Jump to content

Θέλω Ένα Αξιόπιστο Θερμόμετρο


Recommended Posts

Παιδιά μου έχουν σπάσει τα νεύρα αυτα τα θερμόμετρα που έχω. Οταν τα πρωτοέβαλα στο νερό δούλευαν κανονικά και τώρα ενώ οι θερμοστάτες (τζαγγερ) ειναι στους 25,5 βαθμούς τα θερμόμετρα εχουν κολλησει στους 23 το ένα και 24 το άλλο. Φυσικά και εμπιστεύομαι τους θερμοστάτες και όχι τα θερμόμετρα. Ξέρετε κανένα αξιόπιστο θερμόμετρο να αγοράσω?

Link to comment
Share on other sites

Controller θερμοκρασίας eliwell η stc-1000!

Η πιο αξιόπιστη ένδειξη θερμοκρασίας αλλά και λειτουργιές που θα σε βοηθήσουν το καλοκαίρι!

Αν πάλι θέλεις μόνο θερμόμετρο τότε τα sera είναι τα πιο αξιόπιστα!

Link to comment
Share on other sites

36013705698018714688_thumb.jpg

πολυ αξιοπιστο και ακριβες!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ φίλοι μου

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ποιες ειναι η διαστασεις του ενυδρειου?

και σε ποιο σημειο εχεις τον θερμοστατη και σε ποιο το θερμομετρο?

η διαφορες που μας λες δεν ειναι και τοσο μεγαλες! μπορει να οφειλεται στην αποσταση τους ή μπορει να θελει καλιμπραρισμα ξανα ο θερμοστατης σου!

αν και δεν το εχω δοκιμασει αλλα φανταζομαι αν παω το θερμομετρο διπλα στον θερμοστατη μπορει να ανεβει η θερμοκρασια 1 με 2 βαθμους!

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ποιες ειναι η διαστασεις του ενυδρειου?

και σε ποιο σημειο εχεις τον θερμοστατη και σε ποιο το θερμομετρο?

η διαφορες που μας λες δεν ειναι και τοσο μεγαλες! μπορει να οφειλεται στην αποσταση τους ή μπορει να θελει καλιμπραρισμα ξανα ο θερμοστατης σου!

αν και δεν το εχω δοκιμασει αλλα φανταζομαι αν παω το θερμομετρο διπλα στον θερμοστατη μπορει να ανεβει η θερμοκρασια 1 με 2 βαθμους!

Στη μία πλευρά έχω τον θερμοστάτη και στην άλλη το θερμόμετρο. Αυτό το έκανα επιτηδες για να δω αν η θερμοκρασία ειναι ιδια σε ολο το ενυδρειο. Το ενυδρείο είναι 80 εκατοστα. Τωρα να θέλουν καλιμπράρισμα ενος και δύο μηνών θερμοστάτες και μάλιστα τζαγγερ?? Και αντε ας πουμε οτι στο μεγάλο ενυδρειο παιζει ρόλο η αποσταση, στο μικρο το 25λιτρο που η αποσταση θερμοστατη-θερμομετρου ειναι το πολυ 25 εκατοστά????

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες και τα εχεις μακρια και ετσι πρεπει !

μας ενδιαφερει σε ολο το ενυδρειο τι θερμοκρασια εχουμε! και αν τα βαζαμε διπλα διπλα τοτε σιγουρα θα ειχαμε λαθος εννδειξεις!

τους θερμοστατες με τα συγκεκριμενα θερμομετρα δεν τους καλιμπραρισες?

φανταζομαι πως την μικροτερη διαφορα την εχεις στο μικρο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες και τα εχεις μακρια και ετσι πρεπει !

μας ενδιαφερει σε ολο το ενυδρειο τι θερμοκρασια εχουμε! και αν τα βαζαμε διπλα διπλα τοτε σιγουρα θα ειχαμε λαθος εννδειξεις!

τους θερμοστατες με τα συγκεκριμενα θερμομετρα δεν τους καλιμπραρισες?

φανταζομαι πως την μικροτερη διαφορα την εχεις στο μικρο ενυδρειο?

Τους καλιμπράρισα με αυτα τα θερμομετρα, ναι.

Το μικρό ενυδρείο εχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ διαφορά και αυτο ειναι που με τρελαίνει! :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

αυτο οντως ειναι λιγο περιεργο !

ποτε τα εβαλες πρωτη φορα?

και ποτε παρατηρησες οτι χανουν?

Link to comment
Share on other sites

αυτο οντως ειναι λιγο περιεργο !

ποτε τα εβαλες πρωτη φορα?

και ποτε παρατηρησες οτι χανουν?

Δουλευανε μια χαρα, μέχρι πριν 10 μερες περιπου. Οι Θερμοστάτες ήταν στους 25,5 και τα θερμομετρα εδειχναν 24,5-25. Εδώ και 10 μέρες το ένα δειχνει 24 και το άλλο 23 (στο μικρο)...Τους θερμοστάτες δεν τους έχω πειράξει καθόλου. Τι εμπιστεύομαι δηλ? τους θερμοστάτες ή τα θερμόμετρα?

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα πειραμα

βαλε και τα 2 θερμομετρα στην μια γυαλα αστα καμποσες ωρες και δες τι θα γραψουνε!

και κανε και στο αλλο μετα το ιδιο πραμα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μιχάλη, να σε ρωτήσω... στο μικρό ενυδρείο έχεις καπάκι ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω καπάκι Πάνο κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα πειραμα

βαλε και τα 2 θερμομετρα στην μια γυαλα αστα καμποσες ωρες και δες τι θα γραψουνε!

και κανε και στο αλλο μετα το ιδιο πραμα!

Καλή ιδέα!! :) Βασικά ξέχασα κατι σημαντικό! Στο μικρό ενυδρείο παλιοτερα με άλλο θερμοστατη και αλλο θερμομετρο ειχα το αντιθετο φαινομενο...Θερμοστατης κινεζικος στους 25 βαθμους και το θερμομετρο έδειχνε 27,5...αλλά δεν έδωσα σημασια και λόγω άγνοιας και απειρίας

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω ειναι θεμα καλιμπραρισματος! το ιδιο ειχα παθει κι εγω στην αρχη με τον jagger μου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έχουν σπάσει τα νεύρα αυτα τα θερμόμετρα που έχω. Οταν τα πρωτοέβαλα στο νερό δούλευαν κανονικά και τώρα ενώ οι θερμοστάτες (τζαγγερ) ειναι στους 25,5 βαθμούς τα θερμόμετρα εχουν κολλησει στους 23 το ένα και 24 το άλλο. Φυσικά και εμπιστεύομαι τους θερμοστάτες και όχι τα θερμόμετρα. Ξέρετε κανένα αξιόπιστο θερμόμετρο να αγοράσω?

Φυσικα και θα εμπιστευθεις περισσοτερο τα θερμομετρα απο το θερμοστατη του θερμαντηρα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα εμπιστευθεις περισσοτερο τα θερμομετρα απο το θερμοστατη του θερμαντηρα.

Για να το λες κατι παραπάνω θα ξέρεις, αλλα πως μπορω να εμπιστευτώ τα θερμομετρα οταν το ένα λέει 27 και το άλλο 23 στο ίδιο ενυδρείο!?!? :bigemo_harabe_net-111: Αυριο θα παρω και τριτο θερμομετρο να βάλω και τα τρία στο ιδιο ενυδρειο...Θα τρελαθω ρε φίλε :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το ιδιο ενυδρειο βαλτα και μαζι. δηλαδη οχι το ενα δεξια και το αλλο αριστερα, για να δεις αν λενε την ιδια θερμοκρασια απο το ιδιο σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το ιδιο ενυδρειο βαλτα και μαζι. δηλαδη οχι το ενα δεξια και το αλλο αριστερα, για να δεις αν λενε την ιδια θερμοκρασια απο το ιδιο σημειο.

Αυτό έκανα Θοδωρη, τα κόλλησα δίπλα - δίπλα

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζεσαι να δείξει 25 ; :) Τα θερμόμετρα είναι ίδια Μιχάλη ;

Link to comment
Share on other sites

Παντως μετα το καλιμπραρισμα που εκανα στον θερμοστατη την 2η φορα δειχνει τα ιδια με το θερμομετρο. με μια μικρη αποκλιση των 0,5 βαθμων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα και τρίτο θερμόμετρο σε ενα παλιο κουτί...Τα εβαλα και τα 3 στο μεγαλο ενυδρείο και αυτη την στιγμη εχοντας τον θερμοστατη στους 25,5 τα δυο απ τα τρια δειχνουν 25 και το άλλο 24 βαθμους. Αυτό που δείχνει 24 είναι αυτό που είχα στο μικρο....

Σε λίγο θα τα βαλω όλα στο μικρο να δω τι παιζει και εκει

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζεσαι να δείξει 25 ; :) Τα θερμόμετρα είναι ίδια Μιχάλη ;

Ναι, τα ιδια ειναι Δημητρη

Link to comment
Share on other sites

Ε αρα κομπλε εισαι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...