Jump to content

Είδη Φωτισμού Στο Ενυδρείο


George81

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση σαν αρχάριος αλλά και επειδή από petshop σε petshop ακούω μόνο διαφορετικά πράγματα! Ξεκίνησα ένα φυτεμένο ενυδρείο 140x45x40. Είχε ήδη ψαράκια μέσα αλλά δεν μου άρεσαν τα ψεύτικα φυτά είπα να κάνω την αλλαγή. Έβαλα λοιπόν ένα Ceratophyllum demersum "Foxtail" και ένα Bacopa caroliniana για αρχή, μαζί με λίπασμα που πήρα σε μπιλάκια της JBL. Σκέφτομαι να βάλω 2 λάμπες : JBL SOLAR Tropic T5 Ultra και SERA Plant color T5. Είναι καλή επιλογή με την προϋπόθεση να βάλω και άλλα εύκολα φυτά μελλοντικά; Τι χρώμα θα βγάζουν? εννοώ είναι κάτι απαλό στο μάτι η θα τυφλώνει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Τον φωτισμό σου θα των στήσεις ανάλογα με το τι φυτά θέλεις να βάλεις στο τελικό τους αριθμό από θέμα απαιτήσεων! Τώρα τι φωτισμό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή λάμπα φθορίου που την πήρα μαζί με το ενυδρείο. 40Watt με κάθε επιφύλαξη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ρίξει μια ματιά και μάλλον θα πάρω SERA brilliant daylight T5 (6000 K) και JBL SOLAR Tropic T5 Ultra (4000 K). Σε 220 λίτρα θα είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ας λες τα βατ που θ ειναι οι λαμπες σου.

Το οκ ειναι σχετικο γιατι παιζει ρλο τι φυτα θα βαλεις,αν θα εχεις λιπανση και co2.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά είναι που δεν έχω ιδέα. Μιλάω πάντα για εύκολα φυτά μέχρι να δω τι γίνεται. Από ότι κατάλαβα παίζει ρόλο και το πόσα φυτά θα βάλω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ποσα βαττ ειναι η κάθε λάμπα που θα παρεις;

Εδώ ήθελα λίγη βοήθεια...πως υπολογίζεται αυτό; ανάλογα με τι ? πόσα φυτά έχω ή πόσα έχω σκοπό να βάλω; ανάλογα με το είδος των ψαριών; Πως να υπολογίσω τα watt που χρειάζομαι; :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπερδεύεσαι! Το λινκ που σου παρέθεσα παραπάνω απανταει σε όλα σου τα ερωτήματα!

Πώς να υπολογίσουμε τον φωτισμό που χρειαζόμαστε.
Αν δεν γνωρίζουμε τα Lumen της λάμπας τότε έχουμε:
0.3 W/Lt - Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
0.3-0.6 W/Lt - Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
0.6-0.9 W/Lt – Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>1 W/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

Αν γνωρίζουμε τα Lumen τότε πιο σωστά είναι:
Έως 30 Lumen/Lt Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>70 Lumen/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

Και στις δυο περιπτώσεις σημαντικό ρόλο παίζει το ύψος του ενυδρείου οι σκιές που δημιουργούνται και το χρώμα του νερού. Για παράδειγμα, ένα ενυδρείο με 0.3-0.6 W/Lt μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει μέτριο φωτισμό αν, έχουμε μεγάλο ύψος, ή σκούρο νερό, ή πολλά σημεία με σκιές. Ενώ, μπορεί από την άλλη πλευρά να θεωρηθεί ότι έχει υψηλό φωτισμό αν έχουμε χαμηλό ενυδρείο ή μόνο γρασιδάκι χωρίς σκιές και άχρωμο νερό.

Πηγη: ο φωτισμός του φυτεμένου ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

οπότε αν κατάλαβα καλά, υψηλός φωτισμός πιο γρήγορη ανάπτυξη φυτών και ενδείκνυται για πιο έμπειρους αφού χρειάζεται πιο συχνή ενασχόληση. Χαμηλός φωτισμός το αντίθετο. Ανάλογα πάντα με την τελευταία παράγραφο που αναφέρει το ύψος και τις σκιές

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβός!

Ο φωτισμός είναι το Α και το Ω σε ένα φυτεμένο ενυδρείο!

Επέλεξε με τι φυτά θέλεις να ασχοληθείς και αναβάθμισε τον φωτισμό σου βάση αυτών!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπερδεύεσαι! Το λινκ που σου παρέθεσα παραπάνω απανταει σε όλα σου τα ερωτήματα!

Πώς να υπολογίσουμε τον φωτισμό που χρειαζόμαστε.

Αν δεν γνωρίζουμε τα Lumen της λάμπας τότε έχουμε:

0.3 W/Lt - Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός

0.3-0.6 W/Lt - Μέτριος ως υψηλός φωτισμός

0.6-0.9 W/Lt – Υψηλός ως Πολύ υψηλός

>1 W/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

Αν γνωρίζουμε τα Lumen τότε πιο σωστά είναι:

Έως 30 Lumen/Lt Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός

30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός

50-70 Lumen/Lt Υψηλός ως Πολύ υψηλός

>70 Lumen/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

Και στις δυο περιπτώσεις σημαντικό ρόλο παίζει το ύψος του ενυδρείου οι σκιές που δημιουργούνται και το χρώμα του νερού. Για παράδειγμα, ένα ενυδρείο με 0.3-0.6 W/Lt μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει μέτριο φωτισμό αν, έχουμε μεγάλο ύψος, ή σκούρο νερό, ή πολλά σημεία με σκιές. Ενώ, μπορεί από την άλλη πλευρά να θεωρηθεί ότι έχει υψηλό φωτισμό αν έχουμε χαμηλό ενυδρείο ή μόνο γρασιδάκι χωρίς σκιές και άχρωμο νερό.

Πηγη: ο φωτισμός του φυτεμένου ενυδρείου.

Πάνω σε αυτό...εγώ έχω περίπου 90 λίτρα, 30cm υψος, άχρωμο νερό και χωρις ιδιέταιρες σκιές...Πόσα βαττ περίπου θεωρούνται υψηλός?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό...εγώ έχω περίπου 90 λίτρα, 30cm υψος, άχρωμο νερό και χωρις ιδιέταιρες σκιές...Πόσα βαττ περίπου θεωρούνται υψηλός?

Με αυτές τις συνθήκες και με τόσο χαμηλό ύψος τότε και τα 0,3-0,6 watt ανά λίτρο μπορεί να θεωρηθούν υψηλός φωτισμός!

Link to comment
Share on other sites

Αρα 2 25αρες λαμπες ειναι μια χαρα...δηλαδη αυτες που εχω..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το κρίνεις εσύ ανάλογα με τα φυτά που έχεις και τι απαιτήσεις σε φωτισμό έχουν! Αν δεν έχεις απαιτητικά φυτά τότε ο φωτισμός σου είναι υπερβολικός!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τον εκρινα μετριο προς υψιλο τον φωτισμο σου Φωτη.Μην ξεχναμε οτι σχεδον ολα τα ενυδρεια σ αυτα τα λιτρα εχουν υψος 30 οπωτε με τα βατ που λες εχεις λιγο παραπανω απο 0,5w/lt,αν εχεις ευκολα φυτα εως μετρια τοτε εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως το μηκος των λαμπτηρων ειναι καθορισμενο οποτε και τα βαττ θα μεινουν τοσα...αλλωστε κι εγω μετριο προς υψηλο φωτισμο θελω γιατι θελω να το κανω πυκνοφυτεμενο...οποτε θα δημιουργηθουν και σκιες.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εισαι μια χαρα,απλα δεν εξαρταται μονο απο τον φωτισμο αλλα και απο το co2 και την λιπανση.:)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που ρώτησα σχετικά μου πρότειναν μια JBL marine day T8 38W και μια JBL TROPICAL T8 36W για το ενυδρείο. 45 εκατοστά ύψος χωρίς ιδιαίτερες σκιές και εύκολα φυτά. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που ρώτησα σχετικά μου πρότειναν μια JBL marine day T8 38W και μια JBL TROPICAL T8 36W για το ενυδρείο. 45 εκατοστά ύψος χωρίς ιδιαίτερες σκιές και εύκολα φυτά. Τι λέτε;

Marine ειναι για θαλασσινο,το λεει και η λεξη.Τα κελβιν δεν μας τα λες ομως που μας ενδιαφερουν..

Link to comment
Share on other sites

Marine ειναι για θαλασσινο,το λεει και η λεξη.Τα κελβιν δεν μας τα λες ομως που μας ενδιαφερουν..

JBL Tropical T8 38W - 4000k

JBL Color T8 38W ( τελικά αυτή επέλεξα ) - ?????k

Με τις παραπάνω είμαι στον μέτριο φωτισμό με βάση τα Watt. Μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα οπτικά είναι πάρα πολύ καλό!!

Έγινε επεξεργασία - Giwrgakis1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...