Jump to content

Να Πάω Σε Άμμο? Αξίζει?


σιαμεζος

Recommended Posts

Λοιπόν όπως λέει ο τίτλος, να πάω σε άμμο απο ψιλό αμμοχάλικο που έχω τώρα? αξίζει?

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί πρόκειτε να μετακομίσω το ενυδρείο μου στο νέο μου σπίτι και είναι ευκαιρία για κάποια τέτοια αλλαγή.

Τα έχω 6 μήνες τώρα σε αμμοχαλικάκι και είναι μια χαρά.

Πολλοί δισκάδες μου έχουν προτείνει άμμο γιατί στους δίσκους αρέσει να φυσάνε την τροφή και να την τρώνε κάτι που στο αμμοχάλικο δεν έχω παρατηρήσει ποτέ και ο Ηεικο Bleher στο event με τα ζώα στο σταντ του αβύσου έλεγε "πόσες φορές επειμένο να βάζετε άμμο στα ενυδρεία βλέπεται άλλες συμπεριφορές των ψαριών".

Link to comment
Share on other sites

Ε για να το λενε κατι θα ξερουν. Αν και δεν ειμαι δισκας (ακομη) κι εγω αμμο θα σου προτεινα!

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχχααα ναι έτσι είναι, πάντα πρέπει να έχω κάνει κάτι απο πρίν.....αχαχαχχα και γώ το ήθελα τότε πρίν 3 χρόνια αλλά κληρωνώμησα το αμμοχάλικο (πακέτο στην τιμή του ενυδρείου) ξέρεις πώς είναι αυτά πάρε φιλαρακι το ενυδρείο σου χαρίζω και το υπόστρωμα (Ελληνικό επιχειριματικό δαιμόνιο!)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί πως με μια τέτοια αλλαγή θα χαθεί πολύτιμη βιολογία από τον βυθό σου?

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα μετακομισει ετσι κι αλλιως!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. εγω φιλε μου εχω αμμο, εδω και 5 χρονια και παρολο που κατα διαστηματα την εχω ανανεωση εν μερη, παρολα αυτα εχει για μενα το μειονεκτημα οτι δεν μπορεις να κανεις σκουπα και βρωμιζει αρκετα. και ετοιμαζομε να βαλω πολυ ψιλο χαλικακι. ειναι προσωπικη μου γνωμη καθαρα, οτι ειναι πανεμορφη, ειναι και πολυ. ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες, αλλα αν σου αρεσει βαλε.

Link to comment
Share on other sites

βρωμιζει εε? σοβαρό μειονέκτημα αυτό ευχαριστώ για το tip! γιατί σκούπα δεν βάζώ χρόνια τώρα

Έγινε επεξεργασία - σιαμεζος
Link to comment
Share on other sites

εγω θα θελα να μου πεις ποσα νιτρικα μετρας κ τι συγκατοικους εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Aν υπαρχει σωστη κυκλοφορια του νερου δεν βρωμιζει

Οι δισκοι βοσκουν στην αμμο, στο χαλικι τα υπολειματα τροφης μενουν γιατι δεν τα βρισκουν με οτι συνεπειες

Εξαλλου μπορεις να βαλεις αφοβα και corys

Και απο αισθητικης πλευρας ειναι πιο βιοτοπικο

Η επιλογη δικη σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετραω πια, απλα τηρώ τις ρουτινες κ παρατηρώ τα ψαρια αν έχουν τίποτα.

8 δισκοι, 15+ κορυ (7 ξεκοίνησαν κ με τις γέννες έχω χάσει το μέτρημα) + 4 ανσίστρους στα 300λτ με δυο 1500 φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι σου βρωμιζει πιο πολυ απο την αμμο!

στο θεμα κορυ παλι δεν ειναι το καλυτερο για τα μουστακια τους!

σκουπα δεν κανεις κ μετρησεις δεν παιρνεις οποτε δεν θα μπορεις να ξερεις την διαφορα με την αμμο!

στην αμμο η βρωμια φαινετε στο χαλικι χανετε!.....εχεις ανακατεψει ποτε να δεις τι θα σηκωσει?

αμμο κ παλι αμμο για μενα!!! κι αν το ''συστημα'' σου ειναι στρωμενο τοτε δεν θα χεις προβλημα με την βιολογια!!

Link to comment
Share on other sites

με την άμμο φοβάμαι για τις ανερόβιες καταστάσεις που συμβαίνουν, βέβαια θα μπορούσα να βάλω και καλώδια θερμαντικά απο κάτω αλλα ανεβαίνει το κόστος αρκετά. Αν βάλω καλώδια με το χαλίκι ίσως είναι ένα συν στην βιολογία μου, να μία ενδιαφέρον ιδέα...

Έγινε επεξεργασία - σιαμεζος
Link to comment
Share on other sites

Αφου θα μετακομισει ετσι κι αλλιως!

Το ότι θα μετακομίσει το ενυδρείο του σε άλλο χώρο δεν σημαίνει ότι θα αλλάξει και τον βυθό του!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κ λεμε ...

Πρωτον..αμμο η χαλικι...φυσικα το πρωτο....οταν μιλαμε για δισκους,οι οποιοι τρελλαινονται να την φυσανε κ να ψαχνουν..προσωπικα στα δισκακια που εχω τωρα εχω δει 2-3 απο ολο το κοπαδι απο την υπερβολικη χαρα τους οταν βρουν κανα κομματι τροφης σε καμια γωνια στην αμμο μα βουτανε με δυναμη μεσα στην αμμο μεχρι το υψος των ματιων . ..οτι απο ασπρη θα γινει μπεζ ναι..αλλα με ενα καθαρισμα κ ανακατεμα ανα 15 ημερες εγω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα ....οσο για την μεταφορα του ενυδρειου εχεις ενα θεμα..προσπαθησε να κρατησεις σε λειτουργια τα φιλτρα σου μεχρι την τελευταια στιγμη..κ μη φοβασαι τιποτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλοι μου. δεν θελω να διαφωνησω με κανεναν μιλαω επι προσωπικου, ειμαι πολυ σταθερος στις ρουτινες, και στην καθαριοτητα και παρολα αυτα την τελευταια φορα που ανακατεψα την αμμο σε μια γωνια μου ηρθε μυρωδια απο κλουβιο αυγο και επαθα συγκοπη!!! θα συμφωνησω οτι η αμμο ειναι πανεμορφη στην αρχη, αλλα μετα τι γινετε; οσο για το ανακατεμα οτι σκουπιδια εχει πανε απο κατω. για το θεμα της κυκλοφοριας του νερου δεν νομιζω να εχω προβλ γιατι εχω στα 400λ δυο 1500 φιλτρα. τι να πω;; ξεκαθαριζω οτι μιλαω επι προσωπικου, χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν.post-49403-0-00910200-1363326251_thumb.jpg post-49403-0-70091000-1363326283_thumb.jpg ενω στο αλλο που εχω πολυ ψιλο χαλικακι κανω μια σκουπα και λαμπει.

Link to comment
Share on other sites

Και στην αμμο μπορεις να κανεις σκουπα αρκει να εισαι προσεκτικος! Εγω δεν εχω αντιμετωπισει καποιο ιδιαιτερο προβλημα επι τουτου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σιαμέζος,

Παρ΄ όλο που διατηρώ δίσκους εδώ και πολλά χρόνια, ακόμη θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο.

Κλασσικό παράδειγμα το δικό σου ερώτημα.

Είχα στο 300Rio μου ψιλό χαλίκι. Αλλαγές νερού και σκούπα τακτικά.

Πάντα έβγαζα απο κάτω πολλές ακαθαρσίες μιας και μπαίναν ανάμεσα στα χαλίκια και μέναν εκεί. Έτσι είχα και πολλά αιωρούμενα σωματίδια.

Έκανα πέτρα την καρδιά, έβαλα ζώνη στην μέση, και άλλαξα το χαλίκι με Carat 6.

Φίλε, έχω άλλο ενυδρείο.

Τα ψάρια βοσκάνε συνέχεια, τα κόρυ δεν τραυματίζουν τα μουστάκια τους και επειδή οι ακαθαρσίες δεν μπαίνουν ανάμεσα στην άμμο, με καλή ροή (θα μπορούσα να έχω και καλύτερη) οι καθαρσίες που δεν τραβάει το φίλτρο μαζεύουνται σε ένα σημείο που μπορώ να τις μαζέψω εύκολα.

Όσο για την αισθητική, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, είναι ασύγκριτη.

Για μένα, βάλε είτε carat 6 αν την αντέχεις οικονομικά, είτε μια παρόμοια που υπάρχει σε πολύ καλύτερη τιμή.

Αν το κάνεις, άνέβασε 2 φωτο -πριν και μετά- και πες μας πως αντιδρούν τα ψάρια σου.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω οτι η αμμο ειναι πανεμορφη στην αρχη, αλλα μετα τι γινετε; οσο για το ανακατεμα οτι σκουπιδια εχει πανε απο κατω.

εννοειται οτι πριν την ανακατεψεις κανεις καθαρισμα με σκουπα,,,,

γιωργο δεν θελω να προς θεου να να διαφωνησω με σενα αλλα η ασχημη μυρωδια θα ξερεις οτι ειναι αποτελεσμα των αναεροβιων περιοχων,,,,η δεν θα ειχες ποτε ξανανακατεψει το βυθο σου η δεν θαχεις βυθο ψαρα να βοηθανε στην οξυγονωση της αμμου,,,

οσο πιο λεπτοκοκκος ειναι ο βυθος σου τοσο πιο ευκολα σχηματιζονται ανεροβιες περιοχες και δημιουργηται το υδροθειο που σε μεγαλες ποσοτητες ειναι επικινδυνο,

απλα,οταν εχεις αμμο,,ανακατευεις μια στο τοσο να αναπνεει ο βυθος σου,,,,,κανει καλο,,,,,αν βεβαια δεν εχεις σαλιγκαρακια και βυθοψαρα που φροντιζουν αυτα καθημερινα για την οξυγονωση του,,,τοτε ισως να χρειαστει να ανακατεψεις μια στο τοσο, αν εχεις ενα καλο κοπαδι και αριθμο απο τα παραπανω,,

να θυμασαι οτι αν τα ψαρακια μπορουσαν να μιλουσαν θα σου φωναζαν ''αμμο''!!!!

η επιλογη ειναι δικη σου,,,,,,,,

μην ξεχνας οτι λεει ο μπαρμπα -bleher,,,,,,,,,,,,,,,,,,think fish!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι... άμμος δαγκωτό,

αλλά θα έλεγα, όχι πολύ λεπτόκοκκη γιατί είναι καλύτερα για τις αναερόβιες

και φυσικά βυθόψαρα,όσο ποιό πολλά τόσο ποιο πολύ ανακάτεμα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο συμφωνό μαζί σου για το κίνδυνο του υδρόθειου και είναι αυτό που με κάνει να έχω ενδιασμούς! Αν όμως τα κορρυ βελτιώνουν την κατάσταση τότε ίσως προσπερνιέται το θέμα.


Φίλε Μοντ, μάλλον τείνω προς το μοττο, "θινκ φισσ " εξάλλου αυτό είναι το κυρίαρχο ζήτημα γιαυτό σκιζόμαστε για να είναι καλά τα ψάρια μας κ εμεις τρίς καλύτερα!!!


Φίλε Κόκκινε ξέρεις που πουλάνε ζώνες???


Άμμο καρατ είναι η ολόλευκη? ωραία είναι! Τώρα έχω φυτεμένω με 10 πόντους χαλικάκι σε άμμο πόσα κιλά λέτε να χρειαστώ? οι διαστάσεις είναι 120*45*10




Link to comment
Share on other sites

25 κιλα περιπου, αλλα γιατι 10 ποντους; χανεις λιτρα, μεχρι 5 ποντους καλα εισαι

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο χώμα σε σχέση με καρατ?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1838

Έγινε επεξεργασία - σιαμεζος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...