Jump to content

Kostaskappa Nano


kostaskappa

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 165
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν,έβγαλα από τις κούτες λίγα κομμάτια εξτρά βράχο που θα χρειαστώ για μπροστά χαμηλά,άρπαξα ότι λάμπα βρήκα (για αρχή) που σημαίνει 3 Τ8 (μην βαράτε θα τις βγάλω σύντομα) και 2 Τ5,και η μεταφορά θα γίνει αρχές της επόμενης εβδομάδας στον κύβο.Τα SPS θα μπουν πίσω πίσω και αρκετά ψηλά με τις 2 Τ5 να είναι ακριβώς από πάνω τους και τους ανακλαστήρες να τα βαράνε ΤΕΝΤΑ,και τα μαλακά με τα LPS θα μπουν μπροστά και χαμηλά (σχεδόν αραγωνίτη),με τις 3 Τ8 να είναι από πάνω....Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα με τα SPS, μέχρι να μαζέψω τα μπικικίνια για άλλες 4 Τ5.Το γλυκό έχει αδειάσει κιόλας και σήμερα του έκανα ένα πλύσιμο super και είναι έτοιμο στην αναμονή!!!Η όσμωση βαράει υπερωρίες και από αλάτι έχω έναν κουβά standby!Άντε να ανεβάσω τα λίτρα μου ξανά γιατί αρρώστησα με την μ!#$%ια που έχω τώρα!!!!Α πήρα και http://4.bp.blogspot.com/_ckBlasgNSzg/SRuGLlI0ZVI/AAAAAAAAJsk/1UifvfF3arA/s400/Two+Spot+Bristletooth+Tang.jpg το οποίο φιλοξενείται στο πέτσοπ μέχρι να περάσω στον κύβο!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λέτε να υπάρξει πρόβλημα με τα SPS;Η απόσταση από τις Τ5 θα είναι περίπου 30-35 πόντοι και οι λάμπες είναι ΑΤΙ......Θα τις βάλω αρκετά κοντά μεταξύ τους,και ακριβώς από πάνω από τα σκληρά!Τι λέτε;;Με βασανίζει πολύ αυτή η σκέψη,αλλά ο χαβανέζος δεν μπορεί άλλο στο μικρό και η μεταφορά επιβάλλεται!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος;;;Το ύψος του κύβου είναι 60....

Στα 60cm λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με T5 συνονόματε...

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλό κώστα η μεταφορά.

Αν και στρωμένο το ενυδρείο σου, εγώ δεν θα σου πρότεινα να τα μετακομίσεις όλα την ίδια μέρα. Καλύτερα κατα την άποψη μου, βάλε αραγωνίτη(αν βάλεις), βάλε και νερό ως ένα σημείο με λίγο βράχο, και άσε στο μικρό κάποιο βράχο μαζί με τα κοράλια και τα ψάρια. Το λέω γιατί τις πρώτες μέρες μπορεί να σου σηκώσει αμμωνία ο βράχος με τον αραγωνίτη. Μετρας, και αν είσαι οκ τα βάζεις τη επόμενη η την μεθεπόμενη ημέρα.

Ωραίος ο strigosus, αλλά δεν έχει κίτρινο μάτι?

Link to comment
Share on other sites

Έχει μπλέ μάτι Πάνο!Όσο για αμμωνίες δεν νομίζω να έχω θέμα!Ωστόσο έτσι θα το έκανα από την αρχή!πρώτα ο βράχος με 10 κιλά νεκρό αραγωνίτη,μια μέρα χαλαρά χωρίς ζωντανά,και την επόμενη όλα μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει μπλέ μάτι Πάνο!Όσο για αμμωνίες δεν νομίζω να έχω θέμα!Ωστόσο έτσι θα το έκανα από την αρχή!πρώτα ο βράχος με 10 κιλά νεκρό αραγωνίτη,μια μέρα χαλαρά χωρίς ζωντανά,και την επόμενη όλα μέσα!

Καντο μια κι εξω να τελειωνεις!

Link to comment
Share on other sites

Eχω κανει πολλα τετοια,χωρις να αντιμετωπισω το παραμικρο θεμα.

Φυσικα μονο τη γνωμη μου ειπα.Εσυ αποφασιζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Eχω κανει πολλα τετοια,χωρις να αντιμετωπισω το παραμικρο θεμα.

Φυσικα μονο τη γνωμη μου ειπα.Εσυ αποφασιζεις :)

Το μικρό που φιλοξενεί τον ύφαλο μου έχει ρόδες και η μετακίνηση του είναι εύκολη!Ο κύβος είναι στο σαλόνι σε απόσταση μερίπου 10 μέτρων!θα γεμίσω με φρέσκο νερό τον κύβο,θα βάλω και τον αραγωνίτη,θα το αφήσω κανα δίωρο-τρίωρο να "κάτσει" και μετά θα προσθέσω τον βράχο.θα πάρω τον χρόνο μου χωρίς τα ζωντανά μέσα για να ρυθμίσω κυκλοφορία κλπ,και μετά θα προστεθούν τα κοράλλια.Αφού βγάλουν ότι βγάλουν (βλέννες κλπ.)θα προσθέσω και τα ψάρια!Αυτή είναι η σκέψη μου στο πως θα γίνει!Απλά το νερό με τον αραγωνίτη θα τρέχουν από την προηγούμενη μέρα στον κύβο για τον φόβο ότι ο αραγωνίτης είναι νεκρός και ποτέ δεν ξέρεις τι θα βγάλει!το ενυδρείο θα είναι φουλ από φρέσκο νερό,και προσθέτωντας τον βράχο θα βγάζω.μετά την ολοκλήρωση,θα γίνει αλλαγή με το νερό που τρέχει το ενυδρείο τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ο strigosus απ'ότι ξ'ερω έχει κ'ιτρινο μάτι. Εξού και το προσωνύμιο " kole yellow eye tang " .

Mήπως το δικό σου είναι striatus?(αλλά αυτά δεν έχουν κόκκινο).

Αν θες πάντως όταν θα βάλεις αραγωνίτη να τρέχει προεραιτικά αν θες να μαζέψεις την σκόνη και θα ξεθολώσει πιο γρήγορα, βάλε ένα φιλτράκι να δουλεύει με ενυδρειακό βαμβάκι για κανα 12ωρο.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορώ να βοηθήσω είμαι και γώ μέσα Κωστή ;)

Link to comment
Share on other sites

αν μπορώ να βοηθήσω είμαι και γώ μέσα Κωστή ;)

Είσαι ωραίος πάνο!στείλε μου ΠΜ το κιν. Σου γιατί την προηγούμενη συσκευή μου την πέταξα από το μπαλκόνι! :D

Link to comment
Share on other sites

με το καλο κωτσο να γινει η μετακομιση σου σε ολα τα ζωντανα!!!

Almost ready για το τρίτο στήσιμο reef....πιστεύω πως θα το κάνω κόσμημα!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει χρονος θα ερθω ρε Κωστα.Δεν μπορω να πω σιγουρα ομως.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το. Αραγωνίτη,μεσαίας κοκομετρίας,δέκα κιλά.Τον έπλυνα καλά με γλυκό νεράκι και τον άπλωσα στο μπαλκόνι με πετσέτα από πάνω του να στεγνώσει.αύριο θα τον βάλω μέσα και θα αρχίσω να γεμίζω με νερό όσμωσης.Με το καλό μεθάυριο θα ρίχνω αλάτι.θα βάλω και κανα δυο κιλά βράχο που νέκρωσα να τρέχει.ελπίζω να έχω σταθερές τιμές για να κάνω με την μια την μεταφορά!

Link to comment
Share on other sites

Προταση μου! Πρωτα ριξε το αλατι απο σημερα να σπασει καλα! Και αυριο ριχνεις αραγωνιτη!Δεν θελεις το αλατι να κατσει μεσα στον αραγωνιτη.... Προταση μου και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...