Jump to content

Μεσογειακα Ζωντανα Σε Τροπικο Reef


Recommended Posts

Καλησπερα ... αρκετες φορες εχω ακουσει ατομα με θαλασσινο (τροπικο) να σκεφτοντε την συλλογή ζωντανών απο την δικια μας θαλασσα ....το θεμα το δημιουργησα μιας και θα ηθελα να συζητησουμε σχετικα με το εαν ειναι εφικτο να συνδυασουμε μεσογειακα ψαρια , ασπονδυλα κτλ σε ενα reef το οποιο σε σχεση με το μεσογειακο εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια αλλους οργανισμους και αλλα ....

ΥΓ μιλαω παντα θεωρητικα και οχι να προβούμε στην συλλογη τους μιας και εκτος του οτι απαγορευεται ισως δεν θα ηταν οτι καλυτερο για τα ζωα απλα παντα μιλαω θεωρητικα εαν θα μπορουσαμε καθως και αν εχει δοκιμασει καποιο ατομο μεσα απο το forum το συνδυασμο μεσογειακων-τροπικων ζωντανων

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι του θαλασινου απλα μου εχει περασει και μενα απο το μυαλο κατεληξα οτι πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο!

δεν ξερω αν ειναι λαθος η οχι η σκεψη μου αλλα αυτο που σκεφτηκα ηταν οτι τα ψαρια τα συγκεκριμενα ειναι ανοιχτης θαλασσης (δεν ξερω πως να το πω) και δεν νομιζω πως θα καταφερνανε να ζησουνε σε 100 , 200 , 1000 λιτρα!

επισης το θεμα φιλτρανσης θα πρεπει να ειναι υπερβολικα δυνατο που και παλι δεν νομιζω να μπορει να αντικατστησει την θαλασσα και τον ωκεανο!

υγ μια σκεψη εκανα μην φωναξετε αν λεω μπουρδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό φιλοξενώ μια μεσογειακή ανεμώνη Condylactis aurantiaca και έναν μεσογειακό σπειρογράφο, μπορώ να πω ότι τα πάνε μια χαρά και τα δυο σε reef ενυδρείο με 1024 αλατότητα και θερμοκρασία 24.5,η δε ανεμώνη έχει γίνει διπλάσια απο την μέρα που την απόκτησα και ψάχνω τώρα να την δώσω σε κάποιον με μεσογειακό γιατί κινδυνεύουν τα κοράλλια μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω εναν μεσογειακο σπειρογραφο, ο οποιος 4 κορωνες η μια μεσα στην αλλη, ολες λευκές! Μετα απο ενα 5μηνο, εριξε τις κορωνες του, εμεινε για 3βδομαδες κλειστος, και εδω και 6 μηνες εχει 3 κορωνες καφετιες ομως! Βλεπω οτι παει μια χαρα...

Ερημητες ομως δεν θα εβαζα! Εχω βρει και flame scalop αλλα δεν το ρισκαρα...

Link to comment
Share on other sites

Επισης παρα πολλοι χομπιστες εχουν την ντοματα του Αιγαιου, Tomato anemone, μια κατακοκκινη ανεμωνη. Ειχα κι εγω για ενα διαστημα, αλλα εκοβε παρα πολλες βολτες στο ενυδρειο, και αναγκαστηκα να τη χαρισω. Επισης ειναι νυκτοβιο ζωο, οποτε και ηταν ανοιχτο τη ννυχτα χωρις φωτα, κλειστο τη μερα, η καβατζωνονταν κατω απο κανα βραχο που εκανε το ταισμα του παρα πολυ δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι του θαλασινου απλα μου εχει περασει και μενα απο το μυαλο κατεληξα οτι πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο!

δεν ξερω αν ειναι λαθος η οχι η σκεψη μου αλλα αυτο που σκεφτηκα ηταν οτι τα ψαρια τα συγκεκριμενα ειναι ανοιχτης θαλασσης (δεν ξερω πως να το πω) και δεν νομιζω πως θα καταφερνανε να ζησουνε σε 100 , 200 , 1000 λιτρα!

επισης το θεμα φιλτρανσης θα πρεπει να ειναι υπερβολικα δυνατο που και παλι δεν νομιζω να μπορει να αντικατστησει την θαλασσα και τον ωκεανο!

υγ μια σκεψη εκανα μην φωναξετε αν λεω μπουρδες!!!

χωρις να γνωριζω φιλε μου ισως και εγω κανω λαθος θεωρω οτι δεν μπορει τα μεσογειακα ψαρια να ειναι ποιο ανοιχτης θαλασσης απο αυτα που ειναι στον ειρηνικο η στον ατλαντικο και ερχοντε απο τον ωκεανο στο ενυδρειο μας .... το ξανα λεω δεν γνωριζω απλα φανταζομαι :usd:

Τον τελευταίο καιρό φιλοξενώ μια μεσογειακή ανεμώνη Condylactis aurantiaca και έναν μεσογειακό σπειρογράφο, μπορώ να πω ότι τα πάνε μια χαρά και τα δυο σε reef ενυδρείο με 1024 αλατότητα και θερμοκρασία 24.5,η δε ανεμώνη έχει γίνει διπλάσια απο την μέρα που την απόκτησα και ψάχνω τώρα να την δώσω σε κάποιον με μεσογειακό γιατί κινδυνεύουν τα κοράλλια μου.

Κι εγω εχω εναν μεσογειακο σπειρογραφο, ο οποιος 4 κορωνες η μια μεσα στην αλλη, ολες λευκές! Μετα απο ενα 5μηνο, εριξε τις κορωνες του, εμεινε για 3βδομαδες κλειστος, και εδω και 6 μηνες εχει 3 κορωνες καφετιες ομως! Βλεπω οτι παει μια χαρα...

Ερημητες ομως δεν θα εβαζα! Εχω βρει και flame scalop αλλα δεν το ρισκαρα...

τι ειναι σπειρογραφος ?? :) βασικα επειδη ασχολουμε με το ψαροντουφεκο με τις καταδυσεις και λοιπα βρισκω συχνα διαφορα ζωντανα και σκεφτομουν την πιθανοτητα να δοκιμασω καποιο ζωο στο ενυδρειο .... πχ ενας φιλος σε 400 λιτρα εχει μαζι με τροπικα δυο ανεμωνες πολλους ερημιτες μεσογειακους και δυο μπαρμπουνακια που σε σχεση με αυτα http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+46+688&pcatid=688 δεν νομιζω να εχουν τρομερες διαφορες .... απλα τα ψαρια εχουν μπει τωρα τελευταια και δεν γνωριζω κατα ποσο θα ηταν εφικτο να ειναι καλα ολα μαζι αυτα τα ζωντανα .... οσο για την θερμοκρασια νομιζω πως υπαρχει ενα περιθώριο +- καποιους βαθμους .... εσεις καποιο ψαρακι η καποιο ερημιτη θα τον δοκιμαζατε ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...