Jump to content

Η Πρωτη Μου Προσπαθεια


G_mat

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους και καλως σας βρηκα...
Με λενε Γιωργο
Είμαι νέος στο αντικείμενο και θα ήθελα την βοήθεια σας και της συμβουλές σας
Μετά από πολύ διάβασμα έστησα το πρώτο μου μικρό ενυδρείο. Το ενυδρείο είναι Hailea 30 λίτρα με αληθινά φυτά με φίλτρο Hailea BT200 με θερμοστάτη 100watt ( θερμοκρασία 26 βαθμούς ) και λάμπα 11watt η ριζα ειναι απο αγορασμενη απο petshop πλυμενη και βρασμενη, τα φυτά που έβαλα αν είναι σωστά είναι ένα κερατοφυλλο μια ανουμπια νανα μια κρυπτοκορινα και ενα λιμνοφιλο. Το ενυδρείο το έχω σε φάση στρωσίματος με αντιχλωριο και βακτήρια και αλλαγές νερού περίπου 1/3 ανά 3 ημέρες
Σκέπτομαι να βάλω ένα χαρέμι από Guppy αλλά προβληματίζομαι με της γέννες και τα μικρά. Σίγουρα σαν νέος έχω κάνει λάθη κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και για το στήσιμο και για την επιλογή των ψαριών

Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων

Κατηγορία ενυδρείου
Γλυκού νερού

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου : 360x 240x 380
Συνολικά Λίτρα: 30
Βάση Έπιπλο

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια: Όχι ακόμη ( φάση στρωσίματος)
Άλλα είδη:

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο: Ναι
Πέτρες: Ναι Δυο άσπρες
Ξύλα: Ναι
Υπόστρωμα: Χαλίκι άσπρο
Φυτά: Ανουμπια , Κερατοφυλλο ,κρυπτοκορινα , λιμνοφυλλο

Φωτισμός
Είδη φωτισμού:Λαμπα 11watt
Λαπτηρες: 1
Διάρκεια φωτισμού: 8 Ώρες

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εσωτερικό Hailea BT200
Θερμοκρασία (°C): 26

Εξτρα Παροχές
Παροχή CO2: Όχι
controller:Όχι
Ψύξη:Οχι
Αντίστροφη Όσμωση:Όχι

Παράμετροι Νερού
Δεν έχω τεστ ακόμη
pH:
Γενικη Σκληροτητα:
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (Po4)

Γνωμες και παρατηρησεις ευπροσδεκτες...

post-52358-0-82659300-1363191406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα και καλως ηρθες!!!

καταρχην το ενυδρειο σου μαρεσει οπως το εστησες!

πρεπει να παρεις υγρα τεστ αμμωνιας ,νιτρωδη και νιτρικα διοτι θα σου χρειαστουν και μελλοντικα αλλα περισσοτερο τωρα

στην φαση του στρωσηματος!

Link to comment
Share on other sites

Kι εμενα μου αρεσει. Μπραβο φιλε. Το δεξια φυτο νομιζω ειναι cabomba. Οι πετρες νομιζω ειναι ασβεστολιθικες οποτε πρεπει να το λαβεις υποψην σου στην επιλογη ψαριων!

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και πως το στρωνεις;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από κοντά το ενυδρείο τρέχει περίπου 10 ημέρες με αντιχλωριο και βακτήρια πριν από 2 ημέρες μου έδωσε ένας φίλος μπόλι και βιολογικό υλικό τεστ δεν έχω πάρει ακόμα αλλά θα πάρω σύντομα σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια να είστε καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στην ενυδρειακή μας οικογένεια.....Καταρχάς μου αρέσει όπως έχεις στήσει το ενυδρείο,πάμε στα επόμενα. Πρέπει να πάρεις τεστάκια για να βλέπεις και να ελέγχεις την κατάσταση του ενυδρείου σου, τις παραμέτρους. Αυτό για να βλέπεις πως πάει το στρώσιμο αλλά και μελλόντικά για να μην κινδυνέψουν τα ζωντανά σου. Μετά έχεις επιλέξει τον τρόπο στρωσίματος? στο στρώσιμο δεν κάνουμε αλλαγές νερού αφήνουμε το ενυδρείο να δημιουργήσει τη βιολογία του. Άρα λοιπόν δες πρώτα πως θα στρώσεις το ενυδρείο και μετά βλέπεις για την ψαροσύνθεση... αλλά για γκάπυ δύσκολο, προσανατολίσου προς κάποιο μονομαχοενυδρείο ή ακόμα και γαριδάδικο

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που σου εδωσε μπολι μπορεις να βαλεις αμεσα ψαρακια!

η γαριδες θελουν πολυ καλα στρωμενο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ξέρει σε τι κατάσταση βρίσκεται το ενυδρείο του...δεν έχει κάνει μετρήσεις πως θα βάλει ψάρια και με το μπόλι δε σημαίνει ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο, πρέπει να κάνει μετρήσεις να κάνει σωστό στρώσιμο και μετά...για αυτό και είπα ότι πρέπεθ πρώτα να στρωθεί το ενυδρείο και μετά να σκεφτεί για ψαροσυνθέσεις

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω βάλει το μπόλι μέσα δεν κάνω πλέων αλλαγές νερού.. θα το αφήσω καμία 3 με 4 ημέρες να τρέξει και μετά θα κάνω μέτρηση και αν είναι όλα καλά θα βάλω τα ψάρια .. όσο αφόρα τώρα τα ψάρια τα γκαπυ μου αρέσουν πολύ αλλά για να μην έχω πρόβλημα χώρου με τα μικρά λέω να βάλω 5 με 6 αρσενικά μόνο που είναι και ποιο μικρά σε μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ξέρει σε τι κατάσταση βρίσκεται το ενυδρείο του...δεν έχει κάνει μετρήσεις πως θα βάλει ψάρια και με το μπόλι δε σημαίνει ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο, πρέπει να κάνει μετρήσεις να κάνει σωστό στρώσιμο και μετά...για αυτό και είπα ότι πρέπεθ πρώτα να στρωθεί το ενυδρείο και μετά να σκεφτεί για ψαροσυνθέσεις

συμφωνω σε αυτο που λες !

το ειπα πιο πανω οτι πρεπει να παρει υγρα τεστ !

το ποστ μου που λεω να βαλει ψαρακια δεν αναιρει το προηγουμενο μου !

εχεις δικιο παντως γιατι μπορει να μην εγινα σαφης ουτε στον φιλο!

πρωτα τεστ μετραμε και αν ειμαστε οκ προχωραμε στα ψαρακια! :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

απλα μην καθυστερισει να μετρησει και παει χαμενο το μπολι

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις γκαπι καλυτερα να βαλεις μονο αρσενικα διοτι γενανε χειροτερα και απο κουνελια!

καθε μηνα απο καμια 30αρια! θα εχεις σιγουρα προβλημα χωρου και δεν θα ξερεις και τι να τα κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν το μπόλι δεν δεχθει ρύπους σε 1-2 μέρες θα καταστραφεί!

Βαλε μέσα έναν μονομάχο και πρόσθεσε και υγρά βακτηρία!

Σε αυτά τα λίτρα δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα και εγώ για τον αριθμό είναι καλά 5-6 η μπορώ και παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου ξαναπροτείνω ένα ωραίο φυτεμένο μονομαχοενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια θα ήθελα να το κάνω θαλασσινό αλλά δεν το έχω ψάξει το θέμα νομίζω ότι είναι ποιο δύσκολα από του γλυκού νερού

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις όσο αφορά τους μονομάχους παρόλο που είναι πολύ όμορφα ψάρια η ιδιαιτερότητα τους να είναι μόνα τους δεν μου αρέσει και είναι σχετικά νωχελικά ψάρια τα γκαπι μου αρέσουν γιατί εκτός από τα χρώματα που έχουν είναι και σχετικά ζωηρά ψαράκια με κίνηση σε όλο το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν μπορω να σε βοηθησω εγω καλυτερα να κανεις μια ερωτηση στους θαλασσινους!

αυτο που ξερω ειναι πως εχει περισσοτερα εξοδα!

αλλιως μπορεις να βαλεις μονομαχο που θα ειναι και αρχοντας

ή καποια αρσενικα γκαπι που βεβαια δεν θα δεις συμπεριφορες τυπου ζευγαροματος γεννες κ.α.

και γαριδες απλα θα πρεπει να εχει στρωθει πολυ καλα το ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια Γιωργο! Ελπιζω να πανε ολα καλα με το στρωσιμο και συντομα να εχεις ψαρακια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια .τελικά η σήμερα η αύριο θα πάρω μερικά ψαράκια να βάλω μέσα για αρχή λέω 2-3 είναι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το προσπαθήσω με τα αρσενικά Γκόμπι και ελπίζω να πάνε όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι καινουργιο το ενυδρειο και μικρο βαλε στην αρχη 1 με 2 ωστε να στρωσει καλα και μετα προσθετεις αν θελεις κανα 2 ακομη αρσενικα!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα μετρήσεις, θα χάσεις ψαράκια αν τα βάλεις έτσι....δες αν έχει στρωθεί το ενυδρείο σου....αν βάλεις βάλε ένα για τους ρύπους όπως σου είπε και ο ebenos...

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι καινουργιο το ενυδρειο και μικρο βαλε στην αρχη 1 με 2 ωστε να στρωσει καλα και μετα προσθετεις αν θελεις κανα 2 ακομη αρσενικα!

Καλά μιλάμε εμείς οι δύο απόλυτο συγχρονισμό στις απαντήσεις σήμερα ....μαζί ακουμπάμε πληκτρολόγιο χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε εμείς οι δύο απόλυτο συγχρονισμό στις απαντήσεις σήμερα ....μαζί ακουμπάμε πληκτρολόγιο χαχαχα

ελα σταματα να του κανεις πλακα ,να τους πουμε την αληθεια??

παιδια μαζι καθομαστε διπλα διπλα στον καναπε! :usd: :usd: :usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...