Jump to content

Λιμνούλα Στην Πίσω Αυλή..!


Recommended Posts

Όλα ξεκίνησαν με μια ιδέα να φτιάξω μία λιμνούλα με ένα καταρράκτη στην πίσω αυλή..

IMG_0162.jpg

Σύντομα όμως συνηδιτοποίησα ότι πρέπει να φτιάξω κάτι μεγαλύτερο..

IMG_0182.jpg

Και φυσικά χρειάστηκαν πολλά περισσότερα υλικά (Μου έφυγε η μέση στην κυριολεξία από το κουβάλημα..

IMG_0183.jpg

Σύντομα άρχισε το σκάψιμο και δυστυχώς μετά τους 40 πόντους βρήκα μπάζα... Οπότε το έργο έγινε ακόμα πιο δύσκολο...

IMG_0185.jpg

Ύστερα από πολύ κόπο και με την βοήθεια του Ξάδερφου Άκη (Να' ναι καλά) στρώσαμε το liner και διαμορφώσαμε τον καταρράκτη...

IMG_0209.jpg

Στην αρχή βάλαμε χοντρά βότσαλα και την γεμίσαμε νερό....

IMG_0313.jpg

Μετέπειτα όμως που έστρωσε λίγο το νερό έγινε μια καλύτερη διαμόρφωση του εσωτερικού και μπήκαν και τα πρώτα ψαράκια..

IMG_0363.jpg

Τέλος έπεσε και λίγο μπετό περιμετρικά της λίμνης για να μην μπαίνει το βρόχινο νερό καθώς φτιάχτηκε και μια πέργολα πάνω από την λίμνη για τον ίδιο λόγο αλλά και για τα φύλλα των δέντρων...

IMG_0418.jpg

Και μία την νύχτα με φωτισμό...

IMG_0519-1.jpg

Χαρακτηριστικά Λίμνης:

1) Χωριτικότητα σε λίτρα 450 με 500 lt

2) Φίλτρο εσωτερικό με με 4 χωρίσματα 1ο χώρισμα γεμάτο σφουγγάρια- FOAM, 2ο Χώρισμα γεμάτο με 120 bioballs, 3 χώρισμα 1kg Bio Filter Rings, 4 χώρισμα 3 αντλίες μικρές από 400lt/hour και μία μεγάλη για τον καταρράκτη 1000lt/hr (Δεν λειτουργεί συνέχεια). Και όλο το κουτί στον πάτο έχει μία στρώση από Lava Rocks

3) Μετρήσεις έχω καιρό να κάνω την τελευταία φορά είχα λίγο αυξημένα νιτρικά αλλά μετά από μια γενναία αλλαγή νερού νομίζω τώρα είναι μια χαρά

4) Ψάρια έχουμε 3 shubunkin fish, 1 Gold fish και 3 μικρά White Cloud Mountain.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop:

Ε θα μας τρελλανετε εσεις του κρυου με τις λιμνες σας! Κανονικα πρεπει να απαγορευτουν καθοτι προκαλουν αυπνιες σε οσους δεν εχουν!

Μπραβο φιλε μου, ειναι πανεμορφη! Να την χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πωωω τι μας έκανες βραδιάτικα!!!

Ζηλεύω πολύ άσχημα!! Τέλειο πάντως συγχαρητήρια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η προσπάθεια σου και με το μεράκι και την όρεξη που έχεις μπορείς σίγουρα να την κάνεις ακόμα καλύτερη!

Συνέχισε προσθέτοντας μερικά φυτά να ομορφύνει ακόμα περισσότερο και να προσφέρουν και σκιά το καλοκαίρι!

Λίγο τα mountain να έχεις τον νου σου γιατί στις πολλοί μεγάλες μεταβολές της θερμοκρασίας θα τα βρουν σκούρα!

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χώρο σου έπιασε?

Μου περισσεύει λίγο χώρος στην αυλη χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη φίλε μου.Πιστεύω πως αν φτιαχτεί και ο περιβάλλον χώρος γύρω από την λίμνη θα δείξει

ακόμα πιο όμορφη.

Μπράβο.Πολύ καλή δουλειά :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμός σου είναι πολύ καλός...προσπαθώ να καταλάβω αν το μπλε είναι μέσα στο νερό η εκτός...?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλεία !!! Ωραίος και μεγάλος καταρράκτης.
Από τον καταρράκτη έχεις απώλειες νερού ? Να φανταστώ ότι όλος ο χώρος πίσω από τις πέτρες είναι περασμένος με liner ?
Την αντλία του καταρράκτη γιατί την κλίνεις? Επίσης οι 4 αντλίες μου φαίνονται υπερβολικές. Πιστεύω ότι θα έχεις πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος από το να έχεις 1 αντλία. Στην μια αντλία μπορείς να ενώσεις έναν διακλαδωτήρα με διακόπτη τύπου Y (όπως στην φώτο) που η μία άκρη θα πηγαίνει στο φίλτρο και η άλλη στον καταρράκτη. Αναλόγως θα μπορείς να δίνεις μεγαλύτερη η μικρότερη ένταση στον καταρράκτη.

-2------4---_zpsa7b4bdb8.jpg

Έξυπνο αυτό που έκανες με την πέργολα πάνω από την λίμνη. Δεν υπάρχει όμως καμιά φώτο να φαίνεται η κατασκευή σου :)

Πόσο καιρό την έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλα σας λόγια! Ναι φυτά πρέπει να βάλω αλλα ακομα ειμαι στο ψάξιμο... Τι προτείνετε;;; Σας υπενθυμίζω ότι μέσα έχω χρυσόψαρα που δεν αφήνουν τίποτα επίσης δεν έχω απευθείας έκθεση στον ήλιο, ακούω προτάσεις... Τα mountain είναι μια χαρά, τον χειμώνα τον πέρασαν ανεπαφα... Ο περιβαλλοντας χώρος θέλει ακομα δουλίτσα αλλα πρέπει να βρω χρόνο... Σαν χώρο μου έπιασε περίπου 4τμ και ναι πίσω απο τον καταρράκτη είναι όλο liner. Οι αντλίες είναι 3 γιατι οι 2 ρίχνουν νερό μέσα απο 2 μικρά κιουπια και η άλλη απο τον βρυσακι που έχει το βαρελακι... Ο καταρράκτης δεν ανάβει συνέχεια και λόγω κατανάλωσης αλλα και λόγο θορύβου! Ο φωτισμός είναι μέσα στην λίμνη και είναι led ταινία 50 cm. Φωτο απο την περγολα θα ανέβασω μόλις μπορέσω...την λιμνουλα την εφτιαξα περσυ τον Ιούνιο..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα παιδια μολισ εκανε την εγγραφη μου στο φορουμ [καινουριος δηλαδη].ασχολουμε με τα ΚΟΙ και μονο με αυτα. εχω φροντισει να τους παρεχω ενα ανετο περιβαλον [μεγαλο χωρο και πολυ καλη βιολογια] ετσι μπορω κε εχω τελεια αποτελεσματα ιγειη ψαρια τελια χρωματα και σε γενικες γραμμες απολαμβανω το χομπι μου με τον καλιτερο δυνατο τροπο .τελικα ειναι τρελα να μεγαλωνεις γιαπωνεζικα ΚΟΙ στο σπιτι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...