Jump to content

Νεο Νανο Υπο Σκεψη..


βαρδας

Recommended Posts

καλημερα σε ολους..σκεφτομαι να φτιαξω μια γυαλα με διαστασεις Π65 Β45 Υ 35.Και εχω μερικες αποριες.σκιμερ θα χρειαστω αναγκαστικα(δε ψηνομαι και πολυ να βαλω)2 par 38(σα του στρατου θα με καλυπτουν?).απο κυκλοφορια εχω σκεφτει 2 κοραλια νανο 900 και ενα κρεμαστο 800λιτρα την ωρα για ανθρακα και αντιφως.τον αραγωνιτη που εχω ειδη μεσα στο νανακι μου με τι θα τον ξεπλυνω?θα τον τοποθετησω πρωτα κατω αυτον η θα τον ανακατεψω με το καινουργιο για να συμπληρωσω?αποτι βλεπω στην αμμο ζουν και αρκετα worms.αυτα θα γινουν δολωμα για τσιπουρα?ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλαρακι μου :)

Το υψος κανε το 4ο καλυτερα,ωστε να πας σταθμη καθαρη περιπου στους 35 ποντους.

Αν βαλεις δυο λαμπες σαν τη δικη μου θα καλυφθεις απολυτα.

Τον αραγωνιτη καλο πλυσιμο με νερο απο το ενυδρειο(αν θες να τον κρατησεις ζωντανο),και θα τον ριξεις πανω απο τον καινουριο.

Τωρα απο κυκλοφορια λογικα θα εισαι καλα,αλλα παιζει και το τι θες να βαλεις απο κοραλια :)

Link to comment
Share on other sites

Kαι το βαθος αν μπορουσες να το τσιμπησεις λιγο(15 ποντους μονο) θα ηταν οι τελειες διαστασεις.Οπως και να το κανεις ομως θα ειναι ωραιο.Καλη συνεχεια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θελω να τον κρατησω ζωντανο.τα λιτρα μου ομως ειναι λιγα(24 καθαρα)και δε θα μου μεινει νερο να βαλω μεσα στη νεα γυαλα.θα βαλω 3.5 κιλα το βραχο που εχω ειδη και αλλα 3.5 κιλα που θα κοιταξω να αγορασω απο κανενα φιλο εδω μεσα.τι αλλη προετοιμασια χρειαζεται για μεταφορα του μικρου στο ποιο μεγαλο?και επιτελους καμια rock flower ανεμωνη θα μπορω να βαλω?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ηθελα φιλε κλοουν να το κανω 65χ65 χ40 αλλα δε με περνει λογω χωρου.το πολυ πολυ να παω το βαθος 50 ποντουσ και το υψος 45...σκιμμερ θα χρειαστω αναγκαστικα?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ηθελα φιλε κλοουν να το κανω 65χ65 χ40 αλλα δε με περνει λογω χωρου.το πολυ πολυ να παω το βαθος 50 ποντουσ και το υψος 45...σκιμμερ θα χρειαστω αναγκαστικα?

Καλυτερα ναι για σκιμερ.

ΥΓ Σκαψε τον τοιχο λιγο ρ'εσυ και μεγαλωσε :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θελω να τον κρατησω ζωντανο.τα λιτρα μου ομως ειναι λιγα(24 καθαρα)και δε θα μου μεινει νερο να βαλω μεσα στη νεα γυαλα.θα βαλω 3.5 κιλα το βραχο που εχω ειδη και αλλα 3.5 κιλα που θα κοιταξω να αγορασω απο κανενα φιλο εδω μεσα.τι αλλη προετοιμασια χρειαζεται για μεταφορα του μικρου στο ποιο μεγαλο?και επιτελους καμια rock flower ανεμωνη θα μπορω να βαλω?ευχαριστω!

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το νερό από το παλιό σου ενυδρείο χωρίς να το βρομίσεις φτιάξε καμιά 20αρια λίτρα σε ένα μεγάλο κουβά η λεκάνη σαν να προετοιμάζεις νερό αλλαγής και με ένα τούλι βουταγε το μέσα αρκετές φορές σε μικρές ποσότητες να ξεπλυθεί από την μούργα!

Μετά τον τοποθετείς καθαρό στο νέο ενυδρείο! Προσοχή στην αλατοτητα και στην θερμοκρασία!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδες καλησπερα!ξεκινησα τη κατασκευη τελικα.φτιαχνω ενα shallow rimless με διαστασεις 65χ46χ37.skimmer ενα tunze 9002,κυκλοφορια μια mp10 es.ειμαι οκ απο αυτα?και θελω γνωμες για φωτισμο.αν και εχω πρηξει στρατο και πολλους αλλους να μου δωσουν τα φωτα τους ακομα δυσκολευομαι στο θεμα φωτισμος.εχω βρει ενα kessil A150W ocean blue.τι λετε οι εμπειροτεροι?αν δωσετε το οκ το τσιμπησα!και κατι αλλο! εχω ειδη 3.5 κιλα βραχο και 4 κιλα αραγωνιτη. ο υπολοιπος βραχος αν ειναι νεκρος πειραζει?αραγωνιτη θα βαλω εναν της ati με κοκκομετρια 0.3 ως 1,2mm.οσο ειναι και αυτος που εχω δηλαδη.ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

από δω το πήγες από εκεί το έφερες, τα πέρασες τα 100. μια χαρά!!!!

απο τίτλο θα σκίζει "shallow rimless nano reef aquarium" ούτε Ισπανός να ήταν

για τα λεντ μην ζαλίζεσαι και πολύ, πάρε αυτά σαν του Στρατου, το άλλο που λες το βρίσκω πολύ δυνατό για τα λίτρα σου

τον αραγωνιτη υπάρχουν πολύ τρόποι να τον πλύνεις, για να μείνει ζωντανός με θαλασσινό νερό, και για να νεκρωθεί με όσμωσης

όσμωση έχεις?

βράχο συμπλήρωσε όπως λες με νεκρό και τον υπόλοιπο τον δικό σου, περιεργασου τον πολύ καλά για αποφυγή πεστς.

καλή επιλογή σκιμμερ. και μια ακόμα παρόμοια είναι αυτή http://fish.aquaristic.net/TUNZE-DOC-Skimmer-9004.html το έχει ο ΚΙΚΑ και είναι ξετρελαμένος .

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

χαχα.εγω λεω να το ονομασω anna maria ntolores ,,τη συνεχεια τη ξερετε...χχαχχα.οσο για αυτα τα λεντ υπαρχει και ποιο μικρη εκδοση.το sky blue..στα 10,000κ.απο φραγκα μια η αλλη θα μου ερθει με του στρατου αφου θα χρειαστω 2 aqualum βαλε και καπελα κτλ.αν παω σε τ5 θα χρειαστω 2 glo 2x24 συν 4 λαμπεσ οποτε μια η αλλη ξανα.οσμωση ναι παιζει αλλα θα πλυνω αυτον που εχω με θαλασσινο να τον κρατησω ντουρο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...