Jump to content

Recommended Posts

Έχω στην κατοχή μου από τον Νοέμβριο του 2012 3 αστακούς(;),καραβίδες(;) εκ των οποίων οι δύο είναι προς το σκούρο κόκκινο και η μια απαλό καφέ.Τις απέκτησε σε σχημα ρυζιού και έχουν φτάσει μετα από 4 μήνες σε μέγεθος????7 πόντων.το μόνο που ξερω είναι το όνομα τους και το ότι αλλάζουν δέρμα( στην αρχή νόμιζα πως μου ψόφησε και όταν μάζεψα το κέλυφος ξαφνικά εμφανίστηκε το φάντασμα του).Λοιπόν τι γνώσεις κατέχουμε για αυτό το είδος και κυρίως περι αναπαραγωγής;;;

Link to comment
Share on other sites

οι φατσουλες είναι ερωτηματικό

Link to comment
Share on other sites

Σε 240 λιτρα μαζί με γκαπυ

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι γινονται πολυ μεγαλα,περιπου 15-20εκ και χτυπανε και ψαρια.Ασε που θα σου φανε και τα φυτα αν εχεις...Διαβασε εδω μερικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να τα μεταφέρεις μόνα τους σε κάποιο ενυδρείο αν θέλεις να τα κρατήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτές οι πληροφορίες που συνέλεγξα για αυτό το είδος ήταν πάρα πολύ χρήσιμες πιστεύω πως τώρα ξέρω περισσότερα......γιατί όμως όλοι απλά να κάνουν τον ειδικό και όχι απλά να συμβουλεύουν.Δεν καταλαβαίνουν πως διωχνουν κόσμο

???δεν είναι ειρωνεία απλά διαπίστωση ότι σε ενα θέμα που ζητάω συμβουλες πήρα μόνο παρατηρήσεις.Οσο για αυτές τις παρατηρησεις πάντα υπάρχει φως στο ενυδρείο και τα γκαπυ πηγαίνουν στην επιφάνεια και στο κερατοφυλλο σε 240λιτρα ειπαμε οχι σε 24 υπάρχει και 0νικο δίπλα.Και εαν εκανε τοσο γρηγορα ο αστακός αυτού του είδους θα τον κατέβαζα λιμανάκια σε κόντρα.Καμια συμβουλη χώρις παρατήρηση για αυτο το είδος η κανένα λινκ στα ελληνικα υπάρχει για τον τροπο αναπαραγωγής του?όσο για τους συντονιστές μην παρεξηγηθούν.Καλό είναι να συμβουλεύεις και να παρατηρείς κατανόοντας τον άλλον.
Υ.Γ. είναι γεμάτο φυτεμενο το ενυδρείο με βαλισνεριες και άλλα φυτα το ενυδρειο και δεν πειράξαν ουτε ενα φυτο
Υ.Γ. 2 κανένα ψάρι δεν πειράζουν αν ταιζονται σωστά (ταμπλετες βυθου) και αρκεί να έχουν τον χώρο τους (υπερπληθυσμος)
Υ.Γ.3 σύντομα θα ανεβάσω περισσότερες πληροφορίες για να μπορουν και άλλοι να μάθουν χωρίς τον φόβο της απλής παρατήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Max body size: 12cm+

Μια χαρά είναι μικρούλιδες παραμένουν...

Αν κανένα ψαράκι είναι πολύ αργό ή είναι πολύ περίεργο τότε δεν θα την γλυτώσει...

Τα είχα χρόνια & γενικά είναι ήρεμα... Πέφτει αρκετό ξύλο μεταξύ τους...

Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι επιθετικός "κάποιος" ως προς τα άλλα ψάρια ή τα φυτά, είναι θέμα καθαρά χαρακτήρα...

Είχα χρυσόψαρα που δεν πείραζαν φυτά, αλλά είχα και άλλα που έτρωγαν τα πάντα μέχρι και αυτά που υποθετικά δεν τα τρώνε...

Επίσης και εμένα οι καραβίδες ποτέ δεν είχαν φάει κάποιο ψάρι μέχρι που μπήκε κάποτε ένα που ήταν πολύ περίεργο και όλο τα τριγύριζε μέχρι που έγινε μεζές ...

Link to comment
Share on other sites

αυτές οι πληροφορίες που συνέλεγξα για αυτό το είδος ήταν πάρα πολύ χρήσιμες πιστεύω πως τώρα ξέρω περισσότερα......γιατί όμως όλοι απλά να κάνουν τον ειδικό και όχι απλά να συμβουλεύουν.Δεν καταλαβαίνουν πως διωχνουν κόσμο

???δεν είναι ειρωνεία απλά διαπίστωση ότι σε ενα θέμα που ζητάω συμβουλες πήρα μόνο παρατηρήσεις.Οσο για αυτές τις παρατηρησεις πάντα υπάρχει φως στο ενυδρείο και τα γκαπυ πηγαίνουν στην επιφάνεια και στο κερατοφυλλο σε 240λιτρα ειπαμε οχι σε 24 υπάρχει και 0νικο δίπλα.Και εαν εκανε τοσο γρηγορα ο αστακός αυτού του είδους θα τον κατέβαζα λιμανάκια σε κόντρα.Καμια συμβουλη χώρις παρατήρηση για αυτο το είδος η κανένα λινκ στα ελληνικα υπάρχει για τον τροπο αναπαραγωγής του?όσο για τους συντονιστές μην παρεξηγηθούν.Καλό είναι να συμβουλεύεις και να παρατηρείς κατανόοντας τον άλλον.

Υ.Γ. είναι γεμάτο φυτεμενο το ενυδρείο με βαλισνεριες και άλλα φυτα το ενυδρειο και δεν πειράξαν ουτε ενα φυτο

Υ.Γ. 2 κανένα ψάρι δεν πειράζουν αν ταιζονται σωστά (ταμπλετες βυθου) και αρκεί να έχουν τον χώρο τους (υπερπληθυσμος)

Υ.Γ.3 σύντομα θα ανεβάσω περισσότερες πληροφορίες για να μπορουν και άλλοι να μάθουν χωρίς τον φόβο της απλής παρατήρησης.

Δεν καταλαβαινω γιατι παρεξηγησε φιλε μου?

Ζητησες πληροφοριες και στις εδωσα,αν δεν μπορεις να τις δεχτεις τοτε δεν εχω λογο να πω κατι αλλο,το ενυδρειο ειναι δικο σου και εσυ το κανεις οτι νομιζεις.Η σελιδα που σου εδωσα ειναι εγκυρη και τα υπολοιπα που σου εγραψα τα εχω διαβασει αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά σε βοήθησαν νομίζω αρκετά. Καλό θα ήταν, κατά την γνώμη μου, να διαβάζεις πολλές φορές τις απαντήσεις με λίγο χιούμορ και καλή διάθεση. Θα δεις τότε ίσος διαφορετικά το κάθε ποστ.

Καλή συνέχεια με το ενυδρείο σου.

The Professor “Oceanaut”

Link to comment
Share on other sites

αυτές οι πληροφορίες που συνέλεγξα για αυτό το είδος ήταν πάρα πολύ χρήσιμες πιστεύω πως τώρα ξέρω περισσότερα......γιατί όμως όλοι απλά να κάνουν τον ειδικό και όχι απλά να συμβουλεύουν.Δεν καταλαβαίνουν πως διωχνουν κόσμο

???δεν είναι ειρωνεία απλά διαπίστωση ότι σε ενα θέμα που ζητάω συμβουλες πήρα μόνο παρατηρήσεις.Οσο για αυτές τις παρατηρησεις πάντα υπάρχει φως στο ενυδρείο και τα γκαπυ πηγαίνουν στην επιφάνεια και στο κερατοφυλλο σε 240λιτρα ειπαμε οχι σε 24 υπάρχει και 0νικο δίπλα.Και εαν εκανε τοσο γρηγορα ο αστακός αυτού του είδους θα τον κατέβαζα λιμανάκια σε κόντρα.Καμια συμβουλη χώρις παρατήρηση για αυτο το είδος η κανένα λινκ στα ελληνικα υπάρχει για τον τροπο αναπαραγωγής του?όσο για τους συντονιστές μην παρεξηγηθούν.Καλό είναι να συμβουλεύεις και να παρατηρείς κατανόοντας τον άλλον.

Υ.Γ. είναι γεμάτο φυτεμενο το ενυδρείο με βαλισνεριες και άλλα φυτα το ενυδρειο και δεν πειράξαν ουτε ενα φυτο

Υ.Γ. 2 κανένα ψάρι δεν πειράζουν αν ταιζονται σωστά (ταμπλετες βυθου) και αρκεί να έχουν τον χώρο τους (υπερπληθυσμος)

Υ.Γ.3 σύντομα θα ανεβάσω περισσότερες πληροφορίες για να μπορουν και άλλοι να μάθουν χωρίς τον φόβο της απλής παρατήρησης.

Καλώς η κακός σε αυτό το θέμα είχαν απαντήσει μόνο συντονιστές οπότε σε εμάς απευθύνεσαι!

Με συγχωρείς πολύ αλλά η διαπίστωση σου είναι εντελώς άστοχη μιας που μόνος σου μετατρέπεις τις συμβουλές/γνώμες μας σε παρατηρήσεις!

Για ξαναδιάβασε λίγο τα παραπάνω ποστ μήπως και καταλάβεις καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

εντάξει παιδιά αφού το λέτε έσεις μόνο ώς παρεξηγηση θα προκειται συγχωρέστε με ευχαριστώ που διευκρινησατε πως προέρχονται εκ της καλής προθέσεως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...