Jump to content

Καθαρισμα Βυθου


Recommended Posts

Καλησπερα κυριοι θα ηθελα την γνωση και την βοηθεια σας σχετικα με εναν καθαρο βυθο.κατελιξα τελικα οτι τα φιλτρα που εχω δεν βοηθανε στον καθαρισμο του βυθου...εχω 7 δισκους 3 ανσιστρους 8καρδιναλιους με λευκη αμμο carat ταιζω 5-6 φορες την ημερα και οπως καταλαβενεται ο βυθος ειναι μεσα στην ακαθαρσια εχω βαρεθει να βαζω σκουπα καθημερινα τι να κανω να το αφησω ετσι? Φοβαμε οτι θα ανεβει η αμμονια. Εχω διαβαση πολλα οτι με σκουπα βυθου χανετε μερος της βιολογιας απο το βυθο.τι προτεινεται να κανω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να βαλεις εναν κυκλοφοριτη χαμηλα να σπρωχνει προς την μερια του φιλτρου που ρουφαει?

Link to comment
Share on other sites

Ενας κυκλοφορητης πιστευω οτι θα με βαλει σε ταλεπωρια γιατι οταν θα ταιζω πρεπει να τον κλεινω 2ον θα ειναι αντι εσθητικο στο ματι 3ον η κυκλοφορια του νερου χαμηλα θα ενοχλει τα ψαρια και τελευταιο δεν ξερω τι θα γινεται με την αμμο? Το σκευτικα και εγω αυτο που προτινεις αλλα μου ηρθαν στο μυαλο τα παραπανω ερωτηματικα.σευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

δεν θα τον βαλεις να χτυπαει κατω αλλα παραλληλα με την αμμο λιγο πιο πανω απο την αμμο ωστε να μην την χτυπαει!

ισως θα ειναι μικροτερη ταλαιπωρια αν πρεπει να τον κλεινεις απο το να κανεις σκουπα!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? Πολλές φορές σε ενυδρεία με άστρωτο βυθό παρατηρούνται ακαθαρσίες, αλλά μόλις αποικηθεί με τα απαραίτητα βακτήρια τότε δεν μένει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα τον βαλεις να χτυπαει κατω αλλα παραλληλα με την αμμο λιγο πιο πανω απο την αμμο ωστε να μην την χτυπαει!

ισως θα ειναι μικροτερη ταλαιπωρια αν πρεπει να τον κλεινεις απο το να κανεις σκουπα!

πες οτι το κανω αυτο οταν ειμαι στο σπιτι........οταν θα φυγω για 15 ημερες και θα βαλω την ταιστρα να δουλευει τι θα κανω?

Έγινε επεξεργασία - rio 300
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? Πολλές φορές σε ενυδρεία με άστρωτο βυθό παρατηρούνται ακαθαρσίες, αλλά μόλις αποικηθεί με τα απαραίτητα βακτήρια τότε δεν μένει τίποτα.

το ενυδρειο τρεχει 7 μηνες πιστευω ο βυθος να ειναι στρωμενος

Link to comment
Share on other sites

πες οτι το κανω αυτο οταν ειμαι στο σπιτι........οταν θα φυγω για 15 ημερες και θα βαλω την ταιστρα να δουλευει τι θα κανω?

τον κλεινεις τοτε και μολις ερχεσαι βαζεις μια σκουπα και ξανα τον κυκλοφοριτη!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μου αρεσει οπτικα θα ειναι σαν την μυγα μεσα στο γαλα....δεν θα φενεται καθολου φυσικο

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ενυδρειο να μπορεις να το εχεις σαν το φυσικο τους περιβαλλον.....εγω αυτο προσπαθω να κανω......το να το κοιτας και να βλεπεις διαφορα δεν λεει και τιποτα.............πιστευω να καταλαβαινεις τι ενοοω

Έγινε επεξεργασία - rio 300
Link to comment
Share on other sites

εγω μαζι σου !

ουτε εμενα μου αρεσει που εχω μεσα εσωτερικο φιλτρο και τα μαρκουτσια του εξωτερικου μεχρι και το θερμομετρο με εκνευριζει αλλα....

αλλα αν δεν θελεις κατι μεσα τοτε πως θα καθαριζει αφου δεν θελεις να βαζεις σκουπα?? απο μονο του αυτοκαθαριζουμενο ενυδρειο δεν εχει βγει ακομη! :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Το αισθητικό πρόβλημα θα το ξεπεράσεις αμέσως μόλις συνειδητοποιήσεις πόσο σημαντική δουλεία κάνει ένας μικρός κυκλοφορητής ειδικά σε ένα μεγάλο ενυδρείο σαν το δικό σου!

Η σκούπα βυθού επίσης κρίνετε απαραίτητη στην περίπτωση σου (μεγάλα και ρυπαρά ψάρια που χρειάζονται ταυτόχρονα και πολύ φαει)

Link to comment
Share on other sites

ο κυκλοφορητης δεν θα ενοχλει τους δισκους ? και ποιος κυκλοφορητης ειναι καταληλος για το ενυδρειο μου? εχω εναν κυκλοφορητη


Eheim compact 1000 - 300 l/h κανει να βαλω αυτον η να παρω αλλο?
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως θα ειναι μικρος θες μεγαλυτερο για να εχει δυναμη να σπρωχνει αλλα

δοκιμασε μπορει να πιασει μην πετας χρηματα!

αν δεν κανει τοτε θα χρειαστεις να αγορασεις μεγαλυτερο!

υγ καλα μιλαμε εχω χαζεψει, πηγα να σου στειλω και που θες να ξερουμε αν κανει αφου δεν μας εχεις γραψει τι ενυδρειο εχεις :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει 7 μηνες πιστευω ο βυθος να ειναι στρωμενος

Προσωπικά, βλέπω στρωμένο βυθό που καταναλώνει τις ακαθαρσίες μετά τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

ο κυκλοφορητης δεν θα ενοχλει τους δισκους ? και ποιος κυκλοφορητης ειναι καταληλος για το ενυδρειο μου? εχω εναν κυκλοφορητη

Eheim compact 1000 - 300 l/h κανει να βαλω αυτον η να παρω αλλο?

Μιλάμε για τέτοιους κυκλοφορητές!

https://www.google.gr/search?q=hydor+koralia&hl=el&noj=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=KLxAUaDqNYnRtQbf4oC4Dw&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1280&bih=668#imgrc=_

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι το ριο 300 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν μου γραψατε εαν η κυκλοφορια του νερου ενοχλει τους δισκους? ξερω οτι η κυκλοφορια στρεσαρει τους δισκους

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να τοποθετήσεις τους κυκλοφορητές σε σημείο που δεν θα δημιουργηθούν προβλήματα, γενικά προσπάθησε να πετυχεις την χρήση τομή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...