Jump to content

Συντήρηση/ρουτίνα Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Σκεφτόμουν να καθίσω και να φτιάξω μια τυποποιημένη φόρμα στο word ή στο excel σε μορφή πίνακα όπου θα καταγράφω τα πάντα για τα ενυδρεία μου σε εβδομαδιαία-μηνιαία-ετήσια βάση μιας που είμαι και λίγο ξεχασιάρης και προς το παρόν τα σημειώνω όλα σε μπακαλόχαρτα..... :whistling: Επειδή θα το έχουν σκεφτεί και ίσως να το έχουν κάνει ήδη πολλοι απο εδώ μέσα κάθε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη:)

Σκέφτομαι η φόρμα να περιέχει την εβδομαδιαία-μηνιαία συντήρηση, π.χ. 1)Αλλαγή νερού(%)

2) μετρήσεις νερού

3) Καθάρισμα ενυδρείου (φίλτρα, τζάμια, λαμπτήρες)

4)Λιπανση

5)Κλαδέματα

6)Παρατηρήσεις (εκεί θα αναγράφουμε τυχόν πρόσθεση βακτηρίων, φαρμάκων κ.τ.λ.καθώς και απώλειες ψαριών, νέα εισαγωγή ψαριών και γενικά οτι είναι άξιο προσοχής στο ενυδρείο μας )

και η ετήσια, π.χ. Αντικατάσταση λαμπτήρων, έλεγχος λήξης των τέστ και αντικατάσταση, μια μεγάλη αλλαγη νερου 50% κ.τ.λ.

Παρακαλώ δέχομαι παρατηρήσεις και ιδέες για κάτι που θα κάνω και θέλω να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο:)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν μου το ανοίγει το αρχείο φίλε:( Είδα οτι γραφει μετρήσεις γλυκού νερού, εγώ θέλω να κάνω κάτι να τα έχει όλα μέσα:)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Δημήτρη ανοιξε! Τελικά τα έχει όλα μέσα!!! Τις περισσότερες φορές που νομίζω οτι έχω μια καλή ιδέα έρχεται πάντα κάποιος με μία καλύτερη! χαχα! Ευχαριστώ φίλε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξεις και δικό σου Μιχάλη. Επειδή το μετέτρεψα από xlsx σε xls , δεν ξέρω αν "παίζουν" όλες οι λειτουργίες. Ποια έκδοση Office έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

το 2003 εχω αλλά ξέρω πως να το φτιάξω, οκ

Link to comment
Share on other sites

το 2003 εχω αλλά ξέρω πως να το φτιάξω, οκ

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ. Μολις το ειδα. Κανατε την ζωη μουυ λιγο πιο ευκολη γιατι ηθελα εδω και καιρο να κανω κατι παρομοιο και ολο το ανεβαλλα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ. Μολις το ειδα. Κανατε την ζωη μουυ λιγο πιο ευκολη γιατι ηθελα εδω και καιρο να κανω κατι παρομοιο και ολο το ανεβαλλα :bigemo_harabe_net-64:

Γι αυτό πρέπει νέοι και παλιοι στο φορουμ, εμπειροι και απειροι να συμμετέχουν. Μπορεί απο την πιο απλή ερώτηση και απορία να μάθουμε και να κερδίσουμε πολλά πράγματα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...