Jump to content

Να Πάω Σε Άμμο? Αξίζει?


σιαμεζος

Recommended Posts

εννοειται οτι πριν την ανακατεψεις κανεις καθαρισμα με σκουπα,,,,

γιωργο δεν θελω να προς θεου να να διαφωνησω με σενα αλλα η ασχημη μυρωδια θα ξερεις οτι ειναι αποτελεσμα των αναεροβιων περιοχων,,,,η δεν θα ειχες ποτε ξανανακατεψει το βυθο σου η δεν θαχεις βυθο ψαρα να βοηθανε στην οξυγονωση της αμμου,,,

οσο πιο λεπτοκοκκος ειναι ο βυθος σου τοσο πιο ευκολα σχηματιζονται ανεροβιες περιοχες και δημιουργηται το υδροθειο που σε μεγαλες ποσοτητες ειναι επικινδυνο,

απλα,οταν εχεις αμμο,,ανακατευεις μια στο τοσο να αναπνεει ο βυθος σου,,,,,κανει καλο,,,,,αν βεβαια δεν εχεις σαλιγκαρακια και βυθοψαρα που φροντιζουν αυτα καθημερινα για την οξυγονωση του,,,τοτε ισως να χρειαστει να ανακατεψεις μια στο τοσο, αν εχεις ενα καλο κοπαδι και αριθμο απο τα παραπανω,,

να θυμασαι οτι αν τα ψαρακια μπορουσαν να μιλουσαν θα σου φωναζαν ''αμμο''!!!!

η επιλογη ειναι δικη σου,,,,,,,,

μην ξεχνας οτι λεει ο μπαρμπα -bleher,,,,,,,,,,,,,,,,,,think fish!

καλησπερα και παλι. θα συμφωνησω οτι η αμμος ειναι πανεμορφη, το θεμα μου ειναι οτι εχω αρκετα φυτα και δεν μπορω να κανω πολυ ανακατεμα. εχω παρα πολλα μελανοειδη σαλιγγαρακια αλλα οχι βυθοψαρα. αλλαγες κανω δυο την εβδομαδα απο 50%, και ανακατευω οσο γινετε. παρολα αυτα προχθες επαθα συγκοπη σου λεω!!! μου ηρθε μια μποχα αλλο πραγμα. τι αλλο μπορω να κανω γιατι και εμενα μου αρεσει η αμμος. και δεν υπαρχει καμμια παρεξηγηση οταν μιλαμε σε τετοιο ωραιο και φιλικο επιπεδο. καθε γνωμη ειναι σεβαστη. φιλικα γιωργος

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο χώμα σε σχέση με καρατ?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1838

μια χαρα ειναι............... αλλα οχι σαν την καρατ!!

Link to comment
Share on other sites

Άμμος να 'ναι και ότι να 'ναι........χαχαχαχα!

Μπορείς αν θες βέβαια να κρατήσεις το χαλικάκι που έχεις , να το στρώσεις στο πίσω μέρος του ενυδρείου και από τη μέση και εμπρός να βάλεις άμμο,(με κάτι το οποίο να τα διαχωρίζει για να μην ανακατεύονται άμμος και χαλίκι). Οπότε τα συνδιάζεις όλα........και κάνεις και οικονομία.

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα έκανα αλλαγή απο χαλίκι σε άμμο δεν μπορείς να φανταστείς τη διαφορετική συμπεριφορά έχουν τα ψάρια. δες διαφορά και στο ενυδρείο

το πριν με χαλικη

IMG_0612_zps89c9b0db.jpg100_1441_zpsd8a3d7fb.jpg

και το μετα με αμμο

100_1502_zpsc01ddacd.jpg

100_1501_zps9b2809c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

κ στο 350λτρο μολις με το καλο περασειτο κρας τεστ .........παλι αμμο θα βαλεις ε σταυρο?

Link to comment
Share on other sites

+1 Στην άμμο και από εμένα για τους λόγους που προαναφέρθηκαν ! Δεν υπάρχει ωραιότερο θέαμα κατά την γνώμη μου από ένα κοπάδι δίσκων που βοσκάει στην άμμο, εντάξει υπάρχει (μια δισκίνα με μωρά) αλλά το θέμα τώρα είναι η άμμος !

Link to comment
Share on other sites

βρε παλιοδισκαδες!!!!! θα με κανετε να παω να αγορασω καινουργια αμμο τωρα;;;;; :bigemo_harabe_net-90:

Link to comment
Share on other sites

εχει και στον ερμη και αμμο και χαλαζιακο χαλικι και σε πολλυ καλες τιμες, και το παιδι που ειναι εκει ξερει απο ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν η Carat 6 είναι έξω απο τις δυνατότητες σου, δες αυτήν που έχει το Petcumulus και το Animal Station. Είναι πολύ κοντά ποιοτικά και πολύ φθηνότερες. Μπορέις να βάλεις και μια αγγελία σε πρίπτωση που κάποιος έχει παραπανήσια.

Εγώ είχα πάρει για το μικρό μου ενυδρείο απο παιδί του Forum και είχα συμπληρώσει απο το Animal Station.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως,,,,,υπαρχει και πιο φθηνη αμμος τυπου καρατ,,,απλα ζητα την σαν την αμμο σαν λευκη πουδρα,,,,,μην τρομαξεις οταν την δεις,,,,ειναι σαν πουδρα πραγματικα ,,,,,οταν την βαλεις στο ενυδρειο θα παθεις σοκ με την ομορφια της

γιωργο,,,,

για να μην υπαρχουν αναεροβιες περιοχες πρεπει να οξυγονωνεται ο βυθος,,,,για να σου ερθει αυτη η δυσοσμια μαλλον υπηρχε καποια περιοχη που δεν ειχες ανακατεψει ποτε,,,,γ αυτο οταν ανακατευεις την αμμο προσπαθησε να σχηματιζεις ΄΄8΄΄ κατα μηκος και πλατος,,,,,,να σαι σιγουρος οτι μια φορα τον μηνα να το κανεις δεν προκειται να σου ρθει ασχγημη μυρωδια,,,στις ριζες και στις πετρες οπως μπορεις ανακατεμα,,,

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με τα παιδιά. Αν βάλεις άμμο θα δείς άλλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σας παραθέτω φότο του ενυδρείου όπως είναι και σε λίγο καιρό θα ανεβάσω το νέες με την αλλαγή βυθού απο χαλίκι σε λευκή χαλαζιακή άμμο.

post-13503-0-77429700-1366195086_thumb.jpg

post-13503-0-39345400-1366195251_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πιστέυετε αν προσθετα μερικά khuli loach για να μου ανακατέυουν το βυθό θα ενοχλούσε τους δίσκους?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν βαζεις κορυ που ειναι και συντοπιτες; Αυτο το φυτο το κοκκινο τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

κορυ έχει καμία 20αριά, το φυτό είναι tiger lotus. Τα kuhli τα σκεφτόμουν για να μην αναπτύσονται ανερόβιες περιοχές

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις κόρυ δεν θα έχεις πρόβλημα ! Τα kuhli δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα αλλά ούτε θα σε βοηθήσουν σε κάτι !

Link to comment
Share on other sites

πολυ τα γουσταρω τα φυτεμενα δισκαδικα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο συμφωνό μαζί σου για το κίνδυνο του υδρόθειου και είναι αυτό που με κάνει να έχω ενδιασμούς! Αν όμως τα κορρυ βελτιώνουν την κατάσταση τότε ίσως προσπερνιέται το θέμα.

Φίλε Μοντ, μάλλον τείνω προς το μοττο, "θινκ φισσ " εξάλλου αυτό είναι το κυρίαρχο ζήτημα γιαυτό σκιζόμαστε για να είναι καλά τα ψάρια μας κ εμεις τρίς καλύτερα!!!

Φίλε Κόκκινε ξέρεις που πουλάνε ζώνες???

Άμμο καρατ είναι η ολόλευκη? ωραία είναι! Τώρα έχω φυτεμένω με 10 πόντους χαλικάκι σε άμμο πόσα κιλά λέτε να χρειαστώ? οι διαστάσεις είναι 120*45*10

Συγνώμη αλλά μόλις είδα το πόστ.

Να σου στείλω την δικιά μου.... χαχαχα

Κρίμα που δεν είσαι κοντά να ερχόμουνα να έβαζα ένα χεράκι. Τίποτα καλύτερο απο τέτοιο χαβαλέ με παρέα.

Βρήκες τελικά ποιά άμμο θα πάρεις? Αμ όχι στείλε μου ένα πμ. μιας και μου έχει περισέψει κάποια ποσότητα.

Κ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...