Jump to content

Βοήθεια Σε Ήδη Υπάρχον Ενυδρείο...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας όλους και πάλι,

Έχω ένα aquadream 240 lt με εσωτερικό φίλτρο. Έδωσα ότι ψαράκια είχα σε ένα φίλο και κράτησα 2 πλέκο και ένα Clown loach ( Στην συνέχεια πήρα άλλα 2 βέβαια Clown loach ). Επίσης πήρα 2 red tail loach blue και 2 red tail loach black, 4 red fire mouth, 2 golden barb, 2 thick lipped gourami και 2 Papiliochromis altispinosa. Για διακόσμηση έχω βάλει αληθινά φυτά Ceratophyllum demersum "Foxtail" και Bacopa caroliniana για αρχή + ένα καραβάκι μέχρι να πάρω πέτρες και ρίζες. Να σημειώσω ότι τα φυτά τα έβαλα αφού είχε νερό το ενυδρείο και πήρα κάτι μπίλιες σαν λίπασμα. Θερμοκρασία 27 βαθμούς και μια κοινή λάμπα ενυδρείου. Φόντο έχω βάλει αφίσα.Μέτρηση θα κάνω από τρίτη και επίσης σκέφτομαι να αντικαταστήσω την λάμπα με 2 άλλες χαμηλού φωτισμού.Ακόμα το ψάχνω σχετικά με τον φωτισμό. :headonwall:

Κάτι μου λέει ότι δεν κολλάνε όλα αυτά μαζί... :bigemo_harabe_net-88:

Καμία πρόταση;

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου τα διωχνεις ολα και το κανεις ενα πολυ ωραιο δισκαδικο με μπολικα φυτα..ολα αυτα βεβαι αφου κανεις τα απαραιτητα τεστ νερου!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου τα διωχνεις ολα και το κανεις ενα πολυ ωραιο δισκαδικο με μπολικα φυτα..ολα αυτα βεβαι αφου κανεις τα απαραιτητα τεστ νερου!

Δισκαδικο με εσωτερικο φιλτρο???

Φιλε Giwrgakis1981 οντως τα ψαρια σου δεν κολλανε,θα πρεπε να αποφασισεις με τι ψαρια θελεις να ασχοληθεις και να φτιαξεις ενα ενυδρειο καταλληλο γι αυτα.Τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου και διαδηκασια στρωσιματος ακολουθησες?Περιμενουμε τις μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Δισκαδικο με εσωτερικο φιλτρο???

Φιλε Giwrgakis1981 οντως τα ψαρια σου δεν κολλανε,θα πρεπε να αποφασισεις με τι ψαρια θελεις να ασχοληθεις και να φτιαξεις ενα ενυδρειο καταλληλο γι αυτα.Τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου και διαδηκασια στρωσιματος ακολουθησες?Περιμενουμε τις μετρησεις σου.

Καλησπέρα!

Το ενυδρείο δούλευε κανονικά σε φίλο. Απλά τώρα το πήρα εγώ στα χέρια μου έτοιμο.Όταν λες με τι ψάρια θέλω να ασχοληθώ; τι εννοείς; όπως ήμερα, ημιάγρια, άγρια; Το φίλτρο περιλαμβάνει κυκλοφορητή, άσπρο μακαρόνι ( κάπως λέγεται αλλά μου διαφεύγει ) και σφουγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Το ενυδρείο δούλευε κανονικά σε φίλο. Απλά τώρα το πήρα εγώ στα χέρια μου έτοιμο.Όταν λες με τι ψάρια θέλω να ασχοληθώ; τι εννοείς; όπως ήμερα, ημιάγρια, άγρια; Το φίλτρο περιλαμβάνει κυκλοφορητή, άσπρο μακαρόνι ( κάπως λέγεται αλλά μου διαφεύγει ) και σφουγγάρια.

Δεν υπαρχουν ημερα,αγρια και ημιαγρια ψαρια,αυτες τις κατηγοριες τις εχουν βγαλει τα πετσοπ.

Οταν λεω με τι ψαρια θες να ασχοληθεις εννοω αν θελεις κιχλιδες Αμερικης.κιχλιδες Αφρικης,κοπαδοψαρα,νανοκιχλιδες,Ασιας,Αυστραλιας κ.α

Διαβασε τα θεματα του φορουμ και βρες τις ψαρια σου αρεσουν,κανε μια λιστα και γραψτα εδω ωστε να σου δοσουμε διαφορες ιδεες ψαροσυνθεσης και διακοσμισης για τα ψαρια που θα διαλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν ημερα,αγρια και ημιαγρια ψαρια,αυτες τις κατηγοριες τις εχουν βγαλει τα πετσοπ.

Οταν λεω με τι ψαρια θες να ασχοληθεις εννοω αν θελεις κιχλιδες Αμερικης.κιχλιδες Αφρικης,κοπαδοψαρα,νανοκιχλιδες,Ασιας,Αυστραλιας κ.α

Διαβασε τα θεματα του φορουμ και βρες τις ψαρια σου αρεσουν,κανε μια λιστα και γραψτα εδω ωστε να σου δοσουμε διαφορες ιδεες ψαροσυνθεσης και διακοσμισης για τα ψαρια που θα διαλεξεις.

Κατάλαβα... Σε ευχαριστώ πολύ. θα δω τι θα κάνω από και πέρα. Υπάρχει κάποιο site με πληροφορίες σχετικά με το περιβάλλον που χρειάζονται τα ψάρια μεμονομένα ( ph, θερμοκρασία ). Ή η κάθε κατηγορία έχει της δικές της ανάγκες; Άλλη θερμοκρασία για παράδειγμα οι Αφρικάνικες και άλλο ph κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα τροπικα ψαρια θελουν την ιδια θερμοκρασια με εξαιρεση του δισκους που θελουν υψηλωτερη.Αυτα που αλλαζουν ειναι το ph, και οι σκληροτητες του νερου,η διακοσμξση και οι συγκατικοι.Κοιτα εδω μερικα ψαρια απο τα προφιλ που εχουμε φτιαξει εμεις τα αποια ανανεωνονται συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό έψαχνα!! Τρίτη θα έχω αποτελέσματα μετρήσεων λογικά. Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση ph 7.6...Να το ρίξω λογικά φαντάζομαι ε;;

τι ψάρια αποφάσισες να κρατήσεις??

αυτό πρέπει να μας πεις πρώτα .το ph 7,6 δεν μπορούμε να σου πούμε αν είναι καλό γιατί αλλάζει σε κάθε είδος ψαριού.

διάβασε προσεκτικά τα προφίλ .

φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

τι ψάρια αποφάσισες να κρατήσεις??

αυτό πρέπει να μας πεις πρώτα .το ph 7,6 δεν μπορούμε να σου πούμε αν είναι καλό γιατί αλλάζει σε κάθε είδος ψαριού.

διάβασε προσεκτικά τα προφίλ .

φιλικά Γιώργος

Καλησπέρα φίλε μου,
Από μια ματιά που έριξα τα ψάρια που έχω είναι τα παρακάτω :
'Puntius' semifasciolatus
Temperature: 18 – 24 °C
pH: 6.0 – 8.0
Hardness: 36 – 357 ppm
Yasuhikotakia modesta
Temperature: 23 – 28 °C
pH: 6.0 – 8.0
Hardness: 36 – 215 ppm
Trichogaster labiosa
Temperature: 72-82°F (22-27°C)
pH: 6.0-7.5
Hardness: 5-15°H
Mikrogeophagus altispinosus
Temperature: 20 – 28 °C
pH: 6.0 – 7.5
Hardness: 18 – 179 ppm
Είναι σχετικά κοντά τα profile τους.
Για τα red fire mouth δεν μπόρεσα να βρώ κάτι...
Λές να έχω πρόβλημα τελικά; μου διαφέυγει κάτι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σου διαφεγουν τα λιτρα που χρειαζεται τ καθε ψαρι αλλα και ποιο μπορει να συνηπαρξει με ποιο..

Link to comment
Share on other sites

Σου διαφεγουν τα λιτρα που χρειαζεται τ καθε ψαρι αλλα και ποιο μπορει να συνηπαρξει με ποιο..

Σίγουρα τα Clown loach γίνονται μεγάλα οπότε θα χρειαστεί να τα αποχωριστώ σε βάθος χρόνο. Οι κυχλίδες δεν μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα μέχρι τώρα με τα υπόλοιπα.. Το μέλλον θα δείξει. Σίγουρα τα έχω μπερδέψει τα είδη μεταξύ τους αλλά ελπίζω να τα βρουν και να μην έχουμε μάχες!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πιανεις μια ηπειρο και να φτιαξεις ενα ωραιο ενυδρειο! Προσωπικα δεν μου αρεσουν τα μπερδεματα. Πχ α) Ασια: 1 χαρεμι γκουραμι ( pearl ή dwarf που εχουν κι ωραια χρωματα ), ενα κοπαδι αρλεκινους και μερικες μελανοταινιες! β) Αμαζονιος: 1 κοπαδι ( εχεις απειρες επιλογες ), ενα ζευγος απιστογραμμα ή παλι ενα κοπαδι, ενα ζευγος ραμ! γ) Μπορεις επισης να βαλεις ζωοτοκα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πιανεις μια ηπειρο και να φτιαξεις ενα ωραιο ενυδρειο! Προσωπικα δεν μου αρεσουν τα μπερδεματα. Πχ α) Ασια: 1 χαρεμι γκουραμι ( pearl ή dwarf που εχουν κι ωραια χρωματα ), ενα κοπαδι αρλεκινους και μερικες μελανοταινιες! β) Αμαζονιος: 1 κοπαδι ( εχεις απειρες επιλογες ), ενα ζευγος απιστογραμμα ή παλι ενα κοπαδι, ενα ζευγος ραμ! γ) Μπορεις επισης να βαλεις ζωοτοκα!

Εδω εισαι λαθος,οι μελανοταινιες ειναι απο Αυστραλια και υπαρχουν διαφορα ειδη με δαφορετικες συνθικες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι λαθος,οι μελανοταινιες ειναι απο Αυστραλια και υπαρχουν διαφορα ειδη με δαφορετικες συνθικες νερου.

Εχεις δικιο! Αυστραλια Νεα Γουινεα. Με παρεσυρε ο ειρμος!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο! Αυστραλια Νεα Γουινεα. Με παρεσυρε ο ειρμος!

χαχααχαχαχ δεν περαζει,το καταλαβα οτι μπερδευτικες:)

Link to comment
Share on other sites

Και εννοειται υπαρχει και η Αφρικη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει σχετικό topic σε ότι αφορά προετοιμασία ρίζας πριν μπει στο ενυδρείο;; Κάποιος μου είπε να την βράσω, να την τρίψω με σφουγγάρι και μετά να την βάλω σε νερό. Αυτό x5 ημέρες. Ισχύει; ( 1 ώρα βράσιμο, Σε νερό για όλη ημέρα + τρίψιμο με σφουγγάρι )

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι δεν νομιζω πως ειναι απαραιτητο. Το ποσο θα μεινει στο νερο εξαρταται απ το μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Χρώμα θα εξακολουθήσει να βγάζει όσες φορές και να το βράσω να φανταστώ ε?

Link to comment
Share on other sites

Χρώμα θα βγάζει αρκετό καιρό (εξαρτάται από την προετοιμασία που θα του κάνεις ) , από την άλλη αν δε σου αρέσει πολύ , μπορείς να βάλεις άνθρακα (αν δεν έχεις φυτά μέσα στο ενυδρείο ).

Υπάρχει και η περίπτωση να σου αρέσει όμως ο χρωματισμός ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και πάντα μιλάμε για ρίζα αγορασμένη απο πετσοπ για ενυδρειακή χρήση έτσι? Όχι απο την φύση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και πάντα μιλάμε για ρίζα αγορασμένη απο πετσοπ για ενυδρειακή χρήση έτσι? Όχι απο την φύση. ;)

Δυστυχώς η μικρή πού πήρα ήταν από μαγαζί...

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ετοιμάζομαι για επίσκεψη χωριό, πάω να φέρω καμία ρίζα! όποιος ενδιαφέρεται μου λέει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...