Jump to content

Tι Αλγη Ειναι Αυτη?


dikaios

Recommended Posts

Χαιρεται δεν μπορω να αναγνωρισω τι αλγη ειναι αυτη..Μηπως ενας πιο εμπειρος μπορει να με βοηθησει??Ειναι σαν γλυωδεις πρασσινη μεμβρανη.Εκει που εχει στις φωτο φαινεται σαν πιο σκουρο πρασσινο.Επεισης μεχρι τωρα οταν εμφανιζεται απλα ταρακουβαω τα φυτα και φευγει.

post-48266-0-25804700-1363276329_thumb.jpg

post-48266-0-03674400-1363276341_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dikaios
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω τι αλγη ειναι απο τις φωτογραφιες..

Συμπληρωσε την φορμα και βαλε πιο καθαρες φωτογραφιες που να φαινεται καλα η αλγη.

Link to comment
Share on other sites

την εχω ψιλοκαθαρισει γιαυτο δεν φαινεται καλα.Ποιο καθαρες φωτο απο αυτες δυσκολο..Θα βαλω κιαλλες αμα μπορεσω.Καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει λιγο με Green Beard Άλγη αλλα δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται δεν μπορω να αναγνωρισω τι αλγη ειναι αυτη..Μηπως ενας πιο εμπειρος μπορει να με βοηθησει??Ειναι σαν γλυωδεις πρασσινη μεμβρανη.Εκει που εχει στις φωτο φαινεται σαν πιο σκουρο πρασσινο.Επεισης μεχρι τωρα οταν εμφανιζεται απλα ταρακουβαω τα φυτα και φευγει.

Μοιαζει λιγο με Green Beard Άλγη αλλα δεν ξερω..

Κι εγώ είμαι μεταξύ αυτής και του Κυανοβακτηρίου, στο τελευταίο να τείνω πιο πολύ, ταιριάζει και η περιγραφή που δίνεις...

Βγάλε απαραιτήτως καλύτερες φωτογραφίες και όταν τις βγάλεις μην την καθαρίσεις για να τη δούμε πιο καθαρά...

Υ.Γ. Με το ταρακούνημα δεν τη διώχνεις την άλγη, αντιθέτως τη διασκορπίζεις ακόμα περισσότερο μέσω της ροής του φίλτρου σε όλο σου το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω και λιγο στα χαλικια σαν πρασσινες τριχουλες.Θα κοιταξω να βγαλω παλι φωτο.Απλα οι τιμες μου γενικα ειναι πολυ ισορροπημενες και χαμηλες,κανω αλλαγη 40% καθε βδομαδα και λυπαινω πολυ καλα..

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι και στα χαλίκια μάλλον είναι κυανοβακτήριο.

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά σε περιμένει δουλειά για το καθάρισμά της...

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές μορφές του κυανοβακτηρίου είναι επιμηκή νήματα ή κλωστές... βάλε μας οπωσδήποτε φωτογραφία και ρίξε ένα διάβασμα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80879&p=733493

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα εχω διαβασει ολα!Εχω καινουργιες λαμπες,φωτοπεριοδο 9 ωρες,νιτρικα κατω απο 25ppm και φωσφωρικα κατω απο 0.5 ppm,κανω αλλαγες το 40% καθε βδομαδα ,και γενικα οπως εγραωψα και παραπανω λυπαινω κανονικα με oλη την σειρα της Seachem.

Γραφει οτι -

Γενεσιουργοί παράγοντες και παραλείψεις.

· Κακή κυκλοφορία και ελλιπής ροή του νερού(οχι)


· Προβλήματα στη βιολογία μας(οχι)

· Ελλιπής ανάπτυξη των φυτών ως ανταγωνιστές κατανάλωσης θρεπτικών

· Χαμηλή περιεκτικότητα του νερού σε διοξείδιο του άνθρακα(μπορει)ειχα σταματησει να ριχνει Excel γιατι μου ειπαν οτι δεν κανει γαι αυτα τα φυτα που εχω!

· Μη τακτικές αλλαγές νερού και ελλιπής συντήρηση των μηχανικών φίλτρων(οχι)

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα εχω διαβασει ολα!Εχω καινουργιες λαμπες,φωτοπεριοδο 9 ωρες,νιτρικα κατω απο 25ppm και φωσφωρικα κατω απο 0.5 ppm,κανω αλλαγες το 40% καθε βδομαδα ,και γενικα οπως εγραωψα και παραπανω λυπαινω κανονικα με oλη την σειρα της Seachem.

Γραφει οτι -

Γενεσιουργοί παράγοντες και παραλείψεις.

· Κακή κυκλοφορία και ελλιπής ροή του νερού(οχι)

· Προβλήματα στη βιολογία μας(οχι)

· Ελλιπής ανάπτυξη των φυτών ως ανταγωνιστές κατανάλωσης θρεπτικών

· Χαμηλή περιεκτικότητα του νερού σε διοξείδιο του άνθρακα(μπορει)ειχα σταματησει να ριχνει Excel γιατι μου ειπαν οτι δεν κανει γαι αυτα τα φυτα που εχω!

· Μη τακτικές αλλαγές νερού και ελλιπής συντήρηση των μηχανικών φίλτρων(οχι)

Ώπα, εδώ είμαστε!!

Να υποθέσω ότι μπουκάλα διοξειδίου (CO2) δεν έχεις.... τελείως διαφορετικό το να έχεις αέριο διοξείδου του άνθρακα και άλλο πράγμα το υγρό ενεργού άνθρακα όπως είναι το Flourish Excel http://www.seachem.com/Products/product_pages/FlourishExcel.html

Συνεπώς το άρθρο (του BGA) αναφέρεται σε αέριο CO2 διαλυμμένο στο νερό... επίσης μην ξεχνάμε ότι το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό και μπορεί να παρουσιάσει διάφορα προβλήματα όπως στο θέμα που συζητάμε άλγες χωρίς να προδίδεται από συνηθισμένους τρόπους εμφάνισης...

Σε παρακαλώ συμπλήρωσε τη φορμα μαζί με φωτογραφίες για να μιλήσουμε στο 100% για την περίπτωσή σου χωρίς να μιλάμε υποθετικά

Link to comment
Share on other sites

Πηρα συστημα διοξειδιου και θα δω τι θα γινει.Αυτη την στιγμη δε ειναι σε εξαρση ..

Link to comment
Share on other sites

Πηρα συστημα διοξειδιου και θα δω τι θα γινει.Αυτη την στιγμη δε ειναι σε εξαρση ..

:thumbup::thumbup:

φωτογραφίες όμως δεν έβαλες για να είμαστε 100% σίγουροι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eπανερχομαι με φωτο γιατι δεν λεει να φυγει αυτη η αλγη!!!

post-48266-0-77194200-1365082791_thumb.jpg

post-48266-0-60072800-1365082799_thumb.jpg

post-48266-0-40423200-1365082807_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dikaios
Link to comment
Share on other sites

Αυτο φανταστηκα και εγω..Τα επιπεδα οξυγόνωσης ειναι καλα,ολες οι τιμες (No3-No2-Nh4-Po4)ειναι πολυ καλες διοτι αλλαζω το 40% καθε μια εβδομαδα,εχω ολη την σειρα της Seachem ,απλα δεν εχω διοξειδιο.Αυτη την εβδομαδα περιμενω ενα ηλεκτροδειο για να το ξεκινησω.Τι να κανω? να παω σε συσκοτιση η να συνδεσω την μπουκαλα και να το τρεξω κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φανταστηκα και εγω..Τα επιπεδα οξυγόνωσης ειναι καλα,ολες οι τιμες (No3-No2-Nh4-Po4)ειναι πολυ καλες διοτι αλλαζω το 40% καθε μια εβδομαδα,εχω ολη την σειρα της Seachem ,απλα δεν εχω διοξειδιο.Αυτη την εβδομαδα περιμενω ενα ηλεκτροδειο για να το ξεκινησω.Τι να κανω? να παω σε συσκοτιση η να συνδεσω την μπουκαλα και να το τρεξω κανονικα?

Η μπουκαλα σε τι θα βοηθησει?

Συμπληρωσε την φορμα που σου εχω δωσει 3 φορες να δουμε τι φτιαει.

Διαβασες το αρθρο για το κυανο που σου εδωσα?

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρειο: (Λιτρα, Διαστασεις Ενυδρειου, χρόνος λειτουργίας, κλπ)190 λιτρα-3 χρονια λειτουργειας
- Φωτισμος: (Watt, Kelvin, loumen, φωτοπεριοδος, ανακλαστηρες, χρονος χρησης των λαμτηρων):4 λαμπες -φωτοπεριοδος (οι δυο των 18 Watt 9 ωρες και δυο τον 24 watt απο 6 ωρες)
- Βυθος και Υποστρωμα: (ειδος,πληθος, χρονος χρησης του, κοκκομετρια κλπ.)ναι της Jbl-3 χρονια
- Διοξειδιο του Ανθρακα: ( Μπουκαλες, DIY CO2, οργανικος ανθρακας, κλπ.)χρησιμοποιω της Seachem
- Οξυγωνο: (Αναταραξη επιφανειας, χαμηλη, μετρια, υψιλη, αεραντλια)Αναταραξη της επιφανειας
- Φίλτρανση: (Λιτρα ανα ωρα, όγκος κάδου, υλικά φιλτρανσης, ανθρακας, τυρφη):1000 λιτρα-την ωρα με 5 λιτρα βιολογικο και 2ο φιλτρο μηχανικο 1000 λιτρα την ωρα που εχει Purigen
- Φυτα: (είδη και αριθμός):
- Ψάρια: (είδη και αριθμός):4 Δισκους και γυρω στα 25 τετρα-πλακωστομο-Coridoras
- Ρουτίνες: (λιπασματα, ταμπλετες, αλλα σκευασματα, ταισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρονος περιοδικης συντιρησης, κλπ):40% καθε εβδομαδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: (Μέτρο οξυτητας ή αλκαλικοτητας μιας χημικης ουσιας)7,6
- KH: (Ανθρακικη σκληροτητα)
- GH: ( Ολικη σκληροτητα)
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμωνιο):0
- ΝΟ2: (Νιτρώδη):0
- ΝΟ3: (Νιτρικά):15-25
- PO4: (Φωσφορικά)0,25-0,5
- Fe: (Σιδηρος)
- CO2: (Δυαλιμενο Διοξειδιο του Ανθρακα στο νερο)
- Θερμοκρασία:28,5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:ναι
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο το εχω διαβασει πολλες φορες και απο παλια!!Μεσα λεει αυξηστε την ποσοτητα διοξειδιου(Γιαυτο ειπα και για την μπουκαλα)....Εσυ τι προτεινεις??

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να ξεκινησεις με μια συσκοτητη 4 ημερων.Και οταν λεμε συσκοτηση εννοουμε να καλυψεις το ενυδρειο με μια κουβερτα την οποια δεν ανοιγεις για κανενα λογο πριν τις 4 μερες.Πριν απο αυτο θα κανεις μια αλλαγη νερου.Μετα τις 4 μερες θα κανεις παλι μια αλλαγη νερου και σκουπα βυθου για να ρουφιξεις τα υπολοιματα του κυανο οπως επεισης θα καθαρισεις τα φιλτρα σου και θα αλλαξεις και το ενυδρειακο βαμβακι των φιλτρων σου.

Link to comment
Share on other sites

Σκουπα τωρα με το κυανο εχω κανει 4 βδομαδες σερι καθε φορα.Πριν 2 βδομαδες καθαρισα και το φιλτρο.Να ξανακανω και το φιλτρο?Το συστημα διοξειδιου να περιμενει δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο?Το κυανο γιατι εμφανιστηκε?Εκτος απο το διοξειδιο(χρησιμοποιουσα τακτικα το Excel) δεν εχω κανενα αλλο παραγοντα για να εμφανιστει!!Ολα δουλευουν ρολοι.Υπαρχει περιπτωση να γινεται κατι διαφορετικο?Παντως γιαυτο πηρα και το συστημα CΟ2 για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

Σκουπα και φιλτρο θα κανεις με την αλλαγη νερου μετα τις 4 μερες συσκοτησης.Βαλε και μια αεραντλια να δουλευει τις ημερες της συσκοτησης.

Κανε πρωτα την συσκοτηση και μετα βλεπουμε για το co2

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την συσκοτιση,θα κανω την αλλαγη .Με τα φωτα?Σταδιακα?

Link to comment
Share on other sites

Πριν την συσκοτιση εκανες αλλαγη?

Μετα τη συσκοτιση θα κανεις μια καλη αλλαγη νερου,σκουπα βυθου και καθαρισμο φιλτρου.

Εγω τα φωτα τα ειχα αναψει κανονικα,οχι σταδιακα.

Link to comment
Share on other sites

H αλγη εχει εξαφανιστει τελειως!! :bigemo_harabe_net-145: Πως θα ξερω οτι τελειωσα με αυτη??Να αναψω κανονικα λες ε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...