Jump to content

Αληθεια Ποσο Ενημερωμενοι Ησασταν Για Το Κοστος Του Χομπι Πριν Ξεκινησετε?


Recommended Posts

Με αφορμη καποιες σκεψης δικες μου αλλα και απο κουβεντες εδω μεσα, μου γεννηθηκε η συγκεκριμενη απορια!

Ποσοι γνωριζαμε το πραγματικο κοστος απο ολα τα πραγματα που χρειαστηκαμε τελικα για να κανουμε εναν αληθινο βιοτοπο με γνωμονα παντα τις ιδανικες συνθηκες για τα ψαρακια μας?

θα μιλησω για μενα σαν παραδειγμα και θα ηθελα πολυ να μαθω και τις δικες σας εμπειριες και αποψεις, και ισως φανουν χρησιμες σε καποιον που σκεφτεται να παρει μια γυαλα και να βαλει 2 ψαρακια μεσα χωρις να ξερει το τι θα πρεπει να κανει ακριβως και το τι θα του κοστισει πραγματικα σε χρονο και χρημα! Και ετσι ισως καποιος που μπει εδω μεσα πριν ξεκινησει να εχει μια πιο πληρη εικονα του τι ακριβως σημαινει να εχω ψαρακια στο σπιτι μου!

Εμενα μου κολλησε το μικροβιο καθως πηγα επισκεψη σε εναν φιλο του οποιου του ειχαν μολις χαρισει ενα ενυδρειο 100 λιτρα με ολο τον εξοπλισμο (φιλτρα,μαγνητες,αποχες,βιολογικο υλικο κ.α.),

και σκεφτηκα πως θελω και εγω!!!

χωρις να γνωριζω τιποτα οπως αρκετοι απο δω μεσα στην αρχη μας (αλλωστε την αφορμη την πηρα απο ενα αλλο παρομοιο ποστ ( http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19146&hl= )

πηγα και βρηκα και αγορασα ενα πολυ φτηνο ενυδρειο 80 λιτρα με φιλτρο και θερμοστατη λαμπα και τραπεζι!και σκεφτηκα φτηνο χομπι τι αλλο μας μενει ας παω να παρω αμμο τροφη και ψαρακια!

στο πετσοπ διαπιστωνω οτι το φιλτρο δεν κανει οπως οτι χρειαζομαι φιλτρο, τεστ νερου, βιολογικο υλικο, μαγνητη, αντιχλωριο, τροφες (και ισως ξεχναω κατι) και φευγω τελικα απο κει εχοντας χαλασει

μια μικρη περιουσια!

ας αναφερθω λιγο και στον πετσοπα! το μονο που τον ενδιεφερε ειναι να μου πουλησει οτι χρειαζομαι και ευτηχως αυτα μου πουλησε, τιποτα παραπανω! αλλα μου εκανε εντυπωση που δεν ασχοληθηκε αν τα ζωντανα που θα βαλω κανουν η δεν κανουν καταρχην στο ενυδρειο μου, το φιλτρο κανει η δεν κανει για τα ζωντανα που θα βαλω (αλλες απαιτησεις τα αφρικανακια και αλλα ο μονομαχος)

βεβαια εχω δημιουργηση απαντηση πανω σε αυτο οσον αφορα τους πετσοπαδες διοτι δεν τους θεωρω ασχετους η τουλαχιστον οι περισσοτεροι ειναι γνωστες του αντικειμενου!

και για να μην πολυλογο φανταζομαι πως ολοι καταλαβατε που θελω να καταλληξω ειναι στο οτι για να δημιουργησω τελικα εναν βιοτοπο εκτος οτι τον πληρωσα 3 φορες,δεν ειχα κανει και αναλυση κοστους και εδω νομιζω την παταμε ολοι, διοτι νομιζουμε με μια γυαλα ενα ψευτοφιλτρο που δινουν εχουμε και ενυδρειο, και αν μου λεγανε απο την αρχη οτι θα χρειαστεις 3 μηνιατικα εγω προσωπικα ισως να μην ξεκιναγα αυτο το χομπι!

και εδω ερχεται η απαντηση για τους πετσοπαδες πως ετσι δημιουργουν τζιρους διοτι την επομενη φορα που θα πας εκει και θα τους πεις οτι το φιλτρο μου δεν κανει για τα ψαρια που εβαλα σου λεει οντως οτι δεν κανει και πως δεν ηξερε τι ψαρια θα βαλεις!!!

πραγματικα θα ηθελα να μαθω και τις δικες μικρες εμπειριες και αποψεις αν γνωριζατε το πραγματικο κοστος οταν ξεκιναγατε το μαγικο κοσμο του ενυδρειου!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος για το χόμπι αυτό δεν είναι μεγάλο εάν ξεκινήσεις και μείνεις με ότι ξεκίνησες, τι θέλω να πω, όλοι πιστεύω ξεκίνησαν με ένα μικρό ενυδρείο που δεν είχε και μεγάλο κόστος, έλα όμως που μετά θέλουμε μεγαλύτερο, και μετά πιο μεγάλο και στο τέλος έχεις στην κατοχή σου, μια μικρή λίμνη :bigemo_harabe_net-74: οπότε έχεις πλέον ξεφύγει από κάθε κόστος και απλά αναβαθμίζεις όλο το σύστημα.

Πάντως εγώ ξεκίνησα από ένα ενυδρείο 5lt και 2 χρυσόψαρα που έκαναν δώρο στα παιδιά ένας φίλος τους, το οποίο το έχω φυλάξει.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μου ειπε ποσα λεφτα επροκειτο να χαλασω! Και ηταν πολλα τα λεφτα κι ακομη μυαλο δεν εβαλα και ακομη χαλαω σε μπιχλιμπιδια!

Αλλα και να μου το λεγανε, εφοσον το ηθελα δεν υπηρχε περιπτωση να μην το κανω!

Η μονη μου στενοχωρια ειναι οτι τωρα δεν μου φτανουν τα λεφτα για μπορεσω να ζησω, να συντηρησω οικογενεια, αμαξι, σπιτι αλλα και να εχω και ολα τα τζαρτζαλα μαρτζαλα που μου γυαλιζουν καθε λιγο και λιγακι για το ενυδρειο. Ετσι λοιπον καθε μηνα, κρυφα απ τη γυναικα, ξεκλεβω ενα μικροποσο για αυτα που θελω και χρειαζομαι για το ενυδρειο!

Ααααχχχχχ! Ως ποτε παλληκαρια θα ζουμε στα κρυφα.....

Link to comment
Share on other sites

Οι γυναίκες και τα ενυδρεία….. κοστίζουν…

Link to comment
Share on other sites

Οι γυναίκες και τα ενυδρεία….. κοστίζουν…

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν 15 χρονια που ξεκινησα με τα ενυδρεια τα πραγματα ηταν αλλιως.Το πρωτο μου ενυδρειο το κολλησα με εναν φιλο και τοτε ολοι επαιζαν με φιλτρα βυθου γα οσους τα θυμουνται.Τοτε δεν ειχα αληθινα φυτα και τα πραγματα ηταν πιο απλα.Μετα απο μερικους μηνες κατεληξα να εχω 3 ενυδρεια ολα diy.Για καποια περιοδο ειχα παρατησει το χομπι και το ξεκινησα παλι πριν 8 χρονια με ενα 100αρι ενυδρεο που αγορασα απο το πετ,παλι ομως δεν ειχα αληθινα φυτα απωτε τα πργματα συνεχιζαν να ηταν απλα.Με τα φυτα αρχισα να ασχολουμε τα τελευταια 3 χρονια οταν μπηκα και στο φορουμ και εμαθα καποια πραγματα.Ε απο τοτε ξεκινησαν τα εξοδα.Αυτη τη στιγη εχω 3 ενυδρεια,μικρα σε μεγεθος και ενα αδειο 100αρι.Το κακο με τα φυτεμενα ενυδρεια ειναι οτι τα εξοδα τρεχουν και ολο και κατι χρειαζεται να αγορασεις,ενα λιπασμ,co2, λαμπες και η λιστα συνεχιζεται.Σαν ανεργος τα βγαζω δυσκολ περα αλλα αυτο δεν με σταματει απο το να κανω το χομπι που αγαπω! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ παλιά είχα πρόβλημα με απτασίες(τι πρωτότυπο ε?)

Κάποιος προχώ... θαλασσινός πετσοπάς προσπαθούσε να με πείσει να βάλω την γνωστή πεταλούδα σε 60λιτρο ενυδρείο...

Άντε εσείς στο γλυκό είστε λίγο light σε εξοπλισμό ζωντανά κτλ... εμείς της αλμύρας τι παπά έχουμε φάει από την περασμένη δεκαετία μέχρι τις μέρες μας δεν λέγεται.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μου ειπε ποσα λεφτα επροκειτο να χαλασω! Και ηταν πολλα τα λεφτα κι ακομη μυαλο δεν εβαλα και ακομη χαλαω σε μπιχλιμπιδια!

Αλλα και να μου το λεγανε, εφοσον το ηθελα δεν υπηρχε περιπτωση να μην το κανω!

Η μονη μου στενοχωρια ειναι οτι τωρα δεν μου φτανουν τα λεφτα για μπορεσω να ζησω, να συντηρησω οικογενεια, αμαξι, σπιτι αλλα και να εχω και ολα τα τζαρτζαλα μαρτζαλα που μου γυαλιζουν καθε λιγο και λιγακι για το ενυδρειο. Ετσι λοιπον καθε μηνα, κρυφα απ τη γυναικα, ξεκλεβω ενα μικροποσο για αυτα που θελω και χρειαζομαι για το ενυδρειο!

Ααααχχχχχ! Ως ποτε παλληκαρια θα ζουμε στα κρυφα.....

Ειμαι κι εγω αλλος ενας απο αυτους που κρυφα βαζω ενα ποσο στην ακρη καθε μηνα για τα ενυδρεια! Σε καταλαβαινω απολυτα...

Οταν αρχιζα δεν ειχα ιδεα οτι θα κατεληγα στο να χαλαω τοσα λεφτα και φυσικα ειναι τρομερα δυσκολο για καποιον να αρκεστει σε οτι εχει. Ολοι θελουμε συνεχεια κατι λιγο καλυτερο και μεγαλυτερο απο αυτο που εχουμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κοστος στο σε κανενα χομπυ ολα τα χομπυ ειναι πηγαδι διχως πατο και ποτε δεν παιρνεις τα λαφτα σου πισω ή οπως λεμε εδω οι καυ.....ες πληρωνονται μονο.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον οι αποψεις σας και περιμενω και τους υπολοιπους να μας πουνε τις εμπειριες τους!!

επειδη ειναι χομπι και μαλιστα με ζωντανους οργανισμους εννοειται οτι θα βαζουμε το χερι στην τσεπη καθημερινα!

το ερωτημα ειναι κατα ποσο γνωριζαμε πριν το ξεκινημα μας γιατι φανταζομαι οτι ολοι ξεκινησαμε με γυαλες ή πολυ μικρα ενυδρεια για το τι πραγματικα θα χρειαστουμε σαν εξοπλισμο και κατα ποσο καναμε λαθος αγορες!

δλδ διαβαζω εδω μεσα οτι καποιος πηρε ενα ενυδρειο 60 λιτρα (με τον αναλογο εξοπλισμο) και εβαλε μεσα κιχλιδες, χρυσοψαρα, σκαλαρια και μαθαινει πως για να τα διατηρηση αυτα τα ψαρακια θα πρεπει να παρει καινουργιο ξανα εξοπλισμο διοτι αυτον που πηρε δεν κανει! και τελικα επειδη θελει τα συγκεκριμενα ψαρακια προχωραει ξανα σε αγορα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα ηθελα να ασχληθω με το χομπι κ οταν μια μερα ειδα μπροστα μου στο Καρφουρ-Μαρινοπουλος ενα της Ακουαελ,100 λιτρο με 81 ευρω (χωρις τη βαση),το θεωρησα ευκαιρια-φθηνο κ το αγορασα.Στα 2 χρονια που το ειχα με mbuna,ειλικρινα ξεπερασα τα 850 ευρω.Να φανταστειται το φιλτρακι που ειχε μεσα το εχω τωρα στο 20 λιτρο...Οσο για το αλλο θεμα που προεκυψε απ τα λεγομενα των φιλων παραπανω,μου εχει τυχη συνχομπιστας μεσα σε πετ σοπ να μου ζηταει να αλλαξουμε τις αποδειξεις για να δειξει την δικη μου στη γυναικα του.Εγω ειχα αγορασει κιχλιδα κ αυτος θαλασσινο!Τον καταλαβαινω απολυτα.Εχω περασει κ εγω απο το σταδιο του παντρεμενου.Αλλα τωρα...εφτιαξα ενα 540 λιτρων.Για το κοστολογιο αυτων των λιτρων?Υπολογιστε...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα μου βγηκε ολο το θεμα(200λιτρο/εξοπλισμος/ζωντανα-φυτα/φωτισμος/βαση/τροφες/ζουμια) πολυ οικονομικα (βαρια-βαρια τα 2/3 του επιδοματος ανεργιας :P ) αλλα παιχτηκε ολο σε DIY μετα απο πολυ διαβασμα, ψαξιμο και το σημαντικότερο απο ολα εγινε με καλους φιλους (sakiscr-adlib) που εχουν μερακι,την ιδια τρελα και ψοφανε για πατεντα! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως κάνω τη διαφορά στην ομάδα :lol::P γιατί: 1) το χόμπι μου το κόλλησε η γυναίκα μου (όταν είχαμε πάει τον περασμένο Αύγουστο να ρίξει μια ματιά σε ένα πετσόπ για να πάρει μελλοντικά ενυδρείο και τελικά βρέθηκα εγώ με 2 και τελικά της πήρα κι αυτηνής ένα 100λιτρο δώρο για να μη μου τη λέει συνέχεια xexe!!) και 2) έκανα από την αρχή τις σωστές και τις κατάλληλες επιλογές γιατί πρώτα σας ανακάλυψα + διάβαζα για 1,5 - 2 μήνες και μετά έκανα τις αντίστοιχες αγορές :D ...άρα πιστεύω ότι στάθηκα πολύ τυχερός γιατί διάβασα και έμαθα από τα παθήματα και τα λάθη σας και δεν τα πέρασα εγώ ;)

Η αλήθεια είναι ότι γνώριζα από την αρχή ότι το συγκεκριμένο μας χόμπυ θεωρούνταν λιγάκι ελιτιστικό (τελικά λανθασμένα επικρατεί αυτή η άποψη στους μη γνώστες, είναι λίγο υπερβολικός αυτός ο χαρακτηρισμός πλέον) και απαιτούνται κάποια σημαντικά ποσά σε σχέση με την περίοδο κρίσης που διανύουμε, κυρίως για την έναρξη αλλά και για τη συνέχεια στη φάση της συντήρησης του ενυδρείου...

Οφείλω να ομολογήσω ότι στην περίπτωση που διατηρούσες ένα ενυδρείο σαν αυτά http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69190 :lol: ή σαν τα ενυδρεία που προωθούν οι πετσοπάδες (με τα πήλινα ναυάγια και τα διακοσμητικά μπιχλιμπίδια) ίσως να μη χρειαζόσουν αρκετά χρήματα αφού θα κράταγες το ενυδρείο μέχρι να ψόφαγες όλη την ψαρόσουπά σου και να ξενέρωνες τελικά αποχωρώντας από το χόμπι πριν καν ξεκινήσεις....

Πόσα χρήματα όμως θα σου χρειαστούν τελικά από τη στιγμή που έχεις μπλέξει με την ψαρο-παρέα των Ebenos, Rastafarian, Klaz, Σταμάτη, ΤΑΝ, κ.α. οι οποίοι συνεχώς σε παροτρύνουν να γίνεσαι καλύτερος χομπίστας και σου μαθαίνουν νέα πράγματα και καλύτερες καινοτομίες?? Πήρα την απάντηση στο ερώτημά μου από το γεγονός ότι τελικά δαπάνησα μεγαλύτερο ποσό από το μέγιστο που φανταζόμουν :o αλλά τελικά αξίζει τον κόπο γιατί το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει, έμαθα νέα πράγματα και ανακάλυψα ένα νέο κόσμο, γνώρισα μια ξεχωριστή και διαφορετική κοινότητα η οποία με αγκάλιασε και με υποδέχτηκε θερμά και το σημαντικότερο νοιώθω ότι έχω αλλάξει σαν άνθρωπος προς το καλύτερο και ότι στο σπιτικό μου πλέον υπάρχει μια νέα αύρα + θετική ενέργεια και ένα πράσινο άρωμα φύσης στο κέντρο της τσιμεντούπολής μας :D :D

Αυτά από μένα, ελπίζω να μη σας κούρασα με το κατεβατό μου!! B)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ απο εμένα....πανο όντως είσαι τυχερός αν και τα έχουμε πολλές φορές σε αυτο το θέμα....

Εμένα η εμπειρία μου Ήταν η εξής:ο Γερος μου είχε τρία απο ΄΄δαυτά΄΄.....όταν ήμουν μικρός είχε τροπικά τότε που δεν ξέρω αν όντως υπήρχαν φίλτρα...μετα απο μια πρωτη προσπάθεια με ένα παλιό δικο του αφου κάποια στιγμη τα παράτησε έφτιαξα το πρώτο μου με χρυσοψαρα κοστος πολυ μικρο κ 14 χρόνων....στα πρώτα αντα τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ ξανα με το χόμπι δεν είχα ψάξει καθόλου δεν είχα βρει καν το φόρουμ δεν είχα κανένα να με καθοδηγήσει....μπήκα σε ένα Πετ κ απλα τα πήρα όλα...κ σιγα σιγα έβγαιναν...τεστ,βιολογικα(εγω νόμιζα ότι απλα βάζεις το φιλτρο κ παίζει),πετρες με κάτι τιμές να τρελένεσαι,ψυξη,ανθρακας,τροφές,ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ, Δ Ε Η.παρολα αυτα δεν το εχω μετανιώσει ούτε βαρεθεί τουλάχιστον ακομα καθώς ειναι κ νωρίς....δεν σηζυτω για κόπο κ χρόνο....το θέμα παίδες ειναι τουλάχιστον όπως το βλέπω εγω ότι αν δεν τα δίναμε στα ενυδρεια μας κάποιος άλλος θα τα επερνε...κ για να τελειώνω γιατι σας κούρασα θεωρώ αυτόν το οποίο έχει ενημερωθεί πλήρως για όλο κοστος-κόπο Η θα αποφύγει να ξεκινήσει η απλα θα έχει περισσότερες πιθανότητες να βγει καλός χομπιστας με την άποψη ότι θα τα παρατήσει πιο δύσκολα κ θα ειναι λίγο πιο συνειδητοποίημενος....

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάμε!σίγουρα όσοι είμαστε εδώ δεν έχουμε μετανιώσει για τίποτα!

Ο φίλος nospanos με πρόλαβε ένα συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι αν κάποιος που ξεκίναγε το χόμπι πριν από το πετσοπ έμπαινε πρώτα εδω μέσα ποσά χρήματα κόπο καο άγχος θα γλυτωνε ???

Link to comment
Share on other sites

σημαντικό είναι από εξαρχής τη θέλεις να κάνεις και πόσα λεφτα θέλεις να δαπανήσεις ξέρω πολλους χομπιστες που έχουν πετάξει πολλά λεφτα σε άχρηστα πράγματα και φυσικά το έχουν μετανιώσει , προσωπικά και εγώ είμαι παθών τα λεφτα που έχω δώσει είναι άλλο πράγμα αλλά το παντερμο το χόμπι έτσι είναι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λεφτα ασκοπα να δεις!!!!! Αν τα μαζευα ολα τωρα ξανα θα εφτιαχνα ενα καινουριο θαλασσινο! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα αγοράζοντας σε καλή τιμή από φίλο όλο τον εξοπλισμό από 100άρι στημένο για Αφρική, με πολύ καλό εξ. φίλτρο κλπ.

Έπειτα διάβασα πολύ εδώ μέσα, οπότε το 100άρι δεν το έστησα καν... αλλά το αντάλλαξα με 240άρι. Εκεί έφυγε 2ο πακετάκι.

Τέλος, μερικά επιπλέον τζάνταλα / μάντζαλα ΑΚΟΜΑ, ας πούμε ότι στην πορεία αποτέλεσαν το 3ο πακετάκι.

(Όταν λέω πακέτο, ας πούμε έξοδο 200 με 300€ )


Οπότε θεωρώ ότι τελικά το κόστος και επιμερίστηκε στο χρόνο και βασίστηκε σε μεταχ/σμένα, και δεν το πολυκατάλαβα.

Τώρα το κόστος συντήρησης του ενυδρείο (Αφρικής) είναι πραγματικά μηδαμηνό, δεδομένου ότι δεν κάνω αλλαγές πλέον, ενώ είμαι και πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα :)

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος nospanos με πρόλαβε ένα συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι αν κάποιος που ξεκίναγε το χόμπι πριν από το πετσοπ έμπαινε πρώτα εδω μέσα ποσά χρήματα κόπο καο άγχος θα γλυτωνε ???

Κοίτα... σίγουρα είναι διαφορετικό το άγχος που περνάς όταν έχεις για συμβουλάτορα το φόρουμ με τόσες μύριες ιστορίες, χρήσιμα άρθρα και άτομα που είναι πρόθυμα να σε βοηθήσουν ανά πάσα στιγμή :thumbup: ...νοιώθεις καλύτερα από θέμα ψυχολογίας!

Το κόστος πιστεύω ότι σου πάει παραπάνω (ο Ebenos κι ο Rastafarian ξέρουν γιατί το λέω xaxa :P) αλλά τουλάχιστον δε μετανοιώνεις γιατί ξέρεις πάρα πολύ καλά σε τί σε καλύπτει και για ποιο λόγο ακριβώς χρειάζεσαι να πάρεις το χ ψ προϊόν...

Φαινόμενα τύπου πετσοπάδων που σε γεμίζουν με ένα κάρο αχρείαστα πράγματα ή προϊόντα τα οποία δε θα σου χρειαστούν ή δε θα καλύψουν τις ανάγκες σου και τελικά να αποδεικνύεται ότι πέταξες κερατιάτικα λεφτά, ευτυχώς δεν ισχύουν για εδώ!

Έχεις μια καλύτερη εικόνα για το πόσο θα "φουσκώσει" ο λογαριασμός αλλά είσαι ικανοποιημένος γιατί ξέρεις ότι θα πιάσουν τόπο ! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...