Jump to content

Porcelain Anemone Crab (Neopetrolisthes Ohshimai)


submarine1981

Recommended Posts

Εχει φιλοξενισει κανεις αυτο το καβουρι στο ενυδρειο του? Τι παιζει με αυτο?

Με τα κλοουν θα πεσει ξυλο? να ετοιμαστω και για 2η ανεμονη?

Εχω βρει πληροφοριες στο ιντερνετ που λενε οτι ειναι και reef safe και οτι αν εχει καποιος κλοουν απλα τα κλοουν διοχνουν τον καβουρα απο την ανεμονη. Ομως επειδη η θεωρια διαφερει πολλες φορες απο την πραξη οποιος εχει εμπειρια απο αυτο ας πει 2-3 λογακια για το συγκεκριμενο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Toν εχω εγω.

Ομορφο ζωντανο.Καθεται διπλα στο ποδι της ανεμωνης,γιατι δεν τον αφηνουν οι κλοουν να ανεβει.

Τρεφεται φιλτραροντας το νερο με τις βενταλιες του.

:)

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι καλησπερα ειχα κανα χρονο 2 απο αυτα και δεν ειχα κανενα προβλημα βεβαια ειχα και αρκετες ανεμωνες ειναι υσηχα και ομορφα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νικ Νικ(Νικος?) και Στρατο. Οκ. με πεισατε... θα το παρω! :) :) Να στε καλα για την απαντηση. Ξερετε κι εσεις και εγω και ολοι μας οτι η εμπειρια δεν συγκρινετε με την βιβλιογραφια. Παντα καλο ειναι να συνδιαζονται μαζι....ομως.....στο 90% των περιπτωσεων....η εμπειρια νικα!! :)

Καλο σας βραδυ :)

Nik nik (Νικος τελικα?) Σορρυ που δεν σε πηρα τηλ....απλα ειμαι στο τρεξιμο....(και τωρα που γραφω...το ενα ματι ειναι κλειστο απο την νυστα :P)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παρτε και μερικες φωτογραφιες μιας και με βοηθησατε με τις πληροφοριες σας :)

20130316003845.jpg

20130316004304.jpg

201303161620410.jpg

20130316162057.jpg

Και ενα "κλαμ" που πηρα το οποιο μου αρεσει πολυ και ειπα να σας το δειξω...!! Δεν φαινετε καλα γιατι ειναι πισω απο τζαμι με κοραλινη.

20130316004237.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ξερεις οτι αυτο το clam παραγει ηλεκτρισμο?ο καβουρας υπεροχος σε λιγο θα παει στην ανεμωνη

Link to comment
Share on other sites

το ξερεις οτι αυτο το clam παραγει ηλεκτρισμο?ο καβουρας υπεροχος σε λιγο θα παει στην ανεμωνη

Υπάρχουν δυο διαφορετικά είδη στην ελληνική αγορά...

Βασικά δεν παράγει ηλεκτρισμό, αλλά γίνεται εναλλαγή χρωμάτων στον μανδύα του (άσπρο - κόκκινο) με τέτοιο τρόπο που μοιάζει σαν ηλεκτρική εκκένωση

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο διαφορετικά είδη στην ελληνική αγορά...

Βασικά δεν παράγει ηλεκτρισμό, αλλά γίνεται εναλλαγή χρωμάτων στον μανδύα του (άσπρο - κόκκινο) με τέτοιο τρόπο που μοιάζει σαν ηλεκτρική εκκένωση

φιλια Βαγγελη ,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα Λινκς. Δεν ξερω πως σας φαινετε....αλλα εμενα μου αρεσει παρα πολυ το συγκεκριμενο. Ισως να παρω και 2ο αμα βρω αφου βεβαια σιγουρευτω οτι θα μου ζησει και ολα θα πανε καλα με αυτο που ηδη εχω. Μεχρι στιγμης δεν το πειραζει κανεις μεσα στο ενυδρειο. Διαλεγει μονο του την θεση του. Απο φυτοπλαγκτον που θελει.....εχω να του ριξω οσο θελει και ολοφρεσκο. Μου κανει εντυπωση παντος που δεν εχω δει σε πολλα μαγαζια τετοια κλαμ ενω ειναι πανεμορφα!!!( ή μηπως μονο σε μενα αρεσει? :P )

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ομορφο οντος εχω δει αρκετες φορες σε μια αλυσιδα γνωστη ,απο φαι φυτοπλακτον και ζωοπλακτον υπαρχει αφθονο το ξερω :) περιμενε λιγο να δεις το ενα και μετα παιρνεις το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...