Jump to content

Ασπρες Κυλιδες Πανω Στα Ψαρια Μου Τι Ειναι???


Recommended Posts

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την φόρμα διάγνωσης και πρόσθεσε και φωτογραφίες από το ψάρι!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

Η φόρμα δεν περιλαμβάνει μόνο μετρήσεις!

Περιέχει σημαντικά στοιχεία ώστε να μας βοηθήσει στην διάγνωση του προβλήματος!

Αν δεν βαριέσαι συμπλήρωσε την μαζί με ένα ιστορικό!

Link to comment
Share on other sites

Ο ebenos εχει δικιο πρεπει να συμπληρωθει η φορμα. Η φωτο ειναι θολη αλλα θα ελεγα οτι ειναι ick!

Link to comment
Share on other sites

- Λίτρα: 20
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικο φιλτρο
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): το εχω περιπου 1 μηνα το συγκεκριμενο πλαττυ
- Ψάρια (είδη και αριθμός):3(πλατυ (2) γκαπυ 1
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): καθημερινα μια φορα τη μερα bloodworms αλλαγη νερου 50% μια φορα τη βδομαδα

τα υπολοιπα ψαρια ειναι μια χαρα.
ειχα κανει την αμαρτια μου , εκανα μια τεχνητη γεννηστρα μενα ταππερακι πλαστικο και την ειχα βαλει στο ενυδρειο για την γκαπυνα δεν ξερω αν εφτεξε σε κατι αυτο.post-52219-0-36015200-1363387477_thumb.jpg

τα υλικα του φιλτρου μου. εχω αλλαξει τον ανθρακα και το ασπρο σφουγγαρακι

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικό υλικό έχει μέσα το φίλτρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν υπάρχει βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο τότε προφανώς μιλάμε για ένα άστρωτο ενυδρείο γιαυτο και τα προβλήματα στα ψάρια!

Αρχικά χρειάζεσαι άμεσα μπόλι!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , είναι το ενυδρείο που είχες μέσα το μονομάχο ή άλλο ; Σε ρωτάω γιατί το φίλτρο που μας έβαλες είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρεις στο άλλο θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πράξεις σύντομα , όπως σε συμβουλεύει ο ebenos και να στρώσεις το ενυδρείο σου. Το περιβάλλον που έχεις τώρα, είναι επικίνδυνο για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησουμε με το ick,ανεβασε την θερμοκρασια σταδιακα στους 30 βαθμους,εαν ειναι στο αρχικο σταδιο θα κανει δουλεια.

Παμε στο φιλτρο παιρνεις βιολογικο υλικο και το στρωνεις με μπολι 'η ετοιμα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησουμε με το ick,ανεβασε την θερμοκρασια σταδιακα στους 30 βαθμους,εαν ειναι στο αρχικο σταδιο θα κανει δουλεια.

Παμε στο φιλτρο παιρνεις βιολογικο υλικο και το στρωνεις με μπολι 'η ετοιμα βακτηρια.

Σταύρο, δεν θα αντέξουν τα ψάρια του στους 30!

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, δεν θα αντέξουν τα ψάρια του στους 30!

Θα αντεξουν το εφαρμοσα σε αντιστοιχα ψαρια γνωστου με ταυτοχρονη χρηση αλατιου(ηταν σε

προχωρημενο σταδιο) με επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Θα αντεξουν το εφαρμοσα σε αντιστοιχα ψαρια γνωστου με ταυτοχρονη χρηση αλατιου(ηταν σε

προχωρημενο σταδιο) με επιτυχια.

Αρκετά ριψοκίνδυνο!

Θα επιχειρούσα θεραπεία μόνο με αλάτι σε αυτή τη περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

Πέρα απο τα προβλήματα του φίλου, που του εύχομαι να τα ξεπεράσει γρήγορα, πιστεύω οτι και τα λίτρα του ενυδρείου του είναι πολύ λίγα για 3 πλάτυ και 2 γκάπυ....Επειδή είχα αντιμετωπίσει και γω το ick παλιοτερα με επιτυχια σε πλάτυ, θα πρότεινα 30 βάθμους στο ενυδρείο, προσθήκη αλατιού και την αεραντλία να δουλεύει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...