Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα συνχομπίστες!!! Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα γενικής φύσεως το οποίο κάποιοι από εμάς δεν το έχουμε σκεφτεί ενώ είμαστε χρόνια χομπίστες...

Τι ακριβώς είναι αυτό που κάνει το χαλικι, τις πέτρες (διακοσμητικές) και κάθε άλλη επιφάνεια που δεν είναι λεία να πρασινίζει??? Και δεν μιλάω για κάποιο ευδιάκριτο είδος άλγης αλλά για τον συνολικό χρωματισμό του αντικειμένου από πχ άσπρο σε σκούρο πράσινο ή ακόμα και μαυρο ενώ δεν φαίνεται η ύπαρξη άλγης σε όλο το υπόλοιπο ενυδρείο...

Και τελικά...μπορούμε να το αποφύγουμε και να κρατήσουμε τα διακοσμητικά μας καθαρά όπως όταν τα πρωτοβάλαμε???

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη ειναι φυσικη εξελιξη,ολων των ενυδρειων.Ειναι καλο να υπαρχει.

Αν δεν θελεις να την βλεπεις ομως,για μενα μια λυση υπαρχει.Λαμπα UV,η οποια ομως,εχει και αυτη τα αρνητικα της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνχομπίστες!!! Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα γενικής φύσεως το οποίο κάποιοι από εμάς δεν το έχουμε σκεφτεί ενώ είμαστε χρόνια χομπίστες...

Τι ακριβώς είναι αυτό που κάνει το χαλικι, τις πέτρες (διακοσμητικές) και κάθε άλλη επιφάνεια που δεν είναι λεία να πρασινίζει??? Και δεν μιλάω για κάποιο ευδιάκριτο είδος άλγης αλλά για τον συνολικό χρωματισμό του αντικειμένου από πχ άσπρο σε σκούρο πράσινο ή ακόμα και μαυρο ενώ δεν φαίνεται η ύπαρξη άλγης σε όλο το υπόλοιπο ενυδρείο...

Και τελικά...μπορούμε να το αποφύγουμε και να κρατήσουμε τα διακοσμητικά μας καθαρά όπως όταν τα πρωτοβάλαμε???

Αυτό που περιγράφεις είναι συγκεντρώσεις διαφόρων φωσφορικών οξέων!

Link to comment
Share on other sites

Φωτη,κανε μια καλη και βαλε μια φωτογραφια να το δουμε γιατι μου μυριζει κυανο...

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη ειναι φυσικη εξελιξη,ολων των ενυδρειων.Ειναι καλο να υπαρχει.

Αν δεν θελεις να την βλεπεις ομως,για μενα μια λυση υπαρχει.Λαμπα UV,η οποια ομως,εχει και αυτη τα αρνητικα της.

Τι αρνητικο εχει η συγκεκριμενη λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Φωτη,κανε μια καλη και βαλε μια φωτογραφια να το δουμε γιατι μου μυριζει κυανο...

Δεν είναι σίγουρα κυανό! Το ξέρω. Και βασικά άνοιξα το θέμα κυρίως για ενημερωτικό χαρακτήρα και όχι τόσο ως προσωπικό πρόβλημα στο ενυδρείο μου...

Στοχος είναι να καταλάβουμε μέσω εμπειριών τι ακριβώς προκαλεί το πρασίνισμα στη διακόσμηση και να μάθουμε αν υπάρχει κάποιος περιορισμός του φαινομένου αυτού.

Για παράδειγμα η άποψη του έβενου ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και θα ήθελα να μας πει κάτι παραπάνω για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω με απλά λόγια γιατί η συζήτηση σηκώνει ολόκληρη επιστημονική ανάλυση!

Οτιδήποτε έρχεται σε επαφή με το νερό μέσα στο ενυδρείο μας δημιουργεί μικρές χημικές αντιδράσεις, είτε ανόργανες είτε οργανικές (μια πετρα στο νερο π.χ. η οι ρυποι απο τα ψαρια)!

Τα φωσφορικά οξέα είναι υπεύθυνα για οποιαδήποτε ``χρωματική αλλαγή`` μπορεί να παρατηρηθεί με το δικό μας μάτι χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως είναι κάτι το βλαβερό για το οικοσύστημα μας!

Στην πραγματικότητα είναι μια φυσική αντίδραση ενός κλειστού συστήματος όπου το επηρεάζουν πολύ παράγοντες (θερμοκρασια, οξυγονο) οπου αυτά τα στοιχεία μεταβάλλονται!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων πρόκειται για άλγη, αυτή που κάνει τις επιφάνειες να φαίνονται φυσικές :)

Φίλε Φώτη, μπορείς να καθαρίζεις κάποιες επιφάνειες τις οποίες θες να τις βλέπεις καθαρές με μια οδοντόβουρτσα, χωρίς να τις αφαιρέσεις από το ενυδρείο εννοείται... το έχω δει σε διάφορα video όσον αφορά το στήσιμο φυτεμένου ενυδρείου και το aquascaping...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων πρόκειται για άλγη, αυτή που κάνει τις επιφάνειες να φαίνονται φυσικές :)

Φίλε Φώτη, μπορείς να καθαρίζεις κάποιες επιφάνειες τις οποίες θες να τις βλέπεις καθαρές με μια οδοντόβουρτσα, χωρίς να τις αφαιρέσεις από το ενυδρείο εννοείται... το έχω δει σε διάφορα video όσον αφορά το στήσιμο φυτεμένου ενυδρείου και το aquascaping...

Και η άλγη Πάνο απο κάποια οργανική ένωση προέρχεται! Σε ένα κλειστο μπουκάλι νερό δεν έχουμε άλγη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και η άλγη Πάνο απο κάποια οργανική ένωση προέρχεται! Σε ένα κλειστο μπουκάλι νερό δεν έχουμε άλγη! ;)

Φυσικά αγαπητέ φίλε, δε διαφώνησα μαζί σου :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αγαπητέ φίλε, δε διαφώνησα μαζί σου :bigemo_harabe_net-145:

Δεν έκανα παράθεση επειδή διαφώνησες! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Μ κάποιο υλικό για φίλτρο με αντιφώσφορο θα μπορόυσαμε να το περιορίσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μ κάποιο υλικό για φίλτρο με αντιφώσφορο θα μπορόυσαμε να το περιορίσουμε;

Γιατι να το κανεις αυτο αφου το ενυδρειο δειχνει ποιο ομορφο και ποιο φυσικο;Εγω θα το αφηνα ετσι

(προσωπικο γουστο για να παρεξηγιομαστε).

Link to comment
Share on other sites

Τι αρνητικο εχει η συγκεκριμενη λαμπα?

Δημιουργει ενα αποστερωμενο περιβαλλον για τα ψαρακια μας,εξαφανιζει τα φωσφορικα.Αλλα αυτο το αποστειρωμενο περιβαλλον,αδυνατιζει την αμυνα του οργανισμου των ψαριων μας,και γινονται πιο επιρεπεις σε ασθενειες.Αυτη ειναι η μια αποψη,υπαρχουν και αντιθετες αποψης,εχουν γινει αρκετα θεματα στο παρελθον για την λαμπα UV,ψαξε και θα βγαλεις καποια πιο ολοκληρωμενα συμπερασματα

Link to comment
Share on other sites

Μ κάποιο υλικό για φίλτρο με αντιφώσφορο θα μπορόυσαμε να το περιορίσουμε;

Μην μπερδεύεσαι!

Αυτά που περιγραφείς και μπορούν να περιοριστούν με την χρήση κάποιου αντιφοσφορικο υλικό είναι τα ``φωσφορικά άλατα`` άμεσο αποτέλεσμα της χημικής αντίδρασης που προκαλούν τα ``φωσφορικά οξέα`` οταν ερχονται σε επαφη με διαφορα στοιχεια που όπως αναφέρω και παραπάνω είναι μια φυσική αντίδραση όπου εκεί δεν μπορείς να επέμβεις!

Link to comment
Share on other sites

Και η άλγη Πάνο απο κάποια οργανική ένωση προέρχεται! Σε ένα κλειστο μπουκάλι νερό δεν έχουμε άλγη! ;)

Νικο,εγω πιστευω οτι αν γεμησεις ενα μπουκαλι νερο και το αφησεις στοη ηλιο για μερες κατι βγαλει.

Φωτη,οι αιτιες για το πρασινισμα μπορει να ειναι πολλες,απο πολλα οργανικα μεχρι κακες λαμπες.Το καθε συστημα ειναι διαφορετικο οπωτε δεν μπορουμε να πουμε τι φταιει ακριβως αν δεν ξερουμε λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω με απλά λόγια γιατί η συζήτηση σηκώνει ολόκληρη επιστημονική ανάλυση!

Στην πραγματικότητα είναι μια φυσική αντίδραση ενός κλειστού συστήματος όπου το επηρεάζουν πολύ παράγοντες (θερμοκρασια, οξυγονο) οπου αυτά τα στοιχεία μεταβάλλονται!

Το αναφέρω παραπάνω Κώστα!

Νικο,εγω πιστευω οτι αν γεμησεις ενα μπουκαλι νερο και το αφησεις στοη ηλιο για μερες κατι βγαλει.

Φωτη,οι αιτιες για το πρασινισμα μπορει να ειναι πολλες,απο πολλα οργανικα μεχρι κακες λαμπες.Το καθε συστημα ειναι διαφορετικο οπωτε δεν μπορουμε να πουμε τι φταιει ακριβως αν δεν ξερουμε λεπτομεριες.

Δεν μιλάμε όμως για άλγη, μιλάμε για το χρώμα που θα πάρει π.χ. μια πέτρα όταν θα μπει στο νερό μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Μου αρέσει το πως εξελίσσεται η συζήτηση αλλά προσωπικά δεν έχω καταλάβει αν είναι ένα βλαβερό φαινόμενο (σε ένα τόσο κλειστό σύστημα)...Και αυτό με τα φωσφορικά άλατα και οξέα με ψιιιλομπέρδεψε...αν και σε γενικές γραμμές ξέρω από χημεία (λύκειο) δεν κατάλαβα ποιό από τα 2 θα δεσμεύσει το αντιφώσφορο...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν ειναι κκο να υπαρχει αυτη η πρασινιλα,ισα ισα που καει το ενυδρειο πιο φυσικο.Στο γαριδαδικο εχω στις πετρες αλλα το εχω αφησει και φαινεται πολυ ομορφο και φυσικο,ασε που τσιμπολογουν και τα γαριδακια απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μερικές red cherry αλλά δεν μπορώ να τις βάλω στο μεγάλο γιατι θα μου τις φάνε...πρέπει πρώτα να διώξω μερικά ψάρια που έχω :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Μου αρέσει το πως εξελίσσεται η συζήτηση αλλά προσωπικά δεν έχω καταλάβει αν είναι ένα βλαβερό φαινόμενο (σε ένα τόσο κλειστό σύστημα)...Και αυτό με τα φωσφορικά άλατα και οξέα με ψιιιλομπέρδεψε...αν και σε γενικές γραμμές ξέρω από χημεία (λύκειο) δεν κατάλαβα ποιό από τα 2 θα δεσμεύσει το αντιφώσφορο...

Γι’αυτο και επιμένουμε στο να χρησιμοποιούμε φυσικά υλικά στα ενυδρεία μας! Πλαστικά, κεραμικά, βαμμένα και άλλα συνθετικά υλικά μπορεί να προκαλέσουν τοξικές αντιδράσεις!

Ο αντιφοσφορος δεσμεύει τα φωσφορικά άλατα, αποτέλεσμα χημικών αντιδράσεων όπου υπεύθυνα για αυτές της αντιδράσεις είναι τα φωσφορικά οξέα!

Τώρα κατάλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...