Jump to content

Recommended Posts

Αυτά είναι τόσο μεγάλα που τα βλέπεις και με γυμνό μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει και το χρωμα του κοραλιου ωστε να ειναι ευδιακριτα Αλεξ.Αν ηταν στο βραχακι-βαση του κοραλιου,θα ηταν πολυ δυσδιακριτα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δυο φωτο του πως ειναι τα αυγα τους.

http://www.nano-reef.com/topic/231296-aefw-and-what-they-look-like/

Συνιθως τα αυγά που εναποθέτουν ανα κοράλλι είναι λιγοτερα.

Στις συγκεκριμένες φωτογραφίες Στράτο το ξεπάτωσαν το κοράλλι τα Aefw.

Link to comment
Share on other sites

Συνιθως τα αυγά που εναποθέτουν ανα κοράλλι είναι λιγοτερα.

Στις συγκεκριμένες φωτογραφίες Στράτο το ξεπάτωσαν το κοράλλι τα Aefw.

xaxaxaaaaa

ισως ειχε μεγαλυτερο αριθμο απο τον συνηθισμενο ενηλικων πανω του :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και live σε ενυδρείο φίλου τέτοια κατάσταση...σε μια υπέροχη Loripes με γαλάζιες κορυφές...τέτοια παράσιτα οδηγούν το χομπίστα σε μια ψύχωση με το dip...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει και live σε ενυδρείο φίλου τέτοια κατάσταση...σε μια υπέροχη Loripes με γαλάζιες κορυφές...τέτοια παράσιτα οδηγούν το χομπίστα σε μια ψύχωση με το dip...

η σε ψυχωση να βρει και να σκισει αυτον που του τα κερασε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε λίγο για interceptor, λεβαμιζόλη (δεν είμαι σίγουρος για το όνομα). Κάποιοι κάνουν θεραπείες στο ενυδρείο και έχουν αποτελέσματα.

Αλέξανδρε το flatworm stop μιλάει για θεραπεία 70 ημερών οπότε δεν συμφέρει και τόσο σε μεγάλα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

νικο μου το interceptor το ειχα δοκιμασει στην πρωτη ζημια αλλα δεν μου εκανε απολυτως τιποτα :waaa:

σε μικρες δοσεις δεν κανει τιποτα ενω σε μεγαλες χανεις τα κοραλια.

επισης οπως και ολα τα υπολοιπα δυστυχως δεν κανει τιποτα με το μεγαλυτερο προβλημα που ειναι τα αυγα.

μου το ειχαν στειλει απο αμερικη,ειναι αποπαρασιτικο για σκυλια και θελει και συνταγη,τουλαχιστον πριν αρκετα χρονια που το χρησιμοποιησα.

αντιθετα κανει πολυ καλη δουλεια και με μεγαλο βαθμο επιτυχιας με τα red bugs!

δεν ειχα ποτε red bugs ποτε αλλα οι περισσοτεροι λενε πως ακομα και σε μικρες δοσεις ειναι απο τις

καλυτερες μεθοδους αντιμετωπισης :bigemo_harabe_net-64:

"Αλέξανδρε το flatworm stop μιλάει για θεραπεία 70 ημερών οπότε δεν συμφέρει και τόσο σε μεγάλα ενυδρεία."

συμφωνω απολυτα νικο!!!

και εκτος απο αυτο δεν τα σκοτωνει απλα βοηθαει πολυ το κοραλι να επουλωσει τις πληγες του ταχυτερα και στην ουσια να μπορεις να ζησεις με αυτα...οποτε μετα ξανα εξοδα για τους επομενους 2,5 μηνες!

χαιρομαι πολυ που συμμετεχεις νικο σε ενα τοσο σοβαρο θεμα! :bigemo_harabe_net-146:

οτι πληροφορια εχεις ειναι κατι παραπανω απο απαραιτητη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα προϊόντα της KZ αναφέρουν μαγικές ιδιότητες... κάποιοι το ρίχνουν σαν συμπλήρωμα μαζί με ιώδιο/κάλιο.Ο Pohl γράφει στο zeovit οτι δεν προκαλεί ανεπιθύμητες ενέργειες και σε βάθος χρόνου εξαλείφει το πρόβλημα σε 90μέρες.Σε εγκατεστημένο ενυδρείο με πολλά κοράλλια σίγουρα θα το δοκίμαζα.

Η Λεβαμιζόλη(http://www.leonardosreef.com/2012/06/guide-to-aefw/) είναι αυτή που σε 4 βδομάδες όπως λέει ο Λεονάρντο κάνει παπάδες...γενικά είναι ου μπλέξεις τέτοια πράγματα...σε οδηγούνε στην τρέλα/παντόφλα/τσόκαρο με μαθηματική ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε τις αναφορές για το Interceptor τις είχα ακούσει και εγώ. Τελικά σε ένα κοράλι με barnacles εκανα dip για μια ωρα με υπεριδπλάσια δόση και το κοράλι δεν έπαθε τίποτα. Και είμαι λίγο πιο "σκεπτικός" στις αναφορές αυτές. Το interceptor σε μεγάλη δοσολογία θα σκοτώσει γαρίδες, σαλιγκάρια και σκουλήκια οπότε και μόνο από αυτή την άποψη θέλει προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή και καραντίνα...

Γιαυτό ίσως αν είχα πρόβλημα θα δοκίμαζα πρώτα το Flatworm stop που είναι υποθετικά πιο ασφαλή από άλλα τα υπόλοιπα για θεραπεία μέσα στο ενυδρείο.

Αλλά όπως και να το κάνουμε η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία.

Καραντίνα εχθές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...