Jump to content

Venomous Snails Hunt With Harpoons (Δηλητηριώδη Σαλιγκάρια Που Κυνηγούν Με Καμάκι)


Recommended Posts

Παίρνοντας αφορμή από ένα «ποστ» στο φόρουμ που αφορούσε ένα σαλιγκάρι που έτρωγε ψάρια, είπα να σας παρουσιάσω / υπενθυμίσω αν θέλετε, την ύπαρξη όντος ενός πραγματικά επικίνδυνου θηρευτή, για τον οποίο κάθε χρόνο σχεδόν έχω διάλεξη, με κάθε καινούργια τάξη φοιτητών που αρχίζουν το θέμα της αναγνώρισης και ταξινόμησης ειδών στην θαλάσσια βιολογία, και στην πρακτική που θα κάνουν στην θάλασσα το εν λόγο εξάμηνο.

Το «σαλιγκάρι» αυτό δεν είναι άλλο από το «Conus geographus, ενός από τα ποιο δηλητηριώδη θαλάσσια σαλιγκάρια της οικογένειας «Conus». Παραθέτω εδώ 2 link.

Ένα άρθρο και ένα video, που πιστεύω ότι θα τα βρείτε πολύ χρήσιμα. Να πω μόνο ότι εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει κίνδυνος αλλά επειδή ζούμε σε μία παγκόσμια και κοσμοπολίτικη κοινωνία, καλό είναι να τα γνωρίζουμε.

Το αρθρο : http://en.wikipedia.org/wiki/Conus_geographus

Το Video: http://www.educatedearth.net/video.php?id=4663

Και τα δύο είναι πολύ καλά και δεν χρειάζεται προς στιγμήν να αναπτύξω κάτι περεταίρω.

Αν έχετε απορίες ευχάριστος να σας της λύσω αργότερα.

The Professor “Oceanaut”

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος του βίντεο αναφέρει ότι οι τοξίνες δεν είναι μόνο θανατηφόρες αλλά και πολύτιμες. Στην ιατρική ; Σε ποιον επιστημονικό τομέα ;

Link to comment
Share on other sites

Από τις πρώτες εφαρμογές (μια και μιλάμε για δηλητήριο- νευροτοξίνη) είναι σαν Neuronblockers (Αναστολής Νευροδιαβιβαστών), με ότι αυτό συνεπάγεται η διακοπή νευρικού σήματος από και προς οποιαδήποτε περιοχή του σώματος. Βλέπε – ισχυρά παυσίπονα, που δεν έχουν εθιστικές παρενέργειες. Έπεται και συνέχεια.

The Professor “Oceanaut”

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ενδιαφέρων.Ευχαριστούμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ.. πάρα πολύ ενδιαφέρον!

Λέτε να αντικαταστήσουμε τα helena στο ενυδρείο μας με αυτά??.. :bigemo_harabe_net-88: xexexe :bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ.. πάρα πολύ ενδιαφέρον!

Λέτε να αντικαταστήσουμε τα helena στο ενυδρείο μας με αυτά??.. :bigemo_harabe_net-88: xexexe :bigemo_harabe_net-74:

Άμα θες να μείνουν αυτά και τα τζάμια.... :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα τετοιο παρομοιο δηλητηριωδες cone snail στο πρωτο μου reef...

http://en.wikipedia.org/wiki/Conus_chaldaeus

Και τι έφαγε…. ?

Link to comment
Share on other sites

Και τι έφαγε…. ?

Τον μπουλο! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

(Σορυ αλλα δεν αντεξα!)

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Τον μπουλο! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Παντος ηταν πολυ εντυπωσιακο.. μου ηρθε μαζι με τον ζωντανο βραχο τοτε και ειχε ενα απιστευτο μαυρο χρωμα ο σαλιαγκας με κιτρινο φωσφοριζε τελειωμα οπου φαινοταν κ κατι σαν κεντρι.. .. φαινεται και στην φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Τον μπουλο! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

(Σορυ αλλα δεν αντεξα!)

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι είναι το ίδιο.Είχα κι εγώ στο nano τέτοια.Έμοιαζαν με τα Anentome helena του γλυκού με μια μικρή χρωματική παραλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα τετοιο παρομοιο δηλητηριωδες cone snail στο πρωτο μου reef...

http://en.wikipedia.org/wiki/Conus_chaldaeus

Δε νομίζω οτι είναι το ίδιο.Είχα κι εγώ στο nano τέτοια.Έμοιαζαν με τα Anentome helena του γλυκού με μια μικρή χρωματική παραλλαγή.

Ναι σιγουρα δεν ειναι το ιδιο! Αυτο που ειχα εγω ειχε κατακιτρινη φωσφοριζε ουρα (ο σαλιαγκας) και το κελυφος ηταν εντονα αναγλυφο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες να μείνουν αυτά και τα τζάμια.... :bigemo_harabe_net-74:

Παντός δεν μπορείς να πεις, Λιγότερη συντήρηση. Μόνο τα γυαλιά από καμιά άλγη θα καθαρίζεις …αλλά με σκουπόξυλο και από μακριά.

Δεν το αναφέρει στο Video αλλά η προβοσκίδα που ρίχνει το βελάκι μπορεί να επεκταθεί - 5 x το μήκος του, και αν σου έρθει και η φοβερή ελληνική ιδέα!! να τον πιάσεις από «πίσω» (με το συμπάθιο )..να τονίσω ότι την χρησιμοποιεί κατευθυνόμενα και μπορεί και να «πυροβολήσει» και προς τα πίσω.

Άντε λοιπόν καλό ενυδρείο και στείλε και φωτογραφίες από το νοσοκομείο …εεεεεε…. ενυδρείο εννοούσα. Sorry J

The professor “Oceanaut”

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...