Jump to content

Το Πρώτο Μου Κοινωνικό 147 Λίτρα Όλο D.i.y


sunsity

Recommended Posts

Καλησπέρα στο καταπληκτικό φόρουμ !!!αν και λίγο καθυστερημένα αποφάσισα να κάνω παρουσίαση του πρώτου μου ενυδρείου το οποίο είναι όλο με τα χεράκια μου φτιαγμένο (ισως κανω και παρουσίαση στην ανάλογη κατηγορία για την κατασκευή )

Τρέχει απο 28-11-2012 χωρις ψάρια μόνο με φυτα , το στρώσιμο έγινε με τροφή και 7-1-2013 μπηκαν τα πρωτα ψάρια σταδιακά μέχρι 12-3-2013 που έβαλα και τα τελευταία (τα black neon απο δώρο του αδερφού μου που τελικά μου άρεσαν και τα κράτησα) και οι γαρίδες όπως και τα helena μπήκαν 24-1-2013

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):120*35*35
Συνολικά Λίτρα:147 Λίτρα μικτά. Καθαρός όγκος νερου περίπου 115 λίτρα
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά:Valisnaria Gigandea, Valisnaria Spiralis, Anubias barteri ''nana'' , Cryptocoryne vendti ''green'' , Echinodorus bleheri , Microsorum pteropus , Cryptocoryne becketti ''viridifolia''


Ψάρια:22 neon tetra,5 αρλεκίνοι ,4 Black neon tetra,2 SAE,2 Borneo Sucker, 2 Kuhli loach, 1 ancistrus sp3

Άλλα είδη:Γαρίδες 2 Amano, 2 Green dwarf shrimp, 16 Red cherry στην αρχή (τώρα δεν μπορώ να τις μετρήσω )

Σαλιγκάρια 2 Anentome helena ,και αρκετά Physa fontinalis

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Μαύρη αφίσα
Πέτρες:1 μαύρη (ετσι τουλάχιστον ήταν στην αρχη) νομίζω λάβας με παρά πολλές τρύπες
Ξύλα:1 driftwood , 1 mopani
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: Tropica plant growth substrate
Βυθός:15 κιλά μαύρο χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2*39 Τ5 μια ''sylvania grolux'' και μια ''sylvania lyxline plus''
Διάρκεια φωτισμού:Η ''sylvania grolux'' 11:00-22:00 (11 ώρες) Η ''sylvania lyxline plus'' 14:30 18:30 (4 ώρες)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Dolphin c-1600με 1100 λίτρα παροχή και 5 κάδους εκ τον οποιων ο ένας με βιόσφαιρες οι 2 με siporax o 4ος με τύρφη και ο 5ος με ενυδρειακό υαλοβάμβακα
Θέρμανση/ Ψύξη:scuba 200w
Λίπανση: όχι
Παροχή CO2:όχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: τέλος του μήνα προσθήκη STC 1000 και 3 ανεμιστήρων για pc
Διατροφή:Sera vipagran , Sera shrimps natural , JBL Novo Bel


Παράμετροι
pH:6.5
Γενική σκληρότητα (GH):5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0 έως 5
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C):26-27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:24 λίτρα κάθε εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/ πρόσθετα: αντιχλώριο sera aquatan ,sera ph minus (προσωρινά μέχρι να πάρω βαρέλι προετοιμασίας)
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 2 φύλλα catappa αλλαγή κάθε 15 μέρες

Ελπιζω να σας αρεσει καθε συμβουλη - παρατηρηση δεκτη

περισσότερες φώτο οταν βρώ καλη μηχανή ή κινητό
Φωτογραφίες:

post-50583-0-95917800-1363534382_thumb.jpg

post-50583-0-06971300-1363534393_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου

νομιζω πως καλο ειναι να χρησιμοποιεις και υγρο λιπασμα

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σου αρεσει . Αφού τα φυτά μου είναι μια χαρά γιατί να το κάνω ???

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου. Γεια στα χερια σου! Απλα να ξερεις οτι αρλεκινοι, κουλι και black neon θελουν μεγαλυτερο κοπαδι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο! Πολυ ωραιο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου φιλε μου, πολυ ομορφο!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά φίλε μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

Μιά ομορφιά!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα πράγματα!

Να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου. Γεια στα χερια σου! Απλα να ξερεις οτι αρλεκινοι, κουλι και black neon θελουν μεγαλυτερο κοπαδι!

+ τα SAE ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο και η αντίθεση που κάνει η πρασινάδα με τα υπόλοιπα σκούρα χρώματα.... Μ' αρέσει super!!

Link to comment
Share on other sites

ομορφιά σκέτη .μπράβο . άνοιξε και ένα θέμα για την κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφες εικόνες , μπράβο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας αρέσει !!!!!!για την ψαροσύνθεση ξέρω ότι τα ψάρια που αναφέρετε θέλουν κοπάδι και ελπίζω στις αρχές του μηνα να βάλω αλλα 8 νεον 5 black και 5 με 10 αρλεκίνους ,για τα κουλι δεν εχω πολλές οταν φτιάξω θα βάλω αλλα 3 , και για τα σαε δεν ξέρω ακόμα αν θα τα κρατησω κι'αλλο ή θα τα δώσω γιατι φτάνουν τα 14 -15 εκατοστα....ελπίζω μεχρι τώρα να μην το έχω φορτώσει πολυ ......

Και μια ακόμα ερώτηση από καθαρή περιέργεια και μόνο, μια νανοκιχλίδα ετσι όπως ειναι μπορει να μπεί πχ apistogramma cacatuoides........ ?

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο αλλα κατα την γνωμη μου εχει πολλα ψαρια..Εγω θα κρατουσα ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μεγαλο αριθμο ,ετσι θα δεις τις πραγματικες συμπεριφορες του κοπαδοψαρου.Με αυτο τον τροπο θα μπορεσεις να βαλεις και ενα ζευγαρι απο νανοκιχλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου! Συμφωνώ με τον Κώστα|(rastafarian) για την ψαροσύνθεση. :)

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή που είχα μόνο τα 22 νεον για 2 εβδομάδες περιπου , εκτος απο λιγες ώρες στην αρχη σπάνια βλέπω κοπάδιασμα , εχω παρατηρήσει ότι να νέον ειναι συνηθος πολυ χαμηλά γιαυτό εβαλα τους αρλεκίνους για να βλέπω κινηση και πιο ψηλά .Τα black τελικά θα τα δόσω (αν καταφέρω να τα πιασω οπως και τα κουλι).Τα σαε τα ειχα βάλει επιδή ειχα πρόβλημα με αλγη (ξερω ότι δεν είναι ο ενδεδιγμένος τρόπος αντιμετώπισης) αλλα τελικα έκαναν δουλεια και λεω να τα κρατήσω αν και φτανουν τα 14 εκατοστα ... τα μπορνεο παλι φτανουν τα 7 εκατοστα αλλα επιδη εχω μέγαλο μήκος δεν πιστευω να εχω πρόβλημα.....

Επιδή σας ζάλησα λίγο , αν καταλήξω με 30 νεον 15 αρλεκίνους τον ανσιστρους τα μπόρνεο και τις γαρίδες θα ειμαι οκ ???Το φίλτρο μου γυρίζει περίπου 10 φορες τα λιτρα μου ειναι εντάξει ????

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κραταγα μονο τα νεον με ενα ζευγος ραμ η απιστο η ενα κοπαδακι κορυ!

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή που είχα μόνο τα 22 νεον για 2 εβδομάδες περιπου , εκτος απο λιγες ώρες στην αρχη σπάνια βλέπω κοπάδιασμα , εχω παρατηρήσει ότι να νέον ειναι συνηθος πολυ χαμηλά γιαυτό εβαλα τους αρλεκίνους για να βλέπω κινηση και πιο ψηλά .Τα black τελικά θα τα δόσω (αν καταφέρω να τα πιασω οπως και τα κουλι).Τα σαε τα ειχα βάλει επιδή ειχα πρόβλημα με αλγη (ξερω ότι δεν είναι ο ενδεδιγμένος τρόπος αντιμετώπισης) αλλα τελικα έκαναν δουλεια και λεω να τα κρατήσω αν και φτανουν τα 14 εκατοστα ... τα μπορνεο παλι φτανουν τα 7 εκατοστα αλλα επιδη εχω μέγαλο μήκος δεν πιστευω να εχω πρόβλημα.....

Επιδή σας ζάλησα λίγο , αν καταλήξω με 30 νεον 15 αρλεκίνους τον ανσιστρους τα μπόρνεο και τις γαρίδες θα ειμαι οκ ???Το φίλτρο μου γυρίζει περίπου 10 φορες τα λιτρα μου ειναι εντάξει ????

Πολλα ψαρια φιλε μου για 145 λιτρα τα οποια ειναι μεικτα..

Εγω θα κρατουσα ενα κοπαδοψαρο.ενα ζευγαρι ανσιστρους και ενα ζευγρι απο καποια νανοκιχλιδα.Κορυ δεν θα εβαζα γιατι αν υπαρξουν αναπαραγωγες απο τις νανοκιχλιδες και ειδικα απο απο απιστο θα τρωνε πολυ ξυλο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερίζω και πάλι το καταπληκτικό φόρουμ !!!!!

Τελικά μετά απο πολύ κόπο καταφερα να πιασω όλα τα νέον και τα αφαιρέσω .σε λίγο καιρό θά βγάλω και τα black......

Εδω και λίγες ώρες έχω προσθέσει 2 ramirezi (αρσενικό - θηλυκό ) ελπίζω τώρα να ειναι καλύτερα.......

05042013198_zpsc29bc1c1.jpg

post-50583-0-76198400-1365173823_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sunsity
Link to comment
Share on other sites

Τελικα έκανα λογαρασμό στο Photobucket και ακολουθόυν σύντομα αρκετές φώτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...