Jump to content

Ερωτηση Σχετικα Με Τα Σαλιγκαρια!


Recommended Posts

Τα helena σαν σαλιγκαρια τρωνε μονο λαθρεπιβατες;;; Γτ εχω υπερπληθυσμο κ θελω να εξοντωσω μερικα... Αλλα δν θελω ν μ φανε τα ramshorn! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

θα σου τα φανε φιγουρα τα ramshorn και οτι αλλο σαλιγκαρι βρουν

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Σε ευχαριστω πολυ γ την αμεση απαντηση σ! Γ ν μειωσω λιγο τον αριθμο υπαρχει αλλη λυση; Με τ χερι ειναι αδυνατον!

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Σε ευχαριστω πολυ γ την αμεση απαντηση σ! Γ ν μειωσω λιγο τον αριθμο υπαρχει αλλη λυση; Με τ χερι ειναι αδυνατον!

Για δες αυτό. Υπάρχουν και diy λύσεις βέβαια. :)

Link to comment
Share on other sites

Pakistani loach εμένα μου έκανε πολύ καλή δουλειά....Αλλά πρέπει να μπορεί να μπεί στο ενυδρείο σου

Έγινε επεξεργασία - Αντώνιος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω κ αλλα σαλιγκαρια εκτος απο λαθρεπιβατες! Τα ramshorm! Δεν θελω να παθουν αυτα κατι ομως! Μονο γ λαθρεπιβατες θελω λυσεις! Αντωνιος ποιοες προυποθεσεις απαιτει το ενυδρειο μ γ νπροσθεσω αυτο π μ προτεινεις;

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να βαλεις για να εξοντωσεις τους λαθρεπιβατες,θα χασεις και τα ramshorm.

Η πιο ασφαλη λυση ειναι η παγιδα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ramshorn στο δικό μου ενυδρείο είναι από τους πρώτους και πιο εύκολους στόχους, τόσο για τα helena όσο και για τα kribensis.

Γνώμη μου: Βγάλε όσα περισότερα ramshorn μπορείς, βάλτα σε ένα μικρό ενυδρείο και μετά με όποιο τρόπο νομίζεις μείωσε τον αριθμό των υπόλοιπων σαλιγκαριών. Σε εμένα επειδή έχω αμμό στο βυθό και τα σαλιγκαράκια δε μπορούν να γαντζωθούν, με ένα προσεκτικό σιφωνάρισμα απομακρύνω αρκετά κάθε φορά...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και αυτό για την επόμενη φορά που θα προσθέσεις κάποιο καινούργιο φυτό στο ενυδρείο σου!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29353

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω κ αλλα σαλιγκαρια εκτος απο λαθρεπιβατες! Τα ramshorm! Δεν θελω να παθουν αυτα κατι ομως! Μονο γ λαθρεπιβατες θελω λυσεις!

Οτι και να βαλεις για να εξοντωσεις τους λαθρεπιβατες,θα χασεις και τα ramshorm.

Η πιο ασφαλη λυση ειναι η παγιδα.

Συμφωνώ με τον Rastafarian, διότι είμαι κι εγώ παθών... την πρώτη φορά που έβαλα 6 apple snails μου φάγανε τα 4 που ήτανε τα πιο μικρόσωμα και προχθες πρόσθεσα 3 μικρά (από το μονομαχοενυδρείο μου που είχε χαλάσει) και σήμερα βρήκα ένα φαγωμένο και τα άλλα 2 δεν τα είδα πουθενά! Θα επιβιώσουν μόνο τα πιο μεγαλόσωμα και τα πιο "έμπειρα" να ξέρεις...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας κ καθε ενα ξεχωριστα! :) ενας συνχπιστας ανεφερε κατι γ παγιδα! Πως μπορω δλδ να φτιαξω παγιδουλα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοψεις τον πατο ενος πλαστικου μπουκαλιου,να βαλεις ενα κομματακι αγγουρι μεσα και να το τοποθετησεις μεσα στο ενυδρειο σου,σε μερικες ωρες θα εχεις μαζεψει αρκετα σαλιγκαρια.:)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ γ τις πολυτιμες συμβουλες σας! Συντομα θα βαλω μπροστα την παγιδουλα! :) ελπιζω να εχω καλα αποτελεσματα! :) καλη σας μερα!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εχες αποτελεσματα! Θα περιμενουμε να μας ενημερωσεις και γιατι οχι να μας δειξες και τη παγιδα που εφτιαξες! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...