Jump to content

Το Πρώτο Μου Κοινωνικό 147 Λίτρα Όλο D.i.y


sunsity

Recommended Posts

Παιδιά δε θα.κάθομαι να.διαφωνώ και να.ανοίγω κουβέντα που δε βγάζει πουθενά !!! Το ατομο που.ρώτησα κατάλαβε τι εννοούσα τώρα άμα θέλετε να ανοίξετε.ολόκληρο διάλογο για να.δείξετε ότι έχετε δικαιο οκ. Δεν είπα έχετε λάθος απλός ούτε εγώ έχω!!! είναι δικαίωμα μα μου πως θα λέω τα ψάρια σε αυτόν που απευθύνομαι, εφόσον εκείνος κατάλαβε δε καταλαβαίνω γιατί κάνετε εσείς αυτές τις διορθώσεις και το κάνετε ολόκληρο θέμα!!! Το Θέμα ελυξε και ευχαριστώ.

Γιατι εδω στο φορουμ προσεχουμε να μη λεμε λαθος πραγματα και με το να αποκαλεις ενα ψαρι γλυφτη ειναι λαθος,γιατι αυτο το ονομα το εχουν βγαλει καποιοι και εμεις εδω θελουμε να το διορθωσουμε ωστε και οι νεωτεροι στο χομπυ να μη λενε αυτα τα ψαρια γλυφτες.Γι αυτους τους λογους κανω τις διορθωσεις!

Link to comment
Share on other sites

και ένα update μετά από 3 μήνες περίπου DSC01187_zps38665e86.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου, παρα πολυ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

Ωπ , τώρα το είδα το update... Μπράβο για το αποτέλεσμα !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου, παρα πολυ ομορφο!

πολυ ωραιο ενυδρειο!

Πολύ όμορφο φίλε μου! Μπράβο σου. :)

Ωπ , τώρα το είδα το update... Μπράβο για το αποτέλεσμα !

Χαίρομαι που σας αρέσει !!!! Τελικά η αρχή είναι λίγο δύσκολη και ''αγχωτική'' μετά απο λίγο αν βρεις τις ρουτίνες του ''συστήματός'' σου , τσουλάει μόνο του και εσύ απλά το απολαμβάνεις .....

Link to comment
Share on other sites

καπου στην αρχη ειδα να λες οτι δεν χρησημοποιεις καθολου λιπασμα....εξακολουθεις να μην χρησημοποιεις??????????

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη και καλή εξέλιξη . :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καπου στην αρχη ειδα να λες οτι δεν χρησημοποιεις καθολου λιπασμα....εξακολουθεις να μην χρησημοποιεις??????????

Απο λίπασμα δεν έχω βάλει ποτέ τίποτα . Απ'οταν άρχισα το χόμπι και το ενυδρείο ήθελα να βάζω όσο το δυνατόν λιγότερα πρόσθετα μέσα και τελικά τα κατάφερα , τα μόνα που βάζω είναι στις αλλαγές νερού αντιχλώριο (όταν δεν έχω το χρόνο να ''παλιώνω'' το νερό) και ''ph/kh minus'' γιατί ακόμα δεν έχω αξιωθεί να πάρω μια Α/Ο . Αλλά σκέψου ότι έχω το υπόστρωμα που με τόσο εύκολα φυτά που έχω δεν ήταν και τόσο απαραίτητο , και μία φορά δοκίμασα για λιγότερο απο εβδομάδα d.i.y διοξείδιο του άνθρακα αλλά το σταμάτησα.....

Α , και δέν είχα ποτέ πρόβλημα με άλγες εκτός απο το συνηθισμένο κύκλο που κάνουν στην αρχή.....

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι φοτο φιλε μου τωρα φαινεται οπως ειναι.πολυ μου αρεσει και μενα!! :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Απο λίπασμα δεν έχω βάλει ποτέ τίποτα . Απ'οταν άρχισα το χόμπι και το ενυδρείο ήθελα να βάζω όσο το δυνατόν λιγότερα πρόσθετα μέσα και τελικά τα κατάφερα , τα μόνα που βάζω είναι στις αλλαγές νερού αντιχλώριο (όταν δεν έχω το χρόνο να ''παλιώνω'' το νερό) και ''ph/kh minus'' γιατί ακόμα δεν έχω αξιωθεί να πάρω μια Α/Ο . Αλλά σκέψου ότι έχω το υπόστρωμα που με τόσο εύκολα φυτά που έχω δεν ήταν και τόσο απαραίτητο , και μία φορά δοκίμασα για λιγότερο απο εβδομάδα d.i.y διοξείδιο του άνθρακα αλλά το σταμάτησα.....

Α , και δέν είχα ποτέ πρόβλημα με άλγες εκτός απο το συνηθισμένο κύκλο που κάνουν στην αρχή.....

Σιγουρα καποια στιγμη θα χρειαστεις καποιο λιπασμα αλλα αυτο μη σε φοβιζει καθολου.Το υποστρωμα κανει για τα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες,υπαρχουν και φυτα τα οποια τρεφονται απο τα φυλλα και παιρνουν τα θρεπτικα που χρειαζονται απο την στηλη του νερου,δηλαδη απο τα λιπασματα που ριχνουμε μεσα.

Οσα για ph minus,για μενα αυτο ειναι λαθος,μπορεις να κανεις την δουλεια σου με τυρφη μεχρι να παρεις α/ο.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι καποια στιγμή θα χρειαστώ , αλλα μέχρι να μου δείξουν τα φυτά ότι χρειάζονται κάτι δεν θα βάλω....

Έχω ήδη τύρφη στο φίλτρο ,δεν χρησιμοποιώ στις αλλαγές γιατί είναι πιο εύκολο το ph minus (αλλά και λάθος) ,απο Σεπτέμβρη που θα αρχίσω το nano reef αναγκαστικά θα πάρω Α/Ο.......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σε ευχαριστώ !!!! Γλύφτες ??????δεν γνωρίζω ψάρι με τέτοιο όνομα. Πάντως η ψαροσύνθεση μου είναι ίδια , δυστυχώς δεν έχω αλλάξει κάτι ακόμα αν και θέλω και πρέπει να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Τα σπαει! ! ! !

Σε ευχαριστώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα γυρίζω σπίτι μετά απο 25 μέρες διακοπές και πραγματικά εχω αρχίσει να αγχώνομαι για το τι θα αντικρίσω παρόλο που ο φίλος που εχω για να το προσέχει μου λέει πως είναι ολα οκ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ασε πολύ πίκρα ..........ο φίλος που είχα για να μου προσέχει το ενυδρείο (να συμπληρώνει νερό λόγο της εξάτμισης) έριξε σε 20 περίπου μέρες σχεδόν ενα μπουκαλάκι ph-minous ενώ του είχα πει 1-2 σταγόνες για 1,5 λιτρα που θα βάζει .....με αποτέλεσμα το ph σχεδόν 4 και νεκρές όλες οι red cherry (πάνω από 60 ) οι 2 ammano , 2 borneo suker , και ένα θηλυκό ramirezi ....... παρόλο που είχε 20 μέρες να γίνει αλλαγή νερού αμμωνία είχα ελάχιστη τα υπόλοιπα ψάρια αλλά και τα φυτά μια χαρά..........Απ'όταν άρχισα το χόμπι ήταν οι πρώτες απώλειες που είχα

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για τα ζωντανα.

Μα καλα ο φιλος σου δεν εβλεπε τις απωλεις;;;

Γιατι ποιο πανω αναφερεις οτι σου λεει ολα καλα.

Μα καλα ποσο ερειχνε;;;

Link to comment
Share on other sites

Τον ρωτούσα αν έβλεπε κάτι ακούνητο ή ψόφιο και μου έλεγε πως δεν βλέπει κάτι , δεν του έλεγα να κάνει καταμέτρηση το τι υπάρχει.Το ότι δεν κατάλαβε τις απώλειες τον δικαιολογώ γιατί το είχα αφήσει ακλάδευτο περισσότερο από 1 μήνα και είχε γίνει σαν ζούγκλα άρα λογικά θα είχαν ψοφήσει ανάμεσα στα φυτά και δεν θα φαινόντουσαν.....Απ'ότι κατάλαβα έριχνε πάρα πολύ........

Link to comment
Share on other sites

Α οκ.

Παντως κριμα τα ζωντανα

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που ριχνεις ph minus στο ενυδρειο σου για μενα ειναι λαθος,ποσο μαλλον νατο δωσεις να το χειριστει ενας που δεν ειναι σχετικος με τα ενυδρεια..Κριμα τα ζωντανα που εχασες..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...