Jump to content

270 Λιτρα Με Δισκους...βιοτοπικης Προσεγγισης


isildur_13

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Αμαζονιος...βιοτοπικη προσεγγιση

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 90 επι 50 επι 60
Συνολικά Λίτρα: 270
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: Κερατοφυλλο (Ceratophyllum demersum)

Ψαρια:

  1. 2 Blue diamond discus
  2. 2 White butterfly discus
  3. 2 blue turquoise discus
  4. 6 corydoras sterbai
  5. 2 ancistrus sp2

Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: plexiglass γκρι
Πέτρες:-
Ξύλα: ριζες redmoore
Άλλα διακοσμητικά :-
Υπόστρωμα:-
Βυθός: ουδετερη λευκη χαλαζιακη αμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): φωτιστικο glo..μια λαμπα sylvania 24w λευκη
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες (16:00-02:00)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: fluval 305 και fluval 205
Θέρμανση/ Ψύξη: Jbl Protemp s300 w και Ehaim Jager 100 w
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Ταιστρα Eheim autofeed - Συστημα προφιλτρων 3 σταδιων aqua filter
Διατροφή:

  1. Tropical d-50 plus granulat
  2. Tropical d-allio plus granulat
  3. Tropical spirulina granulat
  4. Tetra discus
  5. Ocean nutrition discus formula pellets
  6. (Προσεχως) turkey heart



Παράμετροι
pH: 6.9
Γενική σκληρότητα (GH):5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):29

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:40% καθε βδομαδα με τυρφη στο φιλτρο και προσθηκη αποχλωριομενου νερου απο τα προφιλτρα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 1000ml τυρφη στο φιλτρο και αλλαγη καθε εναμιση μηνα εναλλαξ- Kent discus essential
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
post-14768-0-39151200-1363369707_thumb.jpgpost-14768-0-08458500-1363369757_thumb.jpgpost-14768-0-44471200-1363369789_thumb.jpgpost-14768-0-53184600-1363369809_thumb.jpgpost-14768-0-70398900-1363369841_thumb.jpgpost-14768-0-48841800-1363369902_thumb.jpgpost-14768-0-19851000-1363369932_thumb.jpgpost-14768-0-49015100-1363369976_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελος θα ηθελα να ευχαριστησω προσωπικα τον Αποστολη και τα παιδια στον υδατινο κοσμο για τη μεγαλη τους βοηθεια και φυσικα τον Nidal.....

post-14768-0-11299200-1363370591_thumb.jpgpost-14768-0-10873400-1363370609_thumb.jpgpost-14768-0-14184000-1363370634_thumb.jpgpost-14768-0-36872300-1363370673_thumb.jpgpost-14768-0-97569600-1363370694_thumb.jpgpost-14768-0-98399100-1363370768_thumb.jpg

post-14768-0-72495600-1363370653_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο ξερακιανος!!!

μπραβο φιλε μου !!πολυ ωραια προσπαθεια!

καλο μεγαλωμα!!! κ συντομα να τα δεις τουβλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! Μ'αρέσει η ξεραΐλα!

Τεράστια αλλαγή απο την Αφρική, στο άλλο άκρο εντελώς. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο , μου αρέσει πολύ ! Να τα χαρείς όπως θέλεις , με υγεία ! :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο ενυδρειο μπραβο για την λιτή προσεγγιση , ομως μια παρατηρηση κανε κατι με την αμμο μην την αφηνεις ετσι οριζοντια κανε κανα σηκωμα κατι σα βουναλακι η κανε ενα σηκωμα προς τα πισω να δωσει βαθος

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου, αν και μικρο το μηκος για δισκους :bigemo_harabe_net-134:

Ωραια παρουσιαση :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια....η αμμος ειναι υπο κλιση προς τα πισω αλλα δεν μπορω να την αποτυπωσω στις φωτο...Οχι μονο το μηκος...αλλα γενικα το ενυδρειο ειναι μικρο...! Τουλαχιστον θα κανω οτι μπορω να τους προσφερω τις καλυτερες συνθηκες..ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

και βαλε στο προγραμμα για μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι οταν με το καλο σου βγει καποιο ζευγαρι θα ειναι σιγουρο οτι θα εχεις προβλημα !!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο αρχοντιά μπορεί να χωρέσει σε μια γυάλα...

Μπράβο φίλε μου... εύχομαι να απολαύσεις την πορεία των ζωντανών σου και να τους δεις σε jumbo size.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο αρχοντιά μπορεί να χωρέσει σε μια γυάλα...

Μπράβο φίλε μου... εύχομαι να απολαύσεις την πορεία των ζωντανών σου και να τους δεις σε jumbo size.

δυσκολο υπο αυτες τις συνθηκες :bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο υπο αυτες τις συνθηκες :bigemo_harabe_net-108:

............αλλα οχι ακατορθωτο!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου το ενυδρείο σου.Σου εύχομαι να χαρείς τα ψάρια σου.

Υ.Γ. ωραία η πατέντα σου για να κρατάς τις ρίζες ανάποδα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω στην θεση σου σε αυτο το σταδιο θα εκανα αλλαγες 40% καθε 2 μερες....για να δεις σωστη αναπτυξη μιας κ που ειναι μικροι ακομα κ εχεις κ λιγα λιτρα!.....για να δεις σωστα κ φυσικα μεγαλα ψαρια.

αν ηταν 6 ενηλικοι δισκοι τοτε το 40% την εβδομαδα θα ταν πιο σωστο

υγ. ξερω τα αντσιστρους ειναι μικρα τωρα αλλα θα ανπτυχθουν πολυ πιο γρηγορα απ τα δισκακια σου κ θα σου βρωμιζουν το νερο!θα αφαιρουσα εναν!!

Link to comment
Share on other sites

............αλλα οχι ακατορθωτο!!

σιγουρα θα εχει και καποιο κοστος αυτο...

στρες,καποια ασθενεια η δεν ξερω και εγω τι αλλο

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα εχει και καποιο κοστος αυτο...

στρες,καποια ασθενεια η δεν ξερω και εγω τι αλλο

ακατορθωτο να δει 6 δισκους σε 200+ λιτρα jumbo size ΔΕΝ ειναι!!

δυσκολο παλι ειναι σχετικο!

τον συνειρμο σου με το κοστος κ το μεγεθος του ψαριου δεν καταλαβαινω!

ασθενειες περνανε κ 700λιτρα ενυδρεια οπως κ ζευγαρια βγαινουν στα 2 μετρα κ κολλανε ολα τα ψαρια στην αλλη γωνια!

δεν βλεπω λολο να ειναι κανεις απολυτος..........αν κραταει μια σταθερη ρουτινα καθαρου νερου κ καλου φαγητου θα ναι οκ!!

το μεγαλυτερο ενυδρειο το θελησαμε ολοι μας οταν ειδαμε τα ψαρια να στριμογνωντε!!

αποψη μου παντα!!

σακης

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες περαν του προγραμματος γινονται και εκτακτες οσο μπορω!! Το θεμα ειναι να μην χαλασω την εβδομαδιαια ρουτινα...!! Η πατεντα με τις ριζες αναποδα ηταν οτι πιο επιπονο στο ενυδρειο....και κρεμασμενες στην κοντρα και ενωμενες πολλες μαζι...σα συμπλεγμα!! Ευχαριστω!! Τα ανσιστρους τα πηρα με την προυποθεση οτι δεν γινονται μεγαλα...δεν ξερω,σαυτο εχεις δικιο αμα μεγαλωσουν τοσο...!!

Η κουβεντα για τα λιτρα ειναι παντα τεραστια...ηδη ολοι σας σιγουρα εχετε κανει αρκετες...!! Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι "το καταλληλο" ενυδρειο...τιποτα αλλο δεν ειναι σιγουρο!! :)

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια και για τις ωραιες συμβουλες σας.....

Link to comment
Share on other sites

ακατορθωτο να δει 6 δισκους σε 200+ λιτρα jumbo size ΔΕΝ ειναι!!

δυσκολο παλι ειναι σχετικο!

τον συνειρμο σου με το κοστος κ το μεγεθος του ψαριου δεν καταλαβαινω!

ασθενειες περνανε κ 700λιτρα ενυδρεια οπως κ ζευγαρια βγαινουν στα 2 μετρα κ κολλανε ολα τα ψαρια στην αλλη γωνια!

δεν βλεπω λολο να ειναι κανεις απολυτος..........αν κραταει μια σταθερη ρουτινα καθαρου νερου κ καλου φαγητου θα ναι οκ!!

το μεγαλυτερο ενυδρειο το θελησαμε ολοι μας οταν ειδαμε τα ψαρια να στριμογνωντε!!

αποψη μου παντα!!

σακης

λεγοντας jumbo size

θα ηθελα να σε ρωτησω ενας γνωριζεις πολλα ενυδρεια απο χομπιστες με ψαρια τετοιου μεγεθους και επισης να μου πεις τα λιτρα στα οποια μεγαλωσαν και φιλοξενουνται τα συγκεκριμενα ψαρια .

λεγοντας κοστος

εννοω οτι για να φτασει ενα ψαρι στο τελικο του μεγεθος ( στη συγκεκριμενη περιπτωση ) jumbo size οπως το λες θα πρεπει καθ'ολη τη διαρκεια της ζωης του να περναει καλα ( και σε διατροφη και σε καθαροτητα του νερου - παραμετρους και σε λιτρα )οπου στην προκειμενη περιπτωση υπαρχουν καποια λιτρα , αλλα δεν βοηθανε οι διαστασεις του ενυδρειου

ασθενειες μπορουν να κατσουν στον καθενα ακομα και στα 1000 λιτρα , σκοπος ειναι να ξερουμε πως θα ελαχιστοποιησουμε τις πιθανοτητες για να βγει καποια ασθενεια . Το στριμογμα ΔΕΝ ειναι ελαχιστοποιηση ,ειναι μονιμο στρες...

Υ.Γ συμβουλη για το φιλο ,εαν δεν θελει να δει καποια απο τα ψαρια του να κανει αλμα ελευθερας

0607.jpg

να βαλει καπακι στο ενυδρειο του :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου lezas..ποσους δισκους εχεις στα 300 σου λιτρα?? Φιλικα ρωταω δεν εχω καμια προθεση αντιδικιας...:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου lezas..ποσους δισκους εχεις στα 300 σου λιτρα?? Φιλικα ρωταω δεν εχω καμια προθεση αντιδικιας... :)

δεν εχω :bigemo_harabe_net-134:

ασε το προφιλ να λεει οτι θελει :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα ψάρια και έξυπνο στήσιμο!!!!!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ....αν και τα 2 white butterfly μου ειναι καπως ζορικα...:)

ελπιζω να ειναι φυσιολογικο και να μην εχω κανενα θεμα με την ιδιοσυγκρασια τους....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...