Jump to content

Recommended Posts

Επειδη τον τελευταιο καιρο εχουν φορεθει πολυ,ας υπαρχει αυτο το βιντεακι για να ξερουμε περι τινος προκειται,και τι θα μπορουσαμε να κανουμε............

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UlgLPu9PsaE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε Στράτο!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πολύ κακιά περίπτωση τα συγκεκριμένα σκουληκάκια... Στις μεγάλες φάρμες τα SPS κάνουν μπάνιο σε ενυδρείο με pepermint γαρίδες που τα ξεσκίζουν..άλλο ένα καλό που έχουν οι συμπαθέστατες αυτές γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πολύ κακιά περίπτωση τα συγκεκριμένα σκουληκάκια... Στις μεγάλες φάρμες τα SPS κάνουν μπάνιο σε ενυδρείο με pepermint γαρίδες που τα ξεσκίζουν..άλλο ένα καλό που έχουν οι συμπαθέστατες αυτές γαρίδες.

Oχι με pepermint αλλα με Camel γαριδες

:)

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ κατέληξαν στις κάμηλο-γαρίδες τελικά...αυτό βλέπω και εγώ...

Πριν πολλαααα χρόνια είχα διαβάσει για τις Pepermint...απο το site της ΚΖ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να κανουν dip τις ακροπορες σε γαριδες στην ουσια :D

Εχουν μεγαλο αριθμο απο γαριδες στη δεξαμενη,και αφηνουν τις ακρο μεσα για λιγες ωρες οπου δε μενει κολυμπυθροξυλο :D

Αν μεινουν παραπανω απ'οσο πρεπει τα κοραλια μεσα,βγαινουν ετοιμα ομορφα διακοσμητικα για το συνθετο της γυναικας :D

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξεκίνησες το θεμα Στράτο να κάνουμε λιγη κουβεντούλα πανω σε αυτα τα Aefw...

Aefw-Acropora eating flatworms.Η ζωη τον απανταχού ρεεφαδον που κρατάνε σκληρά κοράλλια και συγκεκριμένα Acro εγινε πιο δύσκολη κάπου μεσα στο 2003.Φέτος κλείνετε μια δεκαετία απο τα πρωτα διαπιστωμένα κρούσματα σε ενυδρεία.Δυστυχώς σε αντίθεση με άλλα pest- (παράσιτα) ειναι αρκετά δύσκολο να γίνει η ταυτοποίηση του προβλήματος απο μη έμπειρο ματι μιας και απο την μια τα συμπτώματα με τα καψίματα και το stn μπορεί να μας παραπλανήσουν σε επίπεδο να ασχοληθούμε με αλλα θεματα του ενυδρείου οπως παράμετροι νερού-κυκλοφορία και αλλα και απο την άλλη αυτο το pest εχει το απόλυτο καμουφλάζ σχεδόν αόρατο απο το ανθρώπινο ματι.Οταν αρχίζουμε να καταλαβαίνουμε οτι κάτι πάει στραβά και αντικρίσουμε τα πρώτα αυγά(ευτυχώς αυτα ειναι ορατά εύκολα)το ενυδρείο ειδη κινδυνεύει σε κρίσιμο στάδιο και οι Acro αρχίζουνε να πέφτουν μια-μια.Το τραγικό στην υπόθεση είναι οτι τα Aefw αρχίζουν και τρώνε βάση προτιμήσεων ξεκινώντας απο της πιο όμορφες Acro τύπου tricolour,nana,valida και συνεχίζοντας σε millepora και αλλες.Οσοι το έχουν περάσει ξέρουνε οτι μιλάμε για εναν πραγματικό εφιάλτη πολυ ψυχοφθόρο.Οπως σωστά ειπε ο Στράτος απο οργανισμούς που τρώνε τα Aefw οι camel κανουνε δουλεια αλλα δυστυχως δεν σταματανε σε αυτα αλλα μπορουν να φανε τα παντα στο ενυδρειο μας αρα μπορουν να δουλεψουνε μονο σε καραντινα και για λιγο.

Απο ψάρια το μονο wrasse που σίγουρα βοηθάει στην καταπολέμηση τους είναι το δυσεύρετο τουλάχιστον για τα Ελληνικά δεδομένα Halichoeres cosmetus.

Έστω οτι το ενυδρείο μας έχει χτυπηθεί απο Aefw δυστυχώς οι επιλογες μας ειναι λίγες και σημαντικό παράγοντα για τον δρομο που θα χαράξουμε αποτελεί το πόσο παλιο ειναι το ενυδρείο μας?

Αν έχετε όρεξη το συνεχίζουμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

garnelen_2.jpg

Για δώστε μας τα φώτα σας όσοι είχατε εμπειρία με FW....

Όπως και λύσεις με χημικά...όπως Flatworm exit...αξίζει να κάνουμε προστατευτικά καμιά θεραπεία?

Σε κουβά ή στο ενυδρείο?

Θεραπεία γίνεται ποτέ? ή απλά μειώνουμε τον πληθυσμό μέχρι την επόμενη απώλεια?

Είναι ασφαλή για τους υπόλοιπους κατοίκους καβούρια clams κτλ?

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Oχι με pepermint αλλα με Camel γαριδες

:)

Είχα γράψει ένα άρθρο για τις συγκεκριμένες γαρίδες δεν ξέρω αν ανέβηκε στο az.Μάλιστα είχα τη φωτογραφία που ανέβασες αλεξ. Προσωπικά στην καραντίνα που είχα, είχα 4camel μέσα και η αλήθεια είναι ότι κάνουν δουλεία(και με το παραπάνω) το διαπήστωσα σε μια μοντι αρκετά μεγάλη που είχα αγοράσει και γινόταν χαμός από φλατ.Βέβαια όταν τελειώσει το φαεί από την μανία τους αρχίζουν και ενοχλούν το κοράλι. Αργότερα που βγήκε το exit σε κάθε νέα εισαγωγή πάντα τα έκανα ντιπ και με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτό είναι απο το site της ΚΖ.

Μου βάλατε μπρίζες...

Bρε λες να έχω τίποτα σκουλίκια???

σκέφτηκα ένα ένα όσα κοράλλια έβαλα στο ενυδρείο μου τον τελευταίο χρόνο και δεν τα είχα ντιπάρει όλα...

Τόσο πολύ που έβγαλα και ντίπαρα μερικά κοράλλια μεσημεριάτικα...

όταν δεν βρήκα τίποτα δεν χάρηκα και τόσο...και μετά έπρεπε να τα κολλήσω και πίσω...

Ίσως καθάρισε ότι είχε από δυνατή κυκλοφορία και τα πολλά μικρόψαρα που έχω...δεν είχα φαγωμένα κοράλλια ποτέ και το coral rx είναι ρουτίνα σε κάθε εισαγωγή εκτός απο τα πολύ ευαίσθητα κοράλλια που εκεί παίζει πολύ έλεγχος και ελάχιστο dip.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ δεν έχω δει να λες πουθενά ότι χάνεις κοράλια και τα περισσότερα νομίζω ότι τα έχει πάνω από μήνα. Οπότε δεν νομίζω να έχεις εισάγει τέτοιο οργανισμό στο ενυδρείο σου.Θα το είχες πάρει χαμπάρι...

Ένα ακόμα κακό αν δεν υπάρχει κάποια καραντίνα για να μείνει το κοράλι εκεί είναι τα αυγά τα οποία φαίνονται με το μάτι αλλά δεν τα σκοτώνονται από rx,exit κτλ.

Νομίζω ότι παλιότερα ήταν περισσότερο συνηθισμένο καθώς χομπίστες,εισαγωγείς,μαγαζιά δεν ήταν τόσο ενημερωμένοι όπως τώρα και έτσι τα φαινόμενα ήταν περισσότερα.Εγώ έχω χάσει 4-5κοράλια από φλατ αλλά ήμουν τυχερός και ξεμπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

εχω αργησει να απαντησω γιατι δυστυχως την εχω πατησει οχι μια αλλα 2 φορες απο αυτα τα :ranting2: :ranting2: ζωντανα και δεν θελω να ξυπναω

κακες μνημες!

δυστυχως και τις 2 φορες τα ενυδρεια ηταν πολυ ωριμα με αρκετα μεγαλα κοραλια και ετσι εχασα πολλα χρηματα και πολυ προσπαθεια.

την πρωτη φορα ταλαιπωρηθηκα τουλαχιστον 3 μηνες προσπαθωντας η' να ζησω με αυτα κρατωντας τα κοραλια σε καλη κατασταση η' με

συνεχη ντιπαρισματα και "χτυπημα" των κοραλιων με μια αντλια ωστε να τα διωχνω απο πανω.

δεν δουλεψε τιποτα απο αυτα και απλα πηρε μια παραταση 3 μηνων το ενυδρειο και εγω μια 3μηνη ταλαιπωρια και απιστευτη στεναχωρια να βλεπω τα ζωντανα μου να "χαλανε" μερα με τη μερα κ πιο πολυ.

τη δευτερη φορα ειδα τις δαγκωματιες σε 3 κοραλια τα οποια δεν ειχαν χρωμα και μαζεμενους πολυποδες...η βαση ομως ηταν μια χαρα.

δαγκωσα τη σφαιρα και πεταξα και τα τρια κομματια τα οποια ηταν και απο τα ομορφοτερα που ειχα εκεινη τη στιγμη μεσα νομιζωντας οτι θα γλυτωσω.

παρα πολλοι την εχουν γλυτωσει ετσι...απλα ειναι δυσκολη η αποφαση να πεταξεις κατι το οποιο εχεις πληρωσει και οσο ακομα ειναι ζωντανο.

μετα απο 3 περιπου εβδομαδες ειδα παλι δαγκωματιες σε αλλες 4...... :waaa: .....απλα ξεκινησα να βγαζω τα κοραλια και να τα πεταω σε κουβαδες.

γεμισα 3 20λιτρους κουβαδες(του αλατιου) μεχρι επανω και μια σακουλα με κοραλια και τα πεταξα επιτοπου!

επι μια εβδομαδα σκεφτομουν να τα παρατησω η να φτιαξω καινουργιο ενυδρειο μηπως και αυτο με "σηκωσει" παλι!

απλα εφτιαξα καινουργιο....

Link to comment
Share on other sites

garnelen_2.jpg

Για δώστε μας τα φώτα σας όσοι είχατε εμπειρία με FW....

Όπως και λύσεις με χημικά...όπως Flatworm exit...αξίζει να κάνουμε προστατευτικά καμιά θεραπεία?

Σε κουβά ή στο ενυδρείο?

Θεραπεία γίνεται ποτέ? ή απλά μειώνουμε τον πληθυσμό μέχρι την επόμενη απώλεια?

Είναι ασφαλή για τους υπόλοιπους κατοίκους καβούρια clams κτλ?

ωραιες ερωτησεις αλεξ...

με βαση το απιστευτο διαβασμα που εκανα και τις ατελειωτες ωρες που τα παρατηρησα θα πω μερικα πραγματα χωρις να ειμαι επιστημονας η κατι κοντινο....

το flatworm exit δεν τους κανει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.Ειναι πιο πολυ για τα πλαναρια.

ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ τα μονα πραγματα που μπορουμε να κανουμε ειναι

-ΠΟΤΕ να μην αγοραζουμε κοραλια που εχουν αρχισει να χανουν το χρωμα στη βαση τους.

τα ενηλικα Flatworm τρωνε ολοκληρο τον ιστο στη βαση ωστε τα μικρα που θα βγουν απο τα αυγα που θα εναποθεσουν

να εχουν αμεσως τροφη τα #@%$%#μενα μικρα τους.Ειναι τοσο αργα στη κινηση τους που εαν δεν βρουν τροφη μεσα σε 1 εβδομαδα το πολυ εχουν ψοφησει.

πολλες φορες ομως πριν καταλαβουν το κοραλι αφηνουν τα αυγα και πανω στο βραχο του κοραλιου κοντα στη βαση

οπου και δεν ειναι ευδιακριτα

-ΠΟΤΕ να μην αγοραζουμε κοραλια τα οποια στον ιστο τους να φαινονται μικρα ασπρα στρογγυλα κενα σαν να ειναι πουα το κοραλι.

παραδειγμα

http://melevsreef.com/pics/07/10/aefw0.jpg

-εαν μπορουμε και μας επιτρεπει το πως εχει δεσει το κοραλι πανω στο βραχο που εχει ερθει,να κοβουμε το sps

απο το βραχακι και να το κολλαμε καπου αλλου.το βραχακι καλο ειναι να το κραταμε και να το νεκρωνουμε για να κολλαμε τα επομενα sps.

προσωπικα εχω πεταξει αρκτες φορες ακομα και το 30%-40% του κοραλιου προκειμενου να μη βαλω το βραχακι μεσα.

-οταν ντιπαρουμε το κοραλι ταυτοχρονα να το χτυπαμε με μια αντλια.

το ντιπ θα σκοτωσει καποια κυριως τα μεγαλυτερα σε μεγεθος αλλα τα μικροτερα ειναι πιο ανθεκτικα.

ακομα και να μικροτερα ομως σοκαρονται απο το ντιπ με αποτελεσμα να χανουν το "πιασιμο" τους πανω στο κοραλι

και να ειναι ευκολο με μια ανλια να τα φυσηξουμε και να φυγουν.

-εαν για καποιο λογο βαλουμε το κοραλι μεσα μαζι με το βραχακι αφου κανουμε ντιπ η και ταυτοχρονα να βουρτσιζουμε

παρα μα παρα μα παρα μα παρα πολλες φορες το βραχο για να ανοιξουμε η να διαλυσουμε οτι τυχον αυγα υπαρχουν και δεν μπορουμε να δουμε

-Να αφηνουμε οποιο κοραλι μας ενδιαφερει σε ενα καταστημα η απο εκει που θα το προμηθευτουμε τουλαχιστον 2-3 εβδομαδες ωστε να δουμε εαν θα υπαρξουν δαγκωνιες(ασπρα σημαδακια).

συνηθως μετα απο 2 εβδομαδες ειναι ορατες.

-προληπτικα αλλα πολυ δυσκολο στο πρακτικο κομματι(ειδικα στις μερες μας) μπορουμε να εχουμε μια καραντινα

και να παρατηρουμε τα ζωντανα η να εχουμε μεσα σε αυτη μερικες γαριδες camel οπως ειπαν τα παιδια και να

ντιπαρουμε στην ουσια το κοραλι.Οι camel ομως μετα τα flatworm θα πανε για τους πολυποδες αλλα και για τον ιδιο τοσ ιστο του κοραλιου.

επισης οι camel δεν ειναι και σιγουρο οτι θα τα φανε,μπορει να πανε απευθειας στο κοραλι.

Link to comment
Share on other sites

τα εχω...τι κανω?

το να προσπαθησεις να σωσεις τα κοραλια σου ειναι πολυ δυσκολο....και ισως να ειναι και ματαιο.

εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο τον ογκο του ενυδρειου και το μεγεθος των κοραλιων.

μικρα ενυδρεια και με λιγα κοραλια sps εχουν πολυ καλυτερες πιθανοτητες.

ειναι πολυ λιγοι αυτοι που τα καταφεραν και ηταν συνδυασμος τυχης και επιμονης για πανω απο 5 με 6 μηνες ειδικα στα μεγαλα ενυδρεια.

το μονο φαρμακο που αυτη τη στιγμη μπορει να βοηθησει καπως την κατασταση ειναι το flatworm stop της kz.

http://blog.aquanerd.com/2012/01/zeovit-now-tackling-coral-munching-flatworms.html

δεν θα σκοτωσει τα flatworm αλλα λειτουργει σαν φαρμακο για τα κοραλια και τα βοηθαει να επουλωσουν πολυ γρηγορα τα "τραυματα" τους απο

τις δαγκωνιες.Απλα σε βοηθαει να ζησεις με αυτα αλλα δεν τα σκοτωνει.

σε μια εξαρση ομως ουτε και αυτο το φαρμακο δεν μπορει να βοηθησει ειδικα ενα τα μεγεθη των κοραλιων ειναι μεγαλα.

οσον αφορα στα αυγα το μονο που τα σκοτωνει μεχρι στιγμης αν και σχετικα νεο προιον ειναι

http://www.reefpestsolutions.com/#!rps-all-out/ctb5

στη συνεχεια

-ξεκολαμε απο το βραχο οτι sps εχουμε

-κανουμε ντιπαρισματα με οποιο προιον κυκλοφορει αυτη τη στιγμη ωστε να ξεφορτωθουμε τα ενηλικα fw

ταυτοχρονα χτυπαμε και το κοραλι με μια αντλια για να πεσουν

-μετα απο 4-5 μερες αφου ηρεμησουν λιγοτα κοραλια κανουμε ντιπαρισματα με το δευτερο προιον(εαν μπορουμε να το βρουμε) για τα αυγα

και συνεχιζουμε αυτη τη διαδικασια μεχρι να σπασουμε τον κυκλο των ωριμων fw και των αυγων.

-ταυτοχρονα χρησιμοποιουμε και το flatworm stop ωστε να λειτουργει φαρμακευτικα και να βοηθαει το κοραλι να επανελθει και να επουλωνει τις πληγες του

αυτος ο τροπος και ο συνδυασμος μας δινει τις περισσοτερες πιθανοτητες να ξεφορτωθουμε τα fw

αλλα ειναι μια διαδικασια που θελει χρονο,υπομονη,παρατηρηση και οπως παντα χρηματα.

αυτα ειναι τα νεα δεδομενα καθως αυτα ειναι καινουργια προιοντα.

παλαιοτερα αρκετοι προσπαθησαν να το αντιμπετωπισουν με

φυσικους τροπους οπως

-φυσωντας τα κοραλια με αντλιες η' πιπετες και πονταροντας οτι τα ψαρια(cromis,wrasse Κτλ ) θα τρωνε αυτα που θα ξεκολλανε απο το κοραλι.

προσωπικα οντωνς οι χρωμιδες αλλα και τα τανγκ τα ετρωγαν αλλα αυτο δεν εκανε τιποτα με τα αυγα.

απλα εαν εισαι τυχερος και τα τρωνε τα ψαρια ισως να μαθουν να τα κυνηγανε οσο ειναι πανω στα κοραλια...ποτε ομως δεν θα καθαρισεις απο αυτα

και αυτο το σεναριο ειναι αρκετα δυσκολο.

-βαζωντας μεσα καθε ειδους wrasse,mandarin αλλα και καβουρια κυριως τα λευκα που ειναι και συμβιωτικα!

τα μονα που κανουν πραγματικα δουλεια και χωρις ρισκο ειναι τα καβουρια.

οσες ακρο ειχα που φιλοξενουσαν καβουρι δεν ειχαν πανω τους ποτε ουτε μια δαγκωματια.

αρκετοι υποστηριζουν οτι τρωνε και τα αυγα.Δεν ξερω εαν ισχυει αλλα και εγω οι μνες ακρο που εχω απο την δευτερη καταστροφη και εζησαν εχουν πανω τους αυτα τα καβουρακια.

τα ψαρια ειναι πολυ δυσκολο να βοηθησουν την κατασταση ειδικα σε βαθμο που να εχεις ησυχο το κεφαλι σου.

Link to comment
Share on other sites

καποιες πληροφοριες για τα aefw

το καλο ειναι πως εαν δαγκωσεις τη σφαιρα και πεις οτι τα πεταω ολα και ξεκιναω απο την αρχη ειναι οτι δεν θα χρειαστει μεγαλο διαστημα πριν

μπορεσεις να βαλεις ξανα ακρο μεσα.

κινουνται απιστευτα αργα οποτε με καποιο ρισκο μπορεις να ξαναβαλεις ακρο μεσα μετα απο 3 εβδομαδες η' μετα απο 5 χωρις καμια απολυτως ανησυχια.Δεν ειναι σαν τα nudis που θελουν 3-4 μηνες ισως και περισσοτερο.

προτιμουν τις ακρο που ειναι σε πολυ καλη κατασταση αφου ο ιστος τους ειναι πιο υγειης και κατα συνεπεια αποτελει

καλυτερη τροφη.

δεν θα χτυπησουν ποτσιλοπορες,σεριατοπορες,μοντιπορες,στυλοπορες,χυστριξ.

σε ολα τα υπολοιπα θα πανε με ξεκινημα τις τρικολορ και τις μιλλεπορες

εαν μου ερθει κατι που ξεχναω τωρα γιατι το εκαψα λιγο το συμπληρωνω μετα :bigemo_harabe_net-134:

και επειδη πολυ μιλησα για αυτο και αρχισε να παιζει το ματι....φτου φτου φτου και μακρυα....!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα 2-3 STN πριν μήνες σε κοράλλια συνηθισμένα πάνω που είχαν σχηματίσει καλά την βάση τους... :bigemo_harabe_net-87: Υπέθεσα ότι ήταν λόγω ΚΗ/βακτηρίων κτλ...Ένα μου έκανε colapse μπροστά στα μάτια μου...αλλά το φράγκ που είχα κρατήσει τα πάει περίφημα...κιτρινο-fluo suhorsunoi....

Φυσικά ότι χαλούσε κόψιμο 2-3 φράγκ και ξανά κόλλημα σε άλλο σημείο...άλλα πήγαν καλά άλλα ακόμα τα κόβω...πάλι STN απο την βάση...ένα stag το έχω κατακρεουργήσει...

και λέω λές να έχω τίποτα σκουλίκια?????

Τες πα από μερικά dip δεν έχασε κανένας κοράλλια...

Αν δεν φύγει η παραμικρή αμφιβολία δεν κοιμάμαι...τέτοιος είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Είχα 2-3 STN πριν μήνες σε κοράλλια συνηθισμένα πάνω που είχαν σχηματίσει καλά την βάση τους... :bigemo_harabe_net-87: Υπέθεσα ότι ήταν λόγω ΚΗ/βακτηρίων κτλ...Ένα μου έκανε colapse μπροστά στα μάτια μου...αλλά το φράγκ που είχα κρατήσει τα πάει περίφημα...κιτρινο-fluo suhorsunoi....

Φυσικά ότι χαλούσε κόψιμο 2-3 φράγκ και ξανά κόλλημα σε άλλο σημείο...άλλα πήγαν καλά άλλα ακόμα τα κόβω...πάλι STN απο την βάση...ένα stag το έχω κατακρεουργήσει...

και λέω λές να έχω τίποτα σκουλίκια?????

Τες πα από μερικά dip δεν έχασε κανένας κοράλλια...

Αν δεν φύγει η παραμικρή αμφιβολία δεν κοιμάμαι...τέτοιος είμαι...

Θέλει πολύ προσεχτική παρατήρηση Alex κατα το dip για να μπορέσεις να διακρίνεις τα μεγαλύτερα.Το καμουφλάζ τους ειναι απίστευτο συν το οτι και το οτι ειναι πολυ μικρά στο μεγεθος τους.

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπε και ο Μιχάλης οσο πιο οριμο ειναι το ενυδρείο και με πλήθος ακρο και μεγέθους τόσο το χειρότερο.

Ο εφιάλτης καθε ενυδρείου με sps που μπορεί να φέρει κάθε χομπιστα στα ορια του και με σκέψεις εγκατάλειψης του χόμπι.

Η προσωπική μου άποψη πανω στο θέμα ειναι οτι αν το ενυδρείο δεν εχει στοκάρει σε μεγάλο βαθμό η πιο σοφή επιλογή ειναι η απομάκρυνση καθε Acro απο το ενυδρείο για 1 μήνα και στην συνέχεια στοκαρισμα με νεα κοράλλια φυσικά με τις προβλεπόμενες διαδικασίες του dip και του ελέγχου.Τα κοράλλια που εχουν απομακρυνθεί αν θέλουμε να τα κρατήσουμε θα πρέπει για ενα πολυ μεγάλο διάστημα περιπου 3-4 μηνες να κρατηθούν σε καραντίνα με διαδοχικά dip και καθαρισμό για να εξαλείψουμε κάθε κίνδυνο.

Φυσικά επειδή αναφερόμαστε σε Acro που ειναι και απο τα πιο απαιτητικά κοράλλια που μπορούμε να κρατήσουμε απο την φύση τους το ολο εγχείρημα είναι πολύ μα παρα πολυ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ας μου συγχωρεθεί που γίνομε για λίγο spammer αλλά είναι πολύ αστείο και εντός του θέματος :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν τεράστιο φακό για τέτοιες καταστάσεις....

εμένα η γνωριμία μου με τα Red Bugs ήταν τρομακτική....αγόρασα μια Humilis γαλάζια που μέσα σε 3-4 μέρες έγινε λευκή σαν μπαμπάκι...Θυμάμαι ότι είχα χρησιμοποιήσει ψηφιακή φωτογραφική μηχανή τότε για να δω τι φταίει...μέχρι τότε φυσικά μόνο κόκκινα ζουζούνια είχαν μείνει και ένα λευκό κοράλλι που άρχισε να δίνει ξανά ζωοξανθέλη απο 2 σημεία με πολύ φροντίδα και προδέρμ...σε 2 χρόνια φυσικά και όταν κατάφερα να αναστήσω ότι είχε μείνει πήγε περίπατο το ενυδρείο λόγω διακοπών και συμφοράς με την αναπλήρωση...3-4 άκρο έξω απο το νερό και hyper-salinity...μόνο τα ψάρια έζησαν...

Τώρα τελευταία όλο με βακτηριακές την πατάω...αν και τα περισσότερα κοράλλια πάνε τρένο μερικά δεν τις αντέχουν και το κακό είναι οτι ακόμα και όταν ξέκοψα εντελώς απο κάθε μορφή άνθρακα η σαπίλα συνέχιζε στα συγκεκριμένα 2-3 κομμάτια...

Πειραματίζομαι τακτικά και η λύση δείχνει να είναι: υγιές φραγκάρισμα,καλό τάισμα στα ψάρια,καλό φορτίο/ρύπανση απο τα ψάράκια,χωρίς καθημερινή χρήση βακτηρίων,αλλαγές νερού να αναπληρώνουμε τα ιχνοστοιχεία και παράλληλα να κρατάμε τις τιμές σταθερές (όχι μόνο dKh,Μg,Ca αλλά και pH)καλός αερισμός του ενυδρείου,δυνατός φωτισμός και πολύ πολύ ροή.

Με αυτή τη ρουτίνα έχω δει σκούρες ακρόπορες σχεδόν ψόφιες να γίνονται γαλαζομπλε με κίτρινα τίπς....άσπρες να γίνονται κίτρινο fluo... μπεζ να γίνονται ρόζ και μπλέ να γίνονται πράσινες με γαλάζια τίπς.

Μηχάλη το Flatworm Stop το έχεις δοκιμάσει ? βλέπω το φέρνει και ο Petcumulus...να το πάρω για test drive?

Link to comment
Share on other sites

Ας μου συγχωρεθεί που γίνομε για λίγο spammer αλλά είναι πολύ αστείο και εντός του θέματος :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Do you still think bananas treat ich?

Τiny sps with sexy names:

Hitlers purple monster.....

Evas electric echinata....

Maybe we should try to sell weeds that grows out of control in newbie tanks....

perhaps we could pretend it is 1982 and try to sell aptaisia...

Καλά έχω λιώσει μιλάμε... :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Τα ποστ #15 #16 #17 αυτού του τύπου που παρόλο που γράφει 700 γραμμές σε κάθε του δημοσίευση και με παίρνει ο ύπνος μέχρι να τα διαβάσω είναι τόσο κατατοπιστικά και χρήσιμα, παρακαλώ να γίνουν ένα πολύ όμορφο άρθρο για να εμπλουτίσουν ακόμα περισσότερο την βιβλιοθήκη του θαλασσινού!

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...