (οσοι εχετε chelmon)

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βρεις πεταλουδα η γαριδες, παρε 1 λεπτη συριγγα και κανε ενεση με ξυδι σε οσες μπορεις

Τσιμπιμα πριν κλεισουν, στις μεγαλυτερες ειναι πιο ευκολο

Αυτες ειναι σαν την λερναια υδρα......

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες παιδια εγω τις τρυπησα με ξυδι,πολλαπλασιαστικαν στη συνεχεια.Καλυτερα θηρευτη...

Link to comment
Share on other sites

τελικα κανεις που να εχει εμπειρια απο chelmon και να του τρωει κοραλια υπαρχει? Ειναι ενα πανεμορφο ψαρακι....αλλα αμα χτυπαει κοραλια....τοτε..... :( Η βιβλιογραφια δεν το κατατασει τοσο στα reef safe. Ομως η πραξη πολλες φορες διαφερει απο την θεωρια.

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα παντως και οι δυο πεταλουδες δεν πειραξαν ουτε sps ουτε lps.εχω την εντυπωση πως χτυπανε clams.

Ειναι πεταλουδα,και θα μπορουσε να χτυπησει τα παντα.Παιζει ρολο και πως θα ταιζεται το ζωντανο.

Πολλοι χομπιστες,σε οσους εζησε,το κρατουν παντως χωρις προβλημα

:)

Link to comment
Share on other sites

Οσο την είχα δεν χτύπησε τίποτα. Μόλις την έδωσα σε έναν φίλο για καθαρίσει απταίσιες, όχι μόνο σταμάτησε να τρώει φλέικς, αλλά και την έπεσε σε οτι κοράλι είχε :(

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ενυδρειο πάντως που ήταν η χαρα της απταίσια έβγαλα τον βράχο και τον έβρασα

Μπαι μπαι βιολογία και πάλι απο την αρχή αλλα δεν έβλεπα άλλη λύση

Κάτι ψηλά που είχαν μείνει έβαλα ένα σελμον και τα καθάρισε

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πεταλουδα,και θα μπορουσε να χτυπησει τα παντα.Παιζει ρολο και πως θα ταιζεται το ζωντανο.

Πολλοι χομπιστες,σε οσους εζησε,το κρατουν παντως χωρις προβλημα

:)

δεν το γνωριζα και ημουν χαλαρος χωρις να την παρακολουθω αν θα χτυπησει κανενα κοραλι θεωροντας οτι δεν υπηρχε τετοια περιπτωση.αν ξαναβαλω θα εχω το νου μου.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως Στρατο ναι.καθαρισε ολες τις ακατανομαστες(απταιζιες) και ενω ετρωγε κατεψυγμενη ξαφνικα σταματησε να τρωει και εφυγε απο ασιτια.

και να σκεφτεις οτι παλι εκαναν την εμφανιση τους οι ρημαδες και θα βοηθουσε την κατασταση.

περιεργο ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει αυτά το συγκεκριμένο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είχα 6-7 απο δαύτες.. τις ξεπάστρεψα με το elimi-aiptas της tropic marin. 2 την κάθε φορά πριν τη αλλαγή νερού για να σιφονάρω και τα υπολείμματα. εξαφανίστηκαν χωρις προβήματα με τα υπόλοιπα ζωντανά

Link to comment
Share on other sites

δοσολογια για το elimi-aiptas της tropic marin?

Link to comment
Share on other sites

δοσολογια για το elimi-aiptas της tropic marin?

επειδή δεν είχα βρει να γράφει η συσκευασία εγώ έβαζα 2ml στη καθεμία...

πάνω στη σύριγγα ήταν κυκλομένο το 2ml οπότε υπέθεσα οτι θα υπάρχει λόγος ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα chelmon παιζει να χτυπησουν κοραλια? κατι τετοιο ειχα διαβασει. Εσεις εχετε ακουσει τετοιο περιστατικο απο φιλους ή εχετε παρατηρησει κατι τετοιο στα δικα σας ενυδρεια? (οσοι εχετε chelmon)

απο οτι ξερω τρωνε και σπιρογραφους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...