Jump to content

Το Πρώτο Μου Κοινωνικό 147 Λίτρα Όλο D.i.y


sunsity

Recommended Posts

Και μονο που ριχνεις ph minus στο ενυδρειο σου για μενα ειναι λαθος,ποσο μαλλον νατο δωσεις να το χειριστει ενας που δεν ειναι σχετικος με τα ενυδρεια..Κριμα τα ζωντανα που εχασες..

Γιατί να χρησιμοποιεις χημικά για να ρίξεις το ph ? Δεν μπορώ να το καταλάβω!

Ποιο ητανε το ph του ενυδρειου πρίν την χρήση χημικών?

Έχει πόσους διαφορετικους τρόπους να πέσει το ph!!!

1) Χρήση Α.Ο

2) alder cones

3) co2

4) catapa leaves

5) ακόμη και τα φύλλα πλατάνου - βελανιδιά ρίχνουν λίγο το ph,

6) χρήση υποστρώματος τύπου ada

7) χρήση υποστρώματος akadama ( αυτά για τα μπονζαι )

8 ) Ενα στρωμένο ενυδρείου οπού εχει πιάσει στον βυθό πολλά οργανικά , οπού και ρίχνει το ph.

Δεν μου έρχεται κάποιος άλλος τρόπος τώρα άλλα υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που ριχνεις ph minus στο ενυδρειο σου για μενα ειναι λαθος,ποσο μαλλον νατο δωσεις να το χειριστει ενας που δεν ειναι σχετικος με τα ενυδρεια..Κριμα τα ζωντανα που εχασες..

Για το ph minus το γνωρίζω , μου το είχες επισημάνει και πριν μερικούς μήνες , Α/Ο ελπίζω σε λίγες μέρες να πάρω .Την επόμενη φορά που θα λείψω θα εκπαιδεύσω αρκετά αυτόν που θα αφήσω .....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να χρησιμοποιεις χημικά για να ρίξεις το ph ? Δεν μπορώ να το καταλάβω!

Ποιο ητανε το ph του ενυδρειου πρίν την χρήση χημικών?

Έχει πόσους διαφορετικους τρόπους να πέσει το ph!!!

1) Χρήση Α.Ο

2) alder cones

3) co2

4) catapa leaves

5) ακόμη και τα φύλλα πλατάνου - βελανιδιά ρίχνουν λίγο το ph,

6) χρήση υποστρώματος τύπου ada

7) χρήση υποστρώματος akadama ( αυτά για τα μπονζαι )

8 ) Ενα στρωμένο ενυδρείου οπού εχει πιάσει στον βυθό πολλά οργανικά , οπού και ρίχνει το ph.

Δεν μου έρχεται κάποιος άλλος τρόπος τώρα άλλα υπάρχουν.

Το ph ήταν περίπου 6,5.

Για την συγκεκριμένη περίοδο (της απουσίας μου) το χημικό ήταν μονόδρομος γιατί έχω αρκετά μεγάλη εξάτμιση και δυστυχώς δεν έχω Α/Ο άρα αν συμπλήρωνε σκέτο νερό βρύσης το αποτέλεσμα θα ήταν σχεδόν το ίδιο αλλά λόγο της αύξησης ph και σκληρότητων. Το πρόβλημα ήταν ότι έριξε υπερβολική ποσότητα.

Και εγω είμαι κατά των χημικών και εκτός απο το συγκεκριμένο χημικό (και λίγο αντιχλώριο αραιά και που όταν δεν έχω χρόνο να αφήσω το νερό για την αλλαγή να ''δουλέψει'' για να εξατμιστεί το χλώριο) δεν έχω ρίξει σταγόνα από οτιδήποτε άλλο πχ λιπάσματα , βακτήρια , κτλ...............

Τους γνωρίζω τους τρόπους ,Α/Ο ειναι στο πρόγραμμα να πάρω, για co2 με ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες και καλό πεχάμετρο είναι απαγορευτικό το κόστος και χωρίς αυτά δεν ρισκάρω να βάλω (με diy δεν νομίζω ότι εχει μεγάλη μείωση) , catappa χρησιμοποιώ , μετά απο τόσο καιρό πιστεύω ότι έχει στρώσει ο βυθός , την τύρφη ξέχασες την οποία χρησιμοποιώ.....

Link to comment
Share on other sites

Μα και πάλι αν συμπληρώνεις με νερό δικτύου , το μόνο που καταφέρνεις ειναι να αυξάνεις συνεχόμενα την kh-gh με αποτέλεσμα την αύξηση και του ph!

Εσυ ριχνεις χημικό για να ρίξεις το ph , αλλα και πάλι το μονο που καταφέρεις είναι να αυξάνεις την gh -kh!

Καλύτερά να ρίχνεις λιπάσματα παρά αυτό το πραμγα!

Το ph ειναι 6,5 με ή χωρίς χημικα? Τι kh gh εχεις?

Ναι την τύρφη ξέχασα, μιας και την χρησιμοποιεις δεν κατάφερες να ρίξεις σκληρότητες και ph?

H καλύτερη λύση να ξέρεις είναι η A.o.

Link to comment
Share on other sites

Μα και πάλι αν συμπληρώνεις με νερό δικτύου , το μόνο που καταφέρνεις ειναι να αυξάνεις συνεχόμενα την kh-gh με αποτέλεσμα την αύξηση και του ph!

Εσυ ριχνεις χημικό για να ρίξεις το ph , αλλα και πάλι το μονο που καταφέρεις είναι να αυξάνεις την gh -kh!

Καλύτερά να ρίχνεις λιπάσματα παρά αυτό το πραμγα!

Το ph ειναι 6,5 με ή χωρίς χημικα? Τι kh gh εχεις?

Ναι την τύρφη ξέχασα, μιας και την χρησιμοποιεις δεν κατάφερες να ρίξεις σκληρότητες και ph?

H καλύτερη λύση να ξέρεις είναι η A.o.

Αν δεν κάνω λάθος το ph επηρεάζετε άμεσα απο την ανθρακική σκληρότητα, το προϊόν είναι είναι αυτό http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=998 , άρα αποφεύγω να αυξάνω το αυξάνω το kh και το ph.

Πριν φύγω αν θυμάμαι καλα το kh ηταν 5 και το gh 3 .Στις αλλαγές μόνο χρησιμοποιώ ελάχιστο από το χημικό για να κατεβάσω τις τιμές ετσι ώστε να μήν ανέβουν απότομα οι πάραμετροι του νερού μέσα στη γυάλα και μετά την ''δουλειά'' αναλαμβάνει η τύρφη του φίλτρου

Για την Α/Ο το γνωρίζω......

Link to comment
Share on other sites

Tωρα εσυ εχεις την στενοχωρια σου και μεις σε πηραμε απ τα μουτρα! Κριμα για τα ψαρακια σου, ελπιζω να το συνεφερεις συντομα! Εκτος ομως ολων των αλλων ποτε δεν βαζεις καποιον ασχετο (εννοω μη γνωστη χωρις να θελω να θιξω τον φιλο σου) να κανει τετοιες δουλειες και ποσο μαλλον με χημικα! Δεν ειδες τι γινεται στη Συρια!! :P

Link to comment
Share on other sites

Πόσες σταγόνες έπερεπε να βάζει ο φίλος σου για τα 140 λίτρα; Όσο λέει το σάιτ που έδωσες;

Link to comment
Share on other sites

Tωρα εσυ εχεις την στενοχωρια σου και μεις σε πηραμε απ τα μουτρα! Κριμα για τα ψαρακια σου, ελπιζω να το συνεφερεις συντομα! Εκτος ομως ολων των αλλων ποτε δεν βαζεις καποιον ασχετο (εννοω μη γνωστη χωρις να θελω να θιξω τον φιλο σου) να κανει τετοιες δουλειες και ποσο μαλλον με χημικα! Δεν ειδες τι γινεται στη Συρια!! :P

Η κριτική είναι πάντα δεκτή , και την αποζητώ συνέχεια γιατί αυτό με κάνει συνεχώς καλύτερο και πιο υπεύθυνο χομπίστα...

Την επόμενη φορά θα εκπαιδεύσω κάποιον πολύ καλύτερα για να μην έχω πάλι τα ίδια ....Απλά ήταν η πρώτη φορά απ'οταν ασχολούμαι με το χόμπυ που χάνω ζωντανά..

Link to comment
Share on other sites

Πόσες σταγόνες έπερεπε να βάζει ο φίλος σου για τα 140 λίτρα; Όσο λέει το σάιτ που έδωσες;

Το έβαζε στο νερό που αναπλήρωνε κάθε φορά όχι σε ολό το νερό .Αν θυμάμαι καλα (καπου τα έχω σημυόσει και δεν μπωρώ να το βρώ ) ήταν στο ένα τρίτο της συνιστώμενης δόσης περίπου 2 σταγόνες αν λίτρο αν θυμάμαι .........

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει φίλε μου συμβαίνουν και αυτα, ηταν μια εμπειρία και την επόμενη φορα θα εισαι προετοιμασμένος :) Οσο για το ph minus και αυτα, σίγουρα ειναι πολυ καλύτερα να δημιουργεις τις συνθήκες φυσικα αλλα το θεμα ειναι να γινεται η σωστή δουλεια και οι σωστές συνθήκες μεσα στο ενυδρειο το ph minus δεν θα υπήρχε αν δεν λειτουργούσε :) Και μην στεναχωριεσαι θα τα ξαναφτιαξεις ολα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει φίλε μου συμβαίνουν και αυτα, ηταν μια εμπειρία και την επόμενη φορα θα εισαι προετοιμασμένος :) Οσο για το ph minus και αυτα, σίγουρα ειναι πολυ καλύτερα να δημιουργεις τις συνθήκες φυσικα αλλα το θεμα ειναι να γινεται η σωστή δουλεια και οι σωστές συνθήκες μεσα στο ενυδρειο το ph minus δεν θα υπήρχε αν δεν λειτουργούσε :) Και μην στεναχωριεσαι θα τα ξαναφτιαξεις ολα :)

Σωστος! Το μονο κριμα ειναι οι ζωουλες που χαθηκαν και αυτο το μονο μαθημα που πρεπει να παιρνουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν πειράζει φίλε μου συμβαίνουν και αυτα, ηταν μια εμπειρία και την επόμενη φορα θα εισαι προετοιμασμένος :) Οσο για το ph minus και αυτα, σίγουρα ειναι πολυ καλύτερα να δημιουργεις τις συνθήκες φυσικα αλλα το θεμα ειναι να γινεται η σωστή δουλεια και οι σωστές συνθήκες μεσα στο ενυδρειο το ph minus δεν θα υπήρχε αν δεν λειτουργούσε :) Και μην στεναχωριεσαι θα τα ξαναφτιαξεις ολα :)

Σε ευχαριστώ φίλε φτιάχνει πάλι σιγά σιγά ....

Link to comment
Share on other sites

Σωστος! Το μονο κριμα ειναι οι ζωουλες που χαθηκαν και αυτο το μονο μαθημα που πρεπει να παιρνουμε!

Το μάθημα το πήρα και με το παραπάνω θα έλεγα....

Αν εξαιρέσεις τα νεον που έχασα πριν μερικούς μήνες (απο ανίατη ασθένεια όπως κατάλαβα ) αυτά ήταν τα πρώτα ψάρια που χάνω απο δική μου υπαιτιότητα και πραγματικά στεναχωρήθηκα πάρα πολύ ....

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα αυτα ειναι μαθηματα και παμε μπροστα! Κανεις πολυ καλη δουλεια και θα σε ανταμειψει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα !!!! Εδώ και μερικές μέρες κατάφερα μετα κόπων και βασάνων να βγάλω τα 2 SAE απο το ενυδρείο αλλά το πρόβλημα είναι ότι άρχισε να εμφανίζεται άλγη (την σκουρόχρωμη εννοώ που λογικά θα γίνει μαύρη σε λίγο , η πράσινη μου αρέσει πάρα πολυ) στο ξύλο , τί μπορώ να βάλω για να την καταναλώσει εκτός απο SAE(τα οποία έκαναν καταπληκτική δουλειά αλλά μεγάλωσαν πολύ και άρχισαν να γίνονται πολύ επιθετικά ) ???

DSC01693_zps28198d3f.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα , μετά απο μια μετακόμιση και λίγες αλλαγές στην ψαροσύνθεση εκτός απο τις άλγες πάνω στο ξύλο όλα μια χαρά !!!!Απο ψάρια χάρισα τα black neon ,τώρα έχω 5 αρλεκίνους 1 ανσίστρους θηλυκό 15 καρδινάλιους , 4 ότο ,1 αρσενικό απιστόγραμμα triple red (δεν θυμάμαι ακριβώς το ονομα) και μια πανέμορφη ρόζ μονομαχίνα (έρωτας τις γυναίκας) που το πηγαίνει απίστευτα καλά με όλους ! Σε λίγο καιρό θα βάλω 1 θηλυκό απιστόγραμμα , θα αλλάξω την βάση και το φωτιστικό(με λεντ)

Φώτο σε λίγες μέρες !!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό είναι η μονομαχίνα με το απίστο ; Περιμένουμε φωτογραφίες .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το γκαντέμιασα , μετα απο 4 μήνες απόλυτα αρμονικής συμβίωσης άρχισαν οι καβγάδες και αφού η μονομαχίνα ήταν αδύνατο να φύγει (παντόφλα απο γυναίκα ) έδωσα το απίστο , φώτο σε λίγες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να ηρεμήσουν τα πράγματα , να απολαύσεις το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας χρωστάω φώτο

Λόγο προβλήματος με τον ξυλουργό τελικά δεν έντυσα ακόμα την βάση και δεν έκανα καινούριο καπάκι τελικά το πότε θα το κάνω είναι άγνωστο αλλά ελπίζω σύντομα

Μετά την απομάκρυνση του απίστο κάτι μου έλειπε απο το ενυδρείο και αγόρασα 1 ζευγάρι πανέμορφα blue ram (Mikrogeophagus ramirezi ) τα οποία (ελπ'ιζω να μην το γκαντεμιάζω πάλι ) δεν ασχολόυντε κάν με την μονομαχίνα .

DSC02050_zps309319d9.jpg

DSC02049_zps73a2f34c.jpg

DSC02046_zpsdf470dff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο παραμενει πανεμορφο! Οι κρυπτοκορινες δινουν ρεστα και τα ψαρια σου τουμπανα!

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό!! Μόνο αυτό λέω...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια !!!

Με την βοήθεια όλων σας στο φόρουμ μέσα σε 1 χρόνο και κάτι με τα πάνω και τα κάτω του τό ενυδρείο έχει αυτή τη μορφή .

Και μια φώτο απο την αρχή , συγκεκριμένα απο της ‎5 ‎Ιανουαρίου ‎2013 (απο φυτά μόνο κλαδεύω και χαρίζω δέν έχω προσθέσει τίποτα )

DSC00899_zpsb7f759cb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει εξέλιξη ! :) Μπράβο σου !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...